poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY  (Przeczytany 293969 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

lilianka

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #75 dnia: 15 Sty 2008, 16:06:15 »
ojj jak ja to przeczytam to już wszystko będe wiedziała :) dzieki wielkie dla wszystkich którzy dołaczyli swoje do tego tematu :) bardzo to pomo że mii i innym niezorientowanym takim jak ja :) buziaki

Tati

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #76 dnia: 26 Sty 2008, 18:17:24 »
Mam pytanie do Grzegorza... Czy możesz rozszryfrować co oznacza wyrażenie BENYTTET SKATTEFRADRAG, ktore jakos pojawilo mi sie na mojej karcie z wypłaty??

Tati

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #77 dnia: 26 Sty 2008, 18:20:08 »
Prosiłabym również o informacje dotyczące wyrżenia "FRIKORT REST"

piatka

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #78 dnia: 26 Sty 2008, 18:25:11 »
Nie ma tu Grzegorza od dawna, ale:
 benyttet Skattefradrag  znaczy : wykorzystana kwota wolna od podatku
 frikort, oznacza, ze jestes zwolniona od podatku, twoje wynagrodzenie nie jest opodatkowane.
rest oznacza kwote, ktora pozostala do wyolaty bez podatku, po przekroczeniu tej kwoty, bedzie ci naliczany podatek

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #79 dnia: 26 Sty 2008, 18:29:32 »
Raczej nie liczyłbym na to że Grzegorz Ci odpowie - na tym forum.... Jakbyś poszperała w archiwum to byś znalazła odowiedź na pytanie dlaczego.

Pozwól, że ja Ci odpowiem :)

BENYTTET SKATTEFRADRAG - wykorzystany odpis podatkowy
(czyli masz prawo odpisać od podatku w bieżącym roku .............. koron z czego już wykorzystałaś .......)
FRIKORT REST - Niewykorzystana kwota z Karty zarobków wolnych  od podatku.
(czyli masz kartę Frikort na sumę .......... koron z czego już zarobiłaś .......... i możesz zarobić........... koron zanim będziesz musiała płacić podatek)

Pozdrawiam i życzę dużo zarobków :)

Offline jurgen

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #80 dnia: 27 Sty 2008, 22:15:46 »
jak wyglada sprawa podatkowa gdy mam dzialalnosc zarejestrowana ile procent co jaki czas musze sie rozliczac

do Grzegorza odense

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #81 dnia: 05 Mar 2008, 10:34:09 »
Witam!!

Chciałabym sie dowiedziec jak podatek wyglada dla osób co maja pozwolenie na rok pracy u danego pracodawcy jaka jest stawka odprowadzenia z pensji podatku czy 8% czy 0 %??? Pracodawca zapewnia mieszkanie ale drogie  ok.5000dkk i 2 pokoje mowiliśmy mu ze wystarczy 1 pokoój ale on mowi ze nie da rady.....także niewiem jakie odliczenia potrąci z pensji i jak to wyglada jeżeli chodzi o odpisy za jedzenie i koszty zakwaterowania....
DZIEKI BARDZO!!!!
Pozadrawiam ???

poloniainfo.dk

Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #81 dnia: 05 Mar 2008, 10:34:09 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #82 dnia: 05 Mar 2008, 11:06:42 »
PO pierwsze Pana Grzegorza nie ma na forum od ponad roku.
Po drugie, prosze przejrzec forum, bo jest kilkanascie watkow na ten temat.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

piatka

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #83 dnia: 05 Mar 2008, 12:18:00 »
Witam!!

Chciałabym sie dowiedziec jak podatek wyglada dla osób co maja pozwolenie na rok pracy u danego pracodawcy jaka jest stawka odprowadzenia z pensji podatku czy 8% czy 0 %??? Pracodawca zapewnia mieszkanie ale drogie  ok.5000dkk i 2 pokoje mowiliśmy mu ze wystarczy 1 pokoój ale on mowi ze nie da rady.....także niewiem jakie odliczenia potrąci z pensji i jak to wyglada jeżeli chodzi o odpisy za jedzenie i koszty zakwaterowania....
DZIEKI BARDZO!!!!
Pozadrawiam ???
W Danii obejowiazuja pewne standardy dotyczace nie tylko powierzchni, ale i ilosci osob zamieszkalych w jednym pomieszczeniu, 5000 za dwupokojowe mieszkanie to normalna stawka , a nawet bym powiedziala, ze nienajwyzsza w AArhus, dziwie sie, ze ludzie zalatwiajac prace, godza sie na okreslone warunki, a potem zaczynaja wydziwiac.Nie ma stawki 8% podatku. Najnizszy podatek w Danii wynosi 38%, oczywiscie mozna dostac szereg ulg i sprowadzic go do zerowej stawki w przypadku pracy okresowej, ale 8% na rynek pracy kazdy placi i nie jest to podatek.O wszystko nalezy pytac pracodawce przed podpisaniem kontraktu,  pracodawca zapewnia Ci wyzywienie?
Uwazam, ze masz prawo sie na to zgodzic lub nie.
 Wystarczy, ze wejdziesz na strone np Bilki czy Fotexu i popatrzysz na ceny produktow zywnosciowych, ale jesli ktosc ci wszystko poda, to wiedz, ze kaze za to wszystko zaplacic.
 Nanizsza placa w Danii to ok. 100kr brutto!
Milego dnia, jak sie zarabia jak panisko, to trzeba sie nauczyc wydawac w ten sam sposob  ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Mar 2008, 12:28:53 wysłana przez piatka »

do Grzegorza odense

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #84 dnia: 05 Mar 2008, 13:25:50 »
hehe nie jedzenia nam nie zapewnia tylko mieszkanie choc wczesniej mowił ze bedziemy mieszkac u niego za 3500 dk ale pomysł upadł bo nagle wyszedł remont i zapewniał ze cos znajdzie i znalazł...za 5000dk a co tych 8% to dziekuje za wyjasnienie ze to składka na rynek pracy,,,czyli wychodzi na to ze odprowadzane z naszej penisji jest tylko 8% i na ferienkonto....a stawke mam najniższa 110dk\godz takze nie panisko ze mnie hehe..dzieki za odp pozdrawiam

p.s ZNA ktos komunny w kokkedal????

Klingoon

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #85 dnia: 05 Mar 2008, 13:35:09 »
Jezeli otrzymasz ulge za koszty podrozy (diety) to praktycznie przy niskich zarobkach zaplacisz tylko 8 % skladki na rynek pracy, ale dopadnie Ciebie polski podatek.
Czynsz placisz z wlasnej kieszeni.

marekSilkeborg

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #86 dnia: 22 Mar 2008, 13:15:36 »
Witaj
Mam pytanie. Przez pierwsze 2 miesiace tego roku pracowalismy z kolagami w Danii poprzez agencje, potem przeszlismy na prywatny kontrakt. No i wydaje sie nam, ze szef probuje sobie na nas odbic ,,odstepne'' ktore za nas zaplacil agencji.
Dostalismy umowe w jezyku polskim, ktora szef sciagnal gdzies z internetu. na umowie nie ma okreslonej daty zakonczenia kontraktu, ani tez czy jest on na czas wykonania jakiegos dziela, czy czas nieokreslony. te kwadraciki nie sa zakreslone. szef tlumaczy, ze jesli nie sa zakreslone, to jest to umowa dlugoterminowa, ze tak jest w Danii. Umowa nie jest ostemplowana, a my dostalismy jedynie kserokopie.
na pierwszym kwitku wyplaty odpis wolny od podatku tyo okolo 2 tys koron. Wyszlo na to, ze lepiej zarabialismy w agencji pracy. a pracodawca powiedzial, ze nie ma czasu na to by biegac ciagle z papierami, nie odlicza wiec nam zadnych odpisow poza te kwote o ktorej pisze, a liczeni jestesmy wg stawki podatkowej 39 procent
Napisz prosze, co zrobic w tej sytuacji. Zarabiamy 145 koron na godzine,wiec jest o co walczyc.
Planujemy mieszkac w Danii pare lat, dostalismy mieszkanie ze spoldzielni, a szef tlumaczy, ze w takim wypadku nie przysluguja nam znizki, nawet w pierwszym roku.

piatka

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #87 dnia: 13 Kwi 2008, 14:39:44 »
Jesli umowa jest na czas nieokreslony, to ulgi nie przysluguja, ale najlepiej sprawdzic to w skat, szef nalicza podatki wg karty skatowej.
Stemplami na umowie nie ma co sie przejmowac

Klingon

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #88 dnia: 13 Kwi 2008, 14:53:35 »
Szczerze powiem, ze tez sie pytalam w szkole jak to jest z ta emerytura dla obcokrajowcow i nauczyciel mi powiedzial, ze to nie ma nic wspolnego z kursem dunskiego  ::) ale zdaje sie, ze on tez nie jest dobrze poinformowany skoro tyle osob twierdzi, ze zdanie PD2 czy PD3 jest konieczne.
Czy to znaczy że nie będę miał emerytury? :o

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #89 dnia: 13 Kwi 2008, 15:01:24 »
:) Spoko Klingtonie :) te przepisy dotycza tych co przybyli tu na nowych zasadach.
Moja mama tez dostala pobyt staly bez PD i miala dostac emeryture (miala bo zdecydowala sie pracowac dalej).
CI co przybyli na nowych zasadach, nie otrzymaja pobytu stalego bez PD, ze nie wspomne o obywatelstwie.

Problemem jest jednak wysokosc emerytury. Mojej mamie naliczono po 10 latach pracy 500 koron!!!
Oczywiscie ma rowniez mozliwosc otrzymywania dodatkow, tak by otrzymac te minimalne 6000, aczkolwiek czystej emerytury jest 500 koron.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #89 dnia: 13 Kwi 2008, 15:01:24 »

 

jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 14169
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
Gdzie najlepiej mieszka sie w Århus?

Zaczęty przez SarahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 21381
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2012, 19:29:18
wysłana przez air2006
muah Thai - gdzie mozna sie zapisac?

Zaczęty przez Muay Thai- gdzie znajde?Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 30449
Ostatnia wiadomość 14 Sty 2014, 13:41:34
wysłana przez czesio
Problem z logowaniem sie do banku

Zaczęty przez patrykos93Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11480
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2016, 20:03:06
wysłana przez daniaa
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 21383
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3