poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: zapytanie  (Przeczytany 5827 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dorotaa22

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
zapytanie
« dnia: 12 Lis 2007, 21:51:19 »
Mam taki problem,mam core w Polsce w Bydgoszczy,w maju zdaje mature,wyczynowo trenuje wioslarstwo.My z 2 pozostalych dzieci jestesmy w Danii,dzieci chodza tu do szkoly,jestesmy od sierpnia.Corka jest u babci do ukonczenia liceum i zdania matury,strasznie teskni i myslimy zeby przyjechala tu do nas.W Polsce chciala isc na studia po maturze.Mysle ze moglaby tu isc do szkoly jezykowej ,do ktorej ja chodze i gdy upora sie z jezykiem ukonczyc jakas szkole i zdobyc zawod lub moze zaczac studia.Czy matura bedzie tutaj wazna?co trzebabybylo zrobic,dodam i dobrze zna niemiecki z angielskim lipa,no wziela by sie za dunski.Nie wiem co robic jako matka mam rozdarte serce.Ona teskni za rodzicami,rodzenstwem ale boje sie ze potem bedzie rozpaczac za przyjaciolkami,swoim sportem,trenowaniem,wypadami na imprezy,obozami sportowymi.prosze o wszelkie informacje,ktore pomoga nam podjac wazna zyciowa decyzje o jej przyszlosci.Z Gory dziekuje za wskazowki.Pozdrawiam Dorota ze Skive.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lis 2007, 22:26:29 »
Niestety nie moge pani pomoc zbyt wiele, ale czy moze ma pani mozliwosc spytac sie w swojej szkole jezykowej o mozliwosc pobytu corki w højskolen?
Moze sie tam uczyc jezyka , jednoczenie poznajac Dunczykow, ich zwyczaje i nadal trenowac sport.
O ile pamietam z zajec prawie w kazdej szkole jest jakas pula miejsc bezplatnych dla osob, ktore chca sie uczyc jezyka lub/i sa ny-danskere lub/i  maja prawo pobytu itd.

Moze cos z Kalø Hojskolen: http://www.europahojskolen.dk/default.asp?PageUID=20EEACD3-AF6B-43B9-AA3B-78DC3043DBD5
Poznalam kilka osob z tej szkoly i naprawde dobrze radzily sobie z jezykiem dunskim.

Moje znajome z nowa matura nie mogly podjac studiow tak z marszu. Wymagano znajomosci jezyka dunskiego na wiekszosci interesujacych ich kierunkow. Wydaje mi sie, ze niektore ze szkol policealnych - teknisk skole czy købmand skole maja pewne kierunki w jezykach innych niz dunski. Ale nie orientuje sie dokladnie.

Moze oprocz w konsultanta do spraw edukacji w sprogcenter prosze sie spytac w Studievalg - centrum z osobami doradzajacymi w wyborze wyksztalcenia itd. Czasem warto umowic sie na wizyte i przedstawic wszystkie dokumenty...Zawsze cos moga znalezc. Moze jakies stypendium sportowe ?

Mam nadzieje, ze ktos z forum, bedzie mogl sluzyc pani wieksza pomoca niz ja.

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Lis 2007, 09:22:24 »
Doroto - w Danii są studia po duńsku oraz po angielsku. Wielu Polaków przyjeżdża specjalnie na studia. Ona agielskiego kompletnie nic?

To są studia AP (coś w rodzaju naszych pomaturalnych, po niektórych można kontynuować do licencjata) http://www.studiujwdanii.pl/
Tu są studia wyższe:
http://www.ambwarszawa.um.dk/pl/menu/InfoDenmark/Studia/
Tu są wszystkei możliwe programy po angieslsku:
http://www.ug.dk/Internationalt.aspx

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zapytanie
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Gru 2007, 20:49:52 »
Margaret, jesli dziewczyna slabo stoi z angielskim, to raczej trudno jej bedzie sie odnalezc, jesli pozostawi to tak jak jest.
Moja corka znala angielski na poziomie upperintermediate, a jednak pierwsze miesiace w szkole byly dla niej ciezkie.
Teoretycznie powtarza program z polskiego gimnazjum, ale praktycznie wszytskiego uczy sie od nowa... chocby tablicy Mendelejewa po angielsku :)
Ma wciaz jeszcze drobne problemy z pisaniem esejow...
Z drugiej strony, po trzech miesiacach jest  juz niezle i trzeba przyznac, ze mieszkanie w akademiku i uzywanie jezyka od rana do nocy robi swoje.

Jesli DOroto moge cos doradzic w kwestii jezyka, moze niech zapisze sie na intensywny kurs angielskiego, to jeszcze 10 miesiecy, jesli sie przylozy, moze zdzialac cuda...

Co do kolegow, kolezanek... wszystko zalezy jaka jest dziewczynka, ale patrzac na moja corke, ktora wyjezdzala pelna rozterek, widze, ze tu odzyla, spowazniala i jest spokojniejsza.
Szkola nie jest dzungla, w ktorej trzeba przetrwac, a i tutejsze dzieci, jakos mniej agresywne - mam na mysli krytyke, mode i codzienne kontakty.
Na pewno Twojej corce bedzie zal kolegow, przyjaciol, ale przeciez prawdziwe przyjazdnie przetrwaja.... a te ktore sie urwa, pewnie nie byly prawdziwe....
Przeciez tak na prawde w zyciu rodzina jest najwazniejsza i to jest wlasnie to co powinno byc na zawsze, na dobre i na zle.
Z drugiej strony, przeciez ich kontakty i tak sie po maturze pourywaja.... kazdy pojdzie w swoja strone.... powyjezdzaja do roznych miast na studia, pojda na rozne kierunki, niektorzy do pracy, pozakladaja rodziny....
zal.... ale taka jest kolej zycia....
Przeciez do Polski zawsze bedzie mogla wrocic....
Jednak dyplom studiow uzyskany za granica, spowoduje, ze bedzie to powrot z tarcza...

Trudno doradzac komus tak prywatnie, wiec tylko napisalam, co mysle, a Ty tak jak poprzednio zrob jak czujesz...
Jedno powiem, moja corka jest tu szczesliwa... odnalazla siebie w szkole, wsrod przyjaciol...
Mam zupelnie nowa corke...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: zapytanie
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Gru 2007, 20:49:52 »

 

zapytanie o pogode

Zaczęty przez kerad38Dział Hydepark

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 3890
Ostatnia wiadomość 11 Kwi 2008, 19:13:23
wysłana przez vera
Zapytanie

Zaczęty przez komplex.universalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2145
Ostatnia wiadomość 21 Sie 2010, 14:41:22
wysłana przez komplex.universal
Zapytanie o wymiar pracy a pozwolenie na pobyt!

Zaczęty przez dorotaa22Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8737
Ostatnia wiadomość 06 Lut 2009, 13:33:24
wysłana przez marek55
Zapytanie

Zaczęty przez MarcoDział Hydepark

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3877
Ostatnia wiadomość 20 Cze 2007, 22:47:21
wysłana przez Klingon
zapytanie

Zaczęty przez marzenna5Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3527
Ostatnia wiadomość 29 Mar 2009, 11:52:00
wysłana przez willy