poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Nauka jezyka dunskiego  (Przeczytany 327166 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Lis 2007, 23:30:26 »
Duński syntezator mowy:
http://adgangforalle.dk/

Pobieramy program (klikamy "Hent fjernbetjeningen her...") i instalujemy go.

Użycie:
Zaznaczamy tekst, lub kopiujemy go do schowka i klikamy przycisk w programie i po chwili słyszymy mowę.

Bardzo sie przydaje do nauki wymowy.

Pozdrawiam



Tez mam ten programik, jest super. :)

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Lis 2007, 23:33:59 »
Ja sie rowniez obawiam, ze samodzielna nauka dunskiego nie da mozliwosci mowienia po dunsku.
Tu sa strasznie wazne niuanse...
Czasem do bolu cos powtarzam, i mysle, ze jestem perfekcyjna, a moj maz wciaz mnie poprawia, twierdzac, ze mowie cos zupelnie innego.
Zdarza sie, ze prawie ze lzami w oczach stwierdzam, ze nie slysze roznicy miedzy tym co ja mowie, a co on...

W Polsce mamy jedno a, jedno e, jedno i...
Tu sa trzy rozne e, trzy rozne i....

Za trzy tygodnie mam test po module 2... w dalszym ciagu musze sie bardzo starac, bym byla zrozumiana, gdy cos mowie lub czytam....
Nawet, pomimo iz pierwszy modul robilam w KISSIE (kiedys najlepsza szkola w Danii, w kwestii wymowy), mam meza Dunczyka, z ktorym zaczelismy mowic w domu po dunsku  i tesciow, z ktorymi moge rozmawiac tylko po dunsku....
Droga wciaz daleka, chociaz poswiecam na nauke okolo 4-5 godzin dziennie..

Jak ja ci zazdroszczę kochana, tez już bym chciała skaczyc ta szkole. Ale niestety zostały mi jeszcze 3 egzaminy.
« Ostatnia zmiana: 17 Lis 2007, 13:56:07 wysłana przez Mirabelka »

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Lis 2007, 20:25:05 »


Za trzy tygodnie mam test po module 2... w dalszym ciagu musze sie bardzo starac, bym byla zrozumiana, gdy cos mowie lub czytam....
Nawet, pomimo iz pierwszy modul robilam w KISSIE (kiedys najlepsza szkola w Danii, w kwestii wymowy), mam meza Dunczyka, z ktorym zaczelismy mowic w domu po dunsku  i tesciow, z ktorymi moge rozmawiac tylko po dunsku....
Droga wciaz daleka, chociaz poswiecam na nauke okolo 4-5 godzin dziennie..
witam
czytając to załamałam się , piszesz ,że uczysz się 4-5 godzin dziennie ,masz męża Duńczyka i jesteś dopabuse na module2
Ja byłam z mężem na rozmowie ,robiliśmy testy i mam od wtorku kurs na modul 3 ,przeraża mnie ten fakt ,bo ja w ogóle się w domu nie uczę . Tyle co w pracy pogadam (a gadam fatalnie)  co jest na modul2 ,a może to jakaś wyższa szkoła ?
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

Offline Dotka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Lis 2007, 20:35:53 »
Jestem w Danii od ponad 15 lat...Jak przyjechalam nawet nie bylo slownika pol dunskiego tylko ten stary z 1939 roku!! Jak sie najlepiej nauczyc dunskiego? samemu jest ciezko, ja zaczynalam w sprogskole a pozniej poszlam do normalnej szkoly dunskiej, a pozniej na studia jezykowe... i jakos sie nauczylam... najwazniejsze zeby mowic caly czas!!

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Lis 2007, 21:04:58 »
Mirabelko, nie ma czego zazdroscic.. Kissu juz nie ma :(
Moze za kilka miesiecy bedzie sie mozna uczyc metoda kissowa w IA, ale poki co pozstaly tylko tradycyjne metody... a szkoda...
Rozsypalismy sie po roznych szkolach... Ja jestem w Sprogcenter, w specjalnej grupie dla Kissowcow... robimy modul w mniej wiecej 5 tygdoni ale ta szkola pod doswiadczeniach Kissowych to nieporozumienie....
Podobne zdanie maja kolezanki o Studieskolen i Hellerup...

NIestety, kto liznal Kissa i mial w planach biegla znajomosc dunskiego w rok... ten bedzie rozczarowany wszytskim co jest obecnie dostepne...

Mawi..
po pierwsze wszystko zalezy od tego jak dlugo sie uczysz dunskiego...
Ja sie ucze dopabuse trzeci miesiac...

po drugie zalezy to tez od tego co rozumiesz majac na mysli znajmosc dunskiego... bo jesli chodzi o mnie, bez problemu jestem w stanie napisac wypracowanie, streszczenie ksiazki, list.... nie mam problemu z gramatyka na poziomie czasow i budowy zdania.... ale dla mnie to nie wszystko... ja chce byc rozumiana przez rozmowcow...

po trzecie, rzeczywiscie jest kilka poziomow w nauczaniu dunskiego i moduly oznaczac rozne etapy zaawansowania...
Ja jestem na "studieprøven" czyli Danskuddannelse 3 , moj modul 2 -  to modul 3 na "Prøve i Dansk 3" (Danskuddannelse 2) lub modul 4 na "Prøve i Dansk 2" ... wiec stad tez moze roznica...

Inna sprawa, ze moim celem jest dunski w rok.... a tylko nauka po 4-5 godzin dziennie daje mozliwosc zaliczania modulow co okolo 5-6 tygodni....
Przy normalnym trybie nauki, rozlozonej na 2-3 lata nie trzeba sie az tyle uczyc.

Zasadniczo chcialam tylko podkreslic, iz samodzielna nauka to raczej porazka... jezyk pisany a mowiony to przepasc... a artykulowanie dunskich glosek to cwiczenia czasem do bolu...

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Lis 2007, 23:34:04 »
ja mam  na danskuddennelse 3 i nie wiem jak długo to ma trwać ,   czyli to samo . ja miałam na teście z modulu 2  odpisać na mail  , musiałam opisać   swoje nowe mieszkanie , a drugi test niby kończący 3 modul przeczytać tekst i odpowiedzieć na pytania ,  było o facecie który starał się w banku o  kredyt na zakup samochodu  itd...nie wiem słyszałam że  testy się powtarzają ,
Cytuj (zaznaczone)
o drugie zalezy to tez od tego co rozumiesz majac na mysli znajmosc dunskiego... bo jesli chodzi o mnie, bez problemu jestem w stanie napisac wypracowanie, streszczenie ksiazki, list.... nie mam problemu z gramatyka na poziomie czasow i budowy zdania.... ale dla mnie to nie wszystko... ja chce byc rozumiana przez rozmowcow...
ja nie napisze wypracowania ani streszczenia , więc nie wiem o co tu chodzi , no ale zobacze na kursie jak to będzie
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

Tina

  • Gość
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Lis 2007, 19:22:42 »
Witam ja jestem juz po PD3 i dalej mam problemy z dunskim. Ostatnio bylam na tescie bo chcialam dalej kontynuowac dunski to wyszlo ze zasob slow mam duzy a wymowa fatalnie. Chociaz moim zdaniem moj zasob slow jest bardzo maly oni tu maja takie durnowate testy czesc slow dunskich na tym tescie byla taka sama jak w jezyku polskim np sekundant , polio itp. Za to to ze wymawiam fatalnie to tez byl test pisemny 152 slow zapisanych fonetycznie i w ciagu 5 minut trzeba bylo zaznaczyc ktore sa poprawne. Uczylam sie juz 3 innych jezykow i pierwszy raz spotkalam sie z tak dziwnym cwiczeniem. Zaznaczam ze ta nauczycielka ktora robila ten test wogule nie rozmawiala ze mna. Wyslala mnie do KVUC no i tam zacztnam nauke dunskiego od stycznia. 9 klase dla dunczykow tylko duski to w styczniu napisze jak tam jest. W tej szkole tez sa ekstra lekcje raz w tygodniu z gramatyki ale ja juz nie chcialam na to isc bo sama gramatyka to mnie nudzi.
Pozdrowionka

poloniainfo.dk

Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Lis 2007, 19:22:42 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Lis 2007, 19:30:08 »
Mawi, my wiecznie cos musimy pisac... Streszczenia ksiazek - to streszczenia tych durnowatych ksiazeczek, o ktorych sie rozmawia na egzaminie... Od nas nauczycieka wymaga opracowywanie ich pisemnie... Natomiast wypracowanka to maja byc takie na strone A4 - okolo 100-150 slow, na przyklad pisalismy o naszej ostatniej podrozy, a dzisiaj musialam wymyslec historie, ze wygralam w totka i jak zamierzam wydac kase :)

Dostajemy rowniez materialy do opracowania - czyli tekst, ktory trzeba strescic... na przyklad ostatnio o dunskim systemie szkolnictwa...

Tylko, jak napisalam wczesniej i jak napisala Tina....
Ja to wszytsko potrafie napisac, testy gramatyczne robie na maksimum... ale jesli chodzi o wymowe to porazka...
Dunski jest trudny nawet jesli uczy sie z nauczycielem, a co dopabuse jesli ktos probuje uczyc sie sam!!!
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Magt

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Lis 2007, 14:44:36 »
Dzieki wszystkim za ciekawe linki. Ja rowniez mam cos do dodania dla srednio zaawansowanych:

http://www.dansk-netskole.dk/

Pozdrawiam!

MagdaP

  • Gość
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Lis 2007, 23:44:06 »
Gratuluję zdyscyplinowanym samodyscypliny( 4 godziny nauki dziennie :o ). Jak czytam jaki duński jest trudny do nauczenia i ile jest problemów to sama się zniechęcam.

Offline Bella

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 116
  • Reputacja: +2/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Lis 2007, 00:31:08 »
Magda Glowa do gory, zniechecenie nie pomaga w nauce. Ja nauczylam sie dunskiego w rok (mam studieprøve). Nie mowie ze bylo latwo, ale nie spedzalam 4-5 godzin dziennie na nauce, tylko gadalam z moja sasiadka. To starsza pani - uwielbia pogaduszki, a ze troche przyglucha to musialam czesto powtarzac co pomoglo w cwiczeniu wymowy :)

"It is not the strongest of the species who survive, nor the most intelligent, but those who are most adaptive to change"

MagdaP

  • Gość
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Lis 2007, 00:49:46 »
Bella dziękuję - widać są wyjątki ( bystre wyjątki :)  )  co daje nadzieję. Powinien mi wystarczyć przykład mojej kuzynki, która pięknie mówi po duńsku co pozwala jej pracować jako pielęgniarka. Jak miała głuchego pacjenta, to nie był w stanie odczytać z ust Dunki co ona mówi tylko wolał słuchać (wpatrywać się w mowę ust) mojej kuzynki i to właśnie ją rozumiał-oczywiście, że można zawładnąć duńskim ale moja kuzynka jest tu 11 lat :) Nie dodaje to optymizmu :)

ratmed

  • Gość
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Gru 2007, 21:35:36 »
bardzo bardzo dzieki wybieram sie z rodzina do danii i szukalem gdzie moge znalesc strony do nauki j. dunskiego dla dzieci. Jest rewelacyjna. jeszcze raz dzieki :) :) :)

Offline magraf

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Sty 2008, 21:14:18 »
Ja własnie słucham płyty z podstawowym duńskim z EDGARD'a.Masakra....az mi sie płakac chce nad tym językiem.Na szczęście angielski znam  :)
Chyba,że jestem zbyt ambitna....i chciałabym nauczyć się duńskiego w jeden dzień,co oczywiście jest niemozliwe.
Ale nauczyć się dunskiego w rok to chyba wyczyn nr1!!!

Gratuluję i cholernie zazdroszczę  ::)

Klingon

  • Gość
Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Sty 2008, 23:23:55 »
Gratuluję i cholernie zazdroszczę  ::)
Aż tak pięknym językiem to duński nie jest. ;D

poloniainfo.dk

Odp: Nauka jezyka dunskiego
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Sty 2008, 23:23:55 »

 

z duńskiego na polski

Zaczęty przez jan22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 16723
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2009, 23:12:13
wysłana przez robertcph.
Gdzie w Khh jest najlepsza szkola nauki dunskiego?

Zaczęty przez Nauka jezyka dunskiegoDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 13410
Ostatnia wiadomość 06 Sie 2009, 11:43:44
wysłana przez jamjurand
przeglad dunskiego auta

Zaczęty przez wojtas83001Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7958
Ostatnia wiadomość 01 Maj 2012, 11:09:24
wysłana przez Emill
Szkola j. duńskiego/Aarhus

Zaczęty przez anijahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 11916
Ostatnia wiadomość 10 Wrz 2007, 20:12:10
wysłana przez anijah
Wyrejestrowanie duńskiego auta z Polski, czy jest to możliwe???

Zaczęty przez koza961Dział Podatki

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 14154
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2021, 19:25:46
wysłana przez spooky