poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: szkola dunskiego  (Przeczytany 421063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #120 dnia: 03 Maj 2011, 11:41:19 »
Wydaje mi sie, ze musisz wyrobic nowa karte. Za kurs dunskiego placi kommuna,to ta kommuna, w ktorej jestes zameldowana i ktora wydala ci zolta karte. Wiec jesli adres na zoltej karcie i adres szkoly nie sa w tej samej kommunie, to sprawy sie troche komplikuja. Bo wtedy szkola (lub ty osobiscie) musicie dogadac sie z kommuna (ta ktorej adres masz na zoltej karcie), ze bedzie finansowala twoja nauke w Kopenhadze (a dokladnie: w kopenhaskiej kommunie).
Tak bylo jeszcze kilka lat temu, jak sama chodzilam do szkoly jezykowej. Jesli przepisy sie zmienily, prosze o sprostowanie.

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #121 dnia: 03 Maj 2011, 12:08:11 »
Kamila,
Skoro sie przeprowadzilas do KBH to musisz znalezc noweg lekarza i to juz na wstepie powinno byc powodem zmiany karty.
To chyba nawet jest za darmo i do zalatwienia w borgerservice przy zameldowaniu na nowym adresie.

Offline kamiladk19

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #122 dnia: 03 Maj 2011, 14:20:14 »
dzieki wam bardzo za pomoc.tak rozumiem to doskonale iz karte przydaloby sie wyrobic jak najszybciej tylko problem polega na tym iz w chwili obecnej nie mamy stalego mieszkania jestesmy w jedym miejscu  miesiace pozniej w drugim 4 i tak to narazie wyglada dopoki nie dostaniemy mieszkania ze spoldzielni.
dzieki wam jeszcze raz i zycze milego dnia!

Offline jamalenka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #123 dnia: 16 Sie 2011, 14:01:58 »
czesc, niedlugo przeprowadzam sie do Danii (za 2 tygodnie) i zaczelam sie rozgladac za jakas dobra szkola jezykowa, najlepiej w okolicach Stenløse, Bellerup lub w Kopenhadze w okolicach Ørestaden (te ograniczenia ze wzgledu na mozliwosci dojazdu z domu/pracy). Czy mozecie cos polecic? Dunskiego uczylam sie do tej pory sama, przez miesiac "chodzilam" do Nudansk (online - to nie dla mnie), zostalam zakwalifikowana na modul 6 (studieprøven), nie bede miala czasu na intensywna nauke ale chce podszlifowac wymowe i gramatyke.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #124 dnia: 16 Sie 2011, 15:37:42 »
Czesc. Trudno mi jednoznacznie odpowiedziec na to pytanie. Skoro zostalas zakwalifikowana na modul 6 to oznacza, ze twoja wymowa i gramatyka jest tak dobra, ze nie ma juz co szlifowac :) A przynajmniej nie w szkole, tylko juz normalnie z Dunczykami w zyciu.  Jak to napisali na stronie IA : "Studieprøven, Overbygningen på Danskuddannelse 3 hedder Studieprøven. Her er der fokus på læse- og lytteforståelse samt mundtlig og skriftlig fremstilling på akademisk niveau. Niveauet svarer til kravene til optagelse på en mellemlang eller videregående uddannelse."
Ja bym polecila IA Sprogskolen, niedaleko Ballerup http://www.iasprog.dk/dansk-uddannelse-3-kbh    , w samym Ballerup jest tez szkola jezykowa, ale jej nie znam http://www.ballerupsprogcenter.dk/ .
Kiedy juz przyjedziesz, zalatwisz sprawy papierkowe typu rejestracja i zameldowanie, idz po prostu do ktorejs z tych szkol i popytaj.


Offline jamalenka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #125 dnia: 16 Sie 2011, 17:01:27 »
Hej Juta,
dzieki wielkie za odpowiedz. Po przejrzeniu forum odnotowalam sobie wlasnie IA sprogskolen jako jedno z tych miejsc, ktore musze odwiedzic. Nie mam zadnych problemow z komunikowaniem sie po dunsku, od stycznia 2010 pracuje na Grenlandii, no i dunski wydal mi sie prostszym jezykiem do nauczenia niz grenlandzki, niestety nie maja tu zadnej szkoly jezykowe, a kurs w aftenskole w komunie zostal w ekspresowym tempie opanowany przez Filipinczykow. Tak wiec ucze sie sama, w pracy uzywam wylacznie dunskiego, zarowno w mowie jak i pismie, ale chcialabym zeby w koncu ktos fachowo nade mna popracowal, bo jestem swiadoma bledow ktore robie i wiem, ze im dluzej bede je robila, tym ciezej bedzie sie ich pozbyc. Za dwa tygodnie przeprowadzam sie do Danii, wiec to idealna pora na rozpoczecie nauki.

Jeszcze raz dzieki
Aga

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #126 dnia: 16 Sie 2011, 18:02:45 »
No to wszystko jasne. Przyznam, ze oniemialam z wrazenia na mysl o tym, ze - jak blednie sadzilam - mieszkasz gdzies w Polsce, uczysz sie sama dunskiego, pewnie nie masz kontaktu z Dunczykami i opanowalas jezyk na poziomie modulu 6 :)
Podejrzewam, ze zaproponuja ci zrobienie najpierw modulu 5, bo tam jest czas na poprawianie wymowy i gramatyke.

poloniainfo.dk

Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #126 dnia: 16 Sie 2011, 18:02:45 »

Offline jamalenka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #127 dnia: 23 Sie 2011, 13:21:37 »
Przyjechalam na Grenlandie w ubieglym roku, z pewnym zapasem slowek (w Polsce opanowalam dunski do takiego poziomu, ze przeczytalam i przesluchalam na audiobooku "trylogie" Larssona) i mocnym postanowieniem ze mam nie tylko rozumiec dunski pisany i mowiony, ale zaczac mowic sama. Pierwszego dnia w pracy oznajmilam, ze nalezy zwracac sie do mnie po dunsku. Pierwsze miesiace na cotygodniowych spotkaniach dzialowych (kazdy mowi co "jest na tapecie") to byla droga przez meke, zniechecenia, czasami blisko lez (moje wystapienia nie trwaly dluzej niz minute ;)). A po tych kilku miesiacach okazalo sie ze mowie wiecej niz rodowici dunczycy i ze ludzie mnie rozumieja ;)
Tak myslalam zeby wrocic do modulu 5 albo 6, w sumie caly czas "cisne" gramatyke i wymowe, a wolalabym spokojnie podszlifowac jezyk. Nie spieszy mi sie, prace dostalam ze wzgledu na znajomosc jezyka, po 10 lat studiow w Polsce (do konca 2009) nie planuje studiowac przez najblizsze 2 lata ;) po przyjezdzie (juz za tydzien!!!) przejde sie do IA i pogadam z nimi.

Jeszcze raz dzieki

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #128 dnia: 23 Sie 2011, 14:39:16 »
Moze nie na temat, sorry  :)

Ciekawi mnie dlaczego nikt ze specyficznymi ambicjami poprawy dunskiego, nigdy nie probowal znalezc prywatnego dunskiego nauczyciela (np. student m/k)?

Kiedys przed laty z nadzieja poprawy mojego angielskiego (wstydzilem sie cokolwiek powiedziec) znalazlem na dba londynczyka ktory przychodzil do mnie do domu i gadalismy na wszystkie tematy, rowniez o dupie marynie. Czlowiek wyjechal do Hollywood i polecil australijczyka, kochanego czlowieka, z ktorym udoskonalalem moj angielski "belkot".

Mozliwosc ustalenia programu nauczania, detali, czasu spotkan powinna byc wg mnie, racjonalna podstawa nauki dla juz cos umiejacych. Grupy moga byc przeciez nawet paroosobowe.
« Ostatnia zmiana: 23 Sie 2011, 15:38:32 wysłana przez jamjurand »

Offline jamalenka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #129 dnia: 24 Sie 2011, 20:07:41 »
ja probowalam znalezc, koles co prawda za poprawe 4-5 rzeczy w wymowie oszacowal cene na 10.000 kr. Wszystko byloby pieknie, ale nie zgodzil sie na prowadzenie zajec przez internet, a kupienie mu biletu (okolo 8.000 koron) + oplacenie zakwaterowania na ok. tygodnia -dwoch (tyle szacunkowo stwierdzil ta praca by zajela) ostudzilo moje checi do wspolpracy z tym panem. Moze skontaktuje sie z nim znowu za kilka miesiecy, jak mi sie w pracy uspokoi i skonczy okres probny :)

aha, az takich problemow z wymowa to nie mam, nie wstydze sie mowic i nie zdarza mi sie zeby ktos mnie nie zrozumial, po prostu nigdy na kurs nie chodzilam i chcialabym "podpicowac" nieco jezyk ... zawsze da sie cos poprawic, rowniesz w jezyku ojczystym nie wszyscy wyrazamy sie poprawnie.

Offline frisms

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 59
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #130 dnia: 24 Sie 2011, 20:30:28 »
to idz do zwyklej sprogskole,wejdz na DU 3,najlepiej zacznij od moze 3.4 albo 3.5,potem idz zdawaj Dansk Prøve 3  a potem juz najbardziej zaawansowany poziom Studieprøven...i tyle

nie rozumiem tych wszystkcih "alpejskich kombinacji"  ??? tym bardziej ze nauka teraz w sprogskole jest bezplatna, a nawet jakby placic to godzina kosztuje cos 65 kr.czy 70 kr.

masz szczescie,bo akurat w Kopenhagdze jest tzw.rigsdansk(standartowy dunski) a nie zaden tam jysk na przyklad,to sie nauczysz dobrze... :)


Offline jamalenka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #131 dnia: 25 Sie 2011, 12:28:54 »
ja po prostu jestem niecierpliwa i przy powtarzaniu materialu, nad ktorym sama spedzilam juz godziny i znam na pamiec dopada mnie zniechecenie i rezygnuje z nauki

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #132 dnia: 25 Sie 2011, 12:49:21 »
frisms,
Piszac o prywatnych nauczycielach bralem pod uwage specyficzna sytuacje autorki. Na wszelakich wielosobowych kursach bierze sie glownie pod uwage umiejetnosci/interesy calej grupy, a nie specjalne "wyuzdane" zyczenia jednostki. Biorac prywatnego nauczyciela (glodnego studenta m/k, czy bezrobotnego pedagoga, nigdy nikogo z Berlitza) jamalenka udoskonali swoj jezyk szybko, bez stresu czy straty czasu. Anons w dba czy na tablicach ogloszeniowych w paru akademikach czy uczelniach, nic przeciez nie kosztuje.

Zerknalem na dba i znalazlem to: http://www.dba.dk/lektie-hjaelp-soegesvi-soege/id-76885929/  anons powinien byc w tym stylu, autor placi 120kr/godz.

poloniainfo.dk

Odp: szkola dunskiego
« Odpowiedź #132 dnia: 25 Sie 2011, 12:49:21 »

 

z duńskiego na polski

Zaczęty przez jan22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 16723
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2009, 23:12:13
wysłana przez robertcph.
Bezplatna nauka j. dunskiego - jak to zrobic??

Zaczęty przez BluszczDział Pomoc!

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 43650
Ostatnia wiadomość 03 Lis 2020, 22:08:39
wysłana przez Guyver
przeglad dunskiego auta

Zaczęty przez wojtas83001Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7958
Ostatnia wiadomość 01 Maj 2012, 11:09:24
wysłana przez Emill
Wyrejestrowanie duńskiego auta z Polski, czy jest to możliwe???

Zaczęty przez koza961Dział Podatki

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 14154
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2021, 19:25:46
wysłana przez spooky
Nauka duńskiego bez CPR

Zaczęty przez jk.dk6Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4017
Ostatnia wiadomość 07 Lis 2010, 14:25:57
wysłana przez rey2000