poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Od 1 Października Dania zaostrza przepisy drogowe  (Przeczytany 27901 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Od 1 Października Dania zaostrza przepisy drogowe
« dnia: 30 Wrz 2010, 22:14:40 »
Kary za łamanie ograniczeń prędkości zostały zaostrzone od pierwszego Października. Oznacza to, że stracenie Prawa Jazdy jest teraz znacznie łatwiejsze.

Nowe przepisy mówią, że jeżeli prędkość pojazdu wynosi ponad 100km/h i prędkość została przekroczona o ponad 100% prawo jazdy zostanie zatrzymane bezwarunkowo.



Znaczy to że jeżeli np. na odcinku drogi na którym są przeprowadzane roboty drogowe jest ograniczenie do 50km/h a kabusewca porusza się z prędkością ponad 100km/h, prawo jazdy zostanie zatrzymane bezwarunkowo.

Ta sama reguła ma zastosowanie w obszarze zabudowanym, gdy pojazd porusza się z prędkością ponad 100km/h , gdzie o ile nie obowiązuje inne ograniczenie - prędkość jest ograniczona do 50km/h.

Wydział Ruchu Drogowego Policji  nie odważa się szacować, jak wielu kabusewców straci Prawo Jazdy w wyniku nowych uregulowań prawnych.

"Zaostrzenie przepisów powinno przekonać kabusewców do zmiany zachowań" mówią w Policji.

Statystyki mówią same za siebie, kabusewcy jeżdżą za szybko, dlatego większość klipów (W Danii obowiązują klipy - dziurki w prawie jazdy - trzecia jest równoważna z utratą uprawnień - w pewnym sensie odpowiednik punktów karnych) jest za prędkość.

Podsumowując, wg Wydziału Ruchu Drogowego Policji, rocznie wstawia się około 70000 klipów (wg danych z lat 2007-2009) - z czego 3/4 są za prędkość.

 


Klipy w prawie jazdy:
Ilość klipów w 2009 roku
Prędkość: 54.772
Czerwone światło: 4.748
Nieprawidłowy pas: 3.766
Wyposażenie pojazdu: 2.445
Pierwszeństwot: 1.245
Wyprzedzanie: 1.127
Zachowanie odstępu: 498
Pozostałe: 102
Razem: 68.703
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline Bluszcz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Od 1 Października Dania zaostrza przepisy drogowe
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Paź 2010, 08:04:06 »
Oj to chyba wielu dunczykow straci prawko ;-)

Tak szczerze mowiac to jestem w szoku jak tu sie jezdzi w DK. Szybko lub zbyt wolno, czesto przejezdzaja juz na czerwonym swietle, nie mowiac juz nic o tym, ze nie uzywaja zbyt czesto kierunkowskazow i jezdza lewym pasem bez uzasadnienia (bo on za 10 km bedzie skrecal).

ReFormer

  • Gość
Odp: Od 1 Października Dania zaostrza przepisy drogowe
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Paź 2010, 13:22:25 »
Droga za miastem ... a "on" sobie jedzie 68km/h   :-\

Mobligy podniesc do 90km/h poza zabudowanym, 80-tka jest troche smieszna.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Od 1 Października Dania zaostrza przepisy drogowe
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Paź 2010, 22:45:34 »
Droga za miastem ... a "on" sobie jedzie 68km/h   :-\

Mobligy podniesc do 90km/h poza zabudowanym, 80-tka jest troche smieszna.
a w Niemczech masz inaczej........?

[Posted on: 02 Paź 2010, 22:44:02]

Oj to chyba wielu dunczykow straci prawko ;-)

Tak szczerze mowiac to jestem w szoku jak tu sie jezdzi w DK. Szybko lub zbyt wolno, czesto przejezdzaja juz na czerwonym swietle, nie mowiac juz nic o tym, ze nie uzywaja zbyt czesto kierunkowskazow i jezdza lewym pasem bez uzasadnienia (bo on za 10 km bedzie skrecal).

Zawsze twierdziłem, że im jakoś jazda autem nie idzie. No ale zaraz zjawi się komitet obrony praw Duńczyka w temacie... ;D

ReFormer

  • Gość
Odp: Od 1 Października Dania zaostrza przepisy drogowe
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Paź 2010, 18:32:05 »
a w Niemczech masz inaczej........?

[Posted on: 02 Paź 2010, 22:44:02]

Zawsze twierdziłem, że im jakoś jazda autem nie idzie. No ale zaraz zjawi się komitet obrony praw Duńczyka w temacie... ;D

yyy ... ale o co chodzi z Niemcami? Tam jest 100 ... i wiekszosc jezdzi 100, przynajmniej ja na takich trafialem.
A w zabudowanym ... jak w transie ... jada 50 ;)

btw. wczoraj dojezdzam do ronda, do ronda dojezdza takze TIR - z prawej strony ... ja mialem gdzies z 20m a on z 30 ... no i sie oczywiscie "wpieprzyl" przede mnie ... gdybym nie hamowal to bym stracil pol maski ... patrze za chwile ... a tam rejestracja: "PO XXXXX"  i naklejka PL :) Ale co dalej ... jade za nim ... dojezdzamy do kolejnego ronda ... z lewej jak byk - jedzie samochod po wewnetrznym pasie - z 30 metrow od Nas ... a ten sie wpiernicza ... z lewego na wewnetrzny i samochod musi hamowac - praktycznie zatrzymal sie w miejscu - by ta kolubryna sie wlaczyla do ruchu ... normalnie "sloma z butow"!!!  :-\

A w DK najlepsi sa i tak "mieszkancy pochodzenia pakistanskiego" - czerwone, nie czerwone, i tak przejada ... jest taki kawal o tym, ze ... jeden staje na zielonym, bo moze trafic na kuzyna, ktory przejezdza na czerwonym ... jak dojezdzam do skrzyzowania w okolicach zamieszkiwanych przez "ludnosc pochodzenia pakistanskiego" ... to zawsze zwalniam - na zielonym - i wyostrzam zmysl wzroku ;D

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Od 1 Października Dania zaostrza przepisy drogowe
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Paź 2010, 23:14:23 »
No niestety większy może więcej. Z Niemcami to chodziło mi o to że drogi super a nawet na banie znajdą się wozy ciskające 70km/h :D
Nikt mnie nie przekona, że w Dani jeżdżą OK. Kilka razy miałem sytuację że się ładują na mój pas bez kierunku i było szlifowanie tarcz. Wczoraj wieczorem też taki mistrz kabusewnicy zasuwał raz lewym raz prawym aż mi się władował na lewe drzwi i błotnik. Na spokojnie nie przyjmował do wiadomości, że to jego wina. Po przyjeździe Policji już nie był taki pewny swego.
I co do kierunkowskazu, jak to niektórzy tutaj twierdzą, że w dani "można" stosować kierunek. Policjant dał mu solidną pogadankę, że "należy" używać kierunku. 

W temacie autostrady i włączania się do ruchu. Dla zatwardziałych zwolenników ładowania się na krzywy ryj co niektórzy tutaj sugerowali, że to prawidłowo to polecam zapoznanie się z wnioskami spod Berlina.

Offline air2006

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Od 1 Października Dania zaostrza przepisy drogowe
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Cze 2012, 07:19:59 »


I co do kierunkowskazu, jak to niektórzy tutaj twierdzą, że w dani "można" stosować kierunek. Policjant dał mu solidną pogadankę, że "należy" używać kierunku. 



Zdawałem na prawo jazdy w Danii. Powiem wam, że gdy miałem lekcję jazdy i włączyłem kierunkowskaz przy zmianie pasa to instruktor surowo mi tego zabronił "du må ikke blinke" - powiedział ("Nie wolno ci mrugać"), po czym upomniał mnie, że takim sposobem mieszam jadących z przeciwka, gdyż myślą, że chcę skręcić (no comment) oraz wymienił sytuacje w których trzeba to robić, czyli na autostradzie i w dużym ruchu. Próbowałem dyskutować na ten temat ale cóż... tak jest od wieków i tak musi być. I niestety przewertowałem jak mogłem "Færdselsloven" (Prawo o Ruchu Drogowym) i nie doszukałem się jakiegokolwiek obowiązku mrugania. W książce kursanta w dziale Manewry/wyprzedzanie dodatkowo czytamy "Du overhaler med øjnene, ikke med blinklyset" ("wyprzedzasz oczyma a nie kierunkowskazem") no i wszystko jasne. Czym zatem jest mruganie przy wyprzedzaniu? Cwaniactwem?

Aha, Na autostradzie w Danii trzeba mrugać dopabuse od 2003 roku. Przez 9 lat nauczyło się tego może 50% społeczeństwa.

poloniainfo.dk

Odp: Od 1 Października Dania zaostrza przepisy drogowe
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Cze 2012, 07:19:59 »

Offline dania_d

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 38
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Od 1 Października Dania zaostrza przepisy drogowe
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Cze 2012, 08:06:21 »
"du må ikke blinke" -
Mam znajomego co robi kursy na prawko, i fakt to czy ty używasz kierunkowskazu ty decydujesz, czy jest duży ruch czy mały. Dlatego mało kto używa kierunków. Bo nie ma obowiązku. Mnie też to drażni, ale cóż życie

Offline ewkas

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Od 1 Października Dania zaostrza przepisy drogowe
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Cze 2012, 09:07:25 »
Witam,
czy ktoś się orientuje jaka może być kara za kolizję samochodu z motorowerem? Na szczęście nic nikomu się nie stało.Pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: Od 1 Października Dania zaostrza przepisy drogowe
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Cze 2012, 09:07:25 »

 

Dania podczas II wojny światowej

Zaczęty przez PolasikDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 13576
Ostatnia wiadomość 08 Wrz 2009, 19:25:00
wysłana przez Marlena30
2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS

Zaczęty przez HistorykDział Kultura

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 34113
Ostatnia wiadomość 28 Lis 2009, 15:58:41
wysłana przez Zwykłyktoś
Dania czy Polska, kto zbankrutuje pierwszy

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 20193
Ostatnia wiadomość 21 Sie 2019, 10:51:37
wysłana przez kpio47
Dania 3 Irlandia?

Zaczęty przez Where?Dział Hydepark

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9310
Ostatnia wiadomość 14 Lip 2007, 14:22:12
wysłana przez aemigrate
PRACA W Q VIKAR Horsens, Dania

Zaczęty przez ARTI6867Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 11889
Ostatnia wiadomość 21 Kwi 2014, 14:30:04
wysłana przez ARTI6867