poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Własna firma w Danii - jak założyć.  (Przeczytany 389350 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #75 dnia: 07 Lut 2011, 19:22:50 »
Jak napisalem w moim poscie, przekazalem informacje, jakie otrzymalem ustnie zarowno w Skat jak i Stasforvaltningen w piatek.

Doskonale wiem, ze zmieniono zasady 1. maja2009 odnosnie starania sie o pobyt, niemniej nalezy swoj legalny pobyt zarejestrowac w Statsforvaltningen (ten sam druk).

Rowniez, jak piszesz nalezy sie zameldowac albo np. adres u kogos tutaj mieszkajacego itp. Doradzono mi (a raczej osobie ktora chce zalozyc firem jednoosobowa), ze najlepiej od razu mied adres. Nie wspomniano nic o okresie 6 miesiecznym, ktory dobrze znam i dotyczy osob przebywajacych tutaj w poszukiwaniu pracy.

Stasforvaltningen poinformowal mnie, ze starajac sie o pobyt, a raczej jego zarejestrowanie w celu prowadzenia tutaj firmy jednoodobowej nalezy przedlozyc wczesniej przeze mnie omowiony budget. Nie mylse sie jesli chodzi o ten budget. Wiem ze taki zawsze jest potrzebny jezeli zakladasie ApS, czy A/S tzn. spolke kapitalowa. dlatego tez bylem zdziwiony taja odpowiedzia i na pisalem, ze nalezaloby to sprawdzic.

Zakladam, ze Ty piszesz o osobach, ktore tutaj nie mieszkaja i przyjezdrzaja bezposrednio z Polski w celu zalozenia spolki jednoosobowej

Wcale mnie nie zdziwi, kiedy otrzymam inna odpowiedz w innym regionalnym Skacie i innym Statsforvaltningen. Oczywiscie mam wiecej zaufania do tego co Ty piszesz poniewaz wlasnie w zeszlym roku sam to zalatwiales. Chyb, ze nastapily jakies powazne zmiany w przepisach. Jak znajde troche czasu, sprobuje dowiedziec sie w innym rejonie Danii. Bedzie bardzo ciekawe.

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #76 dnia: 07 Lut 2011, 20:22:57 »
To co piszesz niewiele się zmieniło od kilku lat. Przerabiałem to kiedy zakładałem firmę kilka lat temu i od tego czasu nic - jak widzę - się nie zmieniło.
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline frisms

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 59
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #77 dnia: 07 Lut 2011, 21:12:41 »
oj, tak, tak masz racje tu mi sie wcisnelo nie potrzebnie "reprezentantem" z zamyslem ze jedno i drugie to,to samo...sorrki!

tak, bardzo ciekawie bo ja mialam sie zabrac za szukanie odpowiedzi na temat "przywrocenia poprzedniego CVR. jesli sie juz go raz mialo"
to czego bardzo nie ktorzy nie lubia na forum - pamietam w rozmowie z moja znajoma dunka od spraw firmowych ze bylaby/jest taka mozliwosc...hmm

a moze to tylko moje fantazje  ;) fajnie by bylo znowu otworzyc firme i "reaktywowac CVR."

wszystko jest latwiejsze kiedy jestes na dunskiej ziemi - zabkomis  :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #78 dnia: 08 Lut 2011, 15:21:26 »
  w tamtym roku bodajże w maju i wypełniłem jeden druk chyba 40.001 i po 10 dniach przyszedł mi list ze skat o nadaniu numeru cvr, tylko ten dokument upoważnia do założenia konta firmowego żaden inny pomimo wydrukowania ze strony www.cvr.dk strony z aktualnym istnieniem firmy,

Wypelniajac 40.001 wnioskujesz o zalozenie jednoosobowej firmy w Danii. Mozesz tez prowadzic dzialalnosc tutaj jako zagraniczna firma jednoosobowa. wowczas wniskujesz na blankiecie 40.110.

W oby wypadkach starasz sie o CVR nummer.

Starajac sie o CVR  - blanket 40.001, w punkcie 5 musisz podac Cpr.nr. . Dlatego nalezy wpierw spelnic warunki, aby cpr.nr. otrzymac. Zarowno Skat jak i Stasforvaltningen stawiaja wymagania odnosnie uzyskania Cpr. nr. chcac dzialac tutaj rownoczesnie mieszkajac w Danii, nalezy swoj pobyt zarejestrowac w Startsforvaltningen, ten sam blankiet OD1 tylko najnowsza wersja. W tym blankiecie jest miejsce na zakreslenie na jakiej podstawei chcesz zarejestrowac swoj pobyt (Erhverv). Jeszcze nie rozwiazalem zagadki czyzameldowanie ma byc stale czy c/o. Sadze, ze c/o wystarczy jezeli wlasciciel lokalu zgadza sie na zameldowanie c/o adresu w Folkeregisteret (Borgerservice). Samo zgloszenie c/o adresu na poczcie, nie jest chyba rozwiazaniem, poniewaz nie okresla, ze tutaj miszkasz/przebywasz ale jedynie jest "naklejka" na drzwiach dlalistonosza, ze tutaj ma doreczac korespondencje. Taki adres tez ma jakis ograniczony czas, po ktorym poczta go likwiduje.

[Posted on: 08 Lut 2011, 15:02:32]

W objasnieniu do rybryki 5 (przy zamawianiu CVR NR dal firmy jednoosobowej w Danii - blankiet 40.001) jest wyraznie zaznaczone: DU SKAL oplyse din adresse og  CPR.NR.

Chyba juz mamy wszystko wyjasnione. No i teraz tylko miec klientow. A czy warto? Tutaj jest pytanie; podatek kontrola (RUT regoisteret), VAT itp. wybor formy rozliczenia i inne. 

Offline KuraK

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #79 dnia: 09 Lut 2011, 13:23:59 »
Witam. Chcialbym dowiedziec sie jak wygladaja ulgi podatkowe lub ewentualne ułatwienia finansowe w chwili gdy zakladam dzialalnosc (samozatrudnienie) transportowa.
Dodam, ze od ponad roku pracuje w Danii dostarczajac Dunczykom poranna prase..chcialbym wykonywac te sama prace ale jako self employment, wlasnym samochodem, wlasne paliwo etc.

Prosze o pomoc i z gory dziekuje za informacje.

Offline polaczek100

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #80 dnia: 09 Lut 2011, 14:22:01 »
Witam!

Mam pytanie do prowadzących już tutaj działalność gospodarczą 1 osobową. Nigdzie nie znalazłem takich informacji na forum. Jak wysokie podatki musze płacic jesli prowadze dzialalnosc gospodarczą?
Wiadomo musze płacić moms!
Ale czy musze płacic 37% podatku tego który teraz odprowadza za mnie pracodawca?
czy płace sobie sam ferie penie?
bidrag?
itp?
co z fradragiem?

może są to niezbyt wyszukane pytania dla już prowadzących działalność ale  dla mnie ta informacja byłaby bardzo pomocna gdyż narazie zadnej wiedzy w tej dziedzinie nie posiadam a chciałbym sobie skalkulowac mniej wiecej jakłbym wyszedł finansowo prowadzac własna firme!!!!

z gory dziekuje

Offline piott

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 231
  • Reputacja: +5/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #81 dnia: 09 Lut 2011, 15:11:06 »
Jezeli otwierasz firme, deklarujesz ile zarobisz ,skat wylicza ci miesieczna wysokosc podatku wliczajac w to twoj fradrag.Dostajesz wypelnienione blankiety  do placenia co miesiac z ta sama naliczona przez skat kwota.Nie placisz w czercu i grudniu wiec placisz 10 razy w roku.Uwaga: Jezeli zarobisz wiecej niz zadeklarowales bedziesz musial doplacic na koniec roku.W nastepnym roku nic nie deklarujesz skat sam naliczy wysokosc miesiecznych wplat sugerujac sie rokiem poprzednim.

Moms placi sie co trzy miesiace np: za pazdziernik ,listopad,grudzien w lutym.Skat bedzie ci to przypominal zebys nie zapomnial na podany przez ciebie mail:)cyt:

Du skal indberette og betale moms for afregningsperioden 2010-10-01 - 2010-12-31. Det skal du gøre senest den 2011-02-10. Indberetter du til tiden, undgår du renter og gebyrer

UWAGA: Pieniadze na zaplacenie momsu mozna roztrwonic i potem bedzie problem z placeniem wiec nalezy miec na uwadze to ze to 25% kazdej faktury wiec moze uzbierac sie niezla sumka:) oczywiscie kwote momsu do zaplacenia pomniejszasz o moms ktory zaplaciles.


Ferie pengi nie placisz ,mozesz tyrac w swojej firmie caly rok na okraglo:)Jak zarobisz to pojedziesz na ferie:)
T
pozdr
« Ostatnia zmiana: 09 Lut 2011, 15:23:50 wysłana przez piott »
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości .

poloniainfo.dk

Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #81 dnia: 09 Lut 2011, 15:11:06 »

Offline polaczek100

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #82 dnia: 09 Lut 2011, 15:24:34 »
"skat wylicza ci miesieczna wysokosc podatku wliczajac w to twoj fradrag"

tego nie rozumiem jakbys mugł troszke rozwinąć temat - jaki jest ten podatek - skat to oblicza procentowo ( 30 - 37 % )?????  i do tego dochodzi moms  tak ?
 

Offline piott

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 231
  • Reputacja: +5/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #83 dnia: 09 Lut 2011, 15:35:58 »
Nie wiem jak jasniej opisac. Moms to inna bajka a podatek dochodowy to inna bajka przeczytaj dokladnie co napisalem.Popatrz w necie co to moms :) A procentowo placisz ile masz na karcie podatkowej (nie sadze zeby to bylo 30%)

pozdr
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości .

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #84 dnia: 09 Lut 2011, 15:49:08 »
Piott: tylko ze "polaczka" interesuje wlasnie jak taki podatek sie nalicza. Sa 2 metody wyboeu formy opodatkowania.

1. opodatkowanie, rozliczenie itp. jak osoba fizyczna (zatrudniony "u siebie samego")
2. tzw, "virkosmhedsordning", gdzie ekonomia prywatna i firmy sa odsiebie oddzielone. Ta foema wymaga wiecej pracy i dokladnego ksiegowania, np. prywatnych i firmowych jazd samochpdem itp.

Opoodatkownaie w 2) jest liniowe, zaliczkowo ustalone przez Skat na podstawie budgetu (dochod netto; dochod minuswydatki) i wynosi 25%. Oczywiscie musisz miec srodki abu placic podatek, zaku materialow, benzyne i wyplaty dla siebie na zycie.

To tak w b. ogolnym skrocie.

Alternatywa moze tez byc zalozenie dzialalnosci z druga osoba albo z wieksza iloscia osob. Nadal bedzie mowa o dzialalnosci na zasadzie samozatrudnienia. Jest tzw. I/S - Interessentskab.
Jestes zainteresowany ta forma - napisz na priv.

Offline piott

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 231
  • Reputacja: +5/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #85 dnia: 09 Lut 2011, 16:12:31 »
  Spoko:)

Podalem najlatwiejsza forme prowadzenia dzialalnosci,oczywiscie z pomoca ksiegowej  i wydawalo mi sie ze interesuje go samozatrudnienie.Nie powinien sobie zbyt komplikowac :)

Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości .

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #86 dnia: 09 Lut 2011, 17:50:41 »
Obydwie formy samozatrudnienia sa samozatrudnioneniem i obydwie mozna prowadzic z ksiegowa tak a) jak i b).Podsuwam tylko informacje, zeby wykorzystac najlepsza dla siebie opcje, jak placenie podatku ktory nigdy nie przekroczy 25% Opcja 1) przy dochodach ponad 389.900 "uderza" w 2 prog podatkowy TopSkat. Lepsza mozliwosc wykorzystania samochodu, odpisow na samochod, zwrot kosztow jazdy samochodem jako pracownik dla swojej frimy 3,56/km (nieopodatkowane), a do dtego wliczane koszty benzyny itp jako koszty firmy jednoosobowej. Dobrze miec swoj tani i maly samochodzik prywatny i samochod firmy. Specjalnie dobre warunki jezeli chodzi o odsetki, jezeli sie wziello kredyt na firme i wiele, wiele korzystnych rzeczy. Oczywiscie to wszystko nalezy sobie przeliczyc zanim podejmie sie decyzje. Prowadzilem i prowadze kilka firm ale nie jednoosobowych, tak ze wiem wiecej o spolkach kapitalowych, ale dzialalnosc jednoosobowych jest mi dobrze znana, natomiast niewiele wiem o ich zakladaniach przez obywateli unii na terytorium Danii, to znaczy w praktyce.Pozdrawiam wszystkich odwaznych i kreatywnych.

   

[Posted on: 09 Lut 2011, 17:48:53]

"Obydwie formy samozatrudnienia sa samozatrudnieniem ??? Milao byc obydwie formy dzialalnosci (podane przeze mnie a) i b))"

Offline polaczek100

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #87 dnia: 19 Lut 2011, 14:55:47 »
Dziekuje za udzielone informacje naprawde bardzo mi pomogły  w rozeznaniu się w Duńskich przepisach. Mam jeszcze jedno pytanie czy w Danii można używać w firmie samochodu prywatnego ( oczywiście na duńskich blachach ) takiego normalnego nie z kratką (2 miejsca). Gdy zdecydowałbym sie otworzyć działalność to niepotrzebuję samochodu na żółtch blachach a prywatny mam!! z tad moje pytanie ??

Offline efkaaa88

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #88 dnia: 19 Lut 2011, 15:01:04 »
Można. Z tym, że wtedy nie możesz rozliczać np. rachunków za paliwo. W zamian masz możliwość odliczania km z jednego miejsca pracy do drugiego, blecików z parkomatów, itp :)

Offline polaczek100

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #89 dnia: 19 Lut 2011, 15:12:25 »
zamierzam otworzyć firme jednoosobową i własnie stąd moje pytanie gdyż samochód już posiadam a drugiego nie bede potrzebował
Tylko co jest lepszym rozwiazaniem prywatny samochód w firmie czy jednak pokusic sie o zakup na żółtych blachach. ????

poloniainfo.dk

Odp: Własna firma w Danii - jak założyć.
« Odpowiedź #89 dnia: 19 Lut 2011, 15:12:25 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 251677
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 615
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27224
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33515
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30626
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand