poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?  (Przeczytany 30419 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Polsoft

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« dnia: 14 Wrz 2009, 22:14:09 »
Witam  :)

Mam bardzo konkretne pytanie do osob, znajacych sie na dunskich realiach.

Od ponad 2-ch lat prowadze dzialalnosc gospodarcza w kraju, tzn w Polsce i mysle nad taka opcja, zeby pojechac pracowac do Danii.

Dla mnie najlepsza forma byloby podpisanie umowy na systematyczne wykonywanie uslug dla niego na takich zasadach, ze comiesiac pracodawca przesyla ustalona kwote na konto mojej polskiej firmy.

Czy to jest mozliwe i czy niema jakichkolwiek przeszkod, zeby w ten sposob pracowac w Danii?

Wiem, ze wtedy nie mam co liczyc na platny urlop, ale mi to nie przeszkadza, bo niby dlaczego ktos ma placic za to, ze nie pracuje :)  Z drugiej strony wyglada na to. iz podatki i ZUS w PL sa suma sumarum znacznie nizsze, niz dunskie  :)

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Wrz 2009, 09:40:03 »
Hej
Oczywiście, że możesz tak zrobić.
Tylko dowiedz się czy będziesz musiał płacić jakiś podatek w Danii.

pozd.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Wrz 2009, 10:22:37 »
Witam  :)

Mam bardzo konkretne pytanie do osob, znajacych sie na dunskich realiach.

Od ponad 2-ch lat prowadze dzialalnosc gospodarcza w kraju, tzn w Polsce i mysle nad taka opcja, zeby pojechac pracowac do Danii.

Dla mnie najlepsza forma byloby podpisanie umowy na systematyczne wykonywanie uslug dla niego na takich zasadach, ze comiesiac pracodawca przesyla ustalona kwote na konto mojej polskiej firmy.

Czy to jest mozliwe i czy niema jakichkolwiek przeszkod, zeby w ten sposob pracowac w Danii?

Wiem, ze wtedy nie mam co liczyc na platny urlop, ale mi to nie przeszkadza, bo niby dlaczego ktos ma placic za to, ze nie pracuje :)  Z drugiej strony wyglada na to. iz podatki i ZUS w PL sa suma sumarum znacznie nizsze, niz dunskie  :)
Laczna suma podatkow i ubezpieczenia zdrowotnego nie jest w Danii wyzsza niz w Polsce. Omawiane to bylo juz kilkakrotnie na forum.

trsh

  • Gość
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Wrz 2009, 10:42:17 »
Sprawdz sobie jeszcze na jaki prog bys sie lapal w kraju

Offline Polsoft

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Wrz 2009, 18:43:00 »
Witam i dziekuje za reakcje.

Czyli, jak podejrzewalem, taka opcja jest mozliwa i bardzo fajnie, ze tak jest  :)

Jezeli chodzi o podatki, to juz to sprawdzalem. Wystawiam fakture jako polska firma dla dunskiej firmy. VAT placi dunska firma w Danii, a ja w Polsce place tylko dochodowy (po odliczeniu kosztow). Place ZUS lekko ponad 800zl i dochodowy liniowy wg stawki 19%.

Mi to pasuje. Nie mysle, zeby w Danii mniej wyszlo. Ponadto, sa dodatkowe plusy:
- Nie bede mial klopotow z rejestracja samochodu.
- Bede utrzymywal firme i w wolnym czasie moge dorobic sie na zamowieniach od innych firm, w tym z Polski.

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Wrz 2009, 20:00:43 »
Powodzenia i cóż...    udanej pracy  ;D

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Wrz 2009, 20:38:32 »
ZUS w Danii przy dzialalnosci gospodarczej to 374,21 DKK kwartalnie (jednoosobowa dzialalnosc).
Mozna tez placic dodatkowo ATP (ktore w przypadku dzialalnosci jednosobowej jest dobrowolne) w wysokosci 540 DKK kwartalnie.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Wrz 2009, 20:38:32 »

Offline Polsoft

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Wrz 2009, 20:52:27 »
ZUS w Danii przy dzialalnosci gospodarczej to 374,21 DKK kwartalnie (jednoosobowa dzialalnosc).
Mozna tez placic dodatkowo ATP (ktore w przypadku dzialalnosci jednosobowej jest dobrowolne) w wysokosci 540 DKK kwartalnie.

Dzieki za info, ale w moim przypadku zarejestrowanie dzialalnosci gospodarczej w Danii byloby raczej bardzo trudne do zrealizowania.

[Posted on: 15 Wrzesień  2009, 20:46:55]

Powodzenia i cóż...    udanej pracy  ;D

Dziekuje za mile zyczenie  ;D

rerere

  • Gość
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Wrz 2009, 01:43:53 »
z rejestracja tez bedziesz mial ale to zalezy ile tutaj bedziesz przebywal chyba ze tak dorywczo chcesz wykonywac to co sobie zaplanowales

Offline Polsoft

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Paź 2009, 19:05:15 »
Witam :)
Potrzebuje pomocy, bo wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, niz sadzilem.

Z tego, co mi samemu udalo sie wygrzebac w sieci jest tak:

1) Moge pracowac nie jako firma, tylko jako pracownik oddelegowany przez polska firme (w przypadku wlasnej dzialalnosci gospodarczej wychodzi na to, ze musze sam siebie oddelegowac). Chmmm. Wynika to z Act No. 322 of 21 April 2009.

2) Jeszcze przed rozpoczeciem uslug firma musi zarejestrowac sie w Danish Commerce and Companies Agency.
    Co to za stwor i gdzie go szukac?

3) Musze zarejestrowac sie jako platnik VAT zgodnie z §47 (1) dunskiej ustawy o podatku VAT, jezeli place VAT w Danii. A jezeli usluga jest wykonywana na terenie Danii, to raczej powinienem placic VAT w Danii.

4) Pozniej jest zagwozdka z CVR. Nie jest jasne, czy trzeba rejestrowac sie czy nie.

  Ale to jeszcze nie wszystko. Trzeba zarejestrowac pracownika oddelegowanego, czyli siebie. A tam jeszcze pewnie czegos beda chcieli.

  Czy ktos przez to wszystko przechodzil?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Paź 2009, 19:28:59 »
1. Danish Commerce and Companies Agency to EOGS - www.eogs.dk.
2.Zarejestrowanie w EOGS, jest jednoznaczne z nadaniem CVR.
3. Nie jestem pewna wersji, o ktorej piszesz raczej wydaje mi sie, ze cos pomieszales jezeli chodzi o to odsylanie samego siebie w delegacje.
4. Jezeli jednak faktycznie musisz sie tu rejestrowac, to tez nie jest powiedziane, ze masz obowiazek placenia VAT, wszytsko zalezy od tego w jakiej formie zrejestrujesz tu firme.
5. Ewentualne rejestrowanie siebie jako pracownika oddelegowanego odbywa sie automatycznie przy rejestrowaniu firmy (wypelniajac dokladnie ten sam zalacznik, ktory wypelniasz celem rejestracji firmy w EOGS.

Strach ma wielkie oczy.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Polsoft

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Paź 2009, 20:43:53 »
Dziekuje bardzo, Mirra :)

Napewno masz racje odnosnie VAT'u. Zanalazlem juz wiarygodna informacje na stronie Ambasady RP w Danii.
Moze komus sie przyda link: http://copenhagen.trade.gov.pl/pl/Przewodnik_DK/article/detail,830,Przewodnik.html

A to cytat:
Nowe przepisy VAT dotyczące firm świadczących usługi na terenie Danii
Od 1 stycznia 2009 r. dla zagranicznych firm świadczących usługi w Danii obowiązuje
odwrócony obowiązek podatkowy. Oznacza to, Ŝe firma Polska sprzedająca na terenie
Danii usługi duńskim firmom-zleceniodawcom, nie nalicza na wystawianych przez siebie
fakturach podatku VAT. Firma zleceniodawcy musi natomiast na podstawie otrzymanej
faktury naliczyć i zapłacić Urzędowi Skarbowemu 25 % duńskiego VAT liczonego od
wartości netto świadczonej usługi. Nowy system nie dotyczy jednak firm zagranicznych
wykonujących usługi na rzecz osób fizycznych. Firmy takie są jak dotychczas
zobowiązane do rejestrowania się jako płatnicy VAT i naliczania 25% VAT-u na
wystawianych fakturach.
Odwróconym obowiązkiem podatkowym są objęte wszystkie usługi objęte w Danii
podatkiem VAT, które polska firma dostarcza firmom-zleceniodawcom duńskim,
będącym płatnikami VAT w Danii. Jako przykład moŜna tu wymienić usługi związane z
robotami budowlanymi, naprawami i pracami konserwacyjnymi nieruchomości i
ruchomości, usługi sprzątania, leasing pracowniczy i usługi związane z wystawami,
konferencjami i wydarzeniami sportowymi i rozrywkowymi.
W ramach odwróconego VAT-u, zamiast naliczania tego podatku na fakturze, naleŜy
wpisać na niej formułę jasno wskazującą na to, Ŝe nabywca ma obowiązek naliczenia i
zapłacenia VAT-u od usługi której wartość netto obejmuje faktura. MoŜe to być np.
formuła: "Reverse charge". Na fakturze naleŜy takŜe podać numer rejestracyjny
nabywcy NIP (CVR) lub Regon ( SE-nummer). Jeśli firma polska zarejestrowana jest
jako płatnik podatku VAT w Danii (np. w związku z faktem świadczenia usług osobom
fizycznym), musi ona podać na fakturze nadany jej przez duński Urząd Skarbowy
(SKAT) nr SE. Jeśli firma nie jest zarejestrowana jako płatnik podatku VAT w Danii,
podaje na fakturze swój polski NIP.


Tak, strach ma wielkie oczy, masz racje.
Po-prostu w moim przypadku ja nie mam innego wyjscia, bo jestem obcokrajowcem z poza UE, mieszkajacym w Polsce na podstawie karty stalego pobytu. W zwiazku z tym w odniesieniu do mnie raczej nie maja zastosowania przepisy dotyczace obywatelu EU. A wszystko dlatego, ze Dania (obok UK i Irlandii) nie zaakceptowala Dyrektiwy 2003/109/EC, ktora nadaje rowne prawa wszystkim rezydentom UE (nawet jezeli nie maja obywatelstwa jednego z krajow UE).

Niestety, wspomniany Act No. 322 of 21 April 2009 ktory zliberalizowal rynek dla obywateli Polski, nic nie mowi o obywatelach trzecich krajow, bedacych rezydentami Polski (na stale mieszkajacych i placacych podatki w Polsce).

Jezyna furtka ktora znalazlem, to wlasnie swiadczenie uslug jako firma (akurat mam zarejestrowana od kilku lat dzialalnosc gospodarcza w Polsce). Act No. 322 of 21 April 2009 wyraznie okresla, ze tacy osoby jak ja moga byc pracownikami delegowanymi i w tym przypadku podlegaja tym samym przepisom dot. rejestracji w Danii, co obywatele UE.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Paź 2009, 22:54:02 »
Tu masz link do drukow rejetracyjnych:

http://www.webreg-portal.dk/home.asp?Context=MenuItem&ContentID=239&Menu1MenuItemID=23

Wypelniajac formularz, zaznacz opcje "firma zagraniczna bez adresu w Danii", znajdziesz tam rowniez rubryki dla podania namiarow na pracownika, ktory ma byc oddelegowanym. W formularzu tym znajdziesz rowniez miejsce na udzielenie informacji dotyczacych wlasciwosci podatkowych.
Na wyslaniu tego zalacznika konczy sie praktycznie procedura rejestracyjna. EOGS sam przesyla dokumenty do SKAT oraz ATP.
Wiec okolo 2-4 tygodni po wyslaniu dokumentu rejestracyjnego pozostale informacje splyna do Ciebie samoistnie.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Polsoft

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Paź 2009, 23:14:20 »
Mirra, dziekuje!!! :)

Tam nawet po polsku jest !  :)

I co, nie trzeba zadnego zaswiadczenia z ZUSu ?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Paź 2009, 09:52:55 »
Tego to nie wiem, moje doswiadczenie konczy sie na rejestrowaniu firmy zagranicznej, ale bez oddelegowywania.
Pracownik tej firmy mieszka w Danii, wiec nie bylo zadnego pracownika oddelegowanego. W tej sytuacji nie bylo konieczne dosylanie dokumentow z ZUS, jak jest w przypadku oddelegowania, nie wiem.
Moim zdaniem wyslil bez (po co zadawac sobie zbedny trud). Jesli bedzie nie wystarczajaco EOGS skontaktuje sie z Toba (telefonicznie lub mailowo), wiec nie bedzie zadnego problemu z ewentualnym doslaniem dokumentu.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Czy moge swiadczyc uslugi w Danii jako polska firma?
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Paź 2009, 09:52:55 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 253510
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 619
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 34187
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 31418
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 11956
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa