poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej  (Przeczytany 490538 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Tula

  • Gość
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #45 dnia: 08 Lis 2007, 20:33:34 »
Ja jak slysze o migracji Polakow do danii to od razu przypomina mi sie ten film..nie pamietam juz tytułu o braciach ktorzy ukryli sie w tirze i uciekli do DK
A chcieli do Szwecji... Swietny film Macieja Dejczera.
http://pl.wikipedia.org/wiki/300_mil_do_nieba

Thunder86

  • Gość
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #46 dnia: 08 Lis 2007, 20:38:48 »
No rzeczywiscie do szwecji pomylilo mi sie,ale zgodze ze sie ze film byl swietny ,bardzo odbrze obnazyl klimat lat 80tych i emigracji.To jest to co napisalem wczesniej-polscy emigranic z lta80tych,z całym szacunkiem dla nich wyjezdzajac wiele razy nie nzali jezykow obcych,a ich wyjazdy wygladaly raczej ka ucieczki,bo wiadomo jak w oczach wladzy komunistycznej wygladaly wyjazdy Polakow na Zachod.Wielu moich znajomych wyjechaol do UK i Irlandii i ich pobyt wyglada tam zupełnie inaczej niz naszyhc rodakow 20lat temu,sami zreszta wiecie lepiej ode mnie.Pozdro!

Patryk

  • Gość
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #47 dnia: 08 Lis 2007, 20:56:25 »
Zgadzam sie z tobą Thunder. Ludzie o których piszesz robią paskudną reklame Polakom, których rodzice i otocznie nauczyło kultury i obycia w kazdym srodowisku. Czasami az w sumie wstyd sie przyznac wstyd mi ze jestem Polakiem.
W głowie sie nie miesci co wyprawiają nasi rodacy. Ich zachowanie typu " co to nie my" i tym podobne. Juz nie chodzi o wykształcenie, poniewaz wykształcenie nie zawsze idzie w parze z inteligencją ale o zwykłą kulture osobistą, której z przykroscią musze stwierdzic ale wielu nie posiada.

Tula

  • Gość
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #48 dnia: 08 Lis 2007, 21:08:42 »
polscy emigranic z lta80tych,z całym szacunkiem dla nich wyjezdzajac wiele razy nie nzali jezykow obcych,a ich wyjazdy wygladaly raczej ka ucieczki,bo wiadomo jak w oczach wladzy komunistycznej wygladaly wyjazdy Polakow na Zachod
Byli tez ci, ktorych wladza do wyjazdu zmuszala. Tamta emigracja jest nieporownywalna z ta, to byly zupelnie rozne sytuacje.

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #49 dnia: 17 Lis 2007, 15:58:39 »
Niech ktos przetłumaczy bo nie zrozumiałam dlaczego ten Polak został ze złamaną noga odwieziony do Polski zamiast udzielić mu pomocy w Herning:

Polak kørt til Warszawa med brækket ben
Under arbejde på en midtjysk byggeplads brækkede en polsk arbejde benet. Efter to dages ventetid valgte kollegerne at køre ham til Polen for at få bruddet behandlet.

I stedet for at blive kørt til Regionshospitalet Herning som var nærmeste sygehus, blev polakken lagt i en skurvogn med sit brækkede ben. Her lå han to dage, før en kollega i en personbil kørte ham hjem til Warszawa og først da kom benbruddet i behandling.
Det er sekretariatsleder i byggeforbundenes paraplyorganisation BAT - Gunde Odgaard - der beretter om den uheldige polak. Hans skade er blot en skade i kraftigt voksende statistik - nemlig dén over udenlandske arbejdere, der kommer galt afsted i Danmark.
På et år - fra 2005 til 2006 - er der sket en stigning på knap 70 % i antallet af udenlandske arbejdere, der kommer til skade på danske arbejdspladser. Og udlændingenes skader synes at være mere alvorlige end de skader, danske arbejdere tildrager. Når en dansker kommer til skade på en arbejdsplads, betyder det kun i tre procent af tilfældene en indlæggelse. Når en udenlandsk arbejder kommer til skade, betyder det indlæggelse i ti procent af tilfældene. Det viser en ny statistik fra Statens Institut for Folkesundhed.
http://herningfolkeblad.dk/article/20071116/NYHEDER08/71116001/0/mhf

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #50 dnia: 17 Lis 2007, 16:13:40 »
Szczerze "mowiac" jest to juz drugi artykul o Polaku, ktory ze zlamana noga zostal przewieziony przez swoich kolegow z pracy do Polski..Wczesniej byl jakis z Bygdoszczy.
Ale do dziela:
Polak ze zlamana noga przeiwziony do Warszawy.
Podczas pracy w srodkowej Jutlandii polski budowlaniec zlamal noge. Po dwoch dniach czekania jego koledzy zdecydowali sie odwiezc go do Polski na leczenie.
Zamiast byc odwiezionym do szpitala w Herning, ktory jest najblizym szpitalem od miejsca wypadku, Polak ze zlamana noga przebywal przez dwa dni w baraku (szopie).
Lezal przez dwa dni, zanim jeden z kolegow odwiozl go samochodem osobowym do domu, do Warszawy, gdzie udzielono mu poraz pierwszy pomocy lekarskiej.
To dyrektor BAT (...) Gunde Odgaar naglosnil ta sprawa.
Opisany wypadek jest jednym z wielu w rosnacej w zastraszajacym tempie statystyce - wypadkach przydarzajacym sie obcokrajowcom w ich miejscach pracy,w tym wypadku na budowie.
W zeszlym roku 2005- 2006 wzrost wyniosl prawie 70% w calej liczbie obcej sily roboczej na dunskich budowach. 
Obrazenia, ktorym ulegaja obcokrajowcy sa grozniejsze niz dunskich pracownikow.
Wypadki na miejscu pracy pracy, ktorym ulegaja Dunczycy wymagaja hospitalizowania jedynie w 3 %.
W przypadku obcokrajowcow - 10%.
Potwierdzaja to statystyki z SIF.

Margaret, od tygodnia w  gazetach pisze sie o bezpieczenstwie na budowach itd. Ostatnio zaproponowano wprowadzenie kursow BH i pierwszej pomocy po polsku w niektorych branzach.

p.s. Mam nadzieje, ze artykul jest przetlumaczony na jezyk polski. :D

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #51 dnia: 17 Lis 2007, 16:16:02 »
Jak najbardziej zrozumiały teraz, dzięki  ;D

Z czego to wynika? Mam na myśli tę statystykę? Obcokrajowców nie szkoli się w zakresie BHP? A to, że leżał dwa dni i nikt nei udzielił mu pomocy to kolejny skandal. Pracował na czarno?

poloniainfo.dk

Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #51 dnia: 17 Lis 2007, 16:16:02 »

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #52 dnia: 17 Lis 2007, 16:16:54 »
Następny artykol o złodziejach polakach, az wstyd.

http://nyhederne.tv2.dk/krimi/article.php/id-9405747.html

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #53 dnia: 17 Lis 2007, 16:23:20 »
Moze pracowal na czarno, moze nie portafil zawiadomic pracodawcy (wiesz z jezykiem czasem ciezko)..Nie wiem.
Oczywiscie ze powinni wezwac karetke, policje. Zreszta teraz moze miec problemy z odszkodowaniem, bo jesli nie bylo tam Inspekcji pracy, to nie wiadomo po czyjej stronie lezy wina. Moze pracodawca nie przestrzegal przepisow, albo budowlancy nie zastosowali sie do jakis zasad.
Nie ma tu obowiazku szkolen z BHP dla zagranicznych pracownikow..Moze zle to ujelam, ale czy w Polsce na budowie pracujacy tam Ukraincy maja ukonczone kursy BHP w Polsce?

Ten z Bygdoszczy to dobrze pamietam ta sprawe..Zwiazku bardzo ja naglosnily. Mial zlamanie otwarte nogi i jechal dwa dni do Polski. Na granicy stracil przytomnosc. Grozila mu amputacja. Pamietam, ze dostal jakies odszkodowanie i noge tez udalo sie uratowac.
Wydaje mi sie, ze na prawde wiele osob liczy na szczescie..

Thunder86

  • Gość
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #54 dnia: 17 Lis 2007, 16:28:05 »
o kurde stracil nogę :( no ale z tego czytam to raczej jego koledzy zawinili-czemu nie zawieźli go do szpitala?A jak pracowal na czarno to i tak wolałbymjakies konsekwencje prawne z tego powodu niż kalectwo

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #55 dnia: 17 Lis 2007, 19:24:44 »
o kurde stracil nogę :( no ale z tego czytam to raczej jego koledzy zawinili-czemu nie zawieźli go do szpitala?A jak pracowal na czarno to i tak wolałbymjakies konsekwencje prawne z tego powodu niż kalectwo

A gdzie ty to wyczytales ze stracil noge ???

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #56 dnia: 17 Lis 2007, 20:14:54 »
Ja zauważyłam że Duńczycy się oszczędzają ,pracują powoli  i uważają , nie przesilają się .
Spokojnie bez pospiechu , nie zrobię dzisiaj dokończę jutro .
A Polacy pracują szybko i dużo ,a wtedy łatwo o wypadek .Chcą się pokazać ,że dobrze pracują .
Bo dobrze Polacy pracują !!!!
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #57 dnia: 17 Lis 2007, 23:29:24 »
Ja zauważyłam że Duńczycy się oszczędzają ,pracują powoli  i uważają , nie przesilają się .
Spokojnie bez pospiechu , nie zrobię dzisiaj dokończę jutro .
A Polacy pracują szybko i dużo ,a wtedy łatwo o wypadek .Chcą się pokazać ,że dobrze pracują .
Bo dobrze Polacy pracują !!!!

Mawi masz racje, u nas Duńczycy robili toaletę 5m na 5m , zajelo im to miesiąc. ::) Mój tata budowlaniec jak to zobaczył , to nie mogl się nadziwić. :o

Klingon

  • Gość
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #58 dnia: 18 Lis 2007, 00:35:43 »
Pracowałem z Duńczykami w różnych miejscach ale nie rozpoznaję Waszego opisu.
PS. Piszemy nie na temat.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #59 dnia: 18 Lis 2007, 12:58:13 »
Moze zmienmy nazwe watku na Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej i nasze komentarze...
W koncu znajdujemy te artykuly po to, aby je komentowac. Takie jest moje zdanie.


Politiken dzisiaj.

Yngre mand såret af to skud
Polsk mand blev ramt af skud i brystet og armen, men slipper for alvorlige mén.
Send artikel Print artikel 
En yngre polsk mand er blevet skudt ned i Farum, men overlever drabsforsøget, oplyser politiet.

Sammen med en landsmand gik han på en sti ved Paltholmterrasserne i bebyggelsen Farum Midtpunkt, da der blev skudt mod dem fra en parkeringskælder lidt efter kl. 02.

»Han er sluppet usandsynligt heldigt. Det ene skud gik ind i siden af brystkassen, det andet gennem den ene arm, men ingen vitale organer er beskadiget«, fortæller den vagthavende hos Nordsjællands Politi.

Politiet kunne søndag morgen tale med skudofferet på Rigshospitalet traumecenter.

Han kunne fortælle, at han og hans landsmand kort før skyderiet havde haft nogle kontroverser med en mand i en lys metalfarvet BMW.


ritzau
« Ostatnia zmiana: 18 Lis 2007, 13:42:03 wysłana przez mala_z_Aarhus »

poloniainfo.dk

Odp: Artykuly o Polsce i Polakach w prasie dunskiej
« Odpowiedź #59 dnia: 18 Lis 2007, 12:58:13 »

 

skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15304
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
uzytkowanie samochodu zarejestrowanego w polsce

Zaczęty przez andykac65Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8917
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 13:35:33
wysłana przez vera
Darowizna w Polsce a Skat

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7383
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2019, 17:27:30
wysłana przez cirol
wybory w polsce koresponencyjnie

Zaczęty przez robert73Dział Hydepark

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 34904
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2011, 16:26:23
wysłana przez Bluszcz
Praca w Danii choroba w Polsce !!!!!

Zaczęty przez innaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11708
Ostatnia wiadomość 13 Sty 2011, 12:39:24
wysłana przez @ae@