poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Studia w Danii  (Przeczytany 38197 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mateuszm

  • Gość
Studia w Danii
« dnia: 13 Wrz 2007, 18:21:22 »
Cześć! Odwiedziłem niedawno stronę studiawdanii.pl i strasznie mi się spodobała perspektywa studiów opisanych tam. Znalazłem nawet wśród uczelni do wyboru jedną, oferującą kierunek, odpowiadający moim zainteresowaniom. Miałem parę wątpliwości dotyczących utrzymania w Danii, więc napisałem mejla do osób, zajmujących się tym programem(studiujwdanii.pl). Chodziło mi głównie o koszty utrzymania i znajomość języka. Otrzymałem całkiem mnie satysfakcjonującą odpowiedź, że nie jest wymagana znajomość języka duńskiego(podobno tylko jeden Polak z tych, którzy wyjechali do Danii z tym programem w zeszłym roku władał tym językiem; zajęcia są po angielsku), wszystkie sprawy urzędowe można załatawić po angielsku. Następną moją wątpliwością jest praca, w odpowiedzi na moje pytanie, dowiedziałem się, że pracę można dostać bez problemu(co z językiem?) dobrze płatną(50 złotych za godzinę, czyli chyba około 100 koron), więc pracując 12 godzin tygodniowo spokojnie można się utrzymać. Według twórców programu studiujwdanii.pl miesięczne koszty utrzymania(zakwaterowania, wyżywienia i dojazdów) wynoszą 3000 DKK. Całość brzmi całkiem zachęcająco, ale czy tak jest w rzeczywistości? Czy, nie znając słowa po duńsku, można rzeczywiście znaleźć pracę, która pozwoli na utrzymanie się tam?
Czy z ktoś Was miał do czynienia z tym programem?

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Wrz 2007, 19:18:26 »
Po pierwsze napisz na jakiej uczelni i w jakim mieście chcesz studiować, bo koszty utrzymania mogą się różnić. Rozumiem, że jesteś przyszłym maturzystą? Myślę, że będę mogła Ci udzielić sporo informacji, bo moja córka zaczęła studia w Danii w tym roku  :)

Dam Ci na początek kilka najważniejszych linków, z którymi koniecznei musisz się zapoznać.

Tu masz najważniejsze uczelnie w Danii http://www.ambwarszawa.um.dk/pl/menu/InfoDenmark/Studia/

tu ogólne wiadomości o tym jak aplikować itd: http://www.ciriusonline.dk/Default.aspx?ID=3771

a tu masz wszelkie dostępne studia w języku angielskim (naprawdę jest w czym wybierać) http://www.ug.dk/Internationalt.aspx?menu_id=UVM-2208869


A i jeszcze jedno - strona o której wspomniałeś oferuje program AP, który można raczej porównać z naszymi szkołami pomaturalnymi, radziłabym Ci przejrzeć typowe programy BA, czyli nasze licencjackie, po których na pewno będziesz mógł kontynuować MA. Te są w linkach, które Ci podałam.
« Ostatnia zmiana: 13 Wrz 2007, 19:40:10 wysłana przez MargaretMitchell »

Offline Smiglo7o7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Wrz 2007, 22:31:57 »
hmm... utrzymanie sie za 3000 dkk ? ja  place 2000 dkk za samo mieszkanie (akademik = i tak tanio) a za 1000dkk to musial bys sie postarac zeby utrzymac...
praca ... no w zasadze latwo znajdziesz ja bez problemu o ile lubisz dojezdzac (czasami nawet 40 min do pracy) aa i bez dunskiego to nie licz na cos innego niz magazyn.
no i z tym 100dkk/h to roznie jest tzn. w zasadze tak jest ale jeszcze minus podatek ....no chyba ze robisz na czarno (ale ja tego nie powiedzialem) to wtedy masz 50-60 dkk.


co do szkoly to calkiem fajnie jest  i rzeczywiscie wszystko po angielsku i nawet niema problemu zeby zrozumiec wykladowcow.

pozadrawiam Piotr M.
Just Piotrek

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Wrz 2007, 08:12:52 »
Potwierdzam to co o czym pisze Śmigło:
- w moim przypadku akademik to 2600 + opłaty za prąd.
Poza tym na początku musisz wpłacić kaucję za mieszkanie. Zwykle jest to równowartość czynszu za 2 miesiące.
Za 1000 koron raczej nie ma szans się utrzymać, chyba, że przez pierwsze trzy miesiące, jeśli wyjedziesz do Danii samochodem i będziesz w stanie zabrać ze sobą tyle produktów ile, tylko się da.
Jeśli będziesz mieszkał w mieście, z którym jest bezposrednie połączenie autobusowe z Polską, rodzice mogą załatwić z kabusewcą i wysyłać Ci co jakiś czas paczki z jedzeniem. Poczta jest bardzo droga, ja za książkę, którą wysłałam córce zapłaciłam ponad 50 pln a to było niecałe 1,5 kg.
Bardzo poważny wydatek to też książki, jedna potrafi kosztować 300 koron.
Tak, że na początek trzeba mieć sporo pieniędzy odłożone.
Praca jest, ale nie wierz w to, że jest tak różowo jak to opisują na tamtej stronie. Musisz realnie brać pod uwagę to, że czasami trzeba i 3 miesiące czekać zanim coś znajdziesz.
Jeśli masz możliwość, koniecznie zrób prawo jazdy przed wyjazdem, będziesz miał szansę zatrudnić się choćby przy rozwożeniu pizzy.

Offline Smiglo7o7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Wrz 2007, 02:03:49 »
to jeszcze dopisze
co do odlozonych pieniedzy ...to tak na seme dziendobry musisz wziasc z soba nie mniej niz 10000 dkk i pojdzie Ci na czynasz (ok 2000dkk) + kaucja ( w moim wypadku 3*czynsz) + zycie(2000dkk)+ ksiazki ( u mnie bylo ok 1100 dkk ale mam tylko 2 ksiazki, moja dziewczynan zaplacila za ksiazki ...4600 dkk) + bilek jezeli nie mieszkasz blisko uczelni. = czyli lekka reka 10000-13000 dkk. niestety nie wyglada to wszystko tak rozowo.
Cytuj (zaznaczone)
ardzo poważny wydatek to też książki, jedna potrafi kosztować 300 koron.
u mnie 1 kosztowala 799 (ale wyglada jak cegla).

co do pracy to tak jak wspominalem naprawde czasami trzeba sie bardzo nameczyc zeby znalesc.

ale nie powiem mimo tych kosztow naprawde jest fajnie, studia sa ciekawe i nie krzeba strasznie wkowac bo na zajeciach masz wszystko wyjasnone doglebnie na przykladach, mieszkanie jest drogie (akademik) ale nie dostajesz jak w polsce pokoiku 2x2 z oberwana umywalka ale dosc duzy pokuj z kablowka i internetem (10mbit).

Wiec co jak co polecam.. ale radze sie zastanowic!
Just Piotrek

mateuszm

  • Gość
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Wrz 2007, 16:09:10 »
Po pierwsze napisz na jakiej uczelni i w jakim mieście chcesz studiować, bo koszty utrzymania mogą się różnić. Rozumiem, że jesteś przyszłym maturzystą? Myślę, że będę mogła Ci udzielić sporo informacji, bo moja córka zaczęła studia w Danii w tym roku  :)
Tak, maturę będę pisał w tym roku(szkolnym). Myślałem o uczelni TEKO i kierunku international sales oraz marketing management na Aarhus Business College. Ta pierwsza znajduje się w Herning, druga natomiast w Aarhus.

A i jeszcze jedno - strona o której wspomniałeś oferuje program AP, który można raczej porównać z naszymi szkołami pomaturalnymi, radziłabym Ci przejrzeć typowe programy BA, czyli nasze licencjackie, po których na pewno będziesz mógł kontynuować MA. Te są w linkach, które Ci podałam.
Czyli po ukończeniu takich studiów(AP) mogę mieć problemy z dalszą edukacją na poziomie MA, czyli takich magisterskich studiach?

praca ... no w zasadze latwo znajdziesz ja bez problemu o ile lubisz dojezdzac (czasami nawet 40 min do pracy) aa i bez dunskiego to nie licz na cos innego niz magazyn.
no i z tym 100dkk/h to roznie jest tzn. w zasadze tak jest ale jeszcze minus podatek ....no chyba ze robisz na czarno (ale ja tego nie powiedzialem) to wtedy masz 50-60 dkk.
To trochę gorzej wygląda niż opisują to przedstawiciele tamtych szkół. Zakładając, że przyjęliby mnie w takim magazynie, to na ile mógłbym tak średnio liczyć za godzinę, oczywiście, przy założeniu, że praca jest legalna? I czy pracując w takim magazynie będę miał jeszcze czas na naukę, tzn. będę mógł wybrać godziny pracy?

Czy polscy studenci mogą liczyć na jakieś stypendia lub preferencyjne kredyty z niższym oprocentowaniem?

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Wrz 2007, 16:54:46 »
Mateusz,
po pierwsze przejrzyj linki z programami studiow po angielsku. Jeśli już się decydować to na regularne BA. Po tych AP nie wszędzie znajdziesz możliwość kontynuacji, szkoda na to czasu, energii i pieniędzy.
Poza tym sporo studentów się nabrało na nazwy, to że szkoła nazywa się Aarhus Business College  to nie znaczy, że masz coś wspólnego z uniwersytetem w Aarhus. Taki dyplom niczego Ci nie otworzy.
Jeśli chodzi o Herning - to Ci mogę polecić z przekonaniem programy BA  http://www.polska.hih.au.dk/
Pracę znajdziesz, tylko to może potrwać, płaca ok. 100 koron na godzinę to jestr norma. Jeśli sie zdecydujesz to tak jak pisałam: prawo jazdy, a jak by Ci się udało zapisac na duński to byłoby super.
To prawda, że prawie wszyscy mówia po angielsku, ale jak nie znasz choćby trochę duńskiego, masz bardzo okrojone sznase na znalezienie pracy. Jedynie sprzątaniei rozwożenie gazet.
A co do stypendium - niestety moga się o nie ubiegać tylko studenci płacący za studia, czyli ci spoza UE.

poloniainfo.dk

Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Wrz 2007, 16:54:46 »

Offline Smiglo7o7

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Wrz 2007, 21:29:05 »
srednio jezeli pojdziesz do magazynu tojak pisala Mirra 100dkk (przed podatkiem) ale jezeli porobisz po 20 h tygodniowo to sie nie zmeczysz i zarobisz na utrzymanie...
a co do nauki to zalezy z tego co wiem to moi koledzy z Marketing Menagment maja duzo roboty...ale to oczywiscie zalezy od tego co umiesz i jak szybko przyswajasz wiedze 


Piotr M.
Just Piotrek

Ania_warszawka

  • Gość
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Lis 2007, 22:07:29 »
Hej,

Ja studiowalam na Aarhus Business College, na Market Economist, widze ze studiujwdanii.pl tez maja moja byla uczelnie.
Ja wyjezdzalam samodzielnie aplikowalama, fajnie, ze teraz jest jakos to ulatwione i maja przedstawicielstwo w Polsce.
Ja wyjechalam po studiach - politologia, w sumie z chlopakiem.
Po 2 latach na AABC wrocilismy do Polski, pracowalam w firmie, ktora z Dania robi interesy, wiedza, doscwiadczenie praktycznie wykorzystalam.
Teraz chce kontynuowac ten Market Economist w Szkocji.

Wedlug mnie super, ze 2 lata studiujesz np. w Danii, potem np. Szkocja.
Na AABC studiowalam 2 lata i mam 120 ECTS, teraz wybieram sie do szkocji. Nie ma problemow z kontynuowaniem, 1,5 roku i bede miec BCs, czyli porownywalne do naszego licencjata. Potem rok lub 2 i ma sie magistra.

Poza tym dunskich collegow, czyli AP nie ma co porownywac do naszych polcealnych.
AP to porownywalne do 2 lata nauki do licencjata, tylko ze robionego w 2 szkolach.
Z mojego doswiadczenia, pracoadcy dobrze na to patrza.

W Polsce po moich studiach polskich o prace ciezko, po studiach w Danii od razu inna gadka.
Teraz bede wiec kontyunowac, ale odmiana Szkocja, Dania byla fajnym miejscem zeby zaczac.


Thunder86

  • Gość
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Lis 2007, 17:39:17 »
Ja mam takie pytanie:pojechalem do Danii do pracy i chce tez studiowac,chodzi mi o normalne studia.Jak to wyglada czy tez jest podziala na dzienne i zaoczne?Czy są płatne?A także ile mniej wiecej wynosi czesne.W PL zaoczne na wiekszosc kierunkow to miedzy 3 000 do 4 000

Tula

  • Gość
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Lis 2007, 17:53:18 »
Na nyidenmark jest paragraf o studiowaniu w Danii, tam jest czesc informacji.

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Lis 2007, 19:24:15 »
dzienne są bezpłatne. O zaocznych nic nie wiem. Sprawdź sobie wszelkei możliwe studia w jęz. angielskim (rozumiem, że takie Cię interesują) http://www.ug.dk/Internationalt.aspx?menu_id=UVM-2208869  i sprawdzaj dokładnie na stronach uczelni. Z tego co pamiętam, deadline na aplikowanie przypada jakoś w marcu, więc nie spóźnij się.

Offline magda0904

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Sie 2008, 15:09:19 »
Witam!

Czy zna ktos moze adresy ksiegarni technicznych w Kopenhadze badz tez na obrzezach? Znacie moze rowniez strony internetowe na ktorych mozna zakupic ksiazki techniczne w Danii?

Mam zamiar wybrac sie do biblioteki na DTU, ale nie mam pewnosci czy beda jakies wolne egzemplarze.

Z gory dziekuje za pomoc

Pozdrawiam

Offline magda0904

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Wrz 2008, 16:54:09 »
Serdecznie dziekuje Mirra. Bardzo fajna strona! W zasadzie to juz innych nie trzeba  ;D

Pozdrawiam

Offline heslividur

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Wrz 2008, 23:13:32 »
Okej.. piszecie o studiach z programów anglojęzycznych i głównie Unijnych. A co jeśli Polak zechce studiować w Danii na zupełnie innym kierunku i w innej szkole niż podane są na stronie CIRIUS?
Osobiście jestem zainteresowana aplikacją do Konserwatorium w Aarhus, na wydział muzyki elektronicznej. Od znajomych i ze strony wiem, że nie ma egzaminów, a liczą się muzyczne dokonania, które wraz z wypełnionym druczkiem należy wysłać do uczelnii. Przypuśćmy, że udaje mi się dostać. Oczywiście zaczynam intensywny kurs duńskiego, czy w ogóle nie mam szans na dostanie się bez tego języka? Czy wykładowcy stsoują jakieś ulgi dla anglojęzycznych, dopabuse co łykających duńskiego języka? Czy można liczyć na jakieś pomoce finansowe od Unii lub od Danii?

poloniainfo.dk

Odp: Studia w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Wrz 2008, 23:13:32 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 250167
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 301
Ostatnia wiadomość 19 Kwi 2024, 09:15:48
wysłana przez Nancyfrank
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26597
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32923
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29883
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand