poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zakup domu w Danii  (Przeczytany 52045 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dorotaa22

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Zakup domu w Danii
« dnia: 22 Lut 2008, 13:38:45 »
Przestudiowalam troszke forum odnosnie zakupu domu w Danii,z naszym dunskim jest jeszcze slabo(uczymy sie w Sprog Center od 4 m-cy)za 2 m-ce zaliczam 2 modul.Czy ktos z rodzina kupowal dom w Danii,bo przyznam iz myslimy na jesieni intensywnie sie juz rozgladac,gdyz za mieszkanie 58m2 z pradem,internetem wychodzi nam 5tys.kr.Wiec dedukuje tak iz ogladalm w roznych biurach sporo domkow jak i w internecie mozna kupic u nas w komunie Skive domek od 100-120m2 z ladna dzialka w pulapie od 400-650tys.kr.raty netto nie sa tak duze bo wahaja sie w granicach 2500-3800kr +zuzycia jak wszedzie moze troche wiecej niz na mieszkaniu,ale tu sie placi 4000tys kr za samo wynajecie i nabija kase komus a tak zawsze swoj domek i z pieskiem nie ma problemow i jak 5 os.rodzina to miejsca dosc.Mysle intensywnie podane minimalne wplaty to ok.30tys kr.Jestem ciekawa czy latwo jest uzyskac kredyt majac juz umowe na stale,rodzine tutaj ,rodzinne i placac 41%podatkow osiagajac dosc dobre dochody?Napiszceie czy procedura kredytowa jest tak zawila jak w Polsce czy nie?i czy na 100% my obywatele unii musimy miec jakas zgode na zakup domu czy nie?Bede wdzieczna za wasze cenne wskazowki.Naprawde to forum duzo nam pomoglo.Dzieki Wszystkim zyczliwym Polakom,oby takich bylo jak najwiecej.Pozdrawiam z zalanego dzis deszczem i wichrem Skive....

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Lut 2008, 14:08:02 »
Moja mama kupowala, ale wtedy kiedy miala juz pobyt staly tutaj.
Przyjezdza na weekend do mnie, wiec postaram sie ja wypytac wiecej w kwestiach formalnych.
Z tego co pamietam nie bylo trudnosci z kredytem, wrecz wszystko rozgrywalo sie droga listowna, nawet podpisanie umowy kredytowej (sasiedzi musieli poswiadczyc, ze oni to oni :) ) i tyle.

Odsetki od kredytu, odliczasz od podatku lub dochodu (nie pamietam), aczkolwiek wplywaja zmniejszajaco na podatek.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline alto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lut 2008, 15:26:46 »
Dorotaa22

Mozesz skontaktowac sie ze mna? Teraz wlasnie sprzedaje moj dom to moge cos podpowiedziec. Mieszkamy w poblizu.

pozdrawiam

Gaa

  • Gość
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Lut 2008, 23:12:27 »
ja czytalam,ze w Danii obywatel innego kraju nie moze tylko kupic domku letniskowego.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lut 2008, 00:25:43 »
kupiłem domek w zeszłym roku. Sprawy zasadniczo same sie załatwiaja. Podstawa to zdolnosć kredytowa i umowa na stałe.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lut 2008, 10:14:33 »
Jeszcze jedno pyatnko bo wiadomo rata kredytu +koszty utrzymania jakie ogrzewanie w Danii jest najbardziej ekonomiczne?bo sa domy olejowe piece,gazowe,i na opal,kominki itd.Aha jak ksztaltuja sie oplaty roczne czyli podatek za dom i grunt,w Polsce nie sa one duze rocznie jak jest w Danii z tymi oplatami bo naprawde nie wiem?Dzieki z gory za odp.

Ratę kredytu oraz koszty utrzymaniu bank obliczy przy konkretnej juz propozycji. Zanim udasz sie do banku powinnaś mieć juz jakis domek upatrzony. Ty juz teraz napewno znając swoje dochody na jaki domek cie stac. jest pełno ogłoszen z ceną oraz kwotą miesięczna netto (te kwote bierzesz pod uwagę). Jeżeli stac cie na to to kredyt napewno dostaniesz.
Koszrty utrzymania sa jak w wynajmowanymmieszkaniu czyli nic w sumie zasadniczo więcej. Kwotą która sie poprostu wiecej płaci to tzw abonament przesyłowy (tak to można nazwać).
W danii proponuje ogrzewanie kominkowe, potem olejowe. Gaz nie jest wszędzie a znowu elektryczne odpada. W parze jadnak idzie ogrzewanie elektryczne + ogrzewanie kominkowe taki kombaijn całkiem dobrze sie sprawdza. Jednym zdaniem sama elektrykę to odradzam.
Podatek za dom odliczony jest automatycznie przez SKAT , natomiast grunt płaci sie owy podatek w danej komunie gdzie działka jest położona.
Jednak o owe rzeczy które pytasz nie są takie straszne, bo wszystkie są pokryte w racie kredytu, wiec jak masz dobrze przygotowaną oferte przez bank to ci nie sprawi problemu (nie ukrywaj swoich kosztów).

Bardziej bym się przejmował ubezpieczeniem co nie mało kosztuje.
Pierwszym ubzepieczeniem które zanim sie zamieszka trzeba zapłacic to ubezpieczenie kupna/sprzedazy. Całość tej kwoty musisz sama pokryc z własnej kieszeni, potem pewein procent jest oddawany do ciebie przez sprzedającego.
Drugie ubezpieczenie to standardowe od zniszczen itp itd  -jest to tez nie mała kwota która musisz skolektowac na własnym koncie i która bedzie co roku.
Przy kupnie oba ubezpieczenia płacisz w jednym prawie terminie i suma sumarum trzeba troche wkładu miec poza przedpłata na dom.

Pisząc tę odpowiedz nie pamietam czy jakis specjalny region sobie upatrzylas na kupno domu. Pólnocno-zachodnia i zachodnia część Dani tam ceny domów sa wiele tansze czasami nawet dwa razy od domów w pobliżu Odense, Vejle, o Kopenhadze nie wspomne.

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lut 2008, 10:28:20 »
Najtańsze jest ogrzewanie miejskie fjernvarme i najlepiej jak dom leży w miarę blisko od ciepłowni. Na drugim miejscu postawiłbym olej opałowy oljefyr
 i na końcu gaz ziemny naturgas
Właśnie mi przyszło rozliczenie za fjernvarme, czyli ogrzewanie i ciepła woda w kranach - 6.973,75 kr. Rok 2007, za 105 m2 powierzchni, rodzina 4 osoby.
Wylaliśmy i nam wyciekło  309 m3. Za zimną wodę - 5196,81 kr. bo wylaliśmy na różne sposoby 133 m3.
Podatki za dom można zobaczyć w zestawieniach kosztów i finansowania w ofertach sprzedaży domów  u pośredników Ejendomsmægler.
Ostatnio  płakał mi jeden, który sam wybudował dom, że podatki wynoszą go 22.000,- kr. rocznie.
Ale wchodząc na Home i patrząc na ekonomię domu 98m2  za 2.270.000 podatki Ejendomsskatter są określone na rok 2008 - 6.711,-
Do tego ze stałych opłat jest wywóz śmieci , zrzutka za kabel tv i ubezpieczenie domu - razem 14.314,- rocznie
Link ? http://www.home.dk/sag/908H1488/oekonomi

Pozdrawiam i udanych zakupów  ;D

poloniainfo.dk

Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lut 2008, 10:28:20 »

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lut 2008, 15:29:21 »
stawialbym ze tanszy jest naturgas niż olej - ale to moje zdanie.

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lut 2008, 16:25:04 »
Nie upieram się przy mojej wersji.
Ja tylko pamiętam, że był szum o ten gaz ziemny w Danii. Dlatego mam do tego uprzedzenie.
Najpierw firma Naturgas roztaczała przed potencjalnymi użytkownikami, którzy mogliby się podłączyć do sieci,
jakie to tanie i dobre rozwiązanie. Po jakimś czasie zaczęli ich ostro trzepać rachunkami.
I powstał....  smród gazu ziemnego.

Znalazłem takie porównanie:

Så meget koster det at varme huset op   Koszty ogrzewania domu
 Varmekilde źródło ciepła       Årlig udgift  roczny wydatek
 Elvarme                             28.800 kr.  Elektryczność
 Gammelt oliefyr                   22.200 kr.  Stary piec olejowy
 Nyt oliefyr (energiklasse A)   14.800 kr. Nowy piec olejowy (klasa energ A)
 Naturgas (energiklasse A)     14.600 kr. Gaz ziemny (klasa energ A)
 Fjernvarme                         10.800 kr. Ciepłownia
 Træbriketter                       10.500 kr. Brykiety drzewne
 Træpiller                              9.800 kr. Śrut drzewny
  Brænde                               4.900 kr. Drzewo opałowe

I eksemplet er der regnet med et årligt varmeforbrug på 18.000 kilowatttimer i et typisk parcelhus på 150 kvadratmeter.
Kilde Źródło: Energitjenesten 2006
W przykładzie użyto rocznego zużycia ciepła 18.000 kilowatogodzin w typowym domu parcelowym 150 m2

Koszt samej wymiany pieca olejowego na piec gazowy oceniany jest na 33-50.000 kr.
Jeżeli ktoś już ma konkretne ogrzewanie to i tak ma problem rozwiązany - co używać.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Lut 2008, 19:09:59 »
ciekawe porównanie. Niestety ja takim czyms nie dysponuje. Opieram sie głównie na moich rachunkach i rachunkach znajomych. Błąd jest o tyle taki w moim przypadku ze kazdy sobie stwarza inne warunki bytowe  ;D

MI natur gas pasuje - płacę 10000 rocznie. gazem ogrzewam pokoje, wodę oraz na tym samym gazie gotuję co nie jest bez znaczenia  ;D
Znajoma  płaci za olej 16000 rocznie.

Offline owenek1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lut 2008, 19:17:12 »
Również przymierzam się do zakupu domu. Nie chciałem zakładać nowego topicu, chciałbym się was zapytać gdzie były by najtańsze domki takie właśnie jak na home.dk ? Nie wiem jeszcze na którą cenę tam patrzeć, która jest tą jaką trzeba zapłacić za dom :) Chciałbym domek w okolicach Viborg, Vejle, Aarhus. :P
www.firmadrabik.com - Szukasz firmy budowlanej, zapraszam serdecznie.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Lut 2008, 19:23:03 »
Również przymierzam się do zakupu domu. Nie chciałem zakładać nowego topicu, chciałbym się was zapytać gdzie były by najtańsze domki takie właśnie jak na home.dk ? Nie wiem jeszcze na którą cenę tam patrzeć, która jest tą jaką trzeba zapłacić za dom :) Chciałbym domek w okolicach Viborg, Vejle, Aarhus. :P

wybór firmy pośredniczącej nie ma wiekszego znaczenia.
Okolice Vejle, Fredericii są jedne z droższych, poszperaj w lokalnych gazetach a najlepiej w necie np.:
www.boligsiden.dk/
www.home.dk
http://www.edc.dk/Bolig/
Przrzeczytaj cały watek, w któryms napisałem gdzie sa tańsze domy. Cena to kontentprise, cena za jaka zapłacisz w systemie ratalnym patrzysz na kwotę netto. Po kupnie po odliczeniu od razu podatku własnie ta kwota netto ci wyjdzie.


Klingon

  • Gość
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Lut 2008, 19:38:31 »
Zobacz też http://www.boliga.dk/

Na nybolig.dk jest dom gdzie:
Kontantpris     1.650.000 - cena gotówką
Udbetaling     85.000 - pierwsza wpłata
Brutto  10.531 - przed podatkiem
Netto      9.086 - po uldze w podatku

Alternatywne finansowanie:
Pauselån® F1      Brutto/Netto    7.771/6.689
Tutaj nie spłacasz kredytu ale tylko odsetki.

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Lut 2008, 20:47:40 »
Alternatywne finansowanie:
Pauselån® F1      Brutto/Netto    7.771/6.689
Tutaj nie spłacasz kredytu ale tylko odsetki.

Czy mógłbyś dokładniej wyjaśnić co to jest ??
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline michalina

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Lut 2008, 09:00:59 »
Ja też jestem zainteresowana tym tematem a dokładniej budową domu.Czy ktoś juz próbował.Jak to jest z uzyskaniem kredytu na zakup działki i budowę?Ile trzeba mieć wkładu własnego?Jakie są koszty pozwoleń na budowę ,projektu i wszystkich urzędowych spraw.

poloniainfo.dk

Odp: Zakup domu w Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Lut 2008, 09:00:59 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248329
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26131
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32448
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29310
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9634
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa