poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.  (Przeczytany 214365 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Wrz 2008, 19:56:39 »
Najlepiej zadzwoń do konsulatu i tam ci wszystko wyjaśnią ;)
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

yoursoul

  • Gość
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Wrz 2008, 07:11:27 »
Ambasada polska udziela blednych informacji ( chyba ta instytucje miales Willy na mysli ? ) .Dzwonilam tydzien temu z pytaniem , czy do uzyskania prawa do pobytu stalego jest konieczne ukonczenie szkoly jezykowej - odpowiedzieli ze to moze pomoc .
Niestety miedzy slowami " jest konieczne " a "moze pomoc " jest zasadnicza roznica . Ta informacja zreszta jest na dunskiej stronie
U.Emigracyjnego . Naszym kochanym urzednikom nawet nie chce sie tego przeczytac . Na maile tez nie odpowiadaja .
Jestem za Piatka - dzwonic bezposrednio do dunskich instytucji np. komuny .

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Wrz 2008, 11:58:34 »
Zaraz zaraz. Ambasada moze nie znac dusnkich przepisow. Natomiast ma obwiazek znac polskie.

A tym razem kwestia dotyczy rejestracji dziecka w polskim urzedzie.

Prosze bardzo:
http://www.greece.pl/polski/konsul11.htm

Co prawda sa to informacje ze stron ambasady polskiej w Grecji, ale prawo jest wszedzie takie same.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

przepisy po 2012 roku

  • Gość
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Paź 2008, 17:26:52 »
Moje pytanie dotyczy przepisow po 2012 roku wiem ze to jeszcze kawal czasu ale pytam sie z czystej ciekawosci. W 2012 roku wszystkie kraje  starej unii europejskiej beda musialy otworzyc sie na obywateli nowej unii europejskiej calkowicie mam na mysli Polske. Tzn jest to ostateczna data  niektore juz sie otworzyly calkowicie jak Anglia. Mam rozumiec ze w 2012 roku nie bedzie juz tych pozwolen na pobyt i prace?Wiem ze to jeszcze kawal czasu ale z tego by winikalo ze biurokracja powinna sie zmniejszyc.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Paź 2008, 17:46:12 »
Troche trudno wrozyc, ale przuszczam, ze bedzie w jakis tam sposob wprowadzony obowiazek zglaszania pobytu i fakt podjecia pracy na terenie Danii.

yoursoul

  • Gość
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Paź 2008, 18:40:41 »
Ja  widze sprawe w ten sposob : Unijne przepisy to jedno a dunskie przepisy to drugie . Tlumacza , ze im wolno .Nie nastawialabym sie wiec na wszelki wypadek ze to bedzie pewne .
Jako przyklad - przepisy unijne mowia , ze wyksztalcenie i kursy zawodowe uzyskane w jednym kraju unijnym musza byc respektowane w innym . Tymczasem ja a dostalam nostryfikowany tylko jeden dyplom . I co im zrobisz  ???
Inny przyklad - limit wiekowy 24 lat przy zawieraniu malzenstw z cudzoziemcami .

Tula

  • Gość
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Paź 2008, 20:07:56 »
Bo jak glosza plakaty DF "Hvem skal bestemme i Danmark -- danskere eller EU?" 8)

poloniainfo.dk

Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Paź 2008, 20:07:56 »

Benigma

  • Gość
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Lis 2008, 17:55:31 »
Witam serdecznie,

Chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś ma dokładne informacje co do limitu wiekowego (24 lata) przy zawieraniu małżeństw Duńczyków z cudzoziemcami??
Czy coś w tej kwestii się zmieniło ( bo słyszałam, że miało)?
I czy da się może jakoś to prawo obejść? ( czy np. ciąża może przyspieszyć małżeństwo?)
I czy naprawdę istnieje kaucja za zawarcie małżeństwa?!

Pozdrawiam!

Tula

  • Gość
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Lis 2008, 18:03:42 »
Witam serdecznie,

Chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś ma dokładne informacje co do limitu wiekowego (24 lata) przy zawieraniu małżeństw Duńczyków z cudzoziemcami??Czy coś w tej kwestii się zmieniło ( bo słyszałam, że miało)?
Jest limit wiekowy i nic sie nie zmienilo. Szczegoly tu:
http://www.nyidanmark.dk/en-us/coming_to_dk/familyreunification/spouses/spouses.htm
Cytuj (zaznaczone)
I czy da się może jakoś to prawo obejść? ( czy np. ciąża może przyspieszyć małżeństwo?)
Ciaza pozamalzenska to doprawdy zadna w tym kraju sensacja ;). Jedyne, co mozna zrobic, to wziac slub i zamieszkac w Szwecji.
Cytuj (zaznaczone)
I czy naprawdę istnieje kaucja za zawarcie małżeństwa?!
Naprawde, przy czym to nie jest kaucja "za zawarcie malzenstwa"; polecam watek o tym tytule w tym dziale oraz lekture tego:
http://www.nyidanmark.dk/en-us/coming_to_dk/familyreunification/spouses/collateral_requirement.htm

Pozdrawiam rowniez.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Lis 2008, 18:04:48 »
1. Pogadali i poszli. Oprocz szumu medialnego jeszcze nic sie nie wydarzylo.
2. Dziecko nic nie przyspiesza.
3. A kaucja jest i chyba bedzie, bo o jej zniesieniu jeszcze nic sie nie mowi. Kaucja nie jest za zawarcie malzenstwa. Kaucja jest na wypadek, gdyby malzonkowie sie rozmyslili (znaczy rozwiedli), pozostawiajac dunskiemu panstwo cudzoziemska polowke pod opieka. Wowczas oczywiscie Panstwo dunskie pomoze we wszystkim, ale wszelkie pieniadze wydane na pomoc, zostana potracone z kaucji.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Benigma

  • Gość
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Lis 2008, 19:02:18 »
Hmmm... wielkie dzięki za szybką odpowiedź!  :)

A w takim razie - czy wiecie może jak to jest - jeżeli się weźmie taki (osoby poniżej 24 roku życia - Duńczyk i Polka) ślub w Polsce?
Czy będzie on ważny w Danii?
Czy to nic nie zmieni?
Czy może to w ogóle nie możliwe??

Gość

  • Gość
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Lis 2008, 20:28:40 »
Czy  zawarcie związku małżeńskiego z duńskim obywatelem automatycznie daje nam status rezydenta tego kraju?
Jeśli tak, to wystarczyłoby namówić znajomego, znajoma na zawarcie małżeństwa, wpłacić kaucje i następnie się rozwieść, licząc się z jej utrata. Czyli po prostu kupić sobie rezydenturę ta droga.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Lis 2008, 20:38:44 »
No wlasnie .... Po to wlasnie wymyslono te kaucje !!!
Zeby ukrocic kombinowanie. I specjalnie kwota jest dosc zaporowa - dwa lata temu bylo to 56.100.
Teraz pewnie gdzies ok. 58.000.
Pozwolenie na podstawie laczenia rodzin jest tak dlugo wazne, jak dlugo przebywa sie z malzonkiem!!! Nawet nie chodzi o trwanie w malzenstwie na papierku, a wspolne zamieszkiwanie.
Sytuacja zmienia sie po mniej wiecej 5-7 latach, kiedy ma sie szanse otrzymac pobyt staly i tym samym rozwiesc bez nastepstwa utraty rezydencji w tym kraju.
Tyle, ze konia z rzedem temu, kto 7 lat przemieszka z fikcyjnym mezem/zona.
Po drugie, wcale nie jest to takie automatyczne. Trzeba wystapic o pozwolenie na pobyt. I o ile czlonkowie Uni po dluzszym lub krotszym czekaniu je otrzymuja z automatu, to czlonkowie spoza niej przechodza swoiste przesluchanie w stylu "czy znasz dobrze swoja zone/meza".

Jezeli chodzi o Twoje pytania Benigmo.
1. Slub mozesz wziac, problem bedzie tylko z otrzymaniem prawa do pobytu w ramach famieliesammenførning.
2. Jak najbardziej bedzie on wazny w Danii.
3. Nie zmieni w kwestii pobytu w Danii.

Znajoma Australijka chcac byc ze swoim mezem po prostu zapisala sie tutaj na studia, aczkolwiek po dwoch latach wyfruneli do australii, twierdzac, ze skoro Danie stac na tracenie mlodych dunskich inzynabusew (maz mojej kolezanki jest inzynierem), to nie ich sprawa. Tam nikt im nie robil problemu z powodu ich mlodego??? (ona miala 22 lata, wiec nie dziecko przecie) wieku.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

gosc

  • Gość
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Lis 2008, 21:42:56 »
moje pytanie jest zwiazane tez z tym tematem.
Czy ktos moze mi powiedziec jak dlugo czeka sie zolta karte przy laczeniu rodzin Zastanawiam sie czy tylko ja czekam tak dlugo. Moj maz jest Dunczykiem.oboje mamy dobrze ponad 24 lata.Przed przyjazdem do Danii bylismy juz 2 lata malzenstwem w Polsce. Dokumenty o laczenie rodzin zlozylismy na poczatku czerwca! dzis jest juz prawie polowa listopada. Kilka tygodni po zlozeniu dokumentow przyszedl list z Kopenhagi, w ktorym mialam w ramce zlozyc swoj podpis obok zdjecia i przeslac im to z powrotem. W liscie tym nie bylo mowy o zadnej kaucji. Bylo jedynie napisane ze oni daja sobie 7 miesiecy na rozpatrzenie wniosku do 5 stycznia.Po kilku tygodniach zadzwonilam do nich z pytaniem czy otrzymali moj list. Sympatyczny Pan stwierdzil ze tak i jak tylko przeslali mi to znaczy ze to dobry znak.Bylo to na poczatku lipca. Troche mnie ta cala sytuacja zastanawia.Czy to mozliwe ze odpowiedz przyjdzie dopabuse po 5 stycznia zostalo juz niewiele. Czy osoby, ktore ubiegaly sie o pozwolenie z uwagi na laczenie rodzin tez czekaly po 7 miesiecy?Co oni sprawdzaja przez te 7 miesiecy???Jest llogiczne ze nie moga zabronic pobytu zonie Dunczyka w Danii  bo to oznaczaloby rozdzielenie rodziny. zaznaczam ze malzenstwem bylismy juz sporo czasu zanim przeprowadzilismy sie do Danii. Czy ktos z Was tez mial taka dziwna sytuacje?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Lis 2008, 22:00:23 »
Na pozwolenie czeka sie tak dlugo, poniewaz nie wyrabiaja sie z obrobka dokumentow.
Nie martw sie, na pewno przyjdzie.
Co prawda ja czekalam tylko dwa miesiace, ale to bylo prawie dwa lata temu.
Warto by bylo, by maz co jakis czas do nich zadzwonil i zapytal jak sie sprawy maja, czasem to nieco przyspiesza.
Jezeli chodzi o kaucje, tuz przed otrzymaniem pozwolenia przyjdzie wezwanie do jej zaplaty, z zaznaczeniem, ze pozwolenie zostanie wydane bodajze w ciagu 10 dni od dnia wplywu pieniedzy na konto.
Faktycznie, nasze pozwolenia przyszly w ciagu tygodnia, od momentu przedstawienia gwarancji bankowej - my tak to zalatwilismy - wplacilismy pieniadze na 7 letnia lokate, w zamian za to, bank wystawil gwarancje.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Lis 2008, 22:00:23 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248294
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26113
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32430
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29298
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9631
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa