poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Wybory w Danii 2007  (Przeczytany 12379 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
B.ogolny art.o dun. wyborach
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Lis 2007, 19:51:22 »
Z onetu: http://wiadomosci.onet.pl/1452534,2678,kioskart.html
 
Suddeutsche Zeitung

Model skandynawski trwa


Wynik wyborów w Danii to kolejne potwierdzenie przywiązania do modelu państwa opiekuńczego, tyle że realizowanego nie przez jego twórców
Radosna wrzawa wokół zwycięstwa Andersa Fogha Rasmussena w duńskich wyborach parlamentarnych była tak porywająca, że nawet burżuazyjne gazety Szwecji, Finlandii i Norwegii podchwyciły ten ton.

W niektórych wstępniakach pobrzmiewała nadzieja, że Dania zdoła wskazać drogę swoim sąsiadom. Sam Rasmussen mówił o "historycznym zwycięstwie", chociaż jego partia straciła sześć foteli w parlamencie, a przewaga rządzącej koalicji skurczyła się do zaledwie jednego mandatu

Do strat doszło pomimo wysokiej koniunktury i pełnego zatrudnienia. Gdyby w takich warunkach szef rządu w jakimś innym kraju nieomal przegrał wybory, musiałby liczyć się przynajmniej z jakąś krytyką. Ale tu, na północy, politycy burżuazyjno-liberalni podchodzą do tych spraw inaczej. Kraje skandynawskie od dziesięcioleci prowadzone były mocną ręką socjaldemokratów. W Danii partia robotnicza od 1945 roku w sumie 19 razy wystawiała swego premiera w 28 rządach. Zwolennicy Rasmussena uważają więc, że wynik wyborów oznacza, iż stało się coś, o czym partie burżuazyjne Skandynawii marzyły od dziesięcioleci: Rasmussen przełamał dominację lewicy.

W zasadzie mają rację, choć jednocześnie jej nie mają. Socjaldemokraci w Danii, tak samo jak i w Szwecji, faktycznie utracili swoją dominującą pozycję. Zanim jednak do tego doszło, odnotowali długotrwałe pasmo sukcesów. W efekcie w Skandynawii nie trzeba już wybierać socjaldemokratów, żeby mieć socjaldemokratyczną politykę. Pozostałe partie dostosowały swój program do stanu faktycznego. Podczas duńskiej kampanii wyborczej liberalna partia Rasmussena i socjaldemokraci pod przewodnictwem Helle Thorninga-Schmidta miały tak wiele punktów stycznych, że trudno orzec, czym właściwie się od siebie różniły. Podobne tendencje można zaobserwować w Niemczech, gdzie zarówno CDU, jak i SPD przesunęły się w kierunku centrum.

Podstawą polityki państw północy jest opowiadanie się za państwem opiekuńczym. Partie w liberalno-konserwatywnych Niemczech nader często wskazują obniżkę podatków i cięcia w systemie opieki społecznej jako przepis na wzrost gospodarczy, ale w Skandynawii taka droga jest niepopularna. Anders Fogh Rasmussen przez sześć lat swego kabusewania rządem nie dobierał się do najwyższej stawki podatkowej, wynoszącej… 63 procent. Na nadchodzącą kadencję przedstawił perspektywy bardzo skromnych ulg podatkowych, ale z drugiej strony obiecał zakrojoną na miliardy euro reformę jakości w sektorze publicznym.

Podobną politykę gospodarczą prowadzi szwedzki premier Fredrik Reinfeldt, który także stoi na czele rządu liberalno-konserwatywnego. Zarówno Reinfeldt, jak i Rasmussen zostali wybrani dzięki obietnicom, że poprawią kondycję państwa opiekuńczego. Nie chcą likwidować takiego państwa, nie ma bowiem żadnych ku temu powodów. Wskaźniki ekonomiczne obu krajów są dobre, bezrobocie stosunkowo niskie, zadłużenie maleje.

Dania stanowi przykład, jak dobrze państwo socjalne działać może w warunkach ogólnoświatowej konkurencji. Właśnie tam rozbudowany system pomocy dla bezrobotnych, połączony ze słabą ochroną przed wypowiedzeniami, doprowadził do uelastycznienia rynku pracy. Duńczycy chętnie i często zmieniają pracę, ponieważ mogą być pewni dobrego zabezpieczenia ze strony państwa. Utrata pracy nie jest żadną katastrofą. Z tego samego powodu duńskie firmy bez wahania zatrudniają nowych pracowników, gdy tylko pojawiają się nowe zamówienia.

Na gruncie niemieckim takie historie sukcesów chętnie stawia się za wzór do naśladowania. Z całym uznaniem dla skandynawskiego modelu państwa opiekuńczego nie wolno jednak zapominać, jaka jest podstawa tego sukcesu – to ludzie, którzy mają wielkie zaufanie do swoich urzędów. Gotowi są oddawać swemu państwu dużo pieniędzy w postaci obciążeń podatkowych, aby to ono o nich później zadbało. W wielu krajach stosunki między państwem a obywatelami wyglądają zupełnie inaczej. Dlatego modele skandynawskie mogą być brane za wzór, ale jedynie po pewnych poprawkach. Trzeba pamiętać, że pożywka dla państwa opiekuńczego w Skandynawii dojrzewała przez wiele kilkadziesiąt lat.

Tula

  • Gość
Odp: Wybory w Danii 2007
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Lis 2007, 00:51:17 »
Pani Lucyna "papiery w osiem dni" Wilga popelnila kolejny, jakze ciekawy artykul:

http://polonia.dk/informacje/informacje.php?id=1578

Koni z rzedem temu, kto mi wyjasni, jaka palestynska niespodzianke ma ona na mysli i czemuz to wejscie Ny Alliance do folketingu jest niespodzianka...


Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Wybory w Danii 2007
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Lis 2007, 17:18:16 »
Moze pani Wilga sadzi, ze szef NA jest z Palestyny?
Ja zastanawiam sie, dlaczego pani Wilga nic nie pisze o swojej znajomosci jezyka dunskiego lub angielskiego. Mogloby Jej to pomoc w pisaniu artykulow na Polonii...

Tula

  • Gość
Odp: Wybory w Danii 2007
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Lis 2007, 17:55:52 »
Moze...
Ja sie tez zastanawiam, na ile trzeba byc odwaznym, zeby dopabuse co przyjechawszy pisac artykuly o kraju, w ktorym sie jest. A co do tekstu, napisalam do admina polonii.dk, ciekawam, czy mi odpowiedza.

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: Wybory w Danii 2007
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Lis 2007, 18:37:51 »
Nie licz na to ...
Kiedyś do nich pisałem i dopabuse jak na publicznym forum zrobiłem małą prowokację, to raczyli mi odpisać na maila którego wysłałem kilka miesięcy wcześniej.
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Tula

  • Gość
Odp: Wybory w Danii 2007
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Lis 2007, 17:20:17 »
Odpowiedzi od adminow ani widu, ani slychu, ale za to artykul wywolal spora polemike -- najwyrazniej zostala przekroczona pewna miara -- i biora w niej udzial zarowno pani Lucyna, jak i jej maz. Ciekawostka, pani Lucyna jest politologiem :o. Nigdy bym na to nie wpadla...

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Wybory w Danii 2007
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Lis 2007, 18:30:01 »
Pami Lucyna swoim trzecim artykułem udowodniła, że jest również świetnym obserwatorem kopenhaskim rozrywek ;)

poloniainfo.dk

Odp: Wybory w Danii 2007
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Lis 2007, 18:30:01 »

Tula

  • Gość
Odp: Wybory w Danii 2007
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Lis 2007, 18:32:55 »
Pami Lucyna swoim trzecim artykułem udowodniła, że jest również świetnym obserwatorem kopenhaskim rozrywek ;)
Czwartym, droga Margaret, czwartym! Nie pomniejszej dokonan publicystycznych Pani Lucyny.

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Wybory w Danii 2007
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Lis 2007, 18:35:12 »
uups.. coś mnie ominęło ???

poloniainfo.dk

Odp: Wybory w Danii 2007
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Lis 2007, 18:35:12 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 250943
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 611
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26940
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33251
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30290
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand