poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY  (Przeczytany 292088 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

piatka

  • Gość
O:Odp:DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nal
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Kwi 2007, 21:29:14 »
cpr to taki nasz pesel, a zolta karta, to karta ubezpieczenia powszechnego, te dwie rzeczy ma kazdy, kto ma prawo pobytu w Danii, pozdrowiam

Offline Justyna76

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Cze 2007, 04:09:34 »
Witam!
Mam pytanie dotyczące rozliczenia podatkowego za rok obecny 2007. Do poowy marca 2007 pracowalam w Polsce a potem wyjechałam do Danii. Dosłownie za parę dni mam dostaw umowę od duńskiego pracodawcy (na okres 12 m-cy). Interesuje mnie to jak bedel musiala rozliczy się z podatku w kraju.  ze bedel pracował od 1.08.2007 do Końca roku, czyli 5 m-cy w Danii.
Jak będzie wygladalo moje rozliczenie podatkowe w Polsce? Ile podatku bede musiala , jezeli tu dostane 25 000 DKK na m-c? Czy trzeba liczyć się z tym, ze wtedy w Polsce, doliczając dochód od 1.01.2007 do 15.03.2007 ''wskoczę'' na trzeci próg podatkowy? Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu mi tej kwestii...

Dziękuje!!!

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Cze 2007, 08:43:07 »
Dokladnie tak jak piszesz, bedziesz musiala rozliczyc sie w PL, gdyz tam jest twoje miejsce zamieszkania. Prawdopodobnie wpadniesz w III prog wiec bedziesz musiala zaplacic podatek proporcjonalnie do dunskich zarobkow. Wszystko jest opisane w poradniku.

Offline _maniak_

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #33 dnia: 17 Sie 2007, 13:22:22 »
Apropo duńskich podatków. Z tego co wyczytałem na forum taki student rozwożący gazety musi płacić 8% czegoś tam i jeszcze dodatkowo 38 %. Od razu mówię że nie interesuje mnie ten szfindel z truskawkami opisany dalej pod tytułem "trick". Po przyjeździe do kraju zostanie odtrącony drugi podatek dla Polski ??? A może w ogole nie powinno się informować o tym polskiego urzędu ?

Do rzeczy ktoś mógł by po kolei opisać co robić i gdzie się zgłosić aby te pieniądze odzyskać, o ile da się odzyskać całość ? Trzeba gdzieś chodzić tam na miejscu czy tylko w kraju ?.

Jeszcze jedno piszesz że stawka minimalna to 105kr, dla czego więc studenci dostają 100kr ale za 3 godz pracy dziennie przy gazetach ?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #34 dnia: 17 Sie 2007, 15:43:07 »
bo te 105 to brutto
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Sie 2007, 17:15:14 »
Nie znam firmy podejmujacej sie odzyskania podatku zaplaconego w Danii. Nie wiem czy to sie oplaca, bo nawet jesli go odzyskasz w PL to tam tez bedziesz zmuszony sie rozliczyc. Tak wiec generalnie od Ciebie zalezy gdzie chcesz zaplacic podatek :)

Offline aniula75

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Sie 2007, 12:20:28 »
Witam,

Wydaje mi sie, ze dokladnie przeczytalam Pana wypowiedzi dot. pracy w Danii, jednak mialabym kilka pytan, aby miec pewnosc co do moich watpliwosci. Krotko przedstawie sytuacje, brat z dwoma kolegami jest zatrudniony w dunskiej firmie od lipca - umowa na czas okreslony do konca wrzesnia. Wynagrodzenie to 120DKK/godz. + nadgodz.135DKK/godz. jednak z tych kwot jest pobierany podatek....38% ?? teraz sprawa  z rozlaka z rodzina, nie otzrymali jakichkolwiek doplaty z tej okazji,ani tez oczywiscie pomniejszonej z tego tytulu stopy podatkowej?? brat ma zone i dwojke dzieci - w Polsce ma otwarta swoja dzialalnosc gospodarcza ....czy bedzie musial placic rowniez w Polsce podatek...??
koledzy sie jeszcze ucza wiec z tego co wiemy, nie musza z tej pracy rozliczac z Polskim US..
prosze o pomoc, nie wiemy czy firma, ktora zatrudnia chlopakow rozlicza ich zgodnie z prawem, chcialabym miec jakies podstawy, aby skontaktowac sie z ta firma i uswiadomic ich, ze blednie rozliczaja polskich pracownikow, na jakie prawo powinnam sie powolac ??
pozdrawiam serdecznie

poloniainfo.dk

Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Sie 2007, 12:20:28 »

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Sie 2007, 12:55:58 »
To ile placisz podatku w Danii to kwestia indywidualna kazdego z nas. To czy otrzymasz ulge z razji miejsca zamieszkania w PL czy tez z powodu dojazdow do pracy, kredytu, oplacania skladek na zwiazki, pomocy charytatywnej, itp zalezy od ciebie. Udajac sie do SKAT przedstawiasz dokladnie swoja sytuacjie i otrzymujesz karte podatkowa na ktorej zapisane jest ile placisz podatku i jaka masz kwote wolna. Z tego co opisalas, twoim kolegom przysluguje zwiekszona kwota wolna z powodu miejsca zamieszkania w PL. Dlatego powinni sie udac do SKAT i tam zmienic karte podatkowa, pokazujac zaswiadczenie o stalym zameldowaniu w PL. To lezy w ich interesie a nie pracodawcy, ktory rozliczy ich wg. karty podatkowej ktora mu przyniesli. Pracodawcy nie interesuje ile masz dzieci, gdzie mieszkasz itp. Placi ci brutto i potraca podatek wg. indywidualnej karty podatkowej.

Z kolei kozystajac z ulgii w Danii nalezy rozliczyc sie w PL, gdzie podatek na III progu wynosi 40% :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Sie 2007, 20:31:28 »
I jeszcze jedno... nie ma znaczenia, czy ktos sie uczy czy nie... jesli zarobil ponad kwote zwolniona od podatku musi podatek odprowadzic, zgodnie z obowiazujacym progiem podatkowym.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline aniula75

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #39 dnia: 30 Sie 2007, 10:59:06 »
1. Dziękuje za odpowiedzi, proszę jeszcze tylko mi napisać jaki jest ten próg podatkowy, który musza przekroczyć, aby  podatek ......chłopaki pracują tam dwa miesiące i zarobili około 35.000DKK ,z tego co się orientuję jest to około 95,000DKK ??
2. Rozmawiałam z biurem podatkowym w Polsce i otrzymalam informacje, że jeśli chłopaki nigdy się nie rozliczali z polskim fiskusem i nie nadano im nr NIP, to nie rozliczaja się w Polsce....z zarobionych pieniędzy za granica
3. Jak mogę  najbliższy SKAT w okolicy Ranum...
pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje


Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #40 dnia: 30 Sie 2007, 12:06:33 »
1. standartowy prog podatkowy to 39500 DKK na ten rok + dodatki i ulgi. Jesli kozystasz z odpisu to masz ok 20 000 dkk miesiecznie, proporcjonalnie do czasu pobytu.

2. Bzdura, jesli pracujesz za granica a mieszkasz w Polsce to powinnas sie rozliczyc z tego dochodu (wyrobic NIP).

3. http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oID=349004

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #41 dnia: 30 Sie 2007, 12:22:53 »
Przyznam, że pogubiłam się trochę w tym wątku, dlatego proszę o wyrozumiałość i jeszcze raz łapotologicznie wyjaśnienie jak się ma sprawa ze studentami.
Jaki podatek powinien być odprowadzany, jeżeli student zacząłby pracę powiedzmy od września br? 8% czy 38%. I czy cokolwiek może sobie odpisać? ???

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #42 dnia: 30 Sie 2007, 13:03:37 »
Ze studentami jest troche inaczej. Przyjechali w celu nauki a nie stalej pracy, wiec nie przysluguje im zwiekszona ulga z racji miejsca zamieszkania w Polsce. Przysluguje im standartowa kwota wolna od podatku, 39500 DKK rocznie rozdzielona miesiecznie proporcjonalnie do czasu pobytu lub tzw. frikort na te kwote do wykozystania do konca roku. To co ktory student dostanie zalezy od humoru pani w Skacie, gdyz do tej pory nie rozgryzlem systemu jak to jest rozdzielane.

Nastepnie student pracujac zarabia jakies tam pieniadze. Od zarobionej kwoty brutto placi 8% (kazdy placi) a nastepnie 38% od kwoty powyzej 3300 DKK. Czyli 3300DKK to jest suma wolna od podatku, a od reszty placi 38%.

Zaleta tego jest taka ze placac podatki w Danii, nie placi juz w Polsce.

Nie ma sie tez co bac podatkow, gdyz studenci zazwyczaj nie zarabiaja takiej kasy by przekroczyc kwote wolna.

piatka

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #43 dnia: 30 Sie 2007, 13:19:15 »
dodaj Gottie, ze jest to miesieczna kwota wolna od podatku, rocznie wynosi chyba 38500 kr

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #44 dnia: 30 Sie 2007, 13:49:11 »
Jasno i przejrzyście:) Wielkie dzięki.
Z tego wynika, że skoro  kolegom mojej córki, którzy zaczęli pracę ok. 3 tygodnie temu (w DHL, nie u żadnego szemranego pośrednika) powiedziano, że będzie im się potrącać 38% po prostu wprowadzono w błąd, czy czegoś nie dopełnili?

poloniainfo.dk

Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #44 dnia: 30 Sie 2007, 13:49:11 »

 

jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 13898
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
Gdzie najlepiej mieszka sie w Århus?

Zaczęty przez SarahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 21114
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2012, 19:29:18
wysłana przez air2006
muah Thai - gdzie mozna sie zapisac?

Zaczęty przez Muay Thai- gdzie znajde?Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 30091
Ostatnia wiadomość 14 Sty 2014, 13:41:34
wysłana przez czesio
Problem z logowaniem sie do banku

Zaczęty przez patrykos93Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11300
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2016, 20:03:06
wysłana przez daniaa
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 20619
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3