poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: art. o innej Danii  (Przeczytany 6168 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.

Thunder86

  • Gość
Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Lis 2007, 22:12:46 »
Jeżeli odkrycia złóż ropy zostaną potwierdzone i nic nie stanie na przeszkodzie ich wydobyciu,mam tutaj na myśli jakieś organizacje ekologiczne,to wielce prawdopodobne,że Grenlandia oderwie się od Danii lub będzie tego jeszcze silniej się domagac niż to aktualnie czyni.Sadząc jednak po tym gdzie znajdują się aktualnie złoża ropy(kraje arabskie,które są bardzo niepewne jak chodzi o sytuację wewnętrzną,a tam gdzie jest ona stabilna to i tak zyski z handlu ropą idą często na finansowanie terroryzmu-Arabia Saudyjska)to mimo ewentualnego zagrożenia dla piękna przyrody Lodowej Wyspy to i tak będą one eksploatowane.Bliskośc  do Stanów Zjednoczonych tez będzie temu sprzyjac.Stany potrzebują ropy jak każde inne państwo z tym,że są one znacznie większe od innych potęg gospodarczych(poza Chinami) i napewno spróbuja wykorzystac grenlandzkie złoża do własnych celów.Z tego co mi wiadomo to aktualnie zloża odkryto na Alasce,ale są one tylko częściowo tam eksploatowane-z uwagi na ochronę roślin,zwierząt i wogóle całego biosystemu,ale amerykanów jak pokazuje nam i historia i teraźniejszośc wiele razy nie obchodzi co się dzieje poza granicami ich państwa,a środkowe stany USA są uzależnione od ropy- tam wiele gospodarstw domowych korzysta właśnie z tego surowca jako głównego składniki do ogrzewania.Nie oznacza to jednak,że Dania zgodzi się by Grenlandia tak łatwo uzyskala jeszcze większą autonomię anizeli etraz czy nawet niepodległośc.Napewno gdyby Koronie udało się położyc rękę na grenlandzkiej ropie wzmocniłoby to nie tylko prestiż tego państwa,ale i gospodarkę.
Mnie osobiście zasmuciły niektóre fragmenty tego artykułu :-[ Przypomniał mi się taki film..może ktoś z Was pamięta chyba z Julią Ormont.Nie pamiętam tytułu,ale fabuła była osadzona we współczesnej Kopenhadze.Główna bohaterka,w którą wcieliła się ww przeze mnie autorka grała role mieszkanki stolicy Kopenhagi- pół Grenlandki i pół Amerykanki.Jej ojciec bodajże był jednym z szefów firmy prowadzącej badania na temat eksploatacji złóż ropy na Grenlandii.A fabuła z nieco sennego filmiku zaczęła robic się ciekawa,gdy mały chłopiec - sąsiad głównej bohaterki,który także pochodził z Grenlandii został zamordowany bo był świadkiem przestępstwa dokonanego właśnie przez pracowników firmy jej ojca....
Dzięki Mała z Aarhus za link bo artykuł jest bardzo ciekawy.Pozdrawiam!

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lis 2007, 22:32:15 »
Ten film o którym piszesz to chyba "Frøken Smillas fornemmelse for sne" Bille Augusta.
Z tą ropą na Grenlandii to może być tak jak z polską ropą w Karlinie. Ale czym więcej szumu, tym więcej poszukiwaczy przygód tam się wybierze.
Z konkretnych zasobów stawiałbym na złoża metali, węgiel.

Ciekawe czy "nasi" już tam są ?

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lis 2007, 22:33:57 »
"Smila w krainie sniegu" Peter Høeg
"Frøken Smillas fornemmelse for sne"
Polecam ksiazke...Bardzo dobre polskie tlumaczenie.

Hm, mnie sie wydaje, ze ropa tam jest i Dunczycy "pomoga" Grenlandczykom (?) z wydobyciem i podzialem. W koncu co rok tyle doplacaja. I to nadal czesc Krolestwa Danii.

Wlasnie o tym samym pomyslalam ( Polacy na Grenlandii i to nie badacze klimatu polarnego)...

Thunder86

  • Gość
Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lis 2007, 22:51:06 »
O zdaję się,że o tym właśnie mówimy.Obejrzałbym sobie ten film jeszcze raz, a póki co pozostaje mi poszperac w bibliotece ;)
Odnosząc się jeszcze do artykułu- trochę mi tytuł nie pasuje.Naród tam co prawda na podstawie plemienia juz się uformował,wiec zamiast narodzin narodu tytuł powinien chyba dotyczyc narodzin państwa....
Kiedys zastanawiałem się sam ,dlaczego Dania nie pozwoli uzyskac niepodległosci Wyspom Owczym.Faferzy w końcu mają własny język,tradycje,parlament,z tego co mnie na studiach uczyli to Wyspy Owcze są też wyłączone z UE...teraz juz wiem.Dania na strate Wysp Owczych mogłaby sobie pozwolic-poza  rybołówstwem,tzn połowami ryb i przetwórstwem tego typu artykułów,Wyspy Owcze czerpią zyski z turystyki i produkcji unikalnych sweterków ;D  I teraz juz znalazlem odpowiedź na to moje pytanie:Dania nie chce dac kasusu,na ktory mogłaby powołac się Grenlandia, a w sytuacji gdyby rzeczywiscie byly tam spore złoża,ta cząstka Korony błylaby kurą znoszącą złote jajka.
Odnosząc się do wypowiedzi Maniora,sądzę że Polacy o ile jeszcze ich tam nie ma to niedlugo się zjawie,by pracowac przy wydobyciu złóż albo przy innych działaniach z tym związanymi - skoro na Wyspach Owczych,o których istnieniu przeciętny zjadacz chleba nad Wisłą wie niewiele albo i nic,jesteśmy jedną z głównych mniejszości narodowych,to pewnie i będą tacy,którzy udadzą się w poszukiwaniu pracy na Lodową Wyspę.Szcególnie jesli będa tam zloża węgla czy metali,nie od dzis wiadomo że wielu polskich gornikow pracuje zagranicą,z tym że wydobycie wegla tam napewno bedzie sie róznic od tego na Śląsku ;D

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lis 2007, 23:00:06 »
W Polsce książka ta występuje (również?) pod tytułem "Smilla w labiryntach śniegu"
Dokładnie tego tytułu duńskiego przetłumaczyć się nie da bo wychodziłoby coś w stylu:
"Wyczucie (przeczucie) śniegu panny Smilla"  A w tytule chodzi generalnie o jej znajomość różnych rodzajów śniegu.

Wyspy Owcze znałem z tego że Czesław Słania (zmarły niedawno, nadworny grawer króla Szwecji) znaczki pocztowe im projektował.
Wyspy Owcze mają taki sam problem jak i Grenlandia. Mało ludności. Trudno stworzyć struktury niezależnego Państwa.

Pozdrawiam
 

Thunder86

  • Gość
Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Lis 2007, 23:01:51 »
Znalazłem info w necie film nosi tytuł "Biały labirynt" co ciekawe to był pierwszy film częściowo nagrany na Grenlandii ;D




http://www.tvp.pl/prasa/omowienia%20dzienne/Rok2006/Tydzien44-2006/TVP%201/1P061101.TXT

poloniainfo.dk

Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Lis 2007, 23:01:51 »

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Lis 2007, 23:33:40 »
Gdyby ktoś chciał się spotkać z Grenlandczykami osobiście to jest ku temu okazja w sobotę w godz. 13:00-16:00 w Domu Grenlandii w Odense
ulica Hunderupvej 61. Grenlandczycy organizują mały bazar przedświąteczny, gdzie można będzie kupić nietypowe prezenty na Święta. Napić sie glogu, kawy,
zjeść aebleskiver (małe pączki ala pączki bez nadzienia).
Link: http://www.fyens.dk/article/891152:Odense--Jul-paa-groenlandsk

Pozdrawiam

Tula

  • Gość
Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Lis 2007, 06:06:27 »
Nie bardzo na temat, ale jakies dwa tygodnie temu DR nadal reportaz, znakomity, z Grenlandii. Byl on o ludziach, ktorzy stamtad uciekaja, o tych "silaczach", ktorzy wracaja i chca cos zmienic oraz o politykach. Co ostatni doprowadzili mnie do szewskiej pasji, zwlaszcza pan, ktorego nazwisko wyparlam, a ktory przewodzi najwiekszej partii na Grenladii i znow sie dostal do parlamentu. Pan wyglada jak capo de tutti cappi i takoz sie zachowuje, uwaza finanse publiczne za swoje wlasne i nic mu nie mozna zrobic, a rzad dunski to toleruje -- NIKT z rzadu nie znalazl czasu na spotkanie sie z reporterem.

Strasznie smutny ten reportaz byl, Grenlandia umiera (jest tam najwyzszy odsetek samobojstw wsrod mlodych ludzi) i sie degeneruje (alkoholizm i pedofilia sa na porzadku dziennym). Strasznie Danii nie wychodzi rozwiazywanie tego problemu, wielu z mieszkancow wyspy czuje sie obywatelami drugiej, a moze i trzeciej kategorii...

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Lis 2007, 12:36:22 »
Na DR1...
Mam takie samo zdanie, Tula.
Program wyemitowano i po jednej, dwoch politycznych deklaracjach o pomocy ( nawet Pia K. sie udzielila) nic sie nie zmienilo..

Manior, masz racje. To "Smila w labiryntach sniegu" . Chyba za duzo "Basni" Andersena sie naczytalam ostatnio.

Thunder86

  • Gość
Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Lis 2007, 12:38:12 »
Takich przykładów jest więcej.Ludzie tacy jak Inuici czy inne plemiona , nie tylko na mroźnej północy,ale też w Afyce czy Australii mają calkiem inny temperament i próby zmuszanai ich do życia takiego jakie prowadza ludzie w tzw. cywilizowanym świecie zawsze będą się źle kończyły.
Tula bardzo ladnie napisała o "obywatelach drugiejkategorii"- ale to tez nie jest nic nowego,Aborygeni w Australii do dzis się tak czuja.Naród ten teraz wyszedl na prsotą a nie bylo to łatwe.Wystarczy przypomniec sobie "stracone pokolenia"jak nazwali członkowie tego szczepu generacje swoich współplemienców,którzy po 2giej wojnie światowej jako małe, czesto kilkuletnie dzieci zostali odebrani własnym rodzicom,którzy dobrze opiekowali się dziecmi i umieszczenie ich w specjalnych ośrodkach,przypominajacych domy dziecka gdzie z mlodych Aborygenów starano sie wykorzenic to co maja w duszy i wpoic im anglosaskie zasady i obyczaje.
Mnie osobiscie ten artykuł zaskoczył,nie sądziłem że Grenlandczykom czy Inuitom zyje się aż tak źle.Wydawało mi się,żę żyją na "dalekiej północy",nie do konca maja świadomośc własnej państwowści,bo nie jest im to do szczęścia potrzebne,no i jak to się mowi robią swoje-częśc zajmuje się tardycyjnym zyciem Inuitów,a częśc zamieszkuje większe skupiska i pracuje,w naszym tego słowa rozumieniu.

Thunder86

  • Gość
Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Lis 2007, 00:19:08 »
Udało mi się zassac cały film "Biały labirynt" ;D

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Lis 2007, 08:13:18 »
artykuł ze szczecińskiej Gazety Wyborczej

Czym Malmö kusi Duńczyków


Miłość nie zna granic. Zwłaszcza granicy duńsko-szwedzkiej w regionie Oresund. W 2006 r. połączyła ślubem 318 mieszanych par .
Dziesięć lat temu, gdy nie było jeszcze mostu przez Bałtyk łączącego Kopenhagę i Malmö, takich par było tylko 153.

Jadą, jadą Duńczycy

- To oczywiste, że gdyby nie most Oresund, wspólne życie nie byłoby takie proste - mówią Dunka Luissa Carbonelli i Szwed Olle Jonsson, małżeństwo od czterech lat.

Ich historię opisał dziennik "Sydsvenskan". Luissa i Olle po ślubie mieszkali w Kopenhadze. Olle codziennie dojeżdżał przez most Oresund do pracy w szwedzkim Lundzie. Teraz zdecydowali się na przeprowadzkę do Malmö - oboje są informatykami i znaleźli tu lepszą pracę. W dodatku pieniądze w Szwecji są więcej warte. - Mieszkania są tańsze, jedzenie tańsze, samochody tańsze. Nawet piwo - wylicza Olle.

Do takich samych wniosków dochodzi coraz więcej Duńczyków. Z oficjalnych danych Urzędu Miejskiego w Malmö wynika, że to najliczniejsza mniejszość narodowa w mieście - 1 listopada 2007 r. mieszkało ich tu już 9047, wyprzedzając dotychczasowych "liderów" - Jugosłowian. (Polaków oficjalnie jest 6008, ale ta liczba obejmuje tylko zameldowanych - faktyczną liczbę "naszych" w Malmö polska parafia NMP szacuje na 12 tys.).

Od 2000 r., kiedy otwarto most nad cieśniną Oresund, liczba Duńczyków, którzy rocznie osiedlają się w Malmö wzrosła czterokrotnie. Większość dojeżdża do pracy do Kopenhagi, a w Szwecji kupuje tańsze mieszkania i płaci niższe podatki - zyskują i oni, i szwedzka gmina. Skala zjawiska jest taka, że zareagował na nie duński rynek nieruchomości. Z powodu ucieczki ludzi do Malmö, mieszkania w Kopenhadze potaniały.

Hyllie bramą do Skandynawii

Ale to dopabuse początek duńskiej ekspansji. Jej kulminacja ma nastąpić ok. 2011 r., kiedy gotowy będzie Citytunneln - podziemna linia kolejowa, która usprawni dojazd z centrum Malmö do centrum Kopenhagi. Teraz pociągi (kursują trzy razy na godzinę) pokonują tę trasę w 40 min. Po wybudowaniu tunelu - dojadą o kwadrans szybciej. Po drodze będą się zatrzymywać na nowej stacji Hyllie w sąsiedztwie mostu Oresund (po szwedzkiej stronie). Stąd pociągiem będzie tylko 10 min drogi do największego pracodawcy w regionie: kopenhaskiego lotniska Kastrup. Nowy dworzec kolejowy ma być punktem przesiadkowym dla podróżujących w głąb Skandynawii.

Wokół dworca budowana jest całkiem nowa dzielnica. Docelowo powstanie tam 7 tys. nowych mieszkań. Hyllie ma mieć międzynarodowy charakter. Szacuje się, że 50-75 proc. mieszkańców stanowić będą Duńczycy. Wiele europejskich firm planujących wejście na tzw. nordycki rynek chce tu mieć swoje biura.

Mieszkańców innych dzielnic Malmö i Kopenhagi mają do Hyllie przyciągnąć: uniwersalna hala widowiskowo-sportowa "Arena" z widownią na 12-15 tys. miejsc (tu mają się odbywać m.in. koncerty największych gwiazd muzyki rozrywkowej i mecze hokeja na lodzie) oraz megacentrum zakupowe "Emporia" o powierzchni 70 tys. mkw. (z siedmiopoziomowym parkingiem na 2,5 tys. aut). Peter Warming, szef projektantów Emporii, nazywa przyszłe centrum "bramą do Skandynawii".

Turystyka zakupowa

Weekendowe wyprawy Duńczyków do Malmö i Szwedów do Kopenhagi już teraz są czymś normalnym. Duńczyka Rene Östha spotkałem w restauracji Mello Yello na Lilla torg. - Wpadłem na lunch z żoną, bo tu dobrze karmią - stwierdził. Goście ze stolicy Danii cenią sobie, że w niedzielę w Malmö sklepy są otwarte, podczas gdy w Kopenhadze - zamknięte na głucho.

Szwedzi jeżdżą do Kopenhagi dla rozrywki (knajpy, spektakle, koncerty) i po markowe ciuchy. W piątek czy sobotę na głównym kopenhaskim deptaku Stroget równie często słychać mowę duńską, co szwedzką.

W Kopenhadze poznałem m.in. Lisę, Pernillę i Marię. - Świętowaliśmy 30. urodziny Lisy w tutejszych knajpkach - powiedziały mi w drodze powrotnej do Malmö.

Port obojga narodów

Pełna integracja szwedzko-duńska jest już faktem w gospodarce morskiej. 1 stycznia 2001 r. porty w Kopenhadze i Malmö połączyły się. Na oficjalnej stronie www.cmport.se można przeczytać, że to "jedyny port na świecie o ponadnarodowym charakterze".

Dyskusja o połączeniu trwała od 1997 r., a już we wrześniu 1998 r. zdecydowano się na fuzję. Opóźniła się tylko dlatego, że kopenhaski port musiał uzyskać najpierw status państwowej spółki akcyjnej.

Copenhagen Malmö Port (oficjalna nazwa spółki) stawia na kompleksową obsługę klientów. "Oferujemy port, terminale i środki transportu" - brzmi firmowa dewiza. Duńsko-szwedzki port przeładował 16,6 mln ton towarów (zespół portów Szczecin - Świnoujście w tym samym roku - ok. 15 mln ton). Wyspecjalizował się m.in. w przeładunku nowych samochodów osobowych sprowadzanych na skandynawski rynek (440 tys. sztuk w 2006 r.).

Stworzenie wspólnego portu to przejaw dążenia do połączenia Kopenhagi i Malmö we wspólny region Oresund (od nazwy morskiej cieśniny, która oddziela oba miasta). Taki region - mający łącznie 3,5 mln mieszkańców i 50 tys. działających firm - mógłby się równać z największymi aglomeracjami Europy: Berlinem, Hamburgiem czy Amsterdamem.

poloniainfo.dk

Odp: art. o innej Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Lis 2007, 08:13:18 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 257157
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1775
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 28711
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 35211
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 32875
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand