poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Studia w Danii po duńsku  (Przeczytany 56422 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #45 dnia: 01 Maj 2012, 00:24:48 »
Sie nie czepiam, ale zwracam Wasza uwage na ten drobny szczegol. Egzamin Studieprøven tak naprawde nie sprawdza poziomu znajomosci jezyka, on sprawdza techniczna zdolnosc zdania tego egzaminu, ale kurcze po cos jest i po cos ludzie trenuja 6 miesiecy, by sie nauczyc techniki odpowiadania na pytania (tyle tylko sie nauczylam na tym module - tak uwazam).

A tu Edyta, przedstawia piekna perspektywe pracy w szkole, a chodzi na DU2...
Bron boze sie nie czepiam, ale pamietajcie, ze jak juz zdacie to DU (wszystko jedno 1, 2, 3) to skonczy sie Wam mozliwosc bezplatnej nauki i bedziecie gorzko plakaly jak ja.
Ja co prawda skonczylam DP3, ale robilam je jak wariat - skonczylam szkole po 15 miesiacach, a pozniej sie obudzilam z reka w nocniku, bo sie okazalo, ze po dunsku dopabuse zaczynam mowic (taka jest prawda po DU3), a nauki juz nie ma...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

inna

  • Gość
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #46 dnia: 01 Maj 2012, 19:33:17 »
jomir masz racje z  szkola jezykowa. Ja zrobilam swoja w ciagu 9 miescy i wtedy zaczely sie schody....
Dzis juz jest lepiej ale i tak kazdego dnia ucze sie czegos nowego  ::) bo jak mozna powiedziec "hvor står du på" (chodzilo o pociag gdzie wsiadam) i troche sie zamotalam bo jak mozna stac na pocigu  :o

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #47 dnia: 01 Maj 2012, 20:00:26 »
Pochodzi od: påstigning - wsiadanie, miejsce gdzie wsiadasz do pociagu
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #48 dnia: 01 Maj 2012, 20:15:41 »
Jomir, przeniosłam się na DU2 przed miesiącem, dotąd byłam na DU3, 3 lata z przerwami, gdy rodziłam, gdy dzieciaki chorowały itp. Pracuję z duńczykami, rozmawiam po duńsku o inteligencji wody, surrealiźmie, pacyfiźmie itd. Teraz mierzę się z psychoanalizą Calineczki po duńsku. A że robię w pisowni błedy typu lige zamiast ligge.... No trudno. Odpuściłam, przeniosłam się na dwójkę.
Nie mówię, że mi się uda i będę orłem, na razie szukam w ogóle możliwości. Pisałam do tutejszych szkół, co mi radzą, czy zaliczą jakąś część polskiego wykształcenia, czy mogę studiować tutaj, czy mam wysyłać dokumenty do KBH, ale nie ma odpowiedzi. Będę musiała potłumaczyć, co mam, i pochodzić. Tutaj jest możliwość np. robić paedagogik assistant uddanelse (po DU2), i później iść na studia pedagogiczne. Możliwe, że będzie trzeba zaczepić o VUC: sama nauka mnie nie odstrasza, tyle, że będąc po gimnazjum (czyli naszym liceum) muszę płacić za VUC. Ale znów znajoma Dunka móiła mi, że można wykazać, że ja nie dubluję wykształcenia, a tylko uzupełniam to, co mi potrzebne do studiów.

Offline aarhusN

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 21
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 336
  • Reputacja: +3/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #49 dnia: 01 Maj 2012, 21:05:09 »
Cytuj (zaznaczone)
przeniosłam się na DU2 przed miesiącem, dotąd byłam na DU3, 3 lata z przerwami, gdy rodziłam, gdy dzieciaki chorowały itp. Pracuję z duńczykami, rozmawiam po duńsku o inteligencji wody, surrealiźmie, pacyfiźmie itd. Teraz mierzę się z psychoanalizą Calineczki po duńsku.

o cholera..... :o ja tam ni za tym,ni po tym  :o...  ale po konwersacjach na takie tematy aspirowalbym do DU4... (conajmniej!!) :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #50 dnia: 01 Maj 2012, 22:40:38 »
Edyta, zacznij od Ciriusa. Kazdy dyrektor szkoly o to poprosi.
Cirius oprocz oceny wyksztalcenia robi tez szczegolowa analize, w ktorej opisuje co mozesz robic, czego nie, albo co warunkowo.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

MalaCzarna

  • Gość
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #51 dnia: 01 Maj 2012, 22:42:42 »

.. piekna perspektywe pracy w szkole,

Bron boze sie nie czepiam, ale pamietajcie, ze jak juz zdacie to DU (wszystko jedno 1, 2, 3) to skonczy sie Wam mozliwosc bezplatnej nauki i bedziecie gorzko plakaly jak ja.
Ja co prawda skonczylam DP3, ale robilam je jak wariat - skonczylam szkole po 15 miesiacach, a pozniej sie obudzilam z reka w nocniku, bo sie okazalo, ze po dunsku dopabuse zaczynam mowic (taka jest prawda po DU3), a nauki juz nie ma...

Jomir piękne marzenia/perspektywa warto mieć to jest cel jak światełko w tunelu,które pobudza do działania w tym wypadku do nauki języka.Każdy uczy się w sposób sobie właściwy ,jedni systematycznie inni skokowo ,
a inny jeszcze na wariackich papierach.
Jednak mózg potrzebuje czasu ,aby przyswoić sobie baaardzo inną mowę i wymowę!
Nie wiem czy pozwolą nam-obcokrajowcom pracować w szkole hmm...ja nie chciałabym aby moje dziecko ,Chinka uczyła języka polskiego.Wprawdzie poznałam kilka obcokrajowców uczących np.matematyki ,mówią bardzo dobrze po duńsku ,akcent ich jednak zdradza.

Nie skupiam się na razie na tym gdyż wiem ,że nie jestem gotowa.Póki co męczę literkę D w VUC  ;) :D.
Słówka mam wszędzie na szafkach,lodowce ,dziewczyny mówią ,że boją się u mnie zrobić siusiu ,bo w toalecie też wiszą słówka hahahahaha :D ;) Staram się bywać gdy szkoły,przedszkola zapraszają.Poznaję kulturę i mentalność duńską ,czytam gazety,słucham wiadomości,na co dzień jestem pomiędzy Duńczykami.
Wydaje mi się ,że to jest również ważne ,aby przygotować się do pracy z dziećmi.
Jak widzisz skupiam się na przyziemnych sprawach !
 
 

poloniainfo.dk

Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #51 dnia: 01 Maj 2012, 22:42:42 »

MalaCzarna

  • Gość
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #52 dnia: 01 Maj 2012, 22:47:16 »
o cholera..... :o ja tam ni za tym,ni po tym  :o...  a

Zrób imprezkę w Arhus np.grilla z kiełbaskami zaproś nas wszystkich to my cię nauczymy języka duńskiego   ;)
Zobaczysz jak będziesz mówił ba śpiewał po duńsku,zaliczysz egzaminy , podpiszemy  ;)  dokumenty   :D !
 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #53 dnia: 01 Maj 2012, 22:47:34 »
Mala, ale jak chce sie uczyc w szkole, to nie chodzi o przyswojenie jezyka, a o nauczenie sie go w formie poprawnej.
Poza tym ja nie mowie o metodzie nauczania, a o tym co bedzie wymagane przy rekrutacji.
Przy rekrutacji do konkretnej szkoly poprosza o konkretny papier. Jezeli beda to studia wyzsze, to ewidetnie bedzie to Studieprøven.

Ja jestem jak najbardziej za tym by miec marzenia i je realizowac. Jednak pytanie czy chodzi o posiadanie marzen, czy ich realizacje?
Bo jezeli o opcje numer dwa, to trzeba jednak szczesciu pomoc, bo samo szczescie nie wystarczy.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

MalaCzarna

  • Gość
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #54 dnia: 01 Maj 2012, 22:54:16 »
Jomir ja dokładnie o tym piszę ! Dokumenty oczywiście są ważne!
Ale trzeba rzeczywiście znać język w mowie i piśmie ,mówić tak aby dzieci nas rozumiały tzn.wymowa jest niezwykle ważna. Na to potrzeba czasu i wysiłku! Piękne oczy nie pomogą!

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #55 dnia: 02 Maj 2012, 08:46:05 »
Nie ludzmy sie, ze pozbedziemy sie akcentu. Jezeli ktos uczy sie jezyka bedac doroslym, z uksztaltowanym systemem fonologicznym, akcentu sie nie pozbedzie. Sa oczywiscie wyjatki, ale to sa geniusze jezykowi, jednostki.

Gwarantuje Ci, ze duzo latwiej zrozumiec, gdy ktos zle wymawia wyraz, niz mowi niegramtyacznie, np. z zaburzonym szykiem zdania lub w zlym czasie. Gramatyki nauczysz sie tylko w szkole, albo z ksiazek, a nie od ludzi.

To, ze Edyta podnosi dyskusje filozoficzne z Dunczykami, nie znaczy jeszcze wcale, ze jest rozumiana :)
I wiem o czym mowie. Kiedys, jak przelamalam bariere i zaczelam mowic po dunsku, wydawalo mi sie, ze doslownie "smigam". Teraz po 3 latach pracy jako tlumacz i doradca klienta, widze wciaz swoje braki, w mysl zasady, "im wiecej umie, tym bardziej widze to czego nie umie".

Tak wiec apeluje i jeszcze raz apeluje. Jezeli chcecie sie spelniac zawodowo, jezeli marzycie o pracy w swoim zawodzie u dunskich pracodawcow, przylozcie sie do jezyka.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #56 dnia: 02 Maj 2012, 10:01:59 »
Jomir, tu nie ma co apelowac, jestesmy w dziale studia po dunsku, wiec to oczywiste:)
Pewnie, ze sie ucze. Pracuje z dunska mlodzieza juz drugi rok, i oczywiscie robie bledy, ale i oni mnie poprawiaja. Np. pytam mojego podopiecznego, czy umyl podloge w kuchni. On mowi, ze tak, a jego kolezanka, ze nie. Patrze na ta podloge i sie zastanawiam, czy umyta, czy nie, bo niby wyglada ok. Okazalo sie, ze han  har ikke vasket, han har moppet! Teraz juz wiem, bo mnie nauczyli:)
Mysle, ze tu nikt nie aspiruje do uczenia Dunczykow, nawet mlodych, dunskiego. Ja tez nie stawiam sobie nierealnych celow, np. wymowy bez obcego akcentu. Nie mam super zdolnosci lingwistycznych. Znam swoje mocne, ale i slabe strony. Wiem, ze latwo nawiazuje relacje z ludzmi, moi dunscy znajomi namawiaja mnie na studia, mowiac: czemu sie boisz, ze nie zrozumiesz? Przeciez rozmawiamy codziennie i sie rozumiemy. O szamponie na pchly, o roznicach systemow  edukacji w szkole panstwowej i prywatnej. Nie uwazam, ze smigam, i nie uwazam, ze jestem bezbledna, ale nie zdarza mi sie juz, zebym kompletnie nie wiedziala, o co chodzi.
Jestem dobra w prowadzeniu zajec dodatkowych dla mlodziezy. Rozwijajacych, motywujacych, odkrywania swoich zasobow itp. I taka prace chce tu wykonywac, jako pedagog. Dlatego sadze, ze najlepsze sa dla mnie studia, ktore pokrywaja sie z tym, czego uczylam sie w Pl, i co znam z doswiadczenia. To nie sa marzenia nie do zrealizowania.
 

MalaCzarna

  • Gość
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #57 dnia: 02 Maj 2012, 15:43:48 »
Jomir dziś rozmawiałam z naszą dyrektorką w VUC iii... literkę D trzeba zaliczyć na minimum 7 ,aby pozwolili przejść na poziom wyższy.To znaczy, jeśli się zaliczy np.na 4 to niby się zaliczyło, ale i tak trzeba powtarzać  :o
Kurcze to kicha... muszę się zastanowić co robić... :(

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #58 dnia: 02 Maj 2012, 16:39:00 »
Edyta, my sie chyba nie rozumiemy.
Ja wierze w Ciebie, w Twoje pasjie, zdolnosci... zwlaszcza, ze mialam szanse je i CIebie poznac.
Wierze rowniez w Twoj sukces. Jestes twarda i konsekwentna.
Ale przeniesnienie na DU2, to blad. Mowisz, ze znajomi namawiaja Cie na studia i super!
Ale nie dostaniesz sie na nie z DU2.
Mowisz o wyksztalceniu "pomocnik pedagoga" - to juz CI powiem, to zadne studia, to po prostu szkola policealna, albo nawet i zawodowa.
Tak wiec pytanie o czym mowimy w tym temacie. Bo jak studia, to dla mnie studia wyzsze (licencjackie lub magisterskie) i tam jest absolutny wymog Studieprøven. Albo mowimy po prostu o jakiejkolwiek nauce w jezyku dunskim i wtedy faktycznie uda sie pokombinowac i wkrecic nawet bez potrzebnego papierka ze szkoly jezykowej.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #59 dnia: 02 Maj 2012, 18:41:41 »
Jomir, wiem, czym się różnią, ale uważam, że paedagog assistant to dobre przygotowanie do studiów. W szkole, którą odwiedziłam, polecają nam, cudzoziemcom, kolejne stopnie, np. sosu hjaelp/s.assistent/ sygeplejerske, albo paedagog assistent/ paedagog. Biorąc pod uwagę słownictwo zawodowe, którego trzeba się nauczyć, to może być korzystne. Zwłaszcza, że można się wtedy pewniej poczuć na gruncie innej kultury i nnego systemu, niż nasz, a za ten czas dostajemy pieniążki:) SU można kompletować z pracą na niepełny etat, więc dla mnie w ogóle super:) Nie mam więc nic przeciwko temu, żeby zacząć od niższego poziomu, a później na studiach, jak się już zna materiał, można przyspieszyć. Zresztą, przy moich łobuzach nie wiem, czy dałabym radę... Właśnie ze względu na dzieci musiałam się przenieść  na DU2.

poloniainfo.dk

Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #59 dnia: 02 Maj 2012, 18:41:41 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248390
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26160
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32477
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29334
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9640
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa