poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Opieka medyczna  (Przeczytany 248572 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Opieka medyczna
« dnia: 05 Lis 2007, 10:49:38 »


Świadczenia medyczne przysługują wszystkim mieszkańcom Danii i cudzoziemcom, którzy przebywają w Danii przynajmniej 6 tygodni.

Lekarze, stomatolodzy, recepty

W przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych należy zwrócić się do dowolnego lekarza lub stomatologa zarejestrowanego w duńskim systemie Powszechnej Służby Zdrowia i okazać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Po pobraniu opłaty za leczenie należy uzyskać pokwitowanie. Na podstawie wniosku złożonego w urzędzie gminy przed wyjazdem z Danii wraz z pokwitowaniami zostaną zwrócone wszystkie koszty porady lekarskiej oraz część kosztów leczenia stomatologicznego. Po przedstawieniu paszportu lub karty EKUZ pacjent otrzyma podczas pierwszej wizyty w aptece specjalną kartę, w której należy zapisywać wszystkie zakupione lekarstwa. Jeżeli karta nie zostanie wydana, to należy zachować wszystkie recepty i dowody zapłaty, które zostaną dołączone do składanego w gminie wniosku o zwrot kosztów świadczeń zdrowotnych.

Leczenie w szpitalu

Bezpłatne leczenie w szpitalu zapewni lekarz. Jeżeli wcześniej nie możemy skontaktować się z lekarzem, to należy okazać paszport lub EKUZ kabusewnictwu szpitala z prośbą o dopełnienie formalności uprawniających do nieodpłatnego leczenia. Grenlandia i Wyspy Owcze nie należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale podpisały odrębne umowy o wzajemnych świadczeniach zdrowotnych. Obywatele krajów UE są uprawnieni do otrzymania świadczeń zdrowotnych w nagłych przypadkach, na takich samych zasadach, jak mieszkańcy tych wysp. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia NW.

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczeniem na wypadek choroby objęci są wszyscy pracownicy i pracujący na własny rachunek oraz współpracujący współmałżonkowie. W Danii istnieją dwie kategorie ubezpieczenia zdrowotnego. O przynależności do każdej z nich decyduje ubezpieczony. Ubezpieczeni kategorii pierwszej mają prawo do bezpłatnych świadczeń leczniczych, ale udzielanych przez lekarza ogólnego. Specjalistyczne świadczenia lecznicze są bezpłatne, udzielane na podstawie skabusewania wystawionego przez lekarza ogólnego. Ubezpieczeni kategorii drugiej mają pełną swobodę w wyborze lekarza, ale muszą sami ponosić część kosztów zabiegów leczniczych. Można zmieniać kategorię ubezpieczenia, ale nie częściej niż raz do roku. Ubezpieczenie zdrowotne uczestniczy w pokrywaniu kosztów lekarstw, prewencyjnych zabiegów dentystycznych, leczenia dentystycznego (w przypadku ubezpieczenia kategorii pierwszej tylko wtedy, gdy dentysta zawarł umowę z instytucją ubezpieczenia chorobowego), zabiegów fizykoterapeutycznych, jeżeli są one udzielane na podstawie zalecenia lekarza i przez uprawnionego fizykoterapeutę. Świadczenia udzielane w szpitalach publicznych są bezpłatne dla wszystkich osób mieszkających w Danii.

Dokumenty niezbędne do uzyskania świadczeń medycznych w Danii

Przed opuszczeniem kraju osoba, która zamierza skorzystać z opieki medycznej za granicą lub przewiduje taką możliwość, powinna zaopatrzyć się w EKUZ, która jest dowodem, że dana osoba jest upoważniona do świadczeń zdrowotnych w ramach systemu zabezpieczenia społecznego w swoim kraju oraz stanowi dowód zgody ubezpieczyciela na pokrycie kosztów niezbędnego z przyczyn medycznych leczenia, w trakcie pobytu za granicą. Jeśli wyjeżdżający nie dopełni tej procedury przed wyjazdem, nie pozbawia go to możliwości skorzystania z omawianych unormowań prawnych. Konieczne w takiej sytuacji będzie jednak nawiązanie odpowiedniej korespondencji między instytucją leczniczą w kraju wyjazdu a instytucją rozliczającą w kraju macierzystym. Brak odpowiedniego formularza może skutkować koniecznością pokrycia kosztów leczenia bezpośrednio z kieszeni pacjenta. Z wnioskiem o zwrot poniesionych wydatków można wystąpić bezpośrednio do instytucji ubezpieczenia zdrowotnego w państwie, w którym świadczenia były udzielone, o ile jest to możliwe ze względu na zaplanowany czas pobytu zainteresowanego w tym państwie. Jeżeli uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów nie było możliwe w trakcie pobytu zainteresowanego w państwie, w którym świadczenia zostały udzielone, powinien on zwrócić się o ich refundację do swojej instytucji właściwej, którą w stosunku do polskich ubezpieczonych jest właściwy oddział wojewódzki NFZ.

Więcej informacji

www.nfz.gov.pl/eu


źródło: EURES


Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Lis 2007, 18:46:15 »
Ja bym chciala wyraznie dopisac...

TO CO JEST POWYZEJ NAPISANE DOTYCZY TYLKO OSOBO UPRAWNIONYCH DO SWIADCZEN W KRAJU

Druga sprawa... nalezy wziac rachunek za usluge :) pod warunkiem, ze po ujrzeniu kwoty za usluge bedziemy w stanie wyjsc od lekarza o wlasnych silach :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline madzialenasz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 479
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lis 2007, 09:34:38 »
Witam. Mam pytanie czy ktos moze orientuje sie, czy mozna w Danii w aptece wykupic tabletki antykoncepcyjne bez recepty?
W Polsce mozna, w Niemczech tez i nie wiem jak tutaj??
Nie chowaj nienawiści po wieczne czasy, ty, który sam nie jesteś wieczny.

piatka

  • Gość
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lis 2007, 10:49:51 »
Po prostu pojdz i zapytaj o p- piller uden recept czytaj : pepilo
 pokaz opakowanie jakich uzywasz

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lis 2007, 20:53:31 »
Do madzialenasz. Tabletki antykoncepcyjne nie kupisz bez recepty.

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Lis 2007, 21:14:56 »
I w polsce tez nie.

Offline patsy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lip 2008, 09:17:53 »
mam pytanie!
przyjechałam do danii w ramach łaczenia rodzin!złożylismy odpowiednie dokumenty i czekamy!wiadomo że trwa to różnie!a byłam zmuszona iść do lekarza!no i zapłaciłam za wizytę i leki!wyszła niezła sumka!ok!w polsce też się nieraz płaci!ale chodzi mi o to czy w przyszłości póki nie otrzymam swoich dokumentów będę zmuszona za każdym razem płacić?i czy jeżeli już będe upoważniona do bezpłatnej opieki medycznej to czy mogę jakoś ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów?z góry dziękuję za odpowiedż!

poloniainfo.dk

Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lip 2008, 09:17:53 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Lip 2008, 23:43:12 »
NIestety, dopoki nie otrzymasz swojej wlasnej zoltej karty bedziesz musiala placic za wizyty.
Na leki znizki zwiazane sa z wydatkami na leki. Pierwsza znizke otrzymasz po przekroczeniu kwoty 800 koron.
Kwoty sa sumowane, liczy sie rok rozliczeniowy, ktory rozpoczyna sie od daty zrealizowania pierwszej recepty.
Oczywiscie dotyczy to osob ubezpieczonych w Daniii.
« Ostatnia zmiana: 10 Lip 2008, 23:54:12 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline patsy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Lip 2008, 09:56:02 »
ok!dziękuję bardzo!

Offline ladygreen

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Lip 2008, 01:04:47 »
A JAK WYGLĄDA SPRAWA LECZENIA W NAGŁYCH PRZYPADKACH? bez posiadania żółtej karty, karty EKUZ...przyjechałam ponad 2 tygodnie temu.W Polsce nie jestem zarejestrowana jako bezrobotny,więc nie mogę dostać formularza na leczenie w Europie.A pracę w Danii zacznę w przyszłym tygodniu.A póki co ból w ramieniu, który pojawił się tydzień temu mnie zabija.....?????

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Lip 2008, 10:22:07 »
Nie wykupila pani prywatnego ubezpieczenia w Polsce?

Z faktu, ze podejmie pani prace w Danii w przyszlym tygodniu niewiele wynika. Do bezplatnej opieki upowaznia CPR i ogolnie "zolta karta" - Sundhedskort.

Na obecnym etapie moze pani jedynie odplatnie skorzystac z wizyty u lekarza internisty.
Bol w ramieniu, ktory pojawil sie tydzien temu nie wydaje mi sie, aby zostal zakwalfikowany przez lekarzy, jako nagly wypadek.

Moze ktos bardziej obeznany w temacie sie wypowie.
« Ostatnia zmiana: 16 Lip 2008, 15:44:00 wysłana przez mala_z_Aarhus »

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Lip 2008, 12:58:18 »
A ja bym chętnie poczytała o tych dwoch kategoriach ubezpieczenia.Jakieś zgłębienie tematu,gdyby ktoś miał ochotę.. :D
(mając żółtą kartę trzeba wybrać lekarza,czy sami przydzielą,a za rtg będzie trzeba zaplacić..?)

MARZENA2

  • Gość
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Lip 2008, 15:25:57 »
witam!
 czy ta karta ekuz,to jest prywatne ubezpieczenie?
gdzie mozna starac sie o wydanie tej karty?
prosze mnie troche oswiecic,mysle ,ze przyda mi sie to bardzo
dziekuje

liliaa

  • Gość
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Lip 2008, 15:38:28 »
EKUZ to jest karta,którą wydaje NFZ,kiedy jesteś uprawniona do świadczen medycznych w Pl.
Czyli albo w Pl pracujesz,albo jesteś bezrobotna,albo Twoj mąż pracuje w Pl,a Ty masz książeczkę rodzinną.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Lip 2008, 15:43:27 »
Post nr 1.
W przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych należy zwrócić się do dowolnego lekarza lub stomatologa zarejestrowanego w duńskim systemie Powszechnej Służby Zdrowia i okazać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Po pobraniu opłaty za leczenie należy uzyskać pokwitowanie. Na podstawie wniosku złożonego w urzędzie gminy przed wyjazdem z Danii wraz z pokwitowaniami zostaną zwrócone wszystkie koszty porady lekarskiej oraz część kosztów leczenia stomatologicznego. Po przedstawieniu paszportu lub karty EKUZ pacjent otrzyma podczas pierwszej wizyty w aptece specjalną kartę, w której należy zapisywać wszystkie zakupione lekarstwa. Jeżeli karta nie zostanie wydana, to należy zachować wszystkie recepty i dowody zapłaty, które zostaną dołączone do składanego w gminie wniosku o zwrot kosztów świadczeń zdrowotnych

poloniainfo.dk

Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Lip 2008, 15:43:27 »

 

Płatna opieka nad własnym dzieckiem.

Zaczęty przez HolgerDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 10255
Ostatnia wiadomość 16 Lis 2014, 10:36:20
wysłana przez Jomir
Opieka nad chorym dzieckiem

Zaczęty przez nodanDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6200
Ostatnia wiadomość 13 Lis 2009, 11:11:24
wysłana przez mamma
opieka nad dzieckiem

Zaczęty przez zerkaDział Odense

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 7928
Ostatnia wiadomość 23 Kwi 2008, 10:07:23
wysłana przez TO ZNOWU JA
opieka zdrowotna podczas pobytu poza Danią

Zaczęty przez anialdDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 8321
Ostatnia wiadomość 13 Lip 2012, 22:03:11
wysłana przez aaaaaa
opieka zdrowotna w polsce

Zaczęty przez bambusDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 13363
Ostatnia wiadomość 23 Cze 2008, 07:29:09
wysłana przez Stoget_fan