poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???  (Przeczytany 29405 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Lis 2010, 14:06:29 »
Nic nie jest proste zwlaszcza jesli od poczatku ma sie nastawienia - to sie nie da zrobic, to za trudne.

Rodzice rzadko kiedy sie znaja prywatnie i nie poznaja sie jesli ktos nie zacznie, nie wyciagnie reki i nie zaprosi.

Skad wiesz ze nie pozwala bawic sie dzieciom poza placem szkoly? A moze to ty masz taki zwyczaj?

Wzajemne zapraszanie dzieci do domów jest na porzadku dziennym tu chyba bardziej boja sie rodzice niz dzieci.

Co mozna zaryzykowac? Ze ktos ci odpowie nie dziekuje?

Owszem to troche wymaga bo dunskie dzieci nie sa przyzwyczajone do ograniczen typu: zadnych zabawek w salonie, nie wolno wam biegac, nie wolno skakac, nie halasowac, nie spiewac,nie rozsypywas klocków lego, nie balaganic w domku lalki Barbie, nie na dwór bo pada, nie na trawnik bo mokro............

Ale jak sie naprawde chce :-)
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Lis 2010, 16:14:31 »
płakał, żona przez pół roku chodziła z nim żeby czuł się bezpiecznie

M z Horsens, to,co piszesz, to jest patologia, ale raczej dotycząca kontaktu matki z dzieckiem, a nie dotycząca przedszkola.\

jesli nie to schodek jest troche wyzszy , wiec trzeba znac rodzicow aby pozwolili dziecku bawic sie z innym poza placem szkoly

Nieee, tego się po prostu czytać nie da. Nie mam serca do tego forum, jestem bliska rezygnacji. Kiedy czytam kompletne banialuki i problemy, które moi rodacy sami sobie robią, to nie, nie mogę.
I cytując powyższy tekst, po raz kolejny twierdzę, że uprzedzenia są właśnie w"nas", a nie w "nich" stosując już takie nazewnictwo.


Offline teraz

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Lis 2010, 16:57:39 »
M z Horsens, to,co piszesz, to jest patologia, ale raczej dotycząca kontaktu matki z dzieckiem, a nie dotycząca przedszkola.\

Nieee, tego się po prostu czytać nie da. Nie mam serca do tego forum, jestem bliska rezygnacji. Kiedy czytam kompletne banialuki i problemy, które moi rodacy sami sobie robią, to nie, nie mogę.
I cytując powyższy tekst, po raz kolejny twierdzę, że uprzedzenia są właśnie w"nas", a nie w "nich" stosując już takie nazewnictwo.



w moim tekscie nie ma zadnych uprzedzen ,faktem twojego punktu widzenia moze byc mieszkasz juz dluzej w dani , masz juz odchowane dzieci
ale problem moze dotyczyc rodzin nowo przybytych nieznajacych jezyka dunskiego, sytemtu itp wiec nie maja latwo stwaic pierwsze kroki , sami moze zabiegani z lekcjami dunskiego itp, wiec nie jest im latwo nawiazywac relacje/przyajznie bynajmniej w pierwszym roku tak ma wiekszosc  :)     pozatym nie widze zadnego uprzedzenia w moim tekscie-wydaje mi sie ze zle go sobie zinterpretowalas badz chcialas patrzec tylko z swojego punktu widzenia (wciel sie w nowa przybyta emigrantke z dzieckiem nieznajaca jezyka i calej dani, jak wowczas widzisz to )   ;)

[Posted on: 19 Lis 2010, 16:35:54]

Nic nie jest proste zwlaszcza jesli od poczatku ma sie nastawienia - to sie nie da zrobic, to za trudne.

Rodzice rzadko kiedy sie znaja prywatnie i nie poznaja sie jesli ktos nie zacznie, nie wyciagnie reki i nie zaprosi.

Skad wiesz ze nie pozwala bawic sie dzieciom poza placem szkoly? A moze to ty masz taki zwyczaj?

Wzajemne zapraszanie dzieci do domów jest na porzadku dziennym tu chyba bardziej boja sie rodzice niz dzieci.

Co mozna zaryzykowac? Ze ktos ci odpowie nie dziekuje?

Owszem to troche wymaga bo dunskie dzieci nie sa przyzwyczajone do ograniczen typu: zadnych zabawek w salonie, nie wolno wam biegac, nie wolno skakac, nie halasowac, nie spiewac,nie rozsypywas klocków lego, nie balaganic w domku lalki Barbie, nie na dwór bo pada, nie na trawnik bo mokro............

Ale jak sie naprawde chce :-)

"ae"  nie nie mam takiech zwyczajow , powiem Ci w tajemnicy nie mam dzieci-(bynajmniej nic o takowych nie wiem), ale czy to mnie stawia w pozycji zakazu zabrania glosu i podzielenia sie moja opinia. strzay powiadaja "nie koniecznie jest ten ojcec , co spłodził"   co do lalek barbi i innych spraw to juz indywidualna prawa rozni rodzice rozne zasady/wyznania- wiec nieogolniaj wszstkich razem ;)

i oczywiscie jak sie chce to nawet mozna gory przeniesc z tym masz swiata racje :-)


Offline zorajda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Lis 2010, 17:27:55 »
Dzieci są różne i nie ma na to reguły. Mam dwie córeczki, jedna poszła do zerówki wcześniej siedziała praktycznie tylko ze mną, kilka samodzielnych wizyt u swojej cioci i tyle po za mną. Kiedy poszła do zerówki cały rok płakała, panikowała, bo mamy nie ma przy niej. Wszyscy do mnie mówili ty daj drugą szybciej do przedszkola nie rób tego błędu co przy pierwszej. Ale ja nie spieszyłam się, zależy mi by moje dziewczynki mówiły po Polsku więc kiedy druga skończyła 4 latka i mówi dobrze po polsku dałam ją do przedszkola ( ona obyła się nawet bez wizyt samodzielnych u cioci). Efekt jest taki, że ona uwielbia chodzić do przedszkola nie płakała ani jednego dnia, najlepiej by było gdyby w sobotę i w niedziele tez działało przedszkole, bo ona rano wstaje i ubiera się do przedszkola. Taką samą sytuację znam u kilku innych rodzin, jedno dziecko tak drugie tak, nie ma reguły czy sypiało u babci czy nie, czy było 24 na dobę z mamą czy nie. To zależy od charakteru dziecka i tyle.

Kwestia odwiedzania koleżanek i kolegów. Ja uczę moje dziewczynki, że one dla siebie są najważniejsze. Zaś u Duńczyków widzę to inaczej, rodzeństwo się rozdziela, niestety. I czego tu się boję , no właśnie tego by moje dziewczynki pod tym względem się nie zduńczyły. Oczywiście  starsza spotyka się ze swoimi koleżankami, czasem zabiera młodsza ze sobą. Kiedy przychodzą do nas koleżanki dziewczynki zawsze bawią się razem ze swoimi koleżankami.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Lis 2010, 00:15:02 »
....To zależy od charakteru dziecka i tyle....

Nie za bardzo sie z toba zgadzam, charakter owszem troszke ale rodzina, srodowisko, rówiesnicy, szkola, koledzy, wychowanie albo brak tegoz ma o wiele wiekszy wplyw.

Inaczej wszystko byloby bardzo proste - ten nastolatek kradnie bo taki ma charakter, ten drugi zostaje profesorem bo  taki juz ma charakter. Po co wogóle uczyc i wychowywac?

Twoja druga córka juz nie byla jedynaczka, ma siostre i ona pozwolila jej rozwinac te socjalne umiejetnosci.

Piszesz: ...Ja uczę moje dziewczynki, że one dla siebie są najważniejsze...
Ale przeciez kiedys musza dorosnac , isc róznymi drogami, miec róznych przyjaciól, chlopaków, mezów, mieszkac w róznych miastach a moze podczas studiów w innych krajach...

Kiedys chyba musza sie usamodzielnic, od mamy i od siostry? Zyc na wlasny rachunek?
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Lis 2010, 00:14:09 »
No nie wyobrażam sobie, żeby matka rozmawiała w domu ze swoim dzieckiem w obcym języku.
Jedne dzieci od razu łapią i po miesiącu są tłumaczami swoich rodziców w komunie, inne wolniej.
Podobnie jedne dzieci w ogóle zaczynają mówić ok. 1-go roku życia, inne dopabuse po 3 roku życia.
Nie wiem, ile dziecko jest w przedszkolu, ale jeśli do 6-7h, a potem miałoby jeszcze wieczorami męczyć się na jakiś dodatkowych zajęciach, to współczuje. Moje dzieci, zwłaszcza na początku, wracały po 8h w przedszkolu "skonane".
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

Offline M z Horsens

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 187
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Lis 2010, 13:22:27 »
Jedne dzieci od razu łapią i po miesiącu są tłumaczami swoich rodziców w komunie, inne wolniej.

No to już chyba niepoważne żeby dziecko mieszać w problemy dorosłych, jak można...szok :o
Takich rodziców to z politowaniem pozazdrościć.

poloniainfo.dk

Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Lis 2010, 13:22:27 »

Ja79

  • Gość
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Lis 2010, 21:03:35 »
No to już chyba niepoważne żeby dziecko mieszać w problemy dorosłych, jak można...szok :o
Takich rodziców to z politowaniem pozazdrościć.
I tu się bardzo mylisz M z Horsens, to dla dziecka po pierwsze ćwiczenie języka w praktyce, a po drugie ogromna satysfakcja dziecka w tym ze może w czymś rodzicowi pomóc (bo w tym momencie w zakresie językowym jest lepsze od rodziców).
Wydaje mi się że nie powinieneś oceniać kogoś, jeśli sam nie byłeś w sytuacji, gdy potrzebujesz własnie takiej pomocy od dziecka - wierz mi, to nie jest nic złego, bo kazdy powinien uczyć swoje dzieci by pomagały innym a po drugie czy do komuny chodzisz tylko z problematycznymi tematami? Nie sądze! Więc kto tu mowi o wspomnianym przez Ciebie "mieszaniu dziecka w problemy dorosłych"?  ???

Offline M z Horsens

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 187
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #23 dnia: 21 Lis 2010, 22:42:37 »
Do Ja79: Wyobraż sobie sytuację kiedy rodzina potrzebuje pomocy z komuny np.dofinansowanie,zapomogę po pierwsze dlaczego dziecko ma wiedzieć o problemach rodziców? po drugie ma pójść do komuny i powiedzieć że mamusia i tatuś nie mają pieniążków i mówić też nie umieją dlatego tak stoją obok jak kołki ;D Uczące jak cholera ;D
Trzeba mieć trochę godności i zabrać się samemu za naukę a satysfakcją będzie napewno większą dla dziecka kiedy pójdzie np.na basen czy do Legolandu niż wstydzić się za starych ;)
Dzieci maja jeszcze czas na właśnie problemy dorosłych i dopóki można to trzeba je trzymać jak najdalej od nich.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Lis 2010, 12:28:14 »
Do Ja79: Wyobraż sobie sytuację kiedy rodzina potrzebuje pomocy z komuny np.dofinansowanie,zapomogę po pierwsze dlaczego dziecko ma wiedzieć o problemach rodziców? po drugie ma pójść do komuny i powiedzieć że mamusia i tatuś nie mają pieniążków i mówić też nie umieją dlatego tak stoją obok jak kołki ;D Uczące jak cholera ;D
Trzeba mieć trochę godności i zabrać się samemu za naukę a satysfakcją będzie napewno większą dla dziecka kiedy pójdzie np.na basen czy do Legolandu niż wstydzić się za starych ;)
Dzieci maja jeszcze czas na właśnie problemy dorosłych i dopóki można to trzeba je trzymać jak najdalej od nich.

Dokladnie tak.
Dziecko ''uzywane''za tlumacza starych niemot w komunie (sic!!!), to najczystsza patologia.

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Lis 2010, 13:48:42 »
Cytuj (zaznaczone)
Dokladnie tak.
Dziecko ''uzywane''za tlumacza starych niemot w komunie (sic!!!), to najczystsza patologia.

To nie widzieliście jeszcze duńskich książeczek dla dzieci (barwnie ilustrowanych w stylu "Poczytaj mi mamo") o patologicznych rodzicach i dziecku, które sprząta, robi zakupy, przygotowuje posiłki i zajmuje się młodszym rodzeństwem?? I wcale tam nie było mowy o rodzinach przybyłych z zagranicy...
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Lis 2010, 15:49:52 »
Uwazam, ze jest to niebezpieczna sprawa dla wielu rodzin z Afryki czy Azji radykalnie podwazajaca autorytet rodzicow, gdy dzieciaki tlumaczac w urzedach czy szpitalach beda swiadkami wielostronnej niedoleznosci rodzicow. Na pewno nie pozostana oni dla nich dluzej  jakakolwiek miarodajna wyrocznia czy wzorem.

Adie

  • Gość
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Lis 2010, 20:51:44 »
Ja mieszkam w Danii 3 lata z synkiem. Kiedy tu przyjechaliśmy, mały miał 3 latka i sam za dobrze nie mówił jeszcze po polsku... panie w przedszkolu, nigdy wcześiej nie miały kontaktu z obcojęzycznym dzieckiem... niestety, byłam tu kompletnie sama i nie mogłam zostawać z nim w przedszkolu... i on o tym dobrze wiedział   ;D sam mówił:  "idź już do pracy Mamo" po miesiącu nawijał po duńsku jak najęty   ;D w sierpniu tego roku, zaczął zerówke  ;D jego duńscy koledzy zostali rok dłużej w przedszkolu, a on pierwszy leciał z plecakiem   ;D ;D ;D wiekszym od niego...teraz rozmawiamy w domu w dwóch językach... jeden dzień polski, jeden dzień duński... nie, nie robię tego dla szpanu... jak większość małointeligentnych osób z pewnością pomyśli... ( już nieraz mnie wyśmiewano) tylko aby pomóc swojemu dziecku, a i sobie   ;D ;D ;D  muszę pomagać mu w lekcjach, czytać książki itd... dopabuse za rok, może zacząć także polską szkołę.
A co do duńskich rodziców... nigdy nie miałam problemu... odbieram ich dzieci ze szkoły, a oni odbierają moje dziecko... sami przychodzą po pabusegi   ;D ;D ;D a mali duńczycy w szkole mówią o... pabusegach na kolacje...  ;D
PS: bigosu jeszcze im nie zaserwowałam... strach pomyśleć co by było...
Pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Lis 2010, 23:09:37 »
No nie wyobrażam sobie, żeby matka rozmawiała w domu ze swoim dzieckiem w obcym języku.
Jedne dzieci od razu łapią i po miesiącu są tłumaczami swoich rodziców w komunie, inne wolniej.
Podobnie jedne dzieci w ogóle zaczynają mówić ok. 1-go roku życia, inne dopabuse po 3 roku życia.
Nie wiem, ile dziecko jest w przedszkolu, ale jeśli do 6-7h, a potem miałoby jeszcze wieczorami męczyć się na jakiś dodatkowych zajęciach, to współczuje. Moje dzieci, zwłaszcza na początku, wracały po 8h w przedszkolu "skonane".
Uwaga: Dzieci nie moga byc tlumaczami swoich rodzicow w komunach. Nie zezwalaja na to obowiazujace przepisy. I nie tylko dzieci. rowniez malzonkowie nie moga byc nawzajwen dla siebie tlumaczami, jezeli chodzi o sprawy urzedowe. Dlatego komuna, zgodnie z obowiazujacymi przepisami ustalonymi na szczeblu unijnym, ma obowiazek udostepnic bezplatnie tlumacza. Poza tym jestem zgodny, ze dziecko po 8h w przedszkolu jest "skonane".

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Lis 2010, 00:13:12 »
Ja mieszkam w Danii 3 lata z synkiem.
po miesiącu nawijał po duńsku jak najęty   ;D w sierpniu tego roku, zaczął zerówke  ;D jego duńscy koledzy zostali rok dłużej w przedszkolu,j

jeden dzień polski, jeden dzień duński... nie, nie robię tego dla szpanu... jak większość małointeligentnych osób z pewnością pomyśli... ( już nieraz mnie wyśmiewano) tylko aby pomóc swojemu dziecku


Taaaa, a świstak siedzi, i zawija je w te sreberka... ;D ;D ;D

Uwielbiam takie nadęte pokazówki, matko...;) ;D

[Posted on: 30 Lis 2010, 00:12:10]

PS. Przy okazji, niepostrzeżenie, tysięczny post mi strzelił...  ;) :D
Dziękuję  ;)

poloniainfo.dk

Odp: Jak poza przedszkolem stymolować nauke Języka duńskiego u dzieci???
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Lis 2010, 00:13:12 »

 

Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 17145
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
feriepenge - jak otrzymać wypłatę?

Zaczęty przez evadeloonaDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 12646
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2009, 10:37:25
wysłana przez mala_z_Aarhus
jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 14443
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
jak zrobic przelew nordea.dk NIECH MI W KONCU KTOS POMOZE !

Zaczęty przez kolanexDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 15760
Ostatnia wiadomość 19 Mar 2013, 10:18:41
wysłana przez 1941
jak odliczyc dojazdy do polski

Zaczęty przez mucz81Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 16644
Ostatnia wiadomość 27 Cze 2009, 20:40:39
wysłana przez andyandy