poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: kurs duńskiego a zameldowanie  (Przeczytany 3982 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline juhu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
kurs duńskiego a zameldowanie
« dnia: 27 Wrz 2007, 19:27:10 »
Mam pytanie o kurs duńskiego, miałam iść się dziś zapisać ale pani z komuny zadzwoniła w ostatniej chwili i powiedziała, że niestety nie mogę ponieważ nie jestem zameldowana w Danii. Pracuję tu juz 3miesiąc ale miejsce stałego zameldowaia mam w Polsce. Mam numer CPR, nadal czekam na potwierdzenie zgody na prace i pobyt. Problem polega na tym, czy opłaca mi się wymeldować z Polski, bo nie wiem czy wtedy nie stracę prawa do 8% podatku i nie będą ze mnie zdzierac tak jak z pozostałych duńczyków, czy ktoś był w podobnej sytuacji? nie wiem co robić, bo pracę mam już jestem na kontrakcie w firmie, a nie jak dotąd przez pośrednika, chcą żebyśmy sie uczyli duńskiego, tylko niebardzo chcą nam w tym pomóc. dzięki za info,

Offline madzialenasz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 479
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: kurs duńskiego a zameldowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Wrz 2007, 19:32:52 »
hmmmm dziwne ,jesli masz cpr to kurs dunskiego masz darmowo(placisz jednorazowo 500kr) i to wszystko, nie wiem co ma zameldowanie do kurse, nie kapuje kurs moze kazdy robic, jestem w podobnej sytuacji, czekam na cpr ,bo wtedy nie musze placic za kurs, i jesli mam cpr to wtedy moge sie zameldowac, skoro masz cpr to masz pozwolenie na prace.....jestem tu tez now ale tak to rozumiem bo sie dowiadywalam, aha i w Polsce wcale nie musisz sie wymeldowywac!!!Kto Ci to powiedzial?Mozesz sie tu normalnie zameldowac i w Polsce nikt Ci podatku nie bedzie sciagal bo pracujesz w Danii, bo kto w Polsce bedzie wiedzial ze jestes zameldowana w Danii
Nie chowaj nienawiści po wieczne czasy, ty, który sam nie jesteś wieczny.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: kurs duńskiego a zameldowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Wrz 2007, 20:07:38 »
CPR otrzymujemy w momencie zameldowania w Danii. Aby sie zameldowac, nalezy udac sie do Folkeregisteret z imiennym pozwoleniem na prace, ktore otrzymujemy z Udlændingeservice. Ponadto trzeba miec ze soba paszport i podac adres, pod ktorym mieszkamy w Danii.
Dowodem na to, ze masz CPR jest tzw. zolta karta. Majac owa zolta karte mozesz isc na kurs dunskiego, za ktory zaplacisz tylko 500 koron za modul. Reszta zaplaci komuna.
Juhu, z tego co napisalas, to nie masz potwierdzenia zgody na prace i pobyt, a wiec nie jestes zameldowana w Danii i nie mozesz isc na darmowy kurs. Twoj CPR nazywamy tutaj na forum "nieaktywnym", bo dziala tylko na potrzeby Skata.
Nie musisz wymeldowywac sie z Polski.

Offline juhu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: kurs duńskiego a zameldowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Wrz 2007, 20:11:38 »
ok, tyle to i ja na poczatku wiedziałam później mi trochę namieszali, chodzi mi o to, czy jak sie zamelduje w Danii, t czy stracę prawo do 8% podatku przez 1rok, nie chcę placić normalnych podatków, bo nie w takim celu tu jestem, a jak mi urząd z wypłaty ściągnie prawie 40% to ja już wolę swój angielski

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: kurs duńskiego a zameldowanie
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Wrz 2007, 20:13:28 »
Nie tracisz. A podatek zaplacisz w Polsce. Twoj meldunek w Danii jest tymczasowy.

Offline juhu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: kurs duńskiego a zameldowanie
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Wrz 2007, 20:16:59 »
wielkie dzięki, jeszcze gubię sie w tej Danii, z jednej strony inne opinie z 2 inne. Czyli teraz muszę czekac na to zezwolenie na pobyt i pracę, które wg Vikara niedługo powinny sie zjawić, i wtedy śmiało na kurs mogę iść i korzystać z innych dobrodziejstw Danii, pozdrawiam:)

poloniainfo.dk

Odp: kurs duńskiego a zameldowanie
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Wrz 2007, 20:16:59 »

 

z duńskiego na polski

Zaczęty przez jan22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 17116
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2009, 23:12:13
wysłana przez robertcph.
Bezplatna nauka j. dunskiego - jak to zrobic??

Zaczęty przez BluszczDział Pomoc!

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 44030
Ostatnia wiadomość 03 Lis 2020, 22:08:39
wysłana przez Guyver
Gdzie w Khh jest najlepsza szkola nauki dunskiego?

Zaczęty przez Nauka jezyka dunskiegoDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 13571
Ostatnia wiadomość 06 Sie 2009, 11:43:44
wysłana przez jamjurand
przeglad dunskiego auta

Zaczęty przez wojtas83001Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 8065
Ostatnia wiadomość 01 Maj 2012, 11:09:24
wysłana przez Emill
Szkola j. duńskiego/Aarhus

Zaczęty przez anijahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 12042
Ostatnia wiadomość 10 Wrz 2007, 20:12:10
wysłana przez anijah