poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"  (Przeczytany 124179 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #30 dnia: 15 Cze 2013, 10:27:14 »
Roga jakiś czas temu udał się na zasłużone wakacje, nie wiadomo, kiedy sie tu znów pojawi ....
Może spróbuj na priv do Niego napisać, albo szukaj innej osoby...

No przeciez ma 1000 do wydania to firme znajdzie nie???
Swoja droga podziwiam, jak to ludzie dzis sprawy załatwiaja  ::)

Offline dorissa79

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #31 dnia: 29 Mar 2017, 19:26:12 »
Przejrzalam caly watek, ale nie znalazlam odpowiedzi na jedna kwestie dotyczaca ulgi kost og logi, rubryka 53.

Czesto spotykam sie z opinia, ze jesli ktos jest singlem, tzn. nie posiada w PL zony/dzieci, to pomimo tego, ze pracowal na kontrakcie na czas okreslony, posiada mieszkanie w Polsce, to nie nalezy mu sie ulga "53" z powodu braku zony/dzieci w PL - czy ktos z szanownych forumowiczow orientuje sie, czy faktycznie tak jest?
W zasadzie tu pojawia sie tez taka sama watpliwosc odnosnie rubryki "51" i ulgi za wyjazdy do PL, czy jesli ktos jest singlem, kontrakt na czas okreslony, regularnie co 3 tygodnie jezdzi do PL (praca w systemie rotacyjnym 3 tygodnie pracy w DK, potem 3 tygodnie wolnego w PL) to nie moze odliczyc sobie tych wyjazdow, bo jest singlem i nie jezdzi do zony/dziecie, a po prostu do swojego mieszkania w PL?

Z gory serdecznie dziekuje za ewentualne odpowiedzi :)

Offline Dorota1989

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Lut 2018, 13:32:47 »
To i ja mam dość "szczególną" sytuację. Umowa od października 2016 do września 2017 (mniej niż rok). W Polsce utrzymałam meldunek, wypisałam się natomiast z urzędu skarbowego. Została przydzielona mi ulga (rejseudgifter) w wysokości 26,200 kr i nic ponad to.  Do Polski podróżowałam przynajmniej raz w miesiącu na tydzień ale za bilety płaciła firma (czyli na moim rachunku bankowym nie widać wydatków) - było to połączenie podróży służbowej (mamy filię w Polsce) z prywatnym odwiedzaniem rodziny. Nie rozliczałam z firmą żadnych wydatków i w tym czasie mieszkałam z rodziną (zatrzymywałam się u partnera a po rozstaniu u taty), pracowałam zdalnie z domu bądź z siedziby firmy. Jak w takiej sytuacji rozliczyć ulgę? Po 15 października wyjechałam do Polski - bilet w jedną stronę, na początku października wróciłam do Danii i zdecydowałam się zostać - z firmą podpisaliśmy nową umowę (wstecz od daty 16.09) na czas nieokreślony, którą wypowiedziałam w listopadzie 2017. Pytanie jakie ulgi mi przysługiwały za 2016/2017 rok (przynajmniej do września). Czy jeśli ulga przez SKAT została policzona błędnie bądź jakiejś mi nie przyznali a powinni czy rok 2016 można skorygować..?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #33 dnia: 19 Lut 2018, 22:07:16 »
Poza juz udzielona ulga/odpisem dotyczacym Rejseudgifter (= diety i zakwaterowania, max. 26.200 kr. rocznie) mozna dokonywacodpisow dotyczacych dojazdow do pracy wedlug stawek ustalonych przez Skat. Jazdy do domu w Polsce sa niczym innym jak dojazdy do pracy z miejsca zamieszkania (w Polsce) do miejsca wykonywania pracy w Danii. Jezeli pracodawca pokrywal te koszty, to oczywiscie nie mozna wprowadzac tych samych odpisow do rozliczenia. Przy ewentualnej kontroli, Skat poprosi o dokumentacje odbycia tych dojazdow. Inne ulgi podatkowe w twojej sytuacji nie przysluguja.   

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #34 dnia: 19 Lut 2018, 22:11:21 »
Jezeli dobrze zrozumialem, to w umowie o prace jest jest wyraznie okreslenie tymczasowosci zatrudnienia. W takiej sytuacji mozesz zarowno wykorzystac ulge Rejseudgifter w 2016 ja i w zblizajacym sie rozliczeniue za 2017. Prawdopodobnie Skat automatycznie wliczy ta ulge w swojej propozycji rozliczenia, ktora bedzie dostepna od 12.3.2018, a jezeli nie, to mozesz wprowadzic ta ulge sama jako korekte do rozliczenia. 

Offline Dorota1989

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #35 dnia: 29 Mar 2019, 20:23:44 »
Hej! Kolejny rok i kolejne problemy z rozliczeniem podatku  :-\  Czy ktoś może mi podpowiedzieć czy przysługuje mi ulga "53"? W 2018 roku byłam ponad 100 dni poza miejscem pracy, liczne podróże służbowe, praca na projekcie w innych lokalizacjach (głównie Ameryka Południowa). Firma pokrywała koszty jedzenia oraz koszty zakwaterowania, także samolot. Czy mimo wszystko przysługuje mi zniżka? Czy przysługuje mi jakakolwiek inna zniżka (np. odległość od miejsca pracy)? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #36 dnia: 03 Kwi 2019, 18:40:51 »
Odpowiedz: Albo pracodawca pokrywa koszty podrozy (Rejseudgifter = wyzywienie i zakwaterowanie), a jezeli nie, to podatnik ma prawo je odliczyc w swoim rozliczeniu. Nie mozna przeciez korzystac z tego samego 2 razy. Wyplata diet przez pracodawce jest duzo korzystniejszym niz obnizanie sobie podstawy do opodatkowania ulga. Natomiast dodatkowo masz fantastyczna sytuacje podatkowa, w zaleznosci czy w tych krajach w ktorych byla placilas miejscowy podatek czy nie. Jezeli wyplate twoich dochodow mialas od dunskiego pracodawcy, ktory rowniez odprowadzal podatek do dunskiego skatu, a w kraju w ktorym pracowala nie placilas podatku, to caly uzyskany z pracy poza Dania dochod brutto, mozna odliczyc od calorocznego dochodu w rozliczeniu podatkowym i zaplacic podatek tylko od dochodu uzyskanego w Danii. Niesposob wytlumaczyc tego w kilku zdaniach na forum a nawet chyba opisujac tego w detalach, ktore sa dosc zawiklane, poprostu wymagana jest wiedza, znajomosc przepisow, dobra wspolopraca z odpowiednim oddzialem w Skat. Jest kilka opcji podejscia do tej sprawy w zaleznosci od ilosci dni pobytu poza Dania i dlugosci samych pobytow. Najkorzystniejsza opcja to dlugie pobyty bez przyjazdu do Danii przez minimum 42 dni. Mozna przykladowo byc wydelegowanym do pracy w Anglii i z tamtad w czasie dni wolnych jezdzic do domu w Polsce i wracac z powrotem do pracy w Anglii = nie przyjezdrzalo sie do Danii - to tylko przyklad. Konkretny przyklad zwrotu podatku. Dochod brutto za caly rok 2018 wyplacony przez dunskiego pracodawce 500.000 kr. praca w Danii 4 miesiace, reszta to praca poza Dania. Dochod z pracy w Danii 160.000 kr. Pracodawca potracil podatek od calego dochodu odprowadzajac go do skat. Zwrot podatku dlapodatnika 201.000 kr. poniewaz byl zobowiazany do zaplacenia podatku tylko z dochodu uzyskanego w Danii. Drugi konkretny przyklad, bardzo podobny, ale nizszy dochod caloroczny 450.000 i troche troche dluzszy okres pracy w Danii. Zwrot podatku 148.000 kr.
pojutrze 05.04.19. Nalezy podkreslic ze mowa o okresie pracy poza Dania bez przyjezdrzania do Danii przez minimu 42 dni.


poloniainfo.dk

Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #36 dnia: 03 Kwi 2019, 18:40:51 »

Offline Aribert

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Cze 2019, 12:03:34 »
witam

poloniainfo.dk

Odp: Nareszczie konkrety dotyczace ulgi "53"
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Cze 2019, 12:03:34 »

 

'vikary" raz jeszcze..

Zaczęty przez liliaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 13253
Ostatnia wiadomość 16 Maj 2008, 19:49:09
wysłana przez Klingon
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9432
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 13:54:57
wysłana przez maciej12345
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Kopenhaga

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9454
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 13:58:46
wysłana przez maciej12345
Koncert ,,Romantyczna podróż z Chopinem, Lisztem i Szymanowskim"

Zaczęty przez maciej12345Dział Odense

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9945
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 14:01:19
wysłana przez maciej12345
"Polnocny Jylland" - co to?

Zaczęty przez stettinerDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 15026
Ostatnia wiadomość 03 Paź 2007, 23:28:29
wysłana przez stettiner