poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Koniec z pytaniami o podatkach...  (Przeczytany 8613 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bijek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Koniec z pytaniami o podatkach...
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Mar 2008, 22:14:39 »
Witam
Prawdopodobnie podobne pytania przewijały się już tutaj wiele razy, ale chciałbym, żeby ktoś znający się na rzeczy opisał mi dokładnie co i jak w moim przypadku.

Pracowałem w Danii od stycznia do końca sierpnia 2007 (czyli sporo ponad 183 dni). Na początku płaciłem tylko ten podatek 8%, ale pod koniec pobytu zacząłem już płacić 38% (w sumie było tego jakieś 5-6 tys. DKK). W Danii przez ten okres byłem zameldowany, niestety w Polsce też. W Polsce nie mam żony ani dzieci, jedynie rodziców i braci. Dodatkowo w Polsce mam samochód oraz konto w banku (w Danii też mam konto). Wyczytałem gdzieś, że do ustalania rezydencji podatkowej bierze się pod uwagę 2 kryteria:
- kraj, w którym przebywam w danym roku powyżej 183 dni,
- kraj, w którym mam miejsce zamieszkania (niekoniecznie prywatne, może być wynajmowane).
Pierwszy warunek spełniłem, a co do drugiego, to jak już pisałem, jestem zameldowany w polsce, ale jednocześnie wynajmowałem w Danii mieszkanie (mam to udokumentowane) i byłem tam zameldowany. Problem w tym, że przez większość czasu płaciłem w Danii tylko 8% podatek, ale za to po kilku miesiącach zaczęto mi również pobierać składkę emerytalną.
W Polsce w zeszłym roku nie pracowałem, w sumie, to nigdy tu nie pracowałem, nie mam nawet NIPu.

Bardzo proszę o odpowiedź, czy jest jakaś szansa bycia uznanym za rezydenta podatkowego w Danii za zeszły rok (w co wątpię), oraz, jeśli jednak muszę rozliczyć się w Polsce, to czy np. mogę sobie odliczyć od podatku (poza zapłaconym w DK 38% podatkiem oraz dietami) coś jeszcze, np. koszty mieszkania, zapłacone składki emerytalne (słyszałem, że można, ale nie wiem czy to prawda) itp. Ewentualnie prosiłbym o podanie przykładowego rozliczenia w Polsce, zakładając, że zarobiłem w Danii np. 10 000 DKK, a podatku (38%) zapłaciłem 5 000 DKK. Jak to dokładnie wyliczyć razem z tym odejmowaniem diet i ewentualnie innych rzeczy? Czy trzeba do wyliczenia tego sprawdzać kurs DKK dla każdego dnia, w którym dostawałem wypłatę?

Jeszcze jedno - orientuje się może ktoś czy Dania na bieżąco wysyła do Polski informację o pracujących tam Polakach, czy może po jakimś czasie od skończonej pracy i czy wysyłają informację o WSZYSTKICH Polakach, czy tylko wyrywkowo?

Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź i pomoc.
Pozdrawiam.

Klingon

  • Gość
Odp: Koniec z pytaniami o podatkach...
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Mar 2008, 22:57:52 »
1. Na stronie SKAT możesz obliczyć ile zapłaciłbyś podatku mieszkając w Danii - bez ulgi za koszty podróży (Oblicz podatek 2007).

2. Oblicz podatek do zapłacenia w Polsce - Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą (stan prawny na dzień 1 stycznia 2007 r.). O polskich ulgach podatkowych możesz znaleźć informacje na polskich stronach - nie są one specyficzne do Danii.

3. Porównaj i napisz o rezultacie.

PS. Nie znam odpowiedzi na pytanie, jak można płacić w Danii tylko 8% podatku (w związku ze stałym miejscem zamieszkania w Polsce), i nie płacić polskiego podatku. Jeżeli znajdziesz jakieś legalne rozwiązanie to napisz.

poloniainfo.dk

Odp: Koniec z pytaniami o podatkach...
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Mar 2008, 22:57:52 »

 

Koniec z płaceniem gotówką - Nowe prawo

Zaczęty przez willyDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 26552
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2014, 15:48:10
wysłana przez happybeti
Koniec z budkami telefonicznymi w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4705
Ostatnia wiadomość 17 Kwi 2018, 20:42:26
wysłana przez cwsm111
Koniec lotow z Billund

Zaczęty przez MrozikDział Hydepark

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4119
Ostatnia wiadomość 13 Paź 2013, 00:26:57
wysłana przez emigrant
Wkrótce koniec z NemId.

Zaczęty przez MuchomorDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3283
Ostatnia wiadomość 26 Maj 2021, 23:02:11
wysłana przez Muchomor
chuba koniec

Zaczęty przez mikkadoDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4274
Ostatnia wiadomość 09 Gru 2006, 20:30:30
wysłana przez mikkado