poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jechali, by dużo zarobić, wrócili z debetami  (Przeczytany 4601 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Jechali, by dużo zarobić, wrócili z debetami
« dnia: 21 Lis 2007, 12:53:31 »
artykuł z Rzeczpospospolitej (paźdz. 2007)

Polacy, których do Skandynawii wysłała olsztyńska firma, nie dostali pieniędzy za pracę. Pośrednika szukają policja, inspektorat pracy i duński związek zawodowy.
Emanuel Adamik, stolarz z Oleśnicy: – Informację o pracy w Danii znalazłem na portalu internetowym. Robert Woś, spawacz z Kujawsko-Pomorskiego: – Oferta wyglądała bardzo atrakcyjnie. Godziwe pieniądze, darmowy nocleg. Każdy by się skusił.

Krzysztof Kropisz, spawacz z Gniewu: – Miałem zarabiać około 8 tys. zł miesięcznie. Chciałem, żeby mojej rodzinie było lepiej.

Zbyszek, brukarz spod Bydgoszczy: – Pracowałem tam w ubiegłym roku. Pieniądze dostałem na czas. Przyjechałem do Polski i namówiłem znajomych. Tym razem pojechali ze mną.

Ze Zbyszkiem pojechał m.in. Krzysztof z Olsztyna. Kiedy upomniał się o wypłatę, został pobity. Dziś o pracy w Skandynawii nie chce rozmawiać. Pozostali także wrócili do kraju bez wynagrodzeń.Wszystkich do Danii wysłała olsztyńska firma Pedersen. Jest własnością mieszkającego w Polsce Duńczyka i zajmuje się pracami budowlanymi na terenie Skandynawii i Belgii. Oficjalnie firma zarejestrowana jest w prywatnym mieszkaniu na olsztyńskiej starówce. Biuro ma kilkanaście metrów dalej.

Emanuel Adamik pojechał do Danii pod koniec czerwca. Razem z trzema kolegami stolarzami pracowali w okolicach Alborga. – Byliśmy już ponad dwa tygodnie i nie dostaliśmy żadnej umowy. Kiedy się o nią upomniałem, przedstawiciele firmy Pedersen zaczęli kręcić, że ktoś ją wiezie, że lada dzień dostaniemy papiery – wspomina. Stolarze nie mogli się też doprosić pieniędzy za pracę. – Zaczęli nam mówić, że firma nie dostała pieniędzy za zlecenie – mówi Adamik. Naciągnięci pracownicy wytrzymali w Danii miesiąc. Pod koniec sierpnia wszyscy wrócili do Polski. Zamiast po 14 tys. zł zarobku przywieźli debety na kontach. Nim jednak wrócili, zapisali się do związku zawodowego BAT Kartellet. – Pomaga nam odzyskać należne pieniądze – mówi Adamik. Sam o olsztyńskiej firmie napisał na portalu duńskiej Polonii. Zostawił do siebie kontakt. – Zaczęli się zgłaszać ludzie z całej Polski – twierdzi. Zbyszek, kiedy przypomina sobie o pracy w Danii, zaczyna mówić podniesionym głosem. Klnie. – Napisałem do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie pismo, by skontrolowali Pedersena. Odpisali, że nie mogą tego zrobić, bo firma mieści się w prywatnym mieszkaniu – denerwuje się.

Jacek Żerański, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie: – Chcieliśmy przeprowadzić kontrolę, ale właścicielem firmy jest Duńczyk. Nie mogliśmy ustalić jego miejsca pobytu. Wysyłaliśmy do firmy monity, ale nikt się nie stawiał.Miesiąc temu Emanuel Adamik i trzej jego koledzy złożyli doniesienie do wrocławskiej prokuratury. – Szukam kolejnych poszkodowanych. Wiem już, że jest nas prawie 70 osób – mówi Adamik. Zbyszek do prokuratury wybiera się w czwartek. Tymczasem kilka dni temu znikła z Internetu strona Pedersena – spółka nie płaciła za korzystanie z serwera. Biuro firmy od tygodnia jest zamknięte. Numer telefoniczny do firmy istnieje, ale też nie działa – automatyczna sekretarka każe dzwonić pod inny, który jest bez przerwy zajęty. Właściciela Pedersena bezskutecznie szukają też duński związek zawodowy i policja, którą o pomoc poprosił inspektorat pracy.

Zbyszek spod Bydgoszczy do pracy w Danii pojechał już drugi raz. Namówił na saksy kolegów. Ale zamiast pieniędzy wszyscy przywieźli tylko długi.
http://new-arch.rp.pl/artykul/729396.html

Thunder86

  • Gość
Odp: Jechali, by dużo zarobić, wrócili z debetami
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lis 2007, 12:57:57 »
Niestety znowu nasi ofiarami takich praktyk :( Ja sam jestem w podobnej do nich sytuacji-tez chce wyjechac i jak tak pzregladam strony internetowe z agencjami wszytsko wyglada super,ale kiedy tylko ktos na jakims forum opisuje ta czy tamta agencję, juz tak super nie jest.Ostatnio doradzono mi bym szukla pracy zagranice poprzez Urząd Pracy w moim mieście.Jak sądzicie jest to dobry pomysł?

mariopoland

  • Gość
Odp: Jechali, by dużo zarobić, wrócili z debetami
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Lis 2007, 15:10:36 »
nikt nie może zagwarantowac nawet urząd pracy,że oferta jest w 100% uczciwa znam ludzi w danii którzy wyjechali poprzez własnie urz.pracy i na miejscu okazało sie ze na nich tu nikt nie czeka jakies nieporozumienie.ale kto nie ryzykuje ten niema,kiedy przyjechałem do danii do pracy na czarno nie miałem nikogo znajomego nie znałem żadnych polaków z czasem sprowadziłem paru kolegów znalazłem prace całkiem legalną i tak leci czas i jakies pieniądze sie zarabia i nikt nigdy mnie nie oszukał tobie też życzę powodzenia

Thunder86

  • Gość
Odp: Jechali, by dużo zarobić, wrócili z debetami
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Lis 2007, 18:15:27 »
Dzięki Mario za życzenia ;) Nie zrozumcie mnie źle,zdaje sobie sprawe,że na obcej ziemi żeby cos miec trzeba sie naprawdę narobic i nikt nie da nic nikomu za darmo,ale mi chodzi głównie o to by znaleźc coś przez agencję na poczatek i jakis pokoik do spania,a z czasem poszukac czegos na własną rękę...Nie chcialbym tylko wysiąśc na lotnisku...i klapa-żadnego kontaktu,roboty ani kąta do spania

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jechali, by dużo zarobić, wrócili z debetami
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lis 2007, 21:37:03 »
Kiedys bylam na ich stronie internetowej, po stronie zostalo tylko to:
http://www.pedersen.pl/kwestionariusz.html

poloniainfo.dk

Odp: Jechali, by dużo zarobić, wrócili z debetami
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lis 2007, 21:37:03 »

 

50 DKK na godzinę to duzo czy mało?

Zaczęty przez ZiflogDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5761
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2017, 11:47:16
wysłana przez Folmaks
trochę tego dużo

Zaczęty przez egoDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4272
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2007, 19:09:18
wysłana przez piotrnysa
Przeniesienie na stałe do Danii, czy da się na to zarobić?

Zaczęty przez SaraRDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5675
Ostatnia wiadomość 06 Kwi 2021, 15:29:45
wysłana przez Jomir
Jak zarobić a się nie nadrobić?

Zaczęty przez edublumstaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 7104
Ostatnia wiadomość 06 Gru 2012, 08:00:16
wysłana przez AK211
Ile mozna zarobic jako operator prasy krawedziowej CNC?

Zaczęty przez Robert129Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3720
Ostatnia wiadomość 27 Sie 2018, 22:38:25
wysłana przez Robert129