poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: pobyt staly  (Przeczytany 77539 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anciol7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #105 dnia: 07 Paź 2014, 21:51:24 »
Witam
Mam pytanie odnośnie pobytu stałego - czy przebywanie przez jakiś czas na A-kasie uniemożliwia staranie się o pobyt stały tak jak kontanthjælp? Pytam, ponieważ firmie, w której pracuje kończy się kontrakt i nie wiadomo czy w przyszłym roku będę dalej pracować czy może skorzystam z A-kassy zanim znajdę nową prace?
Pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #106 dnia: 07 Paź 2014, 22:23:36 »
Bylem w kontakcie z 2 Statsforvsltninger odnosnie pobytu stalego. Obydwa Startsforv. odnosza do BEK (Bekendgørelse – Opholdsdirektiv), ktore wlasnie poruszalismy na forum, a szczegolnie §19 zacytowanego przez Faja. Obydwa Statsforvaltninger podkreslaja, ze warunkiem uzyskania pobytu stalego, jest spelnienie warunku o legalnym pobycie w Danii (co wlasnie wynika z ww §). Co sie zas tyczy kontroli legalnego pobytu, to nie ma w przepisach unijnych zapisu jak ta kontrola ma wygladac i na czym polega.

Kwestie kontroli i jej zasiegu pozostawia sie poszczegolnym krajom czlonkowskim i na to pytanie Statsforvaltningen nie moze udzielic wiazacej odpowiedzi dotyczacej sposobu i zakresu kontroli legalnego pobytu.
Ale odpowiedz mozemy dac sobie sami. Wiadomo, ze legalny pobyt, to pobyt na zasadzie posiadania zatrudnienia, a odnosnie wymiaru zatrudnienia, Stasforvaltningerne wymagaja, a raczej oczekuja 10-12 godzin zatrudnienia tygodniowo. Nie ma konkretnych i obowiazujacych przepisow unijnych odnosnie ilosci godzin zatrudnienia, dlatego napisalem „oczekuja” i dlatego Statsforvaltningern nie robia trudnosci ani nie wymagaja dodatkowych wyjasnien/dokumentacji, jezeli ta ilosc godzin jest jako tako zachowana.

Wiemy tez, ze dochod z legalnego zatrudnienia ma zapewnic podatnikowi „samoutrzymanie”. Dlatego Statsforvaltningerne nie zawsze automatycznie przystaja na rejestracje pobytu tylko i wylacznie na podstawie kontraktu pracy, bez oceny ilsoci godzin zatrudnienia – taka uzyskalem odpowiedz. 

Nalezy rowniez zwrocic uwage, ze pomoc socjalna (kontanhjælp) mimo ze nie prowadzi natychmiast  do usuniecia rejestracji o pobycie (do chwili jej wstrzymania i nie posiadania zatrudnienia po jej wstrzymaniu), to jej pobieranie ma znaczenie przy ocenie wniosku o pobyt staly, szczegolnie jezeli chodzi o „samoutrzymanie” – taka odpowiedz otrzymalem.

Nie moglem uzyskac konkretnej odpowiedzi odeslaniem do przepisu dotyczacego ram kontroli stalego pobytu, ale tylko komentarz,  ze Statsforvaltning rozpatruje kazdy wniosek indywidualnie, co nie bylo dla mnie nowina.

Podam konkretny przyklad : osoba przebywa w Danii 6½ roku. Przez pierwsze 3½ roku miala zatrudnienie w kontrakcie w pelnym wymiarze 37 god. tygodniowo, ale w rzeczywistosci duzo wiecej. Ostatnie lata postanowila zalozyc jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza. Do wniosku o pobyt staly przedlozyla wszystkie Årsopgørelser (za 6 lat). W pierwszym roku dzialalnosci Årsopgørelse wykazuje dochod netto 28.500 kr. a w 2013 dochod netto tylko 5.800. kr. Statsforvaltningen zaakceptowal dochod w pierwszym roku dzialalnosci (poczatek dzialalnosci i „rozkrecenie” firmy) i wzial pod uwage, ze osoba miala pieniadze/oszczednosci na swoim koncie w banku, z ktorych mogla sie w tym roku utrzymac. W 2013  tylko okolo 6.000 kr. dochodu netto, zadnych oszczednosci w banku, zadnego innego dochodu, nie ma tutaj nikogo na utrzymaniu, placi czynsz 4.250 kr. miesiecznie , ma samochod, nie korzystala i nie korzysta z pomocy socjalnej. Dotychczas nikt nie intersowal sie ekonomia tej osoby, poniewaz nie zwracala sie nigdzie o pomoc socjalna. Wniosek o pobyt stalu rozpatrzono negatywnie. Teraz tylko pytanie, czy Statsforvaltningen sie tym zainteresuje, a moze Skat?. Statsforvaltningern zdaja sobiev doskonale sprawe, ze udzielajac pobytu stalego istnieje ryzyko powaznych kosztow  dla systemu dunskiego, poniewaz po udzieleniu takiego pobytu, nie ma mozliwosci nie udzielenia pomocy socjalnej lub nakazu opuszczenia Danii. Teoretycznie osoby posiadajace pobyt staly moga tutaj pozostac do konca swoich dni, nie podejmujac zadnego zatrudnienia, ale wiadomo, ze osoby, ktore decyzuja sie na pobyt staly, maja inne nastawienie i inne cel, a mianowicie ulozenie sobie tutaj zycia, przynajmniej na relatywnie dlugi czas, pracujac, placac podatki, uczac sie jezyka, poznajac z czasem bardzie doglebnie spoleczenstwo i srodowisko w ktorym sie obracaja (przestana  czasem porownywac „tam” i „tutaj”), beda przyczyniac sie do utrzymania i rozwoju tego systemu na dobre i na zle, miejmy nadzieje, ze dla swojego i ogolnego dobra.     

5 GODZIN TEMU Roga napisal obszerne objasnienie wypelnione przykladami.
Ja juz nie wiem jak pisac, by docieralo. Wydaje mi sie, ze Roga pisze zrozumiale.

Ale sprobuje z polskiego na nasze raz jeszcze:

Generalnie A-kasse, jest "forma zatrudnienia", wiec niby nie.
Ale na podstawie tego co pisze Roga, urzad patrzy rowniez na wysokosc dochodow i perspektywe na samoutrzymanie.
« Ostatnia zmiana: 08 Paź 2014, 08:06:53 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #107 dnia: 08 Paź 2014, 00:48:50 »
Przychylam sie do odpowiedzi Jomir. Przebywanie na A-kasse nie oznacza, ze traci sie status "arbejdstager", co oznacza, ze nadal ma sie przynaleznosc do rynku pracy tak dlugo jak sie jest zarejestrowanym w Jobcenter i aktywnie poszukuje sie zatrudnienia. Natomiast nie wiem jak wyglada ocena wniosku o pobyut staly, jezeli wnioskodawca w chwili skladania wniosku jest na A-kasse - tutaj mam watpliwosci, ale postaram sie to sprawdzic.     

Offline spooky

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 45
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: +31/-3
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #108 dnia: 08 Paź 2014, 20:15:57 »
Statsforvaltningern zdaja sobiev doskonale sprawe, ze udzielajac pobytu stalego istnieje ryzyko powaznych kosztow  dla systemu dunskiego, poniewaz po udzieleniu takiego pobytu, nie ma mozliwosci nie udzielenia pomocy socjalnej lub nakazu opuszczenia Danii. Teoretycznie osoby posiadajace pobyt staly moga tutaj pozostac do konca swoich dni, nie podejmujac zadnego zatrudnienia   
To obywatelstwo duńskie może jest takim ... 100%-owym pobytem stałym? ;)
Czy jest jakaś spora różnica? (kwestie wizowe to wiem)

Offline anciol7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #109 dnia: 08 Paź 2014, 23:39:48 »
Pytałam o A-kasse właśnie, ponieważ w takim razie wynikało by,iż można przez dwa lata w ciepłym domku posiedzieć za pieniądze niewiele niższe niż moje obecne wynagrodzenie i po upływie 5 lat od momentu pierwszego zatrudnię postarać się o pobyt stały, który jak Pan Roga wyżej pisał skutkuje prawie dożywotnym dofinansowaniem przez państwo Duńskie w momencie jeżeli zatrudnienia nie chcemy znaleźć.
Cytuj (zaznaczone)
Statsforvaltningern zdaja sobie doskonale sprawe, ze udzielajac pobytu stalego istnieje ryzyko powaznych kosztow  dla systemu dunskiego, poniewaz po udzieleniu takiego pobytu, nie ma mozliwosci nie udzielenia pomocy socjalnej lub nakazu opuszczenia Danii. Teoretycznie osoby posiadajace pobyt staly moga tutaj pozostac do konca swoich dni, nie podejmujac zadnego zatrudnienia

Takie rozwiązanie wydaje mi się trochę za dużym naciąganiem systemu tegoż państwa... Jednakże mam koleżankę, która po rocznym urlopie macierzyńskim siedzi kolejny rok na A-kassie właśnie i  postanowiła składać papiery o pobyt stały ( faktem jest, że w Danii przebywa już w sumie 8 lat).  Niestety w Danii jestem wciąż "nowa" i wiele rozwiązań wydaje mi się niemożliwych. No cóż, znajomi w Polsce, którym opowiadam o A-kassie też patrzą na mnie jakbym z księżyca spadła i mówią, iż takie rzeczy tylko w erze ;)

Offline anciol7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #110 dnia: 08 Paź 2014, 23:53:30 »
Co do zarzutów Pani Jomir to po pierwsze bardzo szanuję Pani oraz Pana Rogi wiedzę oraz chęć niesienia pomocy innym użytkownikom tegoż forum, jednakże jak napisałam wyżej jestem nadal "swieżakiem" i o wiele rzeczy, których nie wiem lub nie rozumiem wole się dopytać. Dla osoby, która niedawno przyjechała z Polski wiele spraw prawnych w tym jakże pięknym Duńskim kraju wydaje mi się po prosty niezrozumiałych lub zbyt pięknych by mogły być prawdziwe.
Natomiast z własnego doświadczenia wiem, że pomimo tego, iż pracuję w firmie zatrudniającej bardzo wiele osób, zwłaszcza kobiet, to w sprawach urlopu wychowawczego musiałam sama szukać i dopytywać się gdzie się da bo mój szef będący rodowitym Duńczykiem nie miał zielonego pojęcia w tym temacie. Do dzisiaj twierdzi, ze nie wie jakim cudem dostaliśmy z mężem (pracujemy razem) tyle płatnego wolnego...
Mam wielka nadzieję, że za kilka lat ja również będę mogla doradzać innym forumowiczom tak jak robią to Państwo.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #111 dnia: 09 Paź 2014, 08:23:57 »
To nie zarzuty, to pojekiwania.
Bo o ile naprawde moge zrozumiec, ze czasem ciezko forum przekopac, to o tyle nie moge zrozumiec, nieccheci do czytania postow z tego samego dnia.
Kazdemu sie wydaje, ze jego sytuacja jest wyjatkowa.
W pewnym sensie tak, bo kazdy wniosek urzedy rozpatruja indwidualnie, ale zadne z nas nie jest w stanie przewidziecc jak zostanie to rozpatrzone. Dlatego warto przeczytac, przemyslec i zdecydowac co jest dla Was najlepsze. Zadne z nas, nie odpowie konkretniej, bo zadne z nas nie jest urzednikiem w statsforvaltningen i po pierwsze nie ma wszystkich dokumentow w reku, a po drugie nie podejmuje tej decyzji.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #111 dnia: 09 Paź 2014, 08:23:57 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #112 dnia: 09 Paź 2014, 08:28:13 »
To obywatelstwo duńskie może jest takim ... 100%-owym pobytem stałym? ;)
Czy jest jakaś spora różnica? (kwestie wizowe to wiem)
Dla mnie obywatelstwo jest symbolem przynaleznosci do spoleczenstwa, w ktorym zyje.
Oprocz tego jakas "gwarancja" na przyszlosc, gdyby zmienily sie uklady i sily polityczne - mam du dunskiego meza, dunskie dzieci, dom, wiec musze sie jakos "przywiazac tu do ziemi", gdyby na przyklad za lat 30 chcieli nas wszsytkich obcokrajowcow stad pogonic.
Po trzecie emerytura - jezeli ktos nie przyjechal tu jako dziecko i nie przepracowal lat 40, to bedzie w przyszlosci (o ile system emerytalny sie nie zmieni) bardzo zdziwiony wymiarem swojej emerytury.

To taki moj prywatny rachunek w kwestii obywatelstwa. Kazdy podejmuje decyzje sam. Jakichs zdecydowanych plusow i minusow nie ma. Zwlascza, ze juz niedlugo bedzie mozna zachowac polskie.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #113 dnia: 09 Paź 2014, 08:32:53 »
Pytałam o A-kasse właśnie, ponieważ w takim razie wynikało by,iż można przez dwa lata w ciepłym domku posiedzieć za pieniądze niewiele niższe niż moje obecne wynagrodzenie i po upływie 5 lat od momentu pierwszego zatrudnię postarać się o pobyt stały, który jak Pan Roga wyżej pisał skutkuje prawie dożywotnym dofinansowaniem przez państwo Duńskie w momencie jeżeli zatrudnienia nie chcemy znaleźć. 
Takie rozwiązanie wydaje mi się trochę za dużym naciąganiem systemu tegoż państwa... Jednakże mam koleżankę, która po rocznym urlopie macierzyńskim siedzi kolejny rok na A-kassie właśnie i  postanowiła składać papiery o pobyt stały ( faktem jest, że w Danii przebywa już w sumie 8 lat).  Niestety w Danii jestem wciąż "nowa" i wiele rozwiązań wydaje mi się niemożliwych. No cóż, znajomi w Polsce, którym opowiadam o A-kassie też patrzą na mnie jakbym z księżyca spadła i mówią, iż takie rzeczy tylko w erze ;)

No niestety, narod dunski nie byl na to przygotowany. Wiekszosc Duncczykow ma wysoko rozwiniety zmysl moralnosci pracy (niechze to tak nazwe) i do glowy by im nie przyszlo, ze tak mozna. Stad ustawodawstwo kraju dobrobytu nie bylo przygotowane na takie manewry przybszow ze wschodu.
Teraz placz i lament i kombinacje, jak to zmienic by nie pogorszyc obywatelom dunskim, ale w ramach prawa unijnego nie dyskrymionowac przybyszow.

PS. Jeszcze nie dawno mozna bylo przebywac na A-kasse 4 lata! To dopabuse raj, nie?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline anciol7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #114 dnia: 09 Paź 2014, 12:25:41 »
Osobiście należę do tych, którzy zamiast takiego 4 letniego raju woleli by godziwą pracę z perspektywą kontraktu na następne 10 lat ;) Tak żeby się nie martwić co chwilę o swoją egzystencję tutaj.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #115 dnia: 09 Paź 2014, 12:29:27 »
Przed zmiana okresu dagpenge na 4 lata, okres ten wynosil 7 LAT !!!! z mozliwoscia przedluzania p "odsiadce" kilutygodniowej kwarantanny z powodu braku checi podjecia proponowanej pracy. Znam takie osoby, ktore w poczatkach lat 80-tych przyjechaly do Danii jako czlonkowie Solidarnosci i ktore nie przepracowaly w Dani ani jednego dnia i spokojnie, na roznych swiadczeniach przeczekaly az do osiagniecia wieku emerytalnego. W przeciwienstwie do osob przyjezdrzajacych teraz tutaj do pracy, te osoby przyjechaly do Danii jako uchodzcy polityczni i od pierwszego dnia pobytu zgodnie z przepisami (szczegolnie § 7 i 9) mialy prawo do uzyskania nie tylko pomocy na tych samych zasadach co obywatele dunscy, ale rowniez prawo do dunskiej emerytury panstwowej, ktora normalnie oblicza sie od ilosci lat pobytu w Danii (pelan emerytura - 40 lat pobytu). Prosze nie traktowac moich uwag jako krytyki tych osob. Chcialem tylko w kontynuacji watku pokazac, jakie byly owczesne przepisy i ze to wszystko sie zmienilo, wedlug mnie na lepsze. Dunska folkpension, to przezytek i tylko juz niewielka grupa ludzi bedzie ja otrzymywala (ci obywatele dunscy, ktorzy z takich czy innych powodow nie mogli podjac pracy). Pozostali beda otrzymywali emeryture "arbejdsmarkedspension" wypracowana na rynku pracy, oplacana ze skladek jakie wplacal pracownik i pracodawca,  albo w inny sposob zapewnili sobie jakis filar emerytalny w firmach ubezpieczeniowych lub w bankach na kontach oszczednosci emerytalnych. 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #116 dnia: 09 Paź 2014, 13:03:54 »
Poki co projketu nie ma.
Trzeci filar nie wystarczy. A skladki na ATP sa nieco ponad 800 koron kwartalnie (od pracodawcy i pracownika), wiec jednak nowy system bedzie musial wykombinowac, jak to zrobic, by ludzie, ktorzy sa w chwili obecnej w polowie drogi, nie zostali pokrzywdzeni.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #117 dnia: 09 Paź 2014, 13:50:26 »
Poki co projketu nie ma.
Trzeci filar nie wystarczy. A skladki na ATP sa nieco ponad 800 koron kwartalnie (od pracodawcy i pracownika), wiec jednak nowy system bedzie musial wykombinowac, jak to zrobic, by ludzie, ktorzy sa w chwili obecnej w polowie drogi, nie zostali pokrzywdzeni.

Oczywiscie, bedzie okres przejsciowy, ale tych ludzi w okresie przejsciowym "w polowie drogi" bedzie coraz mniej. Jezeli emerytura wypracowana jako "arbejdsmarkedspension" bedzie wyzsza od aktualnej w tym czasie stawki folkepension, to osoby te nie beda otrzymywaly folkepension - tak sie o tym juz mowi, ale to perspektywa lat, albo, jezeli wypracowana arbejdsmarkedspension bedzie nizsza od stawki folkepension, to ewentualna doplata. Moze na przykladzie:

Markedspension: 15.000 kr. miesiecznie - Folkepension przy osiagneiciu przez podanika wieku emerytalnego np. 12.000 kr.
nie bedzie Folkepension.

Markedspension: 8.000 kr., poniewaz okres wplat skaldek bl relatywnie maly, Folkepension 12.000 kr. doplata po osiagneiciu wielu emerytalnego 4.000 kr.

Po jakims czasie ilosc osob podlegajacych okresowi przejsciowemu powaznie sie zmniejszy - odejda w sposob naturalny.

Taka zmiana sytemu emerytalnego bedzie oznaczala, ze powstanie jeszcze wiekszy tzw. polarisering w grupie emerytow, na tych ktorzy beda mieli wieksza emeryture i tych ktorzy beda mieli nizsza, poniewaz markedspension zalezy przeciez od uzyskiwanego dochodu. Pomijam emerytow, ktorzy i dzisiaj maja rozne dodatkowe prywatne formy oszczednosci emerytalnych i innych (domy, domki letne, papiery wartosciowe itp.), ale tak bylo zawsze i tak bedzie. Folkepension bedzie rowniez wyplacana osobom, ktore tutaj pracowaly okresowo przez iles tam lat i powrocily do swojego kraju. Zapewnia to Unia tak dlugo jak bedzie pojecie Folkepension w Danii, a takie nie bedzie zlikwidowane, poniewaz zawsze bedzie grupa osob, ktore nigdy nie pracowaly i wobec ktorych panstwo dunskie ma obowiazek swiadczenia pomocy po osiagnieciu przez nie wieku emerytalnego (folkepension), ale takie ograniczenia do relatywnie malej grupy osob, oznaczaja powazne oszczednosci w budzecie panstwa z korzyscia dla calego spoleczenstwa - wiecej pieniedzy dla pozostalej czesci spolecznstwa. Bardzo inrteresujacy temat. Politycy za duzo o tym jeszcze nie mowia, ale Dagpengereform i Kontanhjælpsreform, to poczatek tej Drogi ku powaznym zmianom w strukturze swiadczen spoleznych.   

Offline tecza

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #118 dnia: 11 Paź 2014, 13:30:58 »
witam
mam pytanie odnosnie pobytu stalego, niestety nie znalazlam na forum tego watku, wszyscy pisza tu o pobycie stalym po 5 latach z perspektywy osob, ktore tu pracowaly czy pracuja. czy mozna ubiegac sie o pobyt staly na zasadzie ze przez ostatnie 5 lat sie tutaj studiowalo, czy wyksztalcenie jest uwazane jako praca? dodam, ze maz jest Dunczykiem i mieszkamy tutaj.
dziekuje za odpowiedzi

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #119 dnia: 12 Paź 2014, 14:09:05 »
W przeciwienstwie do osob przyjezdrzajacych tutaj do pracy lub w ramach laczenia rodzin z osobami, ktore na takiej zasadzie przebywaja w Danii (np. przyjazd zony z kraju EU domeza z kraju EU, ktory tutaj pracuje), ty podlegasz innym przepisom. Zobacz na stronie Nyidanmark. Sa tam podane reguly odnosnie malzenstwa, ktore mieszkalo poza Dania (np. maz dunczyk a zona polka), ktorzy mieszkali np. w Polsce i przyjchali do Danii aby tutaj mieszkac, albo zona obywatela dunskiego, ktore przjechala tutaj do meza. Jezeli dobrze zrozumialem, to sprawe pobytu stalego rozpatruje Udlændingestyrelsen a nie Statsforvaltningne, mimo ze zona jest obywarlem Unii, ale zapytaj w Statsforvaltningen - na pewno uzyskasz wlasciwa odpowiedz na towje pytanie. 

poloniainfo.dk

Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #119 dnia: 12 Paź 2014, 14:09:05 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4299
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Pobyt stały dla nastolatka, a gdzie dowód?

Zaczęty przez hejliDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7191
Ostatnia wiadomość 24 Wrz 2013, 20:48:45
wysłana przez Jomir
Wzory wnioskow na pobyt, prace i laczenie rodzin

Zaczęty przez rogaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 98
Wyświetleń: 197657
Ostatnia wiadomość 15 Lip 2018, 20:25:20
wysłana przez Jomir
pobyt stały po przepracowaniu 3 i pół roku w Danii????

Zaczęty przez katia963Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 29075
Ostatnia wiadomość 11 Sty 2010, 10:48:03
wysłana przez Svaria
Ubezpieczenie duńskie. Rachunek za pobyt w szpitalu w Polsce.

Zaczęty przez dziubasewoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10621
Ostatnia wiadomość 03 Sie 2011, 07:03:30
wysłana przez faja