poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"  (Przeczytany 124178 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Kwi 2011, 13:48:30 »
Uzupelnienie do ulgi 53:

Selvangivelse 2010 (zeznanie podatkowe 2010) dla osob  ograniczonym obowiazkiem podatkowym (begrænset skattepligtige).
Moziwosc odliczenia wydatkow wyzywienie ograniczona zostala do "jednej" podrozy (tymczasoer miejsce pracy = jestes w podrozy od daty rozpoczecia pracy w kontrakcie do daty jej zakonczenia w kontrakcie) . Oznacza to, ze nie mozna rozpoczac nowej rejse/podrozy tylko przez zmiane pracodacy lub zmiany wykonywanej pracy u tego samego pracodawcy.

Powrot do pracy do poprzedniego tymczasowego miejsca pracy moze byc uznany jako uprawniajacy do ulgi po 40 dniowej uzasadnione przerwie spowodowanej przerwaniem stosunku zatrudnienia (zwolnienie z pracy) a w miedzczasie przebywanie albo na bezrobociu albo w innym/nowym miejscu pracy.

Offline wiolinia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Lut 2012, 20:27:14 »
Dużo tu tego odnośnie ulgi 53. Taka konkretna sytuacja. Przyjazd do Danii umowa bez określonego terminu jednak okazuje się, że po 4 miesiącach facet traci pracę i wraca do PL. Czy można tak to zinterpretować po fakcie, że ma prawo do ulgi 53 choć w wystawionym Forskudopgørelse nie miał wpisane Rejseudgifter. W końcu to miejsce pracy okazało się tymczasowe.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Lut 2012, 01:01:44 »
Dużo tu tego odnośnie ulgi 53. Taka konkretna sytuacja. Przyjazd do Danii umowa bez określonego terminu jednak okazuje się, że po 4 miesiącach facet traci pracę i wraca do PL. Czy można tak to zinterpretować po fakcie, że ma prawo do ulgi 53 choć w wystawionym Forskudopgørelse nie miał wpisane Rejseudgifter. W końcu to miejsce pracy okazało się tymczasowe.
Wedlug Twojej definicji, kazde miejsce pracy jest tymczasowym, chyba ze pracownik bedzie pracowal w tym samym miejscu az do smierci.... ;) .
W definicji SKATu, tymczasowym miejcem pracy, jest miejsce pracy, ktore przed przystapieniem do pracy zostalo okreslone w kontrakcie jako tymczasowe od........do......, lub sama wykonywana praca jest tymczasowa, np. ten sam pracodawca ale zmienne miejsca pracy (rzemieslnicy pracujacy na roznych budowach), jest nim tez konkretny projekt az do jego zakonczenia oraz okres probny (w kontrakcie zatrudnienia bez okreslenia jego uplywu).
Samo tymczasowe miejsce pracy nie jest wystarczajacym aby otrzmac ulge na wyzywienie i zakwaterowanie. Musi byc rowniez spelniony warunek, ze pracownik jest "w podrozy", to znaczy ze ze wzgledu na duza odleglosc miedzy miejscem pracy a miejscem swojego normalnego pobytu w Polsce (sædvenlig bopæl), nie ma mozliwosci powrotu po zakonczonym dniu pracu na nocleg do domu. a wiec mozemy mowic o pewnego rodzaju dodatku "delgacyjnym". I teraz nalezy podkreslic, kiedy Skat uwaza, ze jest mowa o takiej podrozy? Dodatke w formie ulgi przyznaje sie za ponoszenie dodatkowych kosztow w zwiazku z delegacja (maksymum 12 miesiecy). Podatnik musi udokumentowac ze zachowal miejsce swojego pobytu w kraju pochodzenia (wlasnosc lokalu mieszkalnego albo kontrak najmu) albo, ze posiada w Polsce najblizsza rodzine (zona/dziecko), ma byc moze dodatkowa prace w  Polsce, rozlicza sie z US (PIT od odchodu uzyskanego w Polsce) itp. Skat okresla to jako "centrum interesow zyciowych w Polsce". W twoim przypadku, jezeli nie miales tymczasowego miejsca pracy, ulga nie przysluguje. Dodam, ze Forskudsopgørelse nie ma najmniejszego znaczenia. Jest to wylacznie zaliczkowa deklaracja podatkowa, do ktorej mozna sobie w zasadzie wpisac co sie chce. Na jej podstawie placi sie zaliczkowy podatek i to wszystko. Czy beda w nia wniesione ulgi czy tez nie ma tylko takie zanczenie, ze zaliczkowy podatek bedzie sie roznil od tego jaki bedzie wykazany w koncowym rozliczeniu rocznym Årsopgøresle.   
 

Offline Kefaspp

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Mar 2012, 23:37:22 »
Przejrzałem juz wszystkie informacje o rubryce 53 na tym forum ale nie znalazlem odpowiedzi na moje watpliwosci.
Pracowalem w Danii od sierpnia 2011.
W umowie mialem: "The hiring process consists in a trial period of 3 months, starting effectively on August 1, 2011. Should the collaboration between the employee and the employer be carried on after the 3 months of the trial period, the employee would be considered as permanently employed under the conditions described in the present agreement."
Miejsce pracy określone miałem jako siedziba pracodawcy pod adresem konkretnym. z koncem okresu probnego zrezygnowalem z pracy i wrocilem do Polski. Czy w zwiazku z tym okresem probnym w umowie taka umowa jest traktowana jako tymczasowa? i czy moge wpisac odliczenie w rubryce 53?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Mar 2012, 00:42:49 »
A to dobre ;). Przeczytales moj post powyzej i piszesz, ze przeczytales mnostwo innych watkow i nie znalazles odpowiedzi na swoj problem. Przeciez w moim poscie powyzej napisalem, ze okres probny uwaza sie jako tymczasowe miejsce pracy. Czy przepracowales ten okres czy nie, bylo to tymczasowe miejsce pracy. -  ulga przysluguje. Jezel w tym okresie pracy byles w domu w Polsce, to ulga za te dni sie nie nalezy. Policz ilosc dni x 650 kr. i rezultat wpisz w ruryce 53.

Offline wiechutek78

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Mar 2012, 18:20:49 »
witajcie czy ktos by mnie rozliczył ? bede wdzieczny.
pomoże ktos??

moje gg: 35385552
tel.50244739

horsens

Offline master19_84

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Mar 2012, 18:32:50 »
A to dobre ;). Przeczytales moj post powyzej i piszesz, ze przeczytales mnostwo innych watkow i nie znalazles odpowiedzi na swoj problem. Przeciez w moim poscie powyzej napisalem, ze okres probny uwaza sie jako tymczasowe miejsce pracy. Czy przepracowales ten okres czy nie, bylo to tymczasowe miejsce pracy. -  ulga przysluguje. Jezel w tym okresie pracy byles w domu w Polsce, to ulga za te dni sie nie nalezy. Policz ilosc dni x 650 kr. i rezultat wpisz w ruryce 53.

jeśli wychodzi poniżej 50000 to odejmuje sie jeszcze 5500 kr? i dopabuse taką kwotę wpisuje sie w 53?

poloniainfo.dk

Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Mar 2012, 18:32:50 »

Offline master19_84

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Mar 2012, 21:03:28 »
sam sobie odpowiedziałem ;)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Mar 2012, 13:56:29 »
jeśli wychodzi poniżej 50000 to odejmuje sie jeszcze 5500 kr? i dopabuse taką kwotę wpisuje sie w 53?

Dales sobie sam odpowiedz - niestety beldna. Ulga dzienna 650 kr. za dobe, max. 50.000 kr. bez odliczenia pierwszycgh 5.500 kr. - tak bylo przed zmiana przepisow, gdzie nie bylo ograniczenia 50.000 kr. i od obliczonej kwoty ulgi odliczalo sie pierwsze 5.500 kr. jako "bagatelgrænse".   

Offline naishkites

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Mar 2012, 21:10:32 »
Mam takie szybkie pytanie. Pracowalem w Danii od lutego do listopada 2011, umowa byla na czas nieokreslony, nie mam zony i dzieci. Jezdzilem w kazdy weekend do Polski, gdzie jestem zameldowany, oczywiscie zolta karte i zameldowanie w Danii tez posiadam, mieszkam w wynajetym mieszkaniu (nie na mnie). Czy moge te wyjazdy do Polski odliczyc od podatku ? (jest to moj pierwszy rok w Danii)

Offline peciak1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Lis 2012, 15:50:43 »
czesc roga prosze o prywatny kontakt poniewaz mam karty do rozliczenia 3 os oraz kilka pytan. bartek prosze o prywatny kontakt poniewaz mam pana haslo roga z polecenia i jestem zainteresowany pana pomocom bartek moj mail to bartekwisniewski-1979@o2.pl

Offline kemot77

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #26 dnia: 07 Sty 2013, 22:14:31 »
czesc roga czy istnieje moliwosc kontaktu z Toba podaje edres e-mail tomaszkwidzinski1@o2.pl odnosnie rozliczen itp. pozdrawiam

Offline vitozo

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #27 dnia: 12 Cze 2013, 21:44:07 »
Witam
Mam problemy w skacie. W jaki sposób można się skontaktować z "ROGIEM". Mój adres email bmb_bambo@o2.pl

Offline vitozo

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #28 dnia: 14 Cze 2013, 21:28:52 »
Witam "roga"

Mam do Pana dużą prośbę, uprzejmie proszę o poradę i pomoc [oczywiście nie za darmo] w wykonaniu poprawnej korekty rozliczenia podatkowego w Skacie za 2010 i 2011 rok.
Zaimponowały mi Pana fachowość i profesjonalne podejście do sprawy. Myślę, że Pana pomoc gwarantuje rozwiązanie mojego problemy, któremu sam nie jestem w stanie podołać.
Witek P. email bmb_bambo@o2.pl

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Cze 2013, 06:34:18 »
Roga jakiś czas temu udał się na zasłużone wakacje, nie wiadomo, kiedy sie tu znów pojawi ....
Może spróbuj na priv do Niego napisać, albo szukaj innej osoby...
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Cze 2013, 06:34:18 »

 

'vikary" raz jeszcze..

Zaczęty przez liliaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 13253
Ostatnia wiadomość 16 Maj 2008, 19:49:09
wysłana przez Klingon
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9430
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 13:54:57
wysłana przez maciej12345
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Kopenhaga

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9453
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 13:58:46
wysłana przez maciej12345
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Odense

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9944
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 14:01:19
wysłana przez maciej12345
"Polnocny Jylland" - co to?

Zaczęty przez stettinerDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 15026
Ostatnia wiadomość 03 Paź 2007, 23:28:29
wysłana przez stettiner