poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.  (Przeczytany 214367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ela00000

  • Gość
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Paź 2009, 17:54:46 »
Witam,mam nietypowe pytanie.Jestem obywatelką PL,,Małżeństwo także Polskie,,,mieszkam w Dani,chcąc ubiegac się o rozwód formalnosci sądowe moge zalatwic w Dani,czy musze pozew składac w PL?

Offline kinia210187

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Kinia
    • Pilnie szukam pracy!!!
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Lis 2009, 15:42:55 »
Witam, chciałabym się dowiedzieć co oprócz rodzinnego należy mi się na dziecko w wieku 3-4 lata,
Jestem samowychowująca dziecko czy należą mi się jakieś ulgi, jaki powinnam mieć procent opodatkowania.
proszę o odpowiedź.
Kinga :)

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #32 dnia: 22 Lis 2009, 22:25:36 »
wiem ,że jeżeli samotna osoba wychowuje dziecko może się strać o pomoc do mieszkania -jeżeli wynajmuje mieszkanie , bo gdy posiada dom nie dostanie pomocy .
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

Offline martuchnam

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 30
  • Wiadomości: 428
  • Reputacja: +16/-38
  • Płeć: Kobieta
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #33 dnia: 23 Lis 2009, 06:57:25 »
Cytuj (zaznaczone)
Witam, chciałabym się dowiedzieć co oprócz rodzinnego należy mi się na dziecko w wieku 3-4 lata,
Jestem samowychowująca dziecko czy należą mi się jakieś ulgi, jaki powinnam mieć procent opodatkowania.
proszę o odpowiedź.
jestes samowychowujaca czy samotnie wychowujaca bo to jest roznica.wiec najpierw sformułuj pytanie poprawnie.jesli jestes samotnie wychowujaca t.j "samotna matka"to nalezy ci sie zasilek rodzinny plus dodatek z yego tytulu.a jesli tylko sama wychowujesz dziecko tu a maz siedzi w pl to tylko rodzinne.a najlepiej zrobisz jak zapytasz w komunie lub wyslesz do nic nawet maila.
Jestem jaka jestem! Nie dbam o opinie ludzi mi obcych. Sama wyznaczam sobie cele, do których  dąże. Potrafie byc nieznosna. Chcialabym móc wszystko. Pragne walczyc o swoje do konca. Milcze, kiedy cierpie. Zamykam drzwi, kiedy chce byc sama. Zawsze sie smieje. Zaluje kilku niepotrzebnych slów.

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Sty 2010, 20:25:02 »
znajoma dzwoniła do ambasady polskiej  z zapytaniem o rozwód ,to poradzili jej rozwód w Polsce bo taniej ,  ( nie mają dostatecznej wiedzy na ten temat )

nowe informacje uzyskałam  w związku z rozwodem w Danii ,można go też uzyskać przez kommune

tu jest strona http://www.statsforvaltning.dk/site.aspx?p=4557 
 z tego co  wiem , to wystarczy do nich napisać , (można sprawdzić na stronie czy są druki do wypełnienia  ) i wysłać ,oni odsyłają że im bardzo przykro i  jak mogą pomóc i dają 6 miesięcy na zastanowienia (separacja ) po pół roku przychodzi pismo i znowu   pytanie ,czy coś się zmieniło i czy mogą jakoś pomóc jeżeli nie to umawiają na rozmowę i podpisanie papierów rozwodowych, bez ponoszenia  kosztów. Ale najważniejsze , takie rozwiązanie jest tylko wtedy jak jest rozwód za porozumieniem stron . Jeżeli  jest to bardziej skomplikowane , sprawa o podział majątku czy o prawo o opiekę nad dzieckiem  to już jest potrzebny adwokat i sprawa
( i  dużo kasy 8))

ps , wiem bo znajomy się w ten sposób  rozwodził ,a miał ślub w Polsce .
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

inna

  • Gość
Her er finansloven 2011
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Lis 2010, 09:17:17 »
 ::)  ???   :P   >:(  :o

 Mandag aften indgik regeringen, Dansk Folkeparti og kristendemokraten Per Ørum Jørgensen en aftale om finansloven 2011.

UDLÆNDINGE

A) Reglen om, at man skal være over 24 år for at få sin ægtefælle til Danmark suppleres af et pointsystem, som skal gøre det lettere at få veluddannede, veltalende og erhvervsaktive til landet.

Til gengæld bliver det næsten umuligt for de ægtefæller, som ikke har disse kvalifikationer, at blive familiesammenført.

Bankgarantien for at få en ægtefælle til Danmark fordobles fra 50.000 til 100.000 kr.

Det nuværende tilknytningskrav skærpes på en række punkter
B)SOCIALT BEDRAGERI til 7,2 mio. kr.


29 initiativer mod socialt bedrageri.

Lufthavnstilsynet i Danmark tredobles.

Der etableres kontrolteam i Spanien, Tyrkiet, Thailand og Marokko.



Det skønnes, at bedrageriet årligt koster samfundet tre - fire mia. kr

BOLIGAFTALE til 5,65 mia. kr.


Antallet af ghetto-områder skal halveres.

Fem milliarder ekstra går til renovering af almene boliger de tre næste år.

500 millioner går til nedrivning af boligblokke i ghettoområder.

150 millioner går til ændring af infrastrukturen i ghettoområder.

Pengene skal komme fra Landsbyggefonden.

Boligsocial indsats med fokus på god opvækst for børn og forbedring af erhvervsmuligheder er også en del af aftalen.


czekam  na jakies odpowiedzi co myslicie o tym ?pzr.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Lis 2010, 12:46:47 »
Finansloven to budget panstwa na nastepny rok. Punkty/ograniczenia, nie maja wiekszego znaczenia dla obywateli Unii przybywajacych tutaj w zwiazku z prawem o wolnym przemieszczaniu sie sily roboczej i uslug. Wiek 24 lat w sprawie laczenia rodzin nie dotyczy osob przybywajacych do malzonkow pracujacych/przebywajacych w Danii na ww zasadach. 

poloniainfo.dk

Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Lis 2010, 12:46:47 »

Offline robson

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #37 dnia: 06 Lut 2011, 12:56:16 »
Witam wszystkich serdecznie,mieszkam w Polsce a ojciec mojego syna w Dani .Ostatnio z RCPS o trzymałam wiadomość,że należy mi się dodatek dyferencyjny z Danii na mojego syna . Czy może ktoś z tutaj obecnych wie ile on wynosi w Danii . Z góry dziekuję i pozdrawiam.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Lut 2011, 13:38:55 »
Czy ojciec dziecka pracuje w Danii? Czy ty masz prace w Polsce?
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Lut 2011, 16:24:35 »
Wklejam link ze strona internetowa ktora jest po polsku.
Wszystko jest opisane dokladnie na temat pracy, przedszkola, szkoly , malzenstwa itd...
http://www.nyidanmark.dk/pl-PL/Medborger_i_danmark_pl_pl/

Inicjatywa godna pochwaly. Informacje o zyciu, pracy w Danii na pewno sie przyda osobom, ktore pierwszy raz przyjzdrzaja do Danii. Natomiast jezeli chodzi o informacje natury przepisow itp. sa one przestarzale. Jak "autor" broszury sam zwraca na to uwage, jest to broszura z 2007 r. i nie aktualizowana, a od 01.05.2009 zaszly naprawde znaczace zmiany jezeli chodzi o pobyt, prace, itp. Jeszcze jedno  -mnostwo miejsca poswiecono przepisom dotyczacych inych osob niz osoby przyjezdrzajace z innych krajow EU i dla czytajacego moze to byc "forvirrende". Ny i Danmark jest nie tylko dla przyjezrzjacych do pracy ale takze dla uchodzcow i dlatego taka "mieszanka" informaci.

Najwazniejsze jednak, ze nareszcie duzo pozytecznych informacji po polsku.


Offline olka1234

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #40 dnia: 30 Kwi 2011, 16:29:03 »
hejka
mam pytanie, czy ktos z was orjetuje sie jak to jest z niebieska karta ubezpieczeniowa UE.
Bo jestem w Danii i mam tu żółta karta ubezpieczeniowa i na inne kraje UE niebieska karte.
A chce wyjechac na urlop do Polski na 1 miesiąc a na tamten czas mam termin porodu i moge rodzic w poolsce i nie wiem czy mnie przyjmom na niebieska karte UE i czy nie bede musiala placic za pobyt w szpitalu.
Prosze o odpowiedz. Jezeli tylko ktos sie w tym orietuje.Pozdrowienia

Offline siudemka1972

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #41 dnia: 30 Kwi 2011, 16:46:04 »
Mi powiedziano ze niebieska karta jest do użytku w nagłych przypadkach..poród nim nie jest!termin masz wyznaczony od 35 tygodnia ciąży powinnaś być na terenie Dani ponieważ od tego tygodnia możesz rodzic w każdej chwili-tak tłumaczono mi..wyjazd do PL tym bardziej ze jest to twój kraj pochodzenia  nie będzie uznany za   przypadkowy i będziesz musiała pokryć koszty tzn ok 2500zl pl.Dowiedz się w swojej komunie i poproś o  pisemna odpowiedz-w razie pozytywnej tzn jeśli powiedzą ze nie ma problemu będziesz miała dowód gdy nie będą jednak chcieli pokryć kosztów.Swoja droga proszę napisz jak się to rozwiązało w Twoim przypadku tzn jaka była odpowiedz .
"Straszną namiętnością ludzką jest owa pycha, która każe nam zmuszać innych ludzi, aby myśleli tak jak my"

Offline olka1234

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Maj 2011, 12:26:25 »
Dzieki bardzo

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Maj 2011, 23:43:02 »
hejka
mam pytanie, czy ktos z was orjetuje sie jak to jest z niebieska karta ubezpieczeniowa UE.
Bo jestem w Danii i mam tu żółta karta ubezpieczeniowa i na inne kraje UE niebieska karte.
A chce wyjechac na urlop do Polski na 1 miesiąc a na tamten czas mam termin porodu i moge rodzic w poolsce i nie wiem czy mnie przyjmom na niebieska karte UE i czy nie bede musiala placic za pobyt w szpitalu.
Prosze o odpowiedz. Jezeli tylko ktos sie w tym orietuje.Pozdrowienia
komuny traktuja takie sprawy barszo roznie. znam tylko jeden konkretny przyklad, a mianowicie osoba bedaca w zaawansowanej ciazy (znajac termin porodu), zwrocila sie z pytaniem do Odense Kommune w zwiazku z planowanym wyjazdem do Polski, czy w razie porodu w Polsce, ubezpieczenie dunskie pokryje wydatki. Odpowiedz: wyjazd w takim stanie i tak blisko spodziewanego porodu jest sprawa prywatna na wlasna odpowiedzialnosc i ze porod to nie choroba, a w kazdym razie nie nagly wypadek zachorowania, ktory jest objety dunskim ubezpieczeniem zdrowotnym. Rowniez osoby z choroba chroniczna, ktore wyjezdrzaja np. na urlop do innego krajy ryzykuja, ze w razie nawrotu choroby lub pogorszenia sie stanu ich zdrowia beda mialy trudnosci w odzyskaniu kosztow.   

Offline kasia23jagoda

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #44 dnia: 03 Lut 2013, 13:53:04 »
WITAM!!!
CZY JEST MOŻLIWOŚĆ UZYSKANIA ZASIŁKU RODZINNEGO NA DZIECKO,GDYŻ JA NIE PRACUJĘ I NIE PRACOWAŁAM TYLKO MĄŻ Z TYM,ŻE DZIECKO JEST Z POPRZEDNIEGO ZWIĄZKU. Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA POMOC I BYŁA BYM WDZIĘCZNA ZA KONTAKT TEL.71616097 LUB E-MAIL;kasia23jagoda@o2.pl POZDRAWIAM!;-)

poloniainfo.dk

Odp: Informacje dla nowych obywateli Danii o zyciu i rodzinie w tym kraju.
« Odpowiedź #44 dnia: 03 Lut 2013, 13:53:04 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248301
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26124
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32433
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29300
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9633
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa