poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Dania na 14 miejscu  (Przeczytany 9207 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Thunder86

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Lis 2007, 20:30:56 »
W Rosji ma sie 2nazwiska jedno od imienia ojca,a drugie nazwisko takie same jak ojca.Wiec wyglada to inaczej niz na Islandii bo tam jak rozumiem jest tylko nazwisko po ojcu/matce.

Klingon

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Lis 2007, 20:41:08 »
Na Islandii w rodzinie z dwojgiem dzieci (z córką i synem) każdy będzie miał inne nazwisko. Tak się składa że pracuję też z Rosjanką ;D to przy okazji wypytam o nadawanie nazwisk w Rosji.

Thunder86

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Lis 2007, 21:13:57 »
Największy "Sajgon"z nadawaniem nazwisk a nawet imion jest w państwach Ameryki Łacińskiej ;D Pamietam jak kiedyś brazylijska siatkarka wsytępowała z napisem na koszulce"Walewska".Dziennikarze ja pytali czy ma polskie korzenie,ale ona odpowiedziała,że nie,a jest to jej..imie ;Dbo w latach 70-tych w telewizji brazylijskiej byle emitowany serial,z jedną bohaterek o takim nazwisku,stad tak jej dali na imię ;D Poza tym w Brazylii jedno z nazwisk pochodzi od miejsca urodzenia.I tak ludzie z Sao Paulo mają jedno z nazwisk "Paulista",a ci z Rio de Janeiro"Carioca".Jest to bardzo ciekawe,wiec jak widac Islandia jest "dziwadłem",ale tylko w skali Europy.W wielu panstwach afrykańskich,ze wzgledu na brak świadomości narodowej,która ustepuje na rzecz wspólnoty plemiennej,kazdy czlonek z szczepu ma w nazwisku nazwe swojego szczepu.

Klingon

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Lis 2007, 21:46:42 »
Islandia jest "dziwadłem"
Dla mnie jest ciekawostką. 8)

Z Wikipedii Efternavn
Pierwsze nazwiska były opisujące - albo zawód (Kowal, Chłop, Młynarz) albo nazwiska, które opisywały ród i zamieszkanie (Janacórka, Wschodniegospodarstwo).

W Danii w 1856 weszło prawo nakazujące stałe nazwiska dla wszystkich.

Thunder86

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Lis 2007, 23:22:44 »
Dziś media podały,że Polska...jest zdaniem Komisji Europejskiej najbiedniejszym członkiem Unii Europejskiej :-\


Czyżby powiedzenie "ostatni gasi światło"było rzeczywiscie nadal aktualne?

Klingon

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Gru 2007, 00:09:45 »
W 2006 Rumunia i Bułgaria była za nami - żaden powód do dumy. Zobacz PKB per capita.

Polsk riksdag ;D - tego określenia nie słyszałem w Danii. Politycy są wybierani pośród nas, dlatego to też opisuje naszą mentalność, którą poprzez stulecia przekazujemy z ojca na syna.
Jeżeli jesteśmy gotowi do zmian, to tolerancja jest kluczem. 8)
« Ostatnia zmiana: 01 Gru 2007, 02:13:37 wysłana przez Klingon »

Thunder86

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Gru 2007, 13:57:04 »
Podobno w Szwecji mają takie powiedzonko,które po przetłumaczeniu brzmi"kłócic się jak w polskim sejmie". ;DJestem Polakiem,ale akurat to powiedzenie bardzo mi się podoba,bo pokazuje głupote naszych "przedstawicieli".


Rankingi ważna rzecz,bo przez że Polska jest daleko, utrwalony jest stereotyp Polski jako kraju zacofanego.Mój wujek niedawno opowiadał mi jak to podczas studiowania,był na czymś w rodzaju wymiany we Francji.Pewnego dnia chciał wysłac list do Polski,byla to pierwsza połowa lat 90tych-sami wiecie,że wtedy o internecie można było poczytac w czasopismach jako o ciekawostce(mówię o dostepie do neta w PL) ,więc normalne było,że ludzie komunikowali się za pomocą poczty.Na poczcie zapytał,po niemiecku po ile są znaczki do Polski.Odpowiedź była taka:"A to jest gdzieś w Europie?" :-\

Można mieszkac w biednym kraju,ale na bardzo wysokim poziomie-Rosja czy Ukraina większosc ludzi to biedota,nawet klasa średnia tam jest bardzo watła,ale jak juz ktos jest bogaty to żyje w pałacach i jeździ maybachem. ;D

poloniainfo.dk

Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Gru 2007, 13:57:04 »

JUREK

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Gru 2007, 18:59:29 »
Mieszkałem na Islandii, taraz mieszkam w Danii. Potwierdzam, niemal brak przestępczości (do czasu aż nie napłyneli "nasi"), niezamykane samochody, garaże, domy. Można ten kraj kochać (egzotyka ale i europejskość, piękno pszestrzeni, dzikość ale i pziom cywilizacyjny), można nienawidzieć (poziome deszcze i śnieżyce trwające po kilka, kilkanaście dni, wiatry zmiatające z dróg ciężarówki czy autobusy). Cóz że drogo (0,5 l - 100PLN, paczka fajek 30PLN), ale jest tam coś extra, może to zew północy, może normalność? Ciągle zachodzę w głowe, jak na skałach można osiągnąć taki poziom życia(nawet banany sami tam uprawiają). Hm, może rządami się z nimi zamienimy. Pozdr.

piatka

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Gru 2007, 19:32:19 »
Do mlodych nalezy przyszlosc i nauczywszy sie czegos w innych panstwach wrocicie i bedziecie zmieniac Polske?
Moze zrobia to wasze dzieci?
Trzeba czasu..... ale w Polsce mamy wiele rzeczy, ktorych nie cenimy i wolamy: wiecej i wiecej.
Czytaliscie, ze w przedszkolach dzieci dostaja zimne jedzenie, w szkolach nikt nie slyszal o szklance mleka, nie ma tu sanatoriow, dla poprawienia zdrowia na koszt panstwa.
Na skabusewanie do ortopedy czekam 6 miesiecy, ktos inny 8,  na przyjecie przez wlasnego lekarza czeka sie okolo 10 dni,  Ale czy wyobrazacie, ze moglibysmy zglaszac chorobowe, nie idac do lekarza??? ??? ??? ???

Thunder86

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Gru 2007, 21:30:11 »
"Zmienianie Polski"to bardzo ciężkie zajecie.Sporo czasu musi minac,zanim dorównany temu jak dzis sie zyje na Zachodzie,tylko,że nigdy Zachodu nie dogonimy,bo jak Polska się bedzie rozwijac,to trudno wymagac by w tym samym czasie Zachód jeszcze bardziej nie szedł na przód.Napewno wielu Polaków wroci ,ale wielu wyjedzie jutro czy za 1 rok czy nawet za 10 lat.taka juz natura Polaka"Wszędzie dobrze,tam gdzie nas nie ma".

Z mojej strony polecam tą strone,jest z muzyką określaną "hiphopolo",rzuccie okiem,a właściwie uchem ;D

www.funkypolak.com.

Tula

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Gru 2007, 21:46:20 »
taka juz natura Polaka"Wszędzie dobrze,tam gdzie nas nie ma".
Nie masz racji, Thunderze. Jest cala masa takich, ktorych mottem jest:

Na nazwy i na znaki sram,
Nie fetysz granic mnie tu trzyma,
Lecz miejsca, a w tych miejscach przyjazn.
I Polsce z tym nie jestem sam.
*


*by Jacek Kleyff&Salon Niezaleznych

Thunder86

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Gru 2007, 00:17:00 »
Droga Tulo,moj post nie dotyczył wszystkich Polaków,ale i tak moge stwierdzic,ze nawet i za 10lat bedzie sporo takich naszyhc rodakow,którzy beda wyjechac.Pozdrawiam!

Klingon

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Gru 2007, 00:20:27 »
Nawet wśród krajów dawnego wschodniego bloku nie radzimy sobie za dobrze. Jaki jest tego powód? Każdy wie że "zgoda buduje, niezgoda ruinuje", co nam więc stoi na drodze? Może nigdy nie dogonimy ekonomii zachodu, ale uśmiechem na twarzy zmienimy nasze życie, i naszego otoczenia, już od teraz - to jest też ważniejsze niż ekonomia. :)

Możemy "slå to fluer med ét smæk" - zabić dwie muchy jednym uderzeniem. 8)

poloniainfo.dk

Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Gru 2007, 00:20:27 »

 

Dania podczas II wojny światowej

Zaczęty przez PolasikDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 13764
Ostatnia wiadomość 08 Wrz 2009, 19:25:00
wysłana przez Marlena30
2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS

Zaczęty przez HistorykDział Kultura

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 34616
Ostatnia wiadomość 28 Lis 2009, 15:58:41
wysłana przez Zwykłyktoś
Dania czy Polska, kto zbankrutuje pierwszy

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 21385
Ostatnia wiadomość 21 Sie 2019, 10:51:37
wysłana przez kpio47
Dania 3 Irlandia?

Zaczęty przez Where?Dział Hydepark

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9497
Ostatnia wiadomość 14 Lip 2007, 14:22:12
wysłana przez aemigrate
PRACA W Q VIKAR Horsens, Dania

Zaczęty przez ARTI6867Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 12909
Ostatnia wiadomość 21 Kwi 2014, 14:30:04
wysłana przez ARTI6867