poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Kontanthjaelp a A-kasse  (Przeczytany 13582 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Mar 2010, 23:52:37 »
Jamjurand: wiem, ze chcesz jak najlepiej, ale byc moze bardzo duza czesc osob, ktore te sprawy interesuja, nie sa jeszcze w stanie zapoznac sie z tym w j.dunskim, a do tego dochodzi jeszcze jezyk fachowy. Pozostali forumowicze na pewno sa juz zapoznani z mozliwosciami. Proponuje, ze my, ktorzy znamy jezyk dostatecznie dobrze, od czasu do czasu podzielimy sie takimi wlasnie informacjami, tlumaczac je w skrocie na polski. 

Offline JoannaDark

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Cze 2010, 13:58:55 »
Czlowiek czasami sie czuje marionetka w rekach dziwnego systemu:( Zwlaszcza jak ktos ma balagan w papierach:/ Kolezanka, ktora jest caly czas na a-kasse znalazla prace jako vikar. Teraz vikar ja wyslal na tzw. ferie, bo na razie nie maja pracy, nie wiadomo jak dlugo bedzie na tzw. feriach. A-kassa nie chce placic za wolne dni, vikar tez. Oczywiscie wszystko zgodnie z prawem, bo dostaje sie feriepenge, gdyby nie to ze czlowiekowi juz nie naleza sie feriepenge? Za co w tym czasie czlowiek ma zaplacic rachunki,utrzymac rodzine a potem zatankowac czy nawet kupic bilet jezeli nagle vikar po miesiacu zadzwoni i zaprosi do pracy? Kto zawinil w tym przypadku? Kto powinien pomoc takiej osobie utrymac sie? Kogo ma poprosic o pomoc? Podkreslam ze to nie byl urlop, wolne, ferie z wlasnej woli - tylko wola vikara ktory na razie nie ma pracy. Czy ktos moglby doradzic co w tej sytuacji zrobic?

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Cze 2010, 15:21:24 »
Stracila prace wiec A-kasse powinna placic, byc moze bylaby korzystna ponowna wizyta w A-kasie z kims kto lepiej zna dunski (pelno tu takich  :) ) tez ewentualna wizyta w Borgerservice/komuna z prosba o kontanthjælp spowodowalaby albo jakas komunikacje pomiedzy komuna a A-kasa albo pieniadze na zycie. Ani A-kasse ani vikarbiuro nie maja prawa do decydowania o terminie twojego urlopu, pracodawca moze czasem poprosic o lekko zmieniony termin.
« Ostatnia zmiana: 25 Cze 2010, 16:16:42 wysłana przez jamjurand »

Offline JoannaDark

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Cze 2010, 16:13:48 »
Juz bylysmy w zwiazkach, mamy isc w pon. jeszcze raz. Ja wiem ze bariera jez. moze przeszkadzac, ale tu nawet filolog jez. dunskiego nie pomoze jezeli oni nie zrobia porzadku w swoim balaganie.

Kartke do wypelnienia feriepenge na 2010 rok, dostala w styczniu wiec w 3f kazali jej wypelnic jak najszybciej i oddac. Pytalysmy sie czy to na pewno tak trzeba, a babka nam powiedzial ze to nie wazne kiedy wezmie urlop bo i tak jest bezrobotna tylko pieniazde dostanie w maju, wiec jej to pasowalo. Za wyjazd zaplacila z wlasnej kieszeni, a juz pod koniec kwietnia dostala pieniazde z feriipenge. Oczywiscie pozniej miala przez to problemy, bo wzywali ja i caly czas nie mogly zrozumiec jak to sie stalo ze ona feriepenge wykorzystala wczesniej. Bo teoretycznie czas rozliczeniowy z ferii jest od maja do kwietnia nast roku. No ale wszystko zostalo wyjasnione i zalatwione. Zaznacze ze te kobietki w biurze w 3f ciagle sie zmieniaja i ciagle kazdej trzeba powtarzac to samo.

I teraz juz nowa kobieta jej wmawia ze ona ma 18 dni do wykorzystania, a ona ich juz nie ma bo juz je wykorzystala i pieniadze tez przepuscila, i w tym roku nie naleza sie jej juz ferie i kasa za urlop! no chyba ze sama poprosi o wolne i pojedzie gdzies za swoje pieniadze;)


[Posted on: 25 Cze 2010, 15:52:00]

Dlatego ja mowie ze ona jest teraz marionetka w rekach systemu:( Zeby ona chociaz pojechala na ten urlop to nie byloby zalu, a tak siedzi przez tydzien bez pracy i czeka na telefon z vikara, ze spokojem ze z a-kassy normalnie dostanie doplate, a tu prosze, zamiast pieniedzy dostala fige:) i list z 3f z zapytaniem ile dni bedzie na feriach. Bo ich vikar zawiadomil ze ona ma teraz ferie, a nie ze oni nie maja dla niej pracy:) Ona moze udowodnic ze jest caly czas w Danii: wyciag z konta,rachunek za zakupy,za paliwo bo uzywa karty, a jeszcze do dzisiaj byly zajecia w szkole jezykowej.

Ja chce jej pomoc, a juz mi rece opadaja po rozmowie z tumanami w tych biurach, ma wszystko w systemie i tlumaczysz jej to samo a oni....moja znajoma tez pewnie jest trochce winna, ale nie wszyscy sa wielkimi mozgowcami, ale jest uczciwa, Jezeli trzeba byc aktywnym to jest:szkola,praca,kursy... placi nie tylko za a-kasse ale i za zwiazki, nie kombinuje i z takiego czlowieka tylko doja a pomoc nie potrafia,smutno mi z tego powodu:(

Ja mysle ze ten vikar boi sie zwiazkow, nie zapewnia tyle godzin pracy ile trzeba i robi taka przykrywke ze czlowiek chwilowo ma urlop. A a-kasse to nic nie obchodzi za co ma zyc czlowiek, ma ferie i koniec...hehe....a nie wazne czy lezy na materacyku w basenie w *****Hotelu i popija drinki z parasolkami czy mysli za co rachunki zaplacic i co do gara wlozyc:(

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Cze 2010, 16:25:58 »
Twoja kumpelka jest napewno pod kazdym wzgledem kapitalna i byc moze atrakcyjna  :) ale nie zna dunskiego wiec klops w roznorakich urzedach, chyba ze bedzie mowila bardzo powoli i wyraznie po polsku z usmiechem na twarzy :) Teraz ujawnilas, ze jest ona w zwiazkach ??? To zwiazki a nie ty powinne byly jej natychmiat pomoc, 3f ma polskich sprzedawcow/tlumaczy.

poloniainfo.dk

Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Cze 2010, 16:25:58 »

 

UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 15617
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 14345
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja
A-kasse - naliczanie godzin

Zaczęty przez kittyDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4713
Ostatnia wiadomość 11 Cze 2014, 20:40:49
wysłana przez kitty
A-kasse 2014

Zaczęty przez Polak WyjatkowyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6629
Ostatnia wiadomość 05 Lis 2013, 23:43:15
wysłana przez Polak Wyjatkowy
Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy

Zaczęty przez michal234Dział Edukacja

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 11325
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 21:14:51
wysłana przez andyandy