poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Rubryka 59  (Przeczytany 10897 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

alien

  • Gość
Odp: Rubryka 59
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Maj 2010, 21:55:49 »
-> roga

Jak można zinterpretować  ten tekst :

Du anses for bosiddende i Danmark den 27. november 2008,jf. oplysninger i folkeregisteret og er dermed fuld
skattepligtig til Danmark ifølge kildeskattelovens &1-ophold/bopæl i Danmark i 6 måneder eller mere.

Czy od daty meldunku 27 listopada 2008  nabywam pełny obowiazek podatkowy , czy dopabuse po 6 miesiącach
od tej daty. Pracowałem cały rok 2008 ale zameldowałem się dopabuse pod koniec roku.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rubryka 59
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Maj 2010, 02:30:32 »
-> roga

Jak można zinterpretować  ten tekst :

Du anses for bosiddende i Danmark den 27. november 2008,jf. oplysninger i folkeregisteret og er dermed fuld
skattepligtig til Danmark ifølge kildeskattelovens &1-ophold/bopæl i Danmark i 6 måneder eller mere.

Czy od daty meldunku 27 listopada 2008  nabywam pełny obowiazek podatkowy , czy dopabuse po 6 miesiącach
od tej daty. Pracowałem cały rok 2008 ale zameldowałem się dopabuse pod koniec roku.

Tlumaczac powyzszy tekst tak, jak jest sformulowany oznacza to, ze "stwiedza sie, ze 27.11.2008 jestes zamieszkaly w Danii, zgodnie z informacja od folkeregisterer......

Ale nie kazdy urzednik "jest gramotny" i jezeli powoluje sie na folkerigesteret, to mysle, ze chodzilo mu ze od dnia 27.11.08 jestes zamieszkalyw Danii.


Jezeli pracowales caly rok to masz kontrakt, w ktorym okreslona jest data od ......do  to tylko w tym okresie jestes z ograniczonym obowiazkiem podatkowym.
Jezeli w tym kontrakcie nie ma podanej daty uplywu zatrudnienia - masz pelny obowiazek podatkowy.
Ograniczony obowiazek podatkowy daje miedzy innymi mozliwosci ulg (51, 53), nieograniczony: zadnych ulg 51 i 53.

[Posted on: 30 Maj 2010, 00:49:23]

Jeszcze jedna uwaga: nie nalezy mylic praw przyslugujacych przy ograniczonym obowiazku podatkowym z prawami przyzawarciu kontraktu do 12 miesiecy 8midelrtidig arbejdsplads). Ograniczony obowiazek podakowy jest w okresie do 6 miesiecy pobytu, potem obowiazek podatkowy jest nieograniczony (zgodnie z odpowiedzia Skatu). Tymczasowe miejsce pracy to inna sprawa.
W okresie do 12 miesiecy (jezeli wynika to z kontraktu pracy) mozna uzyskac miedzy innymi ulgi 51 i 53. Ulga na malzonke
(rubryka 59) mozna uzyskac tylko przy ograniczonym obowiazku podatkowym, czyli przez max. 6 miesiecy (6/12 z 42.900 kr.)

[Posted on: 30 Maj 2010, 02:21:36]

 Poprawka do mojego postu "Jezeli pracowales caly rok to powinienies miec kontrakt, w ktorym okreslona jest data od ......do
Jezeli  czas zatrudnienia w kontrakcie nie jest dluzszy niz 12 miesiecy - mozesz wykorzystac ulgi 51 i 53. Po okresie pobytu 6 miesiecy masz nieograniczony obowiazek podatkowy. Nie bardzo rozumiem jak pracowales bez zameldowania, jak otrzymywales wyplaty na Nemkonto bez adresu, jak otrzymales zolta karte ubezpieczeniowa , cpr. itp. To tylko pytania. nie oczekuje na nie odpowiedzi - to Twoja sprawa prywatna.

alien

  • Gość
Odp: Rubryka 59
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Maj 2010, 12:06:21 »
-> roga , dziękuje za odpowied ,
Ponieważ nie byłem zameldowany , Skat jako adres zamieszkania używał adresu polskiego , tam też wysyłał korespondencję . Pracodawca , bank , feriekonto , ATP używały  adresu znajomego , który podałem tuż po przyjezdzie do DK . Wiadomo przecież , że nie każdy  ma możliwość natychmiastowego zameldowania się tuż po przybyciu do DK. Czasami taka sytuacja może trwać dosyć długo , tak jak w moim przypadku. Jedyną wadą tego stanu jest posiadanie  papabusewej żółtej karty i w związku z tym pewne niewielkie ograniczenia  : brak niebieskiej karty , gorszy status w banku , brak zasiłku na dzieci w RP. Chociaż po zameldowaniu ten zasiłek odbiera się wstecz.
Znam wiele osób które miały podobną sytuację.
Zastanawia mnie wciąż tylko jedno ,jeśli nawet miałem stały kontrakt , chociaż dawno już dawno minęło 6miesięcy mojego pobytu tutaj , ale wciąż nie byłem zameldowany w DK ,siłą rzeczy  musiałem musiałem mieć "ograniczony obowiązek podatkowy" . Na moją korzyść przemawiało to że mam żonę w Polsce i jestem tam wciąż zameldowany.Posiadanie adresu w danym kraju częściowo to rozstrzyga  . Pośrednio w liście Skat przyznaje się do tego. Tylko czy jak pisałem wcześniej mogę te pół roku/183 dni liczyć od daty zameldowania , mógłbym wtedy chociaż częściowo skorzystać z rubryki 59 za 2009r.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rubryka 59
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Maj 2010, 12:50:47 »
Treraz, po Twoim opisaniu sytuacji, lepiej rozumiem cala sprawe. Prowadze w obecnej chwili podobna sprawe. Podatnik pracuje tutaj od grudnia 2008. W Satsforvaltningen, zarejestrowal sie dopabuse w styczni 2010 ! To samo dotyczy zameldowania w Danii.
Skat rozpatrujac jego obowazek podatkowy, uwaza, ze sam fakt przebywania w Danii od 2008 rozstrzyga ten obowiazek i uznal go za podatnika z nieograniczonym obowiazkiem podatkowym. Podatnik ma w PL zone i dziecko. Skat natomiast uznal ulgi podatkowe (rubryki 51, 53) za okres åierwszych 12 miesiecy zatrudnienia w Danii. Nadmienie, ze kontrakt pracy opiewal na 12 mieseicy. Podatnik uzyskal rowniez dodatek na dzieci (børnefamilieydelse) wstecz zaokres december 2008 do chwili obwcnej.
W Twojej sytuacji bedziesz mogl skorzystac z ulgi na malzonke, za okres kiedy byles przez Skat uznany jako podatnik z ograniczonym obowiazkiem podatkowym. Pozostale ulgi (51,53), tak jak kuz pisalem mozesz wykorzystac pod warunkiem okreslonoge w kontrakcie okresu zatrudnienia, max. 12 miesiecy. Jest wowczas mowa o tymczasowym miejscu zatrudnienia.
Jak ci zapewne wiadomo, Skat "jest nieomylny". Dlatego brak miejsca zamieszkania w Danii, moze (nie musi) byc argumentem dla Skatu nie uznania ulgi 51 i 53 bez miesca pobytu w Danii. Ale to juz sprawy natury prawnej. Pozdrawiam.

alien

  • Gość
Odp: Rubryka 59
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Maj 2010, 13:48:55 »
-> roga
Rzeczywiście , sytuacja jest podobna .
Tyle że , byłem w ubiegłym roku w skat , złożyłem papiery , dostałem "ograniczony obowiązek" na cały rok,
przeliczono mi też kartę podatkową. Oczywiście jest na niej zapis :"ograniczony obowiązek".Ponieważ byłem w połowie roku , na każdy następny miesiąc otrzymałem dodatkowo 42900/12 w celu wyrównania ulgi od początku roku. Więc miałem nadzieje że nikt podczas rozliczenia 2009 nie będzie jej kwestionował.Stało się inaczej.

Sprawę statusu podatkowego rozstrzyga "Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowanie pomiędzy RP i Danią"
Jest to opisane dokładnie na str 4 , są tam podane 4 podpunkty .Link podałem wyżej. Niemożliwość rozstrzygnięcia któregoś z nich powoduje przejście do następnego .Najlepiej przebywać  w obu krajach  w jednym mieć centrum rodzinne   w drugim ekonomiczne , wtedy sprawę definitywnie załatwia obywatelstwo.
Pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rubryka 59
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Maj 2010, 13:56:43 »
Jedna sprawa jest forskudsopgørelse (zaliczkowa deklaracja podatkowa). W zasadzie mozna w niej ujac zarowno "dowolne" spodziewane dochody i ulgi, jak rowniez skat na podstawie informacji od podatnika moze ustanowic ograniczony obowiazek podatkowy. Faktyczne rozstrzygniecia podejmuja sie przy rozliczeniu rocznym.

Offline Agner

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rubryka 59
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Maj 2010, 20:29:46 »
ROGA wyjaśnię Ci:pracowałem od maja 2007 do czerwca 2008 u jednego pracodawcy ,zaś od sierpnia 2008do lutego 2009 u drugiego,dlatego wedle informacji z Polonii.dk odliczałem ulgi 51 i 53 za cały okres mojej pracy,za śnie posiadałem wiedzy na temat personfradrag na małżonkę .Rozliczam się również z polski US.P oprostu poczytałem posty i zainteresowałem się tym tematem dlatego moje pytania,staram się rozliczyć tak ze Skatem ,aby nie mieć żadnych problemów i póżniejszych roszczeń.To tyle z mojej strony ,pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: Rubryka 59
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Maj 2010, 20:29:46 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rubryka 59
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Cze 2010, 01:00:04 »
Wedlug mojej oceny, ulga na malzonke przysluguje Ci jedynie w przypadku ograniczonego obowiazku podatkowego. Jezeli masz ograniczony obowiazek podatkowy w 2009, powinno to wynikac z Twojego rozliczenia rocznego (Årsopgørelse) zaraz ponizej cpr.nr. powinien byc tekst "Begrænset Skattepligt). W Teoim rozliczeniu powinien rowniez byc tekst, okreslajacy ile miales w Danii "skattepligtige dage" (dni podatkowe) i kiedy skonczyl sie Twoj obowiazek podatkowy (Skattepligtens ophør).
Jezli pracowales tylko do lutego 2009, to Twoj obowiazek podatkowy uplynal z tym terminem.

[Posted on: 30 Maj 2010, 22:28:10]

Jezeli w pozostalych okresach roku podatkowego miales dochod w PL, mozesz w przypadku kiedy Twoje dochody w Danii sa wysze niz 75% lacznych dochodow (Dania + PL) korzystac z tak zwanej zasady "grænsegænger". O tym pisalem wczesniej w moim poscie. Wowczas musisz wypelnic zalacznik do rubryki 59 w ktorym nalezy podac fakty dotyczace malzonki.

[Posted on: 30 Maj 2010, 22:33:05]

Wazna zmiana w przepisach podatkowych:

Za osoby, ktore maja nieograniczony oboiwazek podatkowy, uznaje sie te osoby, ktore albo maja miesce zamieszkania (bopæl) w Danii albo przebywaja w Danii dluzej niz 6 miesiecy
•personer, der opholder sig her i et tidsrum af mindst 6 måneder (KSL § 1, stk. 1, nr. 2).

Majac nieograniczony obowiazek podatkowy, nie moznakorzystac z "ulgi 59" (fradragna malzonka).

[Posted on: 30 Maj 2010, 23:08:55]

Wiele osob porusza temat ograniczonego i nieograniczonego obowiazku podatkowego. Ograniczony obowiazek podatkowy jest jednym z warunkow uzyskania ulgi na malzonke (rubryka 59). Slysze czesto, ze Skat np. "odbiera" ta ulge osobom, ktoreprebywaly tutaj ponad 183 dni. Zalaczam umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania zawarta miedzy Dania a Polska. Ponizej rozdzial tej umowy ktory traktuje o "miejscu opodatkowania" (”Skattemæssigt hjemsted”).

1: W umowie (o unikaniu podwojnego opodatkowania) osoba przynalezna do danego panstwa jest osoba, ktora w odniesieniu do obowiazujacych praw tego panstwa ma obowiazek podatkowy ze wzgledu na zamieszkanie (bopæl, hjemsted) i kazdego innego o podobnym charakterze kryterium (przepraszam za wyrazenie, ale nie znalazlem lepszego – chodzi o kazda podobna forme miejsca pobytu)

2: Jezeli osoba okreslona w pkt.1 jest hjemmehørende (przynalezna) do obu krajow tej umowy, status tej osoby rozstrzyga sie wedlug nastepujacej zasady:
a) osoba przynalezy do kraju, w ktorym ma do swojej dyspozycji miejsce do stalego zamieszkania
Moja uwaga: nie oznacza to stale miejsce zamieszkania ale ”stale” mieszkanie/lokal, w przeciwienstwie do domku letniego itp.).

Jezeli ma stale miejsce do zamieszkania do swojej dyspozycji w obu krajach, nalezy uznac go za przynaleznego do tego kraju, z ktorym lacza go najsilniejsze wiezi osobiste i ekonomiczne (centrum interesow zyciowych);

b) jezeli nie mozna rozstrzygnac w ktorym kraju ma centrum swoich interesow zyciowych, albo jezeli nie ma do dyspozycji miejsca do stalego zamieszkania w zadnym z krajow, krajem przynaleznosci bedzie w tym przy- przypadku kraj, w ktorym ”zazwyczaj” przebywa (har sædvanligvis ophold);

Moja uwaga: dunskie wladze podatkowe wychodza z zalozenia, ze jezeli osoba przebywa w Danii wiecej niz 183 dni w roku to ma ”sædvanligvis ophold i Danmark” (przebywa zazwyczaj w Danii). 

c) jezeli osoba zazwyczaj przebywa w obydwu krajach, lub jezeli nie ma takiego pobytu w zadnym z krajow, wowczas uwaza sie, ze osoba ta przynalezy do kraju w ktorym ma obywatelstwo. 

A zatem punkt b) wyjasnia wiele watpliwych spraw odnosnie ograniczonego lub nieograniczonego obowiazku podatkowego w Danii. Tylko ograniczony obowiazek podatkowy (begrænset skattepligt),daje mozliwosc korzystania np. z ulgi na malzonka (rubryka 59)..


Kto placi podatek w Danii ?
Zasady/przepisy podatkowe poszczegolnych krajow decyduja, kiedy placi sie podatek w Danii.Bopæl i Danmark (miejsce zamieszkania, niekoniecznie zameldowania, ale do dyspozycji)Jezeli mieszkasz w Danii, wszystkie dochody sa opodatkowane w Danii. Dotyczy to rowniezdochodow z innch krajow, ktore sa wedlug prawadunskiego objete obowiazkiem podatkowym- Innymi slowy: osoby te podlegaja pelnemu (nieograniczonemu) obowiazkowi podatkowemu /fuld skattepligt).
Zamieszkanie w Danii jest jednoznaczne z obowiazkiem podatkowym w Danii. Jezeli na przyklad pracujesz poza Dania i masz miejsce zamieszkania zarowno za granica jak i w Danii to trudno jest rozstrzygnac, czy obowiazek podatkowy ma byc spelniony w tym czy w drugim kraju. Czesto wybor miejsca zamieszkania (a tym samym obowiazku opodatkowania) pada na miejsce, gdzie przebywa rodzina podatnika.

Przebywanie w Danii (Ophold i Danmark)
Nie tylko miejsce zamieszkania ale rowniez dluzsze okresy pobytu w Danii moga dac wladzom podatkowym (Skat) podstawe do pelnego opodatkowania wszystkich dochodow. Dluzszy pobyt, jest to pobyt co najmnie ponad 6-cio miesieczny pobyt. Przy takim pobycie jest mowa o nieograniczonym obowiazku podatkowym.



poloniainfo.dk

Odp: Rubryka 59
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Cze 2010, 01:00:04 »

 

Rubryka 11. Job som vikar og dagpenge

Zaczęty przez lowman-AarsDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4604
Ostatnia wiadomość 16 Mar 2017, 17:25:42
wysłana przez Jomir
jaka rubryka na uaktualnienie fradragu rocznego 39500dk?

Zaczęty przez MalgosiaDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4817
Ostatnia wiadomość 30 Kwi 2008, 23:08:47
wysłana przez Klingon
rubryka 51

Zaczęty przez jasix81Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3599
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2012, 15:20:00
wysłana przez SGRW
pomocy z rubryką 51

Zaczęty przez rafi1982Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 8423
Ostatnia wiadomość 11 Mar 2012, 13:39:24
wysłana przez roga
RUBRYKA 58 W ROZLICZENIU

Zaczęty przez darecki999Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 5077
Ostatnia wiadomość 22 Mar 2011, 21:28:37
wysłana przez darecki999