poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Własna firma w Danii - jak założyć.  (Przeczytany 389017 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline MartynaM

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 146
  • Reputacja: +7/-9
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #120 dnia: 19 Maj 2012, 23:28:01 »
"2000 tys."   :-[  :o  :o  sie troche sypnelam. Sorry. Czasem warto przeczytac, co sie samemu napisalo.


Offline dannym

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
    • iwebsite 4 you
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #121 dnia: 10 Lip 2012, 10:58:44 »
Witam wszystkich

Pozwole sobie odswiezyc watek.

Aktualnie mieszkam i jestem samozatrudniencem w UK.
Chce sie przeniesc z rodzina do DK.

Aby uzyskac wszystkie ubezpieczenia itd. pomyslalem, ze sam sie zatrudnie w DK jak w UK.
Ponoc bez zoltej karty nie wynajme mieszkania itd.
Przegladam ten caly watek i mam troche metlik. Nie wiem czy latwiej jest zrobic tu przedstawicielstwo czy nowa firme.

Prowadze dzialalnosc uslugowa w internecie (support, software, website).
Pozwole sobie zadac kilka pytac i jesli bedzie ktos mial ochote i wiedze to podziekuje z gory za wyjasnienie:

1. co to CVR
2. Co to CPR
3. Czy ten CPR jest mi potrzebny i czy moge go wyrobic tworzac przedstawicielstwo
4. czy musze byc vatowcem w uk nie jestem
5. Czy jest jakis program wspierajacy rodziny chcace migrowac do DK? Moze jakas pomoc w osiedleniu, tanie kredyty it'd?
6. co to ta zolta karta i jak ja zdobyc albo czy bedac self emp. otrzymam ja automatycznie

Mile widziany kontakt do ksiegowego (najlepiej polaka)
Przepraszam jesli wiekszosc pytan jest dla Was banalna ale to pierwszy watek jaki znalazlem w sieci i wydaje mi sie bardzo ciekawy. Mysle, ze w przyszlosci pomoze i innym.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #122 dnia: 10 Lip 2012, 19:47:21 »
Witam wszystkich

Pozwole sobie odswiezyc watek.

Aktualnie mieszkam i jestem samozatrudniencem w UK.
Chce sie przeniesc z rodzina do DK.

Aby uzyskac wszystkie ubezpieczenia itd. pomyslalem, ze sam sie zatrudnie w DK jak w UK.
Ponoc bez zoltej karty nie wynajme mieszkania itd.
Przegladam ten caly watek i mam troche metlik. Nie wiem czy latwiej jest zrobic tu przedstawicielstwo czy nowa firme.

Prowadze dzialalnosc uslugowa w internecie (support, software, website).
Pozwole sobie zadac kilka pytac i jesli bedzie ktos mial ochote i wiedze to podziekuje z gory za wyjasnienie:

1. co to CVR
2. Co to CPR
3. Czy ten CPR jest mi potrzebny i czy moge go wyrobic tworzac przedstawicielstwo
4. czy musze byc vatowcem w uk nie jestem
5. Czy jest jakis program wspierajacy rodziny chcace migrowac do DK? Moze jakas pomoc w osiedleniu, tanie kredyty it'd?
6. co to ta zolta karta i jak ja zdobyc albo czy bedac self emp. otrzymam ja automatycznie

Mile widziany kontakt do ksiegowego (najlepiej polaka)
Przepraszam jesli wiekszosc pytan jest dla Was banalna ale to pierwszy watek jaki znalazlem w sieci i wydaje mi sie bardzo ciekawy. Mysle, ze w przyszlosci pomoze i innym.
1. CVR - odpowiednik polskiego NIP
2. Cpr - odpowiednik polskiego Pesel
3. Do otworzenia przedstawicielstwa nie jest CI koniecznie potrzebny cpr, ale osoba, ktora tu mieszka i ktora wskazesz jako odpowiedzialna za reprezentacje firmy przed dunskimi urzedami. Oczywiscie mozesz byc to tez Ty, ale musisz tu byc zameldowany.
4. Vatowcem musisz byc, jezeli Twoje obroty roczne przekraczaja (lub planujesz, ze przekrocza) 60.000 DKK
5. Nie ma zadnego programu
6. Zolta karta jest dokumentem potwierdzajacym ubezpieczenie zdrowotne, otrzymuje sie ja automatycznie po zameldowaniu w Danii.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #123 dnia: 10 Lip 2012, 19:49:22 »
Aha... polskich, kreatywnych ksiegowych odradzam. Znam wiele osob, ktore w wyniku kreatywnej ksiegowosci pseudo ksiegowych, maja setki tysiecy podatku do zaplacenia.
Natomiast moge polecic ksiegowa dunska, ktora jest rowniez rewizorem, ktora mowi biegle po angielsku i ma doswiadczenie we wspolpracy z poslkimi przedstawicielstawami duzych firm.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline malin

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: +4/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #124 dnia: 23 Lip 2012, 14:25:49 »
Witam.
Jak jest w przypadku kiedy osoba mieszka w Danii jest zatrudniona na stale i chce otworzyc firme jednoosobowa ( sprzedaz internetowa ) nie zwalniajac sie z pracy.
Pozdrawiam
Rafal
Pozdro.
Malin. :-)

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #125 dnia: 03 Wrz 2012, 03:42:39 »
Mam własny cpr, mam meldunek i chciałbym uzyskać cvr. Chcę uzyskać samozatrudnienie. Jak to zrobić online. Wszystkie posty przeczytałem i nie znalazłem odpowiedzi.  Może ktoś doradzi jak klikać.

Offline czbnhzw

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #126 dnia: 04 Wrz 2012, 20:05:42 »
Mam własny cpr, mam meldunek i chciałbym uzyskać cvr. Chcę uzyskać samozatrudnienie. Jak to zrobić online. Wszystkie posty przeczytałem i nie znalazłem odpowiedzi.  Może ktoś doradzi jak klikać.
http://www.virk.dk/myndigheder/stat/ERST/Registrering_af_enkeltmandsvirksomhed

poloniainfo.dk

Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #126 dnia: 04 Wrz 2012, 20:05:42 »

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #127 dnia: 05 Wrz 2012, 09:32:10 »
Link nie działa. >:(

Offline kicia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 23
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 140
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #128 dnia: 05 Wrz 2012, 11:04:36 »
Link nie działa. >:(
spróbuj jeszcze raz bo mi działa

Offline lusia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #129 dnia: 30 Mar 2013, 17:02:37 »
Jako że w ostatnich tygodniach przeszlam procedure otrzymania numeru CPR postanowilam krotko to opisac - na pewno komus sie przyda. Opisuje moj przypadek - Osoba przyjezdzajaca do Danii z zamiarem otwarcia firmy jednoosobowej.

1. Wypelnilam druk OD1 -  znalezc go mozna na stronie statsforvaltning.dk (EU-Residence - Application) 
(dopisac musialam tam adres ktory mamy na kontrakcie wynajecia mieszkania i w miejscu "c/o" nazwisko osoby od ktorej wynajmujemy /ktorej nazwisko znajduje sie na drzwiach/skrzynce pocztowej) Zaznaczylam jako powod mojej aplikacji: Self-employment. Wziac ze soba trzeba paszport i jedno zdjecie.
2. Dolaczylam do tego napisany przez siebie biznes plan + budzet na pierwszy rok dzialalnosci + kilka podpisanych juz kontraktow na moje uslugi z przyszlymi klientami (wszystko po dunsku, materialy bralam z wielu stron, przede wszystkim z http://www.startvaekst.dk/forretningsplan ). Budzet powinien byc napisany przez dunskiego ksiegowego - tak jest w wytycznych, no wiec przyczepili sie do tego w Statsforvaltningen, ale jakos sie bronilam, no i przeszlo. Zrobili kopie i powiedzieli "It looks good".
3. Po 3 dniach dostalam poczta dokument "Bevis for registrering" z numerem zarejestrowania mojego pobytu (Alien ID), krotkim wyjasnieniem i dodatkowa instrukcja po polsku, m.in. ze z tym nalezy udac sie do Borgerservice w celu uzyskania numeru CPR.
4. Rejestracje CPR w Kopenhadze robia w glownym oddziale Komuny przy Nyropsgade 1, Kbh V (ale wchodzi sie innymi drzwiami, kabusewac sie do CPR-registering).
5. Wypelnia sie tam krotki formularz, trzeba miec ze soba kontrakt wynajmowanego mieszkania i paszport, no i ten "Bevis for registrering". O ile pamietam to m.in. kiedy sie tu przyjechalo, czy nalezy sie do kosciola protestanckiego, czy ktos z Toba mieszka w tym mieszkaniu, daty urodzin rodzicow, wow.  Wklepuja to w komputer, sprawdzaja z paszportem i kontraktem na mieszkanie, i daja wydruk potwierdzajacy przyznany numer CPR. i wybranego lekarza, mozna go zasugerowac, ja wolalam miec najblizej mojego miejsca zamieszkania.
6. Od razu prosimy o NemID - identyfikator cyfrowy z karta kodow ktorym bedziemy poslugiwac sie w internecie, w celu zalatwiania kolejnyh spraw w Danii.
7. Aktywujemy swoj NemID pierwszy raz wedlug dolaczonej instrukcji. czyli strona nemid.nu i tam przyznany nam numer nemID  i haslo spod czarnego okienka z koperty. ( Pani w Borgerservisie zle wpisala moje nazwisko wiec musialam jeszcze raz tam jechac aby poprawili, i dzwonic do NemID aby postarali sie w krotkim czasie zaktualizowac system/moje dane, aby moje nazwisko tam bylo rowniez poprawne, choc z czasem pewnie by to odswiezyli ale nie wiem z jakim czasem, a ja chcialam dzialac dalej).
 8. Rejestrujemy swoja firme:) Start virksomhed: https://www.virk.dk/myndigheder/stat/ERST/Start_virksomhed 
No i to wlasnie mozemy zrobic przez internet, logujac sie ze swojego NemID. Wpisuje sie kto jest wlascicielem, cpr, czy przejmuje sie juz istniejaca firme, nazwe firmy, adres, email, kod branzy  (znajduje sie go po nazwie tego czym bedzie sie nasza firma zajmowala, www.branchekode.dk), zaznaczamy (lub nie) ze rejestrujemy sie jako platnik Moms (vat), ponizej czy powyzej 20mln dkk rocznie, date rozpoczecia, czy bedzie export/import spoza UE, czy dotycza nas inne przepisy podatkowe gdy jestesmy np.taxowkarzami lub lekarzami, czy zamierza sie zatrudnic kogos (procz siebie), i chyba to tyle.
9. Na maila przychodzi od razu potwierdzenie zlozenia rejestracji.
10. Po jednym dniu przychodzi email z gratulacjami i nadaniu numery CRV. i krotkie instrukcje. i email o rejestrze w bazie CRV.
11. Po tygodniu przychodza oficjalne dokumenty o zarejestrowaniu naszej firmy.
12. w miedzyczasie mozemy zalozyc konto osobiste w banku (potrzebny paszport i numer CPR czyli ta karta ktora nam wydrukowano w Borgerservisie lub jak ktos juz ma to "zolta plastkowa karta z cpr"). Prosimy o karte visa electron lub cokolwiek, o aktywacje netbanku (czyli dostepu do konta przez www) i przypisanie nam tego konta jako NemKonto (aby urzedy wiedzialy gdzie nam wplacac pieniazki ;) )
13. staramy sie zalozyc konto firmowe - bank moze zapytac czym nasza firma bedzie sie zajmowala, chetnie zobaczy nasz biznes plan i nie wiem co jeszcze, bo jeszcze z tym nie bylam w banku.
 
Dalszych rzeczy nie wiem, bo aktualnie jestem na tym etapie. Opisalam jak to bylo w moim przypadku, w innych przypadkach moze byc inaczej. Moge sie tez mylic. Chetnie dowiem sie co wypadalo by zrobic dalej, mile widziane kazde porady/wskazowki.

Offline lebowski

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 20
  • Wiadomości: 126
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #130 dnia: 03 Kwi 2013, 09:11:47 »
Dzien dobry wszystkim.
mam prosbe, pytanie...
Czy ktos z Was mial do czynienia z dankortterminalem? Mam na mysli, czy kupowaliscie to ustrojstwo do firmy? Stoje wlasnie przed wyborem, pytam i sie zastanawiam  :)
Jezeli ktos jest w temacie, to bylabym bardzo wdzieczna za wszelkie info.
na przyklad: czy lepiej stacjonarny, czy lepiej na  karte sim. Jezeli stacjonarny, to czy lepiej wykupic internet od operatora prywatnego, czy od firmy dostarczajacej terminale. Jaki aparat polecacie, jakie sa koszty miesieczne  itp... na rynku funkcjonuja dwie duze firmy dostarczajace terminale: dkonline.nu i point.dk. Przekazali mi mnostwo informacji, ale stoje na stanowisku, ze znajomosc "z autopsji" jest nie rzadko cenniejsza :)
Temat szeroki, ale jakby ktos mial jakies dobre sugestie, byloby fajnie. Z gory dzieki.

Offline lusia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #131 dnia: 14 Kwi 2013, 15:24:27 »
Czy jest tu ktos obeznany w systemie rachunkowo-księgowym "e-conomic" - chodzi mi o rozpoczecie pracy w tym systemie, wiec najchetniej osobista konsultacja (Kopenhaga) lub za posrednictwem internetu (skype: lusia112), abym pozniej mogla juz spokojnie sama prowadzic moja malo skomplikowana firme jednoosobowa. Wiem ze e-conomic ma rozbudowany system pomocy i duzo na ten temat przeczytalam, ale jesli znalazla by sie chetna i zyczliwa osoba, ktora juz jest w tym obeznana to bylo by mi duzo latwiej i pewniej. Dziekuje za uwage i zycze samych slonecznych dni :)

Offline kahma

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #132 dnia: 14 Kwi 2013, 16:25:25 »
Rowniez przylączam sie do prosby, potrzebuję kompetentnej osoby, ktora nauczy mnie (odplatnie), jak rozliczac jednoosobową firme kwartalnie i pozniej zrobic rozliczenie roczne. Forma nauki - moze to byc np. wspolne rozliczenie razem z objasnieniami  tego kwartalu.

Offline kahma

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #133 dnia: 15 Kwi 2013, 00:48:09 »
Chcialam dodac, ze rozliczam sie w programie e-conomic.

Offline malin

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: +4/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #134 dnia: 15 Maj 2013, 23:50:45 »
Od paru dni jestem w fazie testów programu e-conomic. Jak nabiore wprawy bede w stanie przygotowac instrukcje. Instrukcje umieszcze na stronie http://firmawdanii.info/. Co do rozliczen kwartalnych i rocznego bedziemy mogli sie kontaktowac przed terminem rozliczenia . Ja rozliczam sie kwartalnie . Moje piersze rozliczenie bedzie przed 19 sierpnia http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=1977930
Pozdrawiam
Rafal
Pozdro.
Malin. :-)

poloniainfo.dk

Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #134 dnia: 15 Maj 2013, 23:50:45 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 250925
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 611
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26931
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33241
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30280
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand