poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Opieka medyczna  (Przeczytany 249686 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #180 dnia: 03 Lut 2013, 20:05:26 »
Bo to jest nowe, dopóki nie pojawi się coś następnego. A że może to potrwać kilka lub kilkanaście lat, to co? Duńczycy nie patrzą na szczegóły, to takie ich "oj tam, oj tam"  ;)
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #181 dnia: 04 Cze 2013, 09:58:43 »
Niedługo dołączymy do męża i mam pytanie odnośnie synka. Synek choruje na ostrą astmę oskrzelową i ma wadę serca. Czy muszę tłumaczyć dokumentację medyczną, czy wystarczy ksero tej polskiej ?

Synek jest po opieką Polskiego kardiologa i mieliśmy wizyty co pół roku bo wada serca się powiększa, czy podobnie będzie w Danii ? Jakiego kardiologa polecacie dla dziecka ?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #182 dnia: 04 Cze 2013, 10:03:29 »
Przetlumacz diagnoze przysiegle, skroci to diagnostyke na miejscu.
Po przyjezdzie zglos sie do lekarza rodzinnego, wysle Was do specjalisty, na potwierdzenie diagnozy.

Jezeli chodzi o prowadzenie astmy, to po zdiagnozowaniu bedzie juz Was prowadzil lekarz rodzinny - np. spirometria i dobieranie lekow na biezaco; Ale pierwszy okres powinniscie przejsc u specjalisty.

Nadzor kardiologiczny bedzie prowadzony w szpitalu, w ambulatorim kardiologicznym.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #183 dnia: 04 Cze 2013, 15:43:45 »
Przetlumacz diagnoze przysiegle, skroci to diagnostyke na miejscu.
Po przyjezdzie zglos sie do lekarza rodzinnego, wysle Was do specjalisty, na potwierdzenie diagnozy.

Jezeli chodzi o prowadzenie astmy, to po zdiagnozowaniu bedzie juz Was prowadzil lekarz rodzinny - np. spirometria i dobieranie lekow na biezaco; Ale pierwszy okres powinniscie przejsc u specjalisty.

Nadzor kardiologiczny bedzie prowadzony w szpitalu, w ambulatorim kardiologicznym.
W sumie Jomir odpowiedziala Ci na pytanie. ja dodam od siebie. Najlepiej przetlumacz cala dokumentacje medyczna dziecka. Jesli bedzie tylko ksero polskiej to i tak bedziesz musiala przetlumaczyc na miejscu a koszta sa o wiele wieksze.
Co do kardiologa. My bylismy a wlasciwie ciagle jestesmy pod opieka ambulatorium kardiologicznego dla dzieci w Rigshospitalet , i chociaz nie pamietam nazwiska lekarza to i tak nie ma to wiekszego znaczenia, bo jestem swiecie przekonana, ze akurat tam kazdy jeden lekarz jest swietny.
Po przyjezdzie do Danii zglos sie do lekarza rodzinnego z dokumentacja, ten da skabusewanie do ambulatorium. Jedyne co to niestety okres oczekiwania jest dosc dlugi. Choc to tez zalezy od choroby i stanu dziecka.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #184 dnia: 05 Cze 2013, 00:06:47 »
Mojej przyjaciolki coreczka, ma przerosnieta zastawke, i jest pod opieka Hvidovre. Tez sobie bardzo chwali.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline ewa23131

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Opieka medyczna
« Odpowiedź #185 dnia: 15 Lis 2013, 11:18:12 »
Witam wszystkich!!
Mam poważny problem  :( już sama nie wiem kogo słuchać tyle tych opinii słyszałam.
W Danii przebywam już jakiś czas.Najpierw przyjechał narzeczony i dopabuse jak już wiedzieliśmy,że dostanie umowę czy tam kontrakt jak kto woli przyjechałam ja.Przed samym wyjazdem do Danii dowiedziałam się,że jestem w ciąży  :-*Pocztą pantoflową mniej więcej podowiadywałam się jak to wszystko tutaj wygląda.Teraz jestem w 34 tyg.ciąży i okazuję się że nie jest tak jak niby miało to być.Może wy mi pomożecie?!
26.10 wzięliśmy ślub w Polsce.Od początku października mąż ma już umowę i wszystkie dokumenty,niestety żółta i europejska karta przyszła dopabuse wczoraj.Umowę ma na Polski meldunek.Więc tutaj nie jest nigdzie zameldowany.Ja w Polsce przebywam na zwolnieniu lekarskim,potem oczywiście idę na macierzyńskie.do tej pory jeździłam do Polski co 4 tyg. o lekarza ale niestety już ciąża jest za wysoka aby jeździć i do tego teraz wizyty miała bym co 2 tygodnie.
Czy ja jako żona mogę iść tutaj na jego ubezpieczenie do lekarza? Czy mogę normalnie na ubezpieczenie rodzić,i czy przysługuję mi tłumacz?Czy musimy gdzieś zgłosić,że ma żonę i że tutaj jestem?Bo gdy wypisywał papiery o CPR to był kawalerem! Pomóżcie mi już sama nie wiem co i jak  :'(

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #186 dnia: 15 Lis 2013, 11:22:25 »
Ewa czemu w tej sytuacji nie chcesz urodzic w Polsce? Skoro tutaj system Cie nie zna, a tam masz wszystko prowadzone?

poloniainfo.dk

Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #186 dnia: 15 Lis 2013, 11:22:25 »

Offline ewa23131

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #187 dnia: 15 Lis 2013, 11:39:50 »
Drogi Idris
Ja sobie nie wyobrażam życia z dzieckiem sama,bez męża (on tutaj a ja tam) a wiadomo jak to jest w Polsce z urodzeniem i wychowaniem,bardzo ciężko jest utrzymać się w trójkę tym bardziej że rodzinne wynosi w Polsce 64zł co jest śmieszne.Postanowiliśmy,że spróbujemy i zostaniemy tutaj.Dla dziecka aby miało lepiej.No chyba,że nie będzie wyjścia to wtedy wracamy razem.

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #188 dnia: 15 Lis 2013, 11:49:11 »
Drogi Idris
Ja sobie nie wyobrażam życia z dzieckiem sama,bez męża (on tutaj a ja tam) a wiadomo jak to jest w Polsce z urodzeniem i wychowaniem,bardzo ciężko jest utrzymać się w trójkę tym bardziej że rodzinne wynosi w Polsce 64zł co jest śmieszne.Postanowiliśmy,że spróbujemy i zostaniemy tutaj.Dla dziecka aby miało lepiej.No chyba,że nie będzie wyjścia to wtedy wracamy razem.
Droga Ewo ja sie Ciebie nie pytam czy Ty nie chcesz zostac w Polsce. Tylko dlaczego nie chcesz urodzic w Polsce a potem przyjechac z dzieckiem do meza? Jestes na koncowce ciazy i z tego co piszesz nie masz tutaj ubezpieczenia, nie masz wybranego szpitala, nie mialas wizyt u poloznej ani lekarza, natomiast masz cala ciaze prowadzona w polsce wiec czemu jej nie zakonczyc tez tam? Maz skoro ma kontrakt ma tez prawo do 2 tygodni wolnego ze wzgledu na urodzenie dziecka wiec moze przyjechac.
Bo wybacz mialas 34 tygodnie na zalatwienie wszystkiego a obudzilas sie dopabuse teraz?

Offline kicia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 23
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 140
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #189 dnia: 15 Lis 2013, 12:50:18 »
No i tak na marginesie tutaj nie ma czegoś takiego jak wizyta u lekarza co dwa tygodnie ba nawet co dwa tygodnie do położonej nie chodzisz ja jestem w 33 tygodniu i teraz wizytę mam dopabuse w połowie grudnia u położonej i pózniej to 2 stycznia na wywołanie to są Duńskie realia
Tutaj u lekarza jesteś RAZ !!!!!!!
Dwa USG
Piec wizyt u położonej
Dwie u lekarza rodzinnego
I to wszystko  :o oczywiście mówię o prawidłowo przebiegajacej ciazy ale patrzeć na ich normy to tutaj wszystko jest prawidłowe i normalne więc wiesz :)
I tak jak pisze Idris w tym przypadku rodzilabym w PL a pózniej przyjechała do męża

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #190 dnia: 15 Lis 2013, 16:27:14 »
Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie porodu, gdy nie rozumiałabym, co do mnie połozne i lekarze mówią- nawet, jakby "w papierach " było wszystko ok, wolałabym jednak urodzić w Polsce.

Z tego, co piszesz, to twoje pierwsze dziecko....czy naprawdę nie czułabyś się zestresowana podwójnie, obco i bezradnie, gdybys nawet nie rozumiała, co dzieje się z Tobą i dzieckiem z wypowiedzi lekarzy i pielęgniarek...

Tłumacz podczas porodu ??? Hm....teoretycznie może i tak, ale jak ty sobie to wyobrażasz ???Że ktoś kilkanaście godzin będzie siedział w szpitalu z tobą, czy jak ???


BTW, urodzenie dziecka w Danii naprawdę niczego nie zmieni w jego sytuacji prawnej itd.
Nie ma różnicy, czy urodzi sie w Polsce, czy tu, może poza rejestracją i metryką, co oczywiste.


Nikt przeciez nie "skazuje " was na wieczną rozłąkę, po miesiącu już śmiało możesz z dzieckiem do męża przyjechac.


A na drugi raz nie słuchaj "poczty pantoflowej " , tylko najlepiej dowiaduj się u źródła, czyli np. w odpowiednich instytucjach. Oczywiście forum też jest odpowiednim miejscem do zadawania pytań :). Zawsze "wespół zespół" coś tam da się zaradzić, oczywiście w granicach prawa i zdrowego rozsądku :). I raczej informacja tu jest rzetelna, bo nawet , jak ktoś coś niechcący przekręci, to ktoś inny to skoryguje :).


A odpowiadając konkretnie na Twoje pytanie- skoro mąż jest zameldowany w Polsce, to jak niby "logicznie" Ty i dziecko mielibyście być tu ubezpieczeni i korzystać z tutejszej służby zdrowia  ? Was tu "nie ma".
Owszem, jako żona masz prawo do ubezpieczenia i "żółtej karty" , dziecko też, ale gdy jesteście tu zameldowani i macie pozwolenie na pobyt.
Gdy chcecie tu mieszkac razem i swoją przyszłość związać z Danią, przede wszystkim mąż musi siebie i  Was tu  zameldować. Wtedy jako członkowie rodziny jesteście normalnie ubezpieczeni z tej racji, że mąż tu pracuje.
Co do "zgłaszania"- to wszystko w zasadzie jest "automatyczne", gdy wypełniacie dokumenty do tzw. "opholdu" i meldujecie się w kommune- wtedy te wszystkie informacje są zapisywane.
Póki co, póki nie macie tu meldunku, to tu was "nie ma" .

Oczywiście wszelkie zmiany trzeba też zgłosić w SKAT- jeśli mąż miał ulgi podatkowe .
« Ostatnia zmiana: 15 Lis 2013, 16:38:33 wysłana przez happybeti »
" Polak gorszego sortu"

myszka0807

  • Gość
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #191 dnia: 15 Lis 2013, 17:02:19 »
Drogi Idris
Ja sobie nie wyobrażam życia z dzieckiem sama,bez męża (on tutaj a ja tam) a wiadomo jak to jest w Polsce z urodzeniem i wychowaniem,bardzo ciężko jest utrzymać się w trójkę tym bardziej że rodzinne wynosi w Polsce 64zł co jest śmieszne.Postanowiliśmy,że spróbujemy i zostaniemy tutaj.Dla dziecka aby miało lepiej.No chyba,że nie będzie wyjścia to wtedy wracamy razem.
a becikowego juz w Polsce nie daja?

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #192 dnia: 15 Lis 2013, 19:59:10 »
ja ogolnie tez ich nie trapie mamy zawsze pecha z dunskimi lekarzami.rece opadaja jak dzieci zaczynaja chorowac to sie boje i jak zwykle kazdy wyjazd do lekarza lub do szpitala kaczy sie jak zwykle wirus itp.tak zwykle zazywaja.moj synek 1,7 miesiecy zaczelo sie od kataru ,kaszelku i goraczka przez 6 dni 40,2 stopnie zadne leki ,opklady i kapieje chlodne nie daly rady.lekarz tak przejdzie nic nie jest wirus,coraz gorzej w domu gehenna jedziemy do szpitala .lekarz to wirus a ta goraczka no cos moze sie dzieje ale nic powaznego ,gdybym perfrkt po dunsku mowila to chyba zjechalabym go.wezwalam wilge i co oskrzela i poczatek zapalenia pluc.leki dostalam i po 3 dniach ulga.no przeciez rece opadaja.ostatnio dzieci zaczely wymiotowac kilka razy dziennie malydostal biegunke.wymioty kilka razy dziennie i biegunka nie chcial jesc i pic a jak wypil do zwrucil.dzwonimy do szpitala a oni to taki wirus panuje i nawet nie przyjezdzajcie bo nic tym dzieciom nie pomozemy.moj maz w szoku ze jak mozna bez obejzenia dziecka cos stwierdzic i postawic diagnoze.ja z moim synkiem od 2,5 miesiecy mam problem bo ciagle kaszle a lekarze nic zero badan a ja zaczynam sie martwic bo jak dla mnie to moga z tego powazne problemy wyjsc.dziecko 1,7 i tak dlugo kaszle to ja lekarzem nie jestem ale to normalne niejest.i co zrobic jak ci badan dziecku niechca zrobic.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #193 dnia: 15 Lis 2013, 20:58:40 »
A to dziwne, nadusiaa, ze mały kaszle 2,5 mca i lekarze nic z tym nie chcą zrobić.
Ja jakiś czas temu  zostałam wykopana do lekarza przez M., bo tez kaszlę i kaszlę ostatnio. I lekarka powiedziała mi, że w Danii, gdy ktoś kaszle dłużej, niz 4 tygodnie, trzeba zrobic RTG płuc i dostałam od razu skabusewanie .
" Polak gorszego sortu"

Offline kicia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 23
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 140
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #194 dnia: 15 Lis 2013, 21:28:31 »
A mnie osobiście nanusi odpowiedz nie dziwi bo u Nas tak samo było mały poszedł do żłobka to powiedzieli ze ten kaszel to nawet do roku może sie pojawiać a mały to aż czasami wymiotowal od tego kaszlu u koleżanki inny lekarz to samo skończyło sie na tym ze jakoś po 3 miesiącach mała zaczęła goraczkowac znów wizyta i co zapalenie ucha antybiotyk z podkresleniemm ze to nie na kaszel a tu o po dwóch dniach brania leku kaszel złagodniał jeszcze inna koleżanka wymusiła od lekarza jakiś syrop na którejś z kolei wizycie szok z reszta mały juz mi dwa razy poważnie chorował goraczkowac a on nic nie widzi nic nie słyszy a gorączka zwalczać paracetamolem nóż kur........ Raz to sie niestety szpitalem skończyło raz Wilga pomógł bo pewnie tez by sie szpitalem skonczylo

poloniainfo.dk

Odp: Opieka medyczna
« Odpowiedź #194 dnia: 15 Lis 2013, 21:28:31 »

 

Płatna opieka nad własnym dzieckiem.

Zaczęty przez HolgerDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 10286
Ostatnia wiadomość 16 Lis 2014, 10:36:20
wysłana przez Jomir
Opieka nad chorym dzieckiem

Zaczęty przez nodanDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6228
Ostatnia wiadomość 13 Lis 2009, 11:11:24
wysłana przez mamma
opieka nad dzieckiem

Zaczęty przez zerkaDział Odense

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 7960
Ostatnia wiadomość 23 Kwi 2008, 10:07:23
wysłana przez TO ZNOWU JA
opieka zdrowotna podczas pobytu poza Danią

Zaczęty przez anialdDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 8345
Ostatnia wiadomość 13 Lip 2012, 22:03:11
wysłana przez aaaaaa
opieka zdrowotna w polsce

Zaczęty przez bambusDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 13395
Ostatnia wiadomość 23 Cze 2008, 07:29:09
wysłana przez Stoget_fan