poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Własna firma w Danii - jak założyć.  (Przeczytany 388218 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #150 dnia: 07 Wrz 2013, 22:22:29 »
Dragon89, poniżej masz linka do podręcznika (pdf). Niestety jest płatny. Może znajdzie się jakaś dobra dusza i wytłumaczy Ci krok po kroku, jak to działa. Jednak ja wątpię, każdy strzeże swojego know-how.

http://pracaczasowa.eu/delegowanie-pracownikow/delegowanie-polskich-pracownik%C3%B3w-do-danii.html

Offline martuchnam

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 30
  • Wiadomości: 428
  • Reputacja: +16/-38
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #151 dnia: 08 Wrz 2013, 08:19:00 »
Siemanko mam pytanie do wszystkich trochę z innej beczki mianowicie. Pracuje 2 lata już w Danii i chał bym trochę więcej zarabiać nisz do tej pory :D I trochę się popytałem kolegów i powiedzieli że mogę zrobić takie coś złożyć rezygnacje i powiedzieć "bosowi" założę swoja firmę w polce i przyjadę spowrotem i podpisze z nim umowę jako podwykonawca i będę musiał tylko tu odprowadzać 6% podatku no i w Polsce 1000zł na zus. Czy mogę w ogóle take coś zrobić czy to będzie na legalne możecie mi pomoc z góry dzięki.
Po pierwsze twoj boss musi sie zgodzic.Po drugie jesli w polsce to bedzie twoja pierwsza dzialalnosc to korzystasz ze stawek preferencyjnych czyli ok 400zl.Po trzecie musisz wybrac w polsce forme  opodatkowania.Po czwarte musisz zarejestrowac sie w RUT i  musisz byc przygotowany na niezapowiedziane kontrole.Po piate podatku w DK nie bedziesz musial odprowadzac jesli robi to twoj pracodawca.6.nie musisz byc vatowcem w pl dopoki twoj przychod nie przekroczy 700tys zl rocznie.7.Jako pl podwykonawca musisz znac i przestrzegac dunskiego prawa pracy a przepisy BHP musza byc  wywieszone w widocznym miejscu.nie licz na podpisanie dlugotrwalego kontraktu jako podwykonawca gdyz skat oraz inspekcja pracy uzna to za ominiecie dunskiego systemu podatkowego.za kazdym razem trzeba na stronie virk.dk rejestrowac usluge ktora bedziesz wykonywal i ludzi lacznie z toba ktorych bedziesz zatrudnial.
To akurat wiem i jestem pewna bo  sama akurat to przechodze..kontrole razem z politi raz w tygoodniu oraz wykaz potrzebnych dokumentow i oczywiscie ubezpieczenie na firme ktore jest wymagane.(od usterek i zjebanej pracy).
i  zawsze  ale to zawsze musisz miec wszystkie dokumenty przy sobie.
a i jeszcze jedno.z podatku rozliczasz sie w polsce.
« Ostatnia zmiana: 08 Wrz 2013, 08:46:56 wysłana przez martuchnam »
Jestem jaka jestem! Nie dbam o opinie ludzi mi obcych. Sama wyznaczam sobie cele, do których  dąże. Potrafie byc nieznosna. Chcialabym móc wszystko. Pragne walczyc o swoje do konca. Milcze, kiedy cierpie. Zamykam drzwi, kiedy chce byc sama. Zawsze sie smieje. Zaluje kilku niepotrzebnych slów.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #152 dnia: 09 Wrz 2013, 21:21:09 »
Po pierwsze twoj boss musi sie zgodzic.Po drugie jesli w polsce to bedzie twoja pierwsza dzialalnosc to korzystasz ze stawek preferencyjnych czyli ok 400zl.Po trzecie musisz wybrac w polsce forme  opodatkowania.Po czwarte musisz zarejestrowac sie w RUT i  musisz byc przygotowany na niezapowiedziane kontrole.Po piate podatku w DK nie bedziesz musial odprowadzac jesli robi to twoj pracodawca.6.nie musisz byc vatowcem w pl dopoki twoj przychod nie przekroczy 700tys zl rocznie.7.Jako pl podwykonawca musisz znac i przestrzegac dunskiego prawa pracy a przepisy BHP musza byc  wywieszone w widocznym miejscu.nie licz na podpisanie dlugotrwalego kontraktu jako podwykonawca gdyz skat oraz inspekcja pracy uzna to za ominiecie dunskiego systemu podatkowego.za kazdym razem trzeba na stronie virk.dk rejestrowac usluge ktora bedziesz wykonywal i ludzi lacznie z toba ktorych bedziesz zatrudnial.
To akurat wiem i jestem pewna bo  sama akurat to przechodze..kontrole razem z politi raz w tygoodniu oraz wykaz potrzebnych dokumentow i oczywiscie ubezpieczenie na firme ktore jest wymagane.(od usterek i zjebanej pracy).
i  zawsze  ale to zawsze musisz miec wszystkie dokumenty przy sobie.
a i jeszcze jedno.z podatku rozliczasz sie w polsce.
700.000 rocznie granica VAT????
No prosze, to sie dopabuse dobrze w Polsce zrobilo!
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline martuchnam

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 30
  • Wiadomości: 428
  • Reputacja: +16/-38
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #153 dnia: 10 Wrz 2013, 06:14:26 »
700.000 rocznie granica VAT????
No prosze, to sie dopabuse dobrze w Polsce zrobilo!

tak...vat musowo po przeroczeniu 700tys zl..jak jest mniej vat niekonieczny.Ja obralam ryczalt np.moge sobie odliczyc tylko swoje skladki  wprawdzie ale za to  podatku  place tylko 8.5% od wartosci na fakturze.nie trzeba sie  rozliczac co miesiac czy co kwartal tylko wplaca sie 8.5% na konto US i dopabuse w zeznaniu rocznym wykazuje sie wszystie dochody,
Poza tym mialam ostatnio kontrole 2 razy w ciagu miesiaca i przeszlam  je dobrze bez problemow.
Jestem jaka jestem! Nie dbam o opinie ludzi mi obcych. Sama wyznaczam sobie cele, do których  dąże. Potrafie byc nieznosna. Chcialabym móc wszystko. Pragne walczyc o swoje do konca. Milcze, kiedy cierpie. Zamykam drzwi, kiedy chce byc sama. Zawsze sie smieje. Zaluje kilku niepotrzebnych slów.

Offline mandi744

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #154 dnia: 10 Wrz 2013, 09:57:11 »
Witam mam pytanie, moj boss chce abym zalozyla firme w dk lub dzialalnosc, gdyz chce abym mu wystawiala faktury, sprzatam u niego w  2 obiektach, chce mi dac wiecej pracy i chcialabym zatrudnic mojego chlopaka do pomocy,, u mnie"" jak wystartowac ?dzieki z gory za odpowiedzi :)

Offline martuchnam

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 30
  • Wiadomości: 428
  • Reputacja: +16/-38
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #155 dnia: 10 Wrz 2013, 10:13:38 »
Witam mam pytanie, moj boss chce abym zalozyla firme w dk lub dzialalnosc, gdyz chce abym mu wystawiala faktury, sprzatam u niego w  2 obiektach, chce mi dac wiecej pracy i chcialabym zatrudnic mojego chlopaka do pomocy,, u mnie"" jak wystartowac ?dzieki z gory za odpowiedzi :)
ogolnie zalozenie i formalnosci  sa proste..aczkolwiek to co wydaje sie proste wcale takie nie jest..
kiedys kilka lat wstecz rowniez zalozylam dzialalnosc w DK.Skat zamknal ja po kilku tygodniach gdyz umowy o wykonanie uslug mialam podpisane tylko z jedna firma.Skat potraktowal to jako obejscie przepisow zeby placic nizsze podatki.25% co 3 miesiace to mniej niz  podatek za pracownika co miesiac.Jak jest  teraz nie wiem.Teraz mam dzialalnosc w PL uslugi rejestruje w RUT kontrole przechodze bez problemow i mam spokoj
Jestem jaka jestem! Nie dbam o opinie ludzi mi obcych. Sama wyznaczam sobie cele, do których  dąże. Potrafie byc nieznosna. Chcialabym móc wszystko. Pragne walczyc o swoje do konca. Milcze, kiedy cierpie. Zamykam drzwi, kiedy chce byc sama. Zawsze sie smieje. Zaluje kilku niepotrzebnych slów.

Offline mandi744

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #156 dnia: 10 Wrz 2013, 21:07:40 »
Dzieki bardzo :))) :)

poloniainfo.dk

Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #156 dnia: 10 Wrz 2013, 21:07:40 »

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #157 dnia: 10 Wrz 2013, 21:30:47 »
Witam mam pytanie, moj boss chce abym zalozyla firme w dk lub dzialalnosc, gdyz chce abym mu wystawiala faktury, sprzatam u niego w  2 obiektach, chce mi dac wiecej pracy i chcialabym zatrudnic mojego chlopaka do pomocy,, u mnie"" jak wystartowac ?dzieki z gory za odpowiedzi :)
Formalności związane z samozatrudnieniem w Danii nie są skomplikowane. (Nie mylić z własną firmą, lub spółką z o.o.). Są podręczniki po angielsku jak to zrobić na virk.dk. W jednym z video, mówią o tym, że moms płaci zleceniodawca (twój pracodawca). Polecam ubiegania się o cvr, "od przybytku głowa nie boli". Porozmawiaj z pracodawcą, czy będzie opłacał moms. Jeśli nie, to dojdą problemy związane z kięgowością. Wiem, że fakturki z moms można opłacać ze strony Skata. Oczywiście rejestracja w RUT jest raczej konieczna.
« Ostatnia zmiana: 10 Wrz 2013, 21:42:21 wysłana przez waruiny »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #158 dnia: 10 Wrz 2013, 21:42:11 »
Formalności związane z samozatrudnieniem w Danii nie są skomplikowane. (Nie mylić z własną firmą, lub spółką aukcyjną). Są podręczniki po angielsku jak to zrobić na virk.dk. W jednym z video, mówią o tym, że moms płaci zleceniodawca (twój pracodawca). Polecam ubiegania się o cvr, "od przybytku głowa nie boli". Porozmawiaj z pracodawcą, czy będzie opłacał moms. Jeśli nie, to dojdą problemy związane z kięgowością. Wiem, że fakturki z moms można opłacać ze strony Skata. Oczywiście rejestracja w RUT jest raczej konieczna.

Waruiny! Bardzo Cie przepraszam, ale do cholery przestan pisac o czyms o czym nie masz zielonego pojecia!!!

Po pierwsze: w momencie zarejstrowania jakiejkolwiek formy aktywnosci gospdarczej otrzymuje sie od razu numer cvr. Nie trzeba sie dodatkowo o niego ubiegac, nie jest tez jakims przybytkiem. Pisalam juz o Tym juz wczesniej prostujac juz wtedy Twoja bzdurna wypowiedz, a Ty dalej brniesz i pleciesz to samo.

Po drugie: wiekszej bzdury nie slyszalam, ze pracodawca placi MOMS. Owszem placi, bo Ty go doliczasz do kwoty faktury, ale to Ty placisz go do skat i sie z niego rozliczasz. Pracodawca o ile sam proponuje CI taka forme, pewnikiem bedzie mial swiadomosc tego, ze faktury z Moms beda od Ciebie wplywac. I bedzie mial obowiazek placenia Ci kwot z podatkiem. CHyba, ze w planach sa zarobki ponizej 60 i paru tysiecy (nie pamietam dokladnie, a sprawdzac mi sie w tej chwili nie chce).

Po trzecie jakie problemy z ksiegowoscia??? CO jak co, ale rozliczenie MOMS robi sie baardzo latwo, wiec problemy z ksiegowoscia, jezeli beda, to beda predzej z rozliczeniem rocznym. Ale jezeli ktos sie na tym choc troche zna, to z MOMSEM na 100% sobie poradzi. A jak sie nie zna, to czy z momsem czy bez, lepiej miec ksiegowa.

Faktur z moms nie oplaca sie ze strony skat, a po zlozeniu oswiadczenia, strona skat generuje Ci kod do polecenia przelewu, ktory wysylasz ze swojego banku.

Koniecznosci zarejestrowania sie w RUT nie skomentuje, bo nie znam takiej instytucji w Danii. A jezeli to jakas insytucja w Polsce, to co ona ma do dunskiej firmy.

Proponuje Ci zastoswac sie do pierwszej reguly medycznej "po pierwsze nie szkodzic", i jak po prostu nie masz o czyms pojecia, to nie strugac madrali?
Pewnie jak cos "madrego" napiszesz czujesz sie lepiej. Natomiast ludzie wprowadzeni w blad przez Ciebie raczej lepiej sie nie maja. Czytac kazdy wszak moze, ale jeden lepiej, drugi troche gorzej.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #159 dnia: 10 Wrz 2013, 21:51:58 »
http://www.virk.dk/myndigheder/stat/ERST/Registrering_af_udenlandske_tjenesteydere_RUT__Registration_of_Foreign_Services_RUT

http://virkguiden.virk.dk/?theme=1418

Ja nie szkodzę, podaje tylko dodatkowe informacje, które znalazłem w sieci. Kto i co zrobi z nimi, jego rzecz. O moms usłyszałem w jednym z plików video zamieszczonym na tej stronie. Tyle wiem.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #160 dnia: 10 Wrz 2013, 22:32:21 »
Anmeldelse af udenlandske tjenesteydere i Register over Udenlandske Tjenesteydere (RUT) Udenlandske virksomheder, der udstationerer lønmodtagere til Danmark i forbindelse med levering af tjenesteydelser, skal anmelde sig til RUT.

Czy Ty wiesz co to jest "udstationerer lønmodtager"???
To inaczej albo pracownik wyslany w delegacje, albo firma zza granicy pracujaca tutaj.

Wiec jezeli ktos chce w Danii zalozyc firme od podstaw, dusnka firme, to zaklada ja tutaj i nigdzie wiecej nie zglasza.

Natomiast, jezeli ktos z polska firma chce tu swiadczyc uslugi musi zglosic sie do Rejestru RUT.
RUT to nie urzad, to forma rejestru, prowadzona prze EOGS. Wiec nie rejestracja w RUT, a zgloszenie do RUT. Semantyka, ale czyni roznice.
« Ostatnia zmiana: 10 Wrz 2013, 22:44:06 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #161 dnia: 10 Wrz 2013, 22:34:34 »
I sorry, ze mnie ponosi, ale tak od dluzszego czasu czytam i czytam. WIdze, ze masz miano dyzurnego, wiec rozumiem, ze chodzi o to, zeby "byle jak, ale pisac"????

Pisz se chlopie, u czterdziestego pierwszego " w trolowniku", albo odnajdz watek "muzyczny o Chopinie", a ludziom w glowach nie mac.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #162 dnia: 10 Wrz 2013, 22:36:39 »
Spokojnie, tak się rodzą plotki, ktoś coś usłyszał, nie do końca zrozumiał i ... podał dalej.

Przede wszystkim należy oddzielić firmę załóżoną w POLSCE - słowa kluczowe: RUT, oraz Reverse charge.

Oraz firmę założoną w Danii - słowa kluczowe cvr, moms oraz ewentualnie hobbyvirksomhed

Jak oddzieli się te 2 sprawy to nagle wszystko okaże sie proste i zrozumiałe.

Pozdrawiam.
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline mandi744

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #163 dnia: 10 Wrz 2013, 22:56:07 »
Dobry wieczór dziękuje za posty właśnie martwilam sie moms więc na pewno będę opłacać go sama doliczac do dochodu i sama płacić składki ( myśle ze dam sama radę) :) więc pierwszy krok zarejestrować firmę, jeszcze jedno pytanie czy mogę zatrudnić chłopaka  u siebie? Czy adres domowy to ten sam wpisać gdzie adres firmy? Chłopak nie posiada adresu w Dk ? Dziękuje  za wszelki info :)

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #164 dnia: 10 Wrz 2013, 23:00:39 »
I sorry, ze mnie ponosi, ale tak od dluzszego czasu czytam i czytam. WIdze, ze masz miano dyzurnego, wiec rozumiem, ze chodzi o to, zeby "byle jak, ale pisac"????

Pisz se chlopie, u czterdziestego pierwszego " w trolowniku", albo odnajdz watek "muzyczny o Chopinie", a ludziom w glowach nie mac.
Dobra rada, dziękuję. Tak zrobię.  8)

poloniainfo.dk

Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #164 dnia: 10 Wrz 2013, 23:00:39 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 249610
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 50
Ostatnia wiadomość Dzisiaj o 09:15:48
wysłana przez Nancyfrank
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26394
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32672
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29552
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand