Ogólne > Podatki

Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"

<< < (8/8)

Dorota1989:
Hej! Kolejny rok i kolejne problemy z rozliczeniem podatku  :-\  Czy ktoś może mi podpowiedzieć czy przysługuje mi ulga "53"? W 2018 roku byłam ponad 100 dni poza miejscem pracy, liczne podróże służbowe, praca na projekcie w innych lokalizacjach (głównie Ameryka Południowa). Firma pokrywała koszty jedzenia oraz koszty zakwaterowania, także samolot. Czy mimo wszystko przysługuje mi zniżka? Czy przysługuje mi jakakolwiek inna zniżka (np. odległość od miejsca pracy)? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.

roga:
Odpowiedz: Albo pracodawca pokrywa koszty podrozy (Rejseudgifter = wyzywienie i zakwaterowanie), a jezeli nie, to podatnik ma prawo je odliczyc w swoim rozliczeniu. Nie mozna przeciez korzystac z tego samego 2 razy. Wyplata diet przez pracodawce jest duzo korzystniejszym niz obnizanie sobie podstawy do opodatkowania ulga. Natomiast dodatkowo masz fantastyczna sytuacje podatkowa, w zaleznosci czy w tych krajach w ktorych byla placilas miejscowy podatek czy nie. Jezeli wyplate twoich dochodow mialas od dunskiego pracodawcy, ktory rowniez odprowadzal podatek do dunskiego skatu, a w kraju w ktorym pracowala nie placilas podatku, to caly uzyskany z pracy poza Dania dochod brutto, mozna odliczyc od calorocznego dochodu w rozliczeniu podatkowym i zaplacic podatek tylko od dochodu uzyskanego w Danii. Niesposob wytlumaczyc tego w kilku zdaniach na forum a nawet chyba opisujac tego w detalach, ktore sa dosc zawiklane, poprostu wymagana jest wiedza, znajomosc przepisow, dobra wspolopraca z odpowiednim oddzialem w Skat. Jest kilka opcji podejscia do tej sprawy w zaleznosci od ilosci dni pobytu poza Dania i dlugosci samych pobytow. Najkorzystniejsza opcja to dlugie pobyty bez przyjazdu do Danii przez minimum 42 dni. Mozna przykladowo byc wydelegowanym do pracy w Anglii i z tamtad w czasie dni wolnych jezdzic do domu w Polsce i wracac z powrotem do pracy w Anglii = nie przyjezdrzalo sie do Danii - to tylko przyklad. Konkretny przyklad zwrotu podatku. Dochod brutto za caly rok 2018 wyplacony przez dunskiego pracodawce 500.000 kr. praca w Danii 4 miesiace, reszta to praca poza Dania. Dochod z pracy w Danii 160.000 kr. Pracodawca potracil podatek od calego dochodu odprowadzajac go do skat. Zwrot podatku dlapodatnika 201.000 kr. poniewaz byl zobowiazany do zaplacenia podatku tylko z dochodu uzyskanego w Danii. Drugi konkretny przyklad, bardzo podobny, ale nizszy dochod caloroczny 450.000 i troche troche dluzszy okres pracy w Danii. Zwrot podatku 148.000 kr.
pojutrze 05.04.19. Nalezy podkreslic ze mowa o okresie pracy poza Dania bez przyjezdrzania do Danii przez minimu 42 dni.

Aribert:
witam

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej