poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: kontanthjelp?  (Przeczytany 33655 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #45 dnia: 23 Wrz 2010, 15:44:35 »
Nie pytaj znajomej dunki. Zazwyczaj dunczycy nie interesuja sie tematem kontanthjælp i niewiele na ten temat wiedza (jak rownie na wiele innych tematow polityki/prawa socjalnego).
To, ze nalezysz do Zw. Zawodowych nie ma znaczenia odnosnie kontanthjælp. Waznym jest czy masz A-kasse. Jezeli tak, to w pierwszym rzedzie korzystasz z zapomogi dla bezrobotnych (A-kasse). Jezeli nie masz innych srodkow – kontanthjælp. Komuna moze wymagac zwrotu wyplacoenej kontanthjælp w przypadku:
- jezeli nie zawiadomiles komuny o zmianie w twojej sytuacji, ktora mogla spowodowac zmiane wymiaru kntanthjælp lub jej wstrzymania,
-uzyskales kontanhjælp na podstawie podanych przez ciebie nieprawdziwych danych,
-prowadzisz nieodpowiedzialna ekonomie (?),
-bezpodstawnie wypowiedzilaes swoja prace,
-odmawiasz przyjecia pracy lub aktivering,
-w chwili otrzymywania kontanhjælp jestci wiadomym, ze w bardzo krotkim czasie bedziesz mogl zwrocic te pomoc,
-uczestniczyles w konflikcie rynku pracy (strajk)

Offline M z Horsens

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 187
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #46 dnia: 23 Wrz 2010, 18:02:57 »
A-kasse oczywiście placę, problem kontanthjelp na szczęście mnie nie dotyczy ale chętnie chciałem rozwiać ewentualnie potwierdzić fakt\plotkę iż właśnie po znalezieniu pracy i powrocie  do płynności finansowej i normalnego życia nie" na garnuszku" komuna w jakiś sposób odzyskuje swoje pieniążki właśnie zaniżając wolną kwotę od podatku czy w jakiś inny sposób bo przecierz to są grube pieniądze i łobuzy nie płacące a-kasse tak bez konsekwencji dostają darmo kase?

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #47 dnia: 23 Wrz 2010, 20:27:42 »
Nie bez konsekwenci i nie za darmo.
 Kontanthjølp i wiele innych "gratis" rzeczy jest finansowane naszymi podatkami.
Wiec co miesiac placisz i na kontanthjælp i na szpitale i na przedszkola itp itd placac swój podatek.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #48 dnia: 23 Wrz 2010, 20:54:59 »
A-kasse oczywiście placę, problem kontanthjelp na szczęście mnie nie dotyczy ale chętnie chciałem rozwiać ewentualnie potwierdzić fakt\plotkę iż właśnie po znalezieniu pracy i powrocie  do płynności finansowej i normalnego życia nie" na garnuszku" komuna w jakiś sposób odzyskuje swoje pieniążki właśnie zaniżając wolną kwotę od podatku czy w jakiś inny sposób bo przecierz to są grube pieniądze i łobuzy nie płacące a-kasse tak bez konsekwencji dostają darmo kase?

Jak widzisz, za wyjatkiem podanych przeze mnie regul, komuna nie odzyskuje wyplaconych pieniedzy. Nie dla wszystkich jest ten system zrozumialy, amianowicie, ze pomoc socjalna finansowana jest solidarnie przez wszystkich, a ze wsrod osob korzystajacych z tej pomocy sa, jak piszesz lobuzy, ktorzy nie placa a-kasse, to jest to w obecnej chwili bardziej wyrazne niz kiedykolwiek. Dunczycy w absolutnej wiekszosci sa czlonkami zwiazkow i A-kassy, a osoby na kontamthjælp to grupa marginesowa spoleczenstwa. Przybysze z innych krajow unii, to zupelnie inna klientela.

Offline M z Horsens

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 187
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #49 dnia: 23 Wrz 2010, 21:30:28 »
Dzięki, pozdrawiam.

p.s A tak na marginesie to ciężko to przełknąć  kiedy te "łobuzy" zwłaszcza rodacy śmieją się z nas płacących miesiąc w miesiąc A- kasse a dostają to samo za fri >:(
Nie ma sprawiedliwości na tym świecie :(

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #50 dnia: 24 Wrz 2010, 15:36:37 »
Nie ma, nie bylo i nie bedzie.

Offline frisms

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 59
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #51 dnia: 24 Wrz 2010, 18:17:31 »
Forresten! Od tego wypada mi zacząć. Przeczytałam wszystkie posty dotyczące kontanthjælp włącznie z tym przedostatnim. Znowu ten żałosny i narzekający ton o tym ze MY płacimy A-kasse miesiąc w miesiąc a inni sobie dostają pieniądze za darmo ! Jej, jakież to nie sprawiedliwe,aż mi się łzy kręcą w oczach, och! Na litość boską, ludzie – polaczki przestańcie być tacy pretensjonalni, bo aż tą polską zaściankowość tutaj żeście przywlekli ze sobą. Czekacie aż się ktoś nad wami użali...znowu. Wciąż to samo,jeden polaczek współczuje drugiemu taka wzajemna polska adoracja. To nie plać jeden z drugim A-kasse i nie narzekaj na swój CIĘŻKI LOS w Danii ! Do jasnej ciasnej nigdy sie nie zastanawiałam ile i kiedy,po co i za co,i kto dostaje kontanthjælp w momencie kiedy ja haruje (celowo użyłam tego określenia, tak często chlubnie używanego przez Polaków) w fabryczce od 6.00 do 15.30. Co was to do licha obchodzi każdy pracuje na swoje konto…I co, a mnie sie nie podoba status uchodźcy w Danii i wiele podobnych….i co  z tego?  ???
Aha ,od kontanthjælp tez jest ściągany procent na podatek,taki jaki masz na skattekort, czyli na przyklad 35 %. Wow, z waszych podatków …śmieszne,jakbyście stanowili w tej Danii ¾ społeczeństwa. WIELCY WAŻNI POLACY ::) – kłaniam się nisko ;-)
Tak na marginesie, wcale się już nie dziwie że co raz częściej zwalniają Polaków a przyjmują na drugi dzień ruskich.Samo mówi za siebie. Pozdrawiam. Ufff...

poloniainfo.dk

Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #51 dnia: 24 Wrz 2010, 18:17:31 »

Offline M z Horsens

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 187
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #52 dnia: 24 Wrz 2010, 20:53:59 »
Frisms.nu z kąd ty się urwałaś, żałosna to jesteś ty, bo ja się cieszę i nie narzekam że płacę A-kasse,związki dlatego że gdybym stracił pracę mam gwarancję i zapewniony byt a piszę o takich pędrakach sądze po twoim poście jak ty co nie wstydzą się iść prosić o kasę i duszą każdy grosz. Szkoda mi właśnie takich ludzi jak ty i dnia miłego życze ::)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #53 dnia: 05 Paź 2010, 12:32:04 »
Unijne prawo nieograniczonego pobytu w Danii mowi, ze czlonek UE ma prawo przebywac w Danii tak dlugo jak dlugo potrafi sie samodzielnie utrzymac.
W przypadku utraty pracy, cudzoziemiec z UE ma 6 miesiecy na jej znalezienie. W tym czasie ma wciaz prawo do przebywania w Danii, bedac automatycznie upowaznionym do korzystania z pomocy socjalnej.
Po uplywie owych 6 miesiecy w przypadku nieznalezienia zrodla utrzymania, TEORETYCZNIE (bo w praktyce malo kto to egzekwuje) prawo do pobytu w Danii wygasa. Tym samym powinny wygasac wszelkie zasilki socjalne. To wlasnie dlatego wymagaja powtierdzenia z urzedu ds. ludnosci, w kwestii spelniania warunkow zwiazanym z prawem pobytu.
Tak wiec, moze zamiast walczyc z DZIADOSTWEM, warto by najpierw poznac przepisy, w ich ramach sie poruszac. I cieszyc sie, jezeli zostana one nagiete na Wasza korzysc.

Jestem bardzo dobrze zorientowany w przepisach dot. kontanhjælp. Wlasnie odnosnie przepisow unijnych cytowanych powyzej niedlugo wejdzie w zycie rozporzadzenie upowazniajace komuny do zastosowania przepisow unijnych, ze pomoc socjalna przysluguje tylko wtedy, kiedy podatnik jest w stanie utrzymac sie z zatrudnienia albo kiedy jest aktywnym na rynku pracy.
Komuna kazdoeazowo informuje Starsfirvaltningen o tym ,ze osobie przydzielono kontanhjælp. W niedalekiej przyszlosci nie bedzie wiec mozliwosci aby otrzymywac w nieskonczonosc pomoc socjalna/kontanthjælp tylko dlatego ze jest sie zameldowanym w Jobcente i np. uczeszcza sie na nauke jezyka. Prawo unijne nie stawia najmniejszych przeszkod aby osoby ktore nie potrafia sie utrzymac, a pobyt ich wlasnie byl uzalezniony od kontraktu pracy, otrzymaly odmowe pomocy kontanthjælp oraz usuniecie ich z rejestru w Stasforvaltningen.


[Posted on: 05 Paź 2010, 12:22:21]

Dlatego najbardziej rozsadne wyjscie. Zapisac sie do A-kassy.

[Posted on: 05 Paź 2010, 12:24:51]

z dobrze poinformowanych zrodel zrozumialem, ze nastepna sprawa jaka wladze beda probowaly "usunac" to finansowanie laczenia rodzin obywateli z krajow Unii. Dania zezwalajac na laczenie rodzin, wyplaca po utracie pracy przez tutaj zamieszkala osobe "sprowadzajaca" niepracujacego malzonka, kontanthjælp dla calej rodziny. Wyplaca rowniez kontanhjælp mimo, ze malzonek nie mieszka w Danii. Ta procedura nie jest wymuszona przez przepisy unii. dlatego latwo bedzie ten stan rzeczy
usunac z dotychczasowej procedury udzielania pomocy socjalnej. To samo dotyczy rodzinnego nad dzieci, ktore nie mieszkaja razem z osoba uzyskujaca dochody w Danii (zona z dziecmi na "feriach" w PL za dunskie rodzinne l ewentualnie kontanthjælp).
Brzmi to bardzo negatywnie i nie jest to moja opnia na ten temat ale wylacznie rozwazanie rzadu. A jak wiemy niedaleka droga od rozwazan do praktyki, kiedy jest mowa o pieniadzach do zaoszczedzenia.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #54 dnia: 05 Paź 2010, 13:17:43 »
To nie brzmi negatywnie, to brzmi rozsadnie. Dotychczasowe przepisy byly chore i nic dziwnego, ze ktos w rzadzie wreszcie to zauwazyl.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #55 dnia: 14 Paź 2010, 20:09:23 »
Jak wszystkim wiadomo, komuny wysylaja do Statsforvaltning informacje o sobach na kontanthjælp. Po 6 miesiacach komuna jeszcze raz potwierdza, ze osoba pobieral pomoc przez ½ roku. Statsforvaltningen wysyla pismo "Varsel om ophør af opholdsret", w ktorym nakazuje przedlozenie w ciagu 7 dni dokumentacji, ze podatnik nadal jest tzw. arbejdstager, jezeli np. nie stracil pracy ze swojej winy itp. Wewnetrzne rozporzedzenia dla Stasforvaltninger mowia, ze Stasforvaltningen ma calkowite prawo do wycofania rejestrracji pobytu, jezeli dokumentajca nie zostanie doreczona po kolejnym 7 dniowym ponagleniu. Wowczas rowniez ustaje kontanhjælp. Znam juz taki przypadek, gdzie osoba bedac na kontanhjælp wyjechala do PL
i nie wiedziala, ze dostala takie pismo. Konsekwencja: utrata rejestracji i start od nowa; albo pobyt na poszukiwanie pracy, albo turysta. Dlatego prosze uwazac na takie niby proste sprawy.

Offline malinkaaa0071

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #56 dnia: 15 Paź 2010, 00:17:01 »
Frisms.nu z kąd ty się urwałaś, żałosna to jesteś ty, bo ja się cieszę i nie narzekam że płacę A-kasse,związki dlatego że gdybym stracił pracę mam gwarancję i zapewniony byt a piszę o takich pędrakach sądze po twoim poście jak ty co nie wstydzą się iść prosić o kasę i duszą każdy grosz. Szkoda mi właśnie takich ludzi jak ty i dnia miłego życze ::)

sam jestes zalosny.
Moze niektorzy placa a kasse dla proformy a nie dla bytu.
wracaj do ojczyzny po ten byt hahaha.
a poza tym pilnuj swojego portfela.

milego dnia:)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #57 dnia: 15 Paź 2010, 10:08:54 »
Frisms.nu: Zapomniałlaś o jednym, a mianowicie kto tą kontanthjælp płaci.; miedzy innymi M z Horsens, który ma prywatne ubezpieczenie od bezrobocia, bo takim jest A-kassa. A to, ze mu się to nie podoba, jest rzecza naturalna i ma racje. Nie hodzi o przepisy, które przyznaja kontanhjælp. To, ze w ogole są na ten cel pieniądze, to między innymi fakt, że większiść tego społeczeństwa troszczy się sama za siebie i wie, że kiedy nie będzie tak, że nie będzi w stanie sam sobie poradzic, będzie w ostatecznosci mógł sie zwrocić do komuny.   

Offline emilyrose

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 76
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #58 dnia: 28 Paź 2010, 19:09:04 »
tak z ciekawosci, moze ktos napisac jakie pieniadze sa na kontanthjelp
bo moze sie oplaca zrezygnowac z akasy  ;)

poloniainfo.dk

Odp: kontanthjelp?
« Odpowiedź #58 dnia: 28 Paź 2010, 19:09:04 »

 

kontanthjelp czyli zasiłek dla bezrobotnych

Zaczęty przez floofDział Podatki

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4344
Ostatnia wiadomość 13 Paź 2012, 19:07:13
wysłana przez brylant
KONTANTHJELP A POSIADANIE SAMOCHODU

Zaczęty przez marta999Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 3119
Ostatnia wiadomość 29 Maj 2013, 20:24:12
wysłana przez nadusiaa
kontanthjelp / feriepenge

Zaczęty przez ZubiDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2369
Ostatnia wiadomość 20 Wrz 2012, 18:57:35
wysłana przez Zubi
czy a-kassa i kontanthjelp jest opodatkowany

Zaczęty przez peciak1Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2482
Ostatnia wiadomość 10 Lip 2012, 19:52:21
wysłana przez @ae@
kontanthjelp

Zaczęty przez kontanthjalpDział Podatki

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 14633
Ostatnia wiadomość 20 Lis 2009, 20:40:14
wysłana przez spineczka