poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY  (Przeczytany 293227 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

madzia7

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #90 dnia: 14 Maj 2008, 22:33:39 »
Witam serdecznie.Mam do Pana pytanie!Przyjechałam do Danii 2miesiace temu i jestem zatrudniona na umowe na czas nieokreslony.Nie dostała jeszcze zadnych dokumetow.Podobno sie czeka długo?Co mam zrobic zeby zmienic umowe i starac sie o lepsze wynagrodzenie z tytułu płacenia mniejszego podatku 8%.Rozmiawiałam z szefem na ten temat ,zeby mniej płacic podateku  zamiast  38%+8% to prawie poł pensji.Moj szef powiedzial ze on pierwszy raz słyszy o takim podatku i ulgach.Prosze o podanie mi jakiejs wiarygodnej strony w przepisach abym mogła do tego sie odwołac. Z gory dziekuje.

Klingon

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #91 dnia: 14 Maj 2008, 22:56:41 »
Mając tymczasowe miejsce pracy można otrzymać ulgę za koszty wyżywienia i noclegu (diety) co przy niskich zarobkach może być równoznaczne z nie płaceniem podatków (poza 8 %). Ty jednak masz kontrakt na czas nieokreślony i dlatego twoje miejsce pracy nie będzie uznane przez SKAT za tymczasowe i niestety nie możesz otrzymać tej ulgi. Zobacz Ulga za koszty podróży. Twój szef o tym nie słyszał bo sprawy podatkowe załatwia się w Urzędzie Podatkowym (SKAT).

PS. Masz osobistą kwotę wolna od podatku i dlatego nie płacisz 8 + 38 % od pełnego dochodu ale w dalszym ciągu sporo.

Offline ahoff1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY
« Odpowiedź #92 dnia: 01 Sie 2008, 11:05:09 »
Witam
Bardzo fajne info w sprawie wynajmu mieszkan.
Ale mam pytanie.
Czy te przepisy dotycza tez domow jednorodzinnych.
Bo wynajmowalismy w dwie rodziny dom i wydaje mi sie ze placilismy duzo.
Powierzchnia 104 m za 13600 koron+prad,gaz,woda.
Czy mozesz podac wiecej szczegułów na ten temat.
Albo znasz adres urzedu do spraw czynszu w Greve albo KOPENHAGA.
Pozdrawiam

kazijoszi

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY
« Odpowiedź #93 dnia: 27 Kwi 2009, 14:41:45 »
Witam chciałbym sie dowiedzieć kilka rzeczy. Czy jest mozliwośc napisania do Pana na adres mailowy?

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY
« Odpowiedź #94 dnia: 27 Kwi 2009, 21:19:19 »
Pan Grzegorz już od dawna nie jest obecny na tym forum.
Ale podaję jego stronę internetową, która jest kopalnią informacji, a także forum,na którym pan Grzegorz czasem bezpośrednio odpisuje. Pozdrawiam i powodzenia  :D

www.grzegorzodensedk.bo.pl

kazijoszi

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY
« Odpowiedź #95 dnia: 28 Kwi 2009, 10:44:53 »
Dziekuje bardzo!

Offline asia1234

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY
« Odpowiedź #96 dnia: 28 Kwi 2009, 15:21:57 »
czy ktos mógłby mi napisać tak od "a" do "z" jak to jest z tą emeryturą.dużo czytałam ale w sumie nie znam odpowiedzi na moje wątpliwości.pracuję w danii,odkładam na emeryturę,nie mam pobytu stałego bo nie zaliczam pd.to takie założenie.i wchodzę w wiek emerytalny i co?nie dostanę tej emerytury?to co z moimi pieniędzmi?czy wypłacaja mi jednorazowo to,co uzbierałam minus 60 % podatku i mam wyjechać?to pierwsze założenie.bo przysyłają mi papiery,że kasę składam na pension.druga kwestia,jadę teraz do polski ,wymeldowywuję się z danii i oni oddają mi kasę minus podatek?to z czego potem,w polsce naliczą mi emeryture?nadmieniam,że kiedy miałam przerwę to właśnie tak zrobiono -odesłano mi pieniążki.teraz zbieram od nowa...czy ktoś mógłby udzielić mi wyczerpującej odpowiedzi?dziękuję.

poloniainfo.dk

Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY
« Odpowiedź #96 dnia: 28 Kwi 2009, 15:21:57 »

antydunski

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY
« Odpowiedź #97 dnia: 28 Kwi 2009, 18:50:49 »
Pytasz w zlym miejscu. Tu nikt prawnikiem nie jest.

Offline KARMA

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja: +0/-0
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY
« Odpowiedź #98 dnia: 28 Kwi 2009, 19:02:20 »
Jedno jest pewne-pieniazki nie przepadna-po osiagnieciu wieku emerytalnego jest zazwyczajkilka opcji do wyboru albo jednorazowa wyplata po odjeciu podatku.albo przez dziesiec lat swiadczenia emerytalne w/g uzbieranej sumy i trzecia dozywotnie swiadczenia-oczywiscie wszystko jest opodatkowane poniewaz sumy skladek odliczasz od podatku teraz.Kraj zamieszkania w danym momencie raczej niema znaczenia.Natomiast renta panstwowa nalezy sie w 100% po 40 latach pobytu w Danii i za kazdy brakujacy rok jest odpowiednio procentowo obnizana - ja takze mozna przenies do Polski.

abc

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY
« Odpowiedź #99 dnia: 29 Kwi 2009, 20:31:14 »
musisz sie wpierw zapoznac z zasadami placenia w danii emerytur/ renty a pozniej zadawac takie pytania, jak wrocisz do polski i dowiedza sie ze z danii dostalas zwrot emerytalny to znajac zycie odlicza ci go i do konca zycia nic nie dostaniesz od nich to zalezy ile uzbierasz i nie odtracaja 60 % tylko 40 % jesli chcesz te pieniadze wybrac jednorazowo ale mowimy o tych co zaoszczedzilas a nie o zwyklej rencie ktora kazdemu nalezy sie jesli spelnia warunki no i sa inne czynniki ktore okreslaja ile dostaniesz na reke jesli wyjedziesz do innego kraju przed spelnieniem wymaganych kryterium, jesli nie przepracujesz 30 lat to opuszczajac danie bedziesz miala malo wyplacane wiec w takim przypadku musisz mieszkac oficjalnie w danni aby miec wieksza rente - wystarczy na tyle  ::) - a czemu martwisz sie co bedzie a moze juz nie bedzie  ;D wtedy kase uzbierana potomki dostana a jak nie masz zadnej rodzinny to panstwo dunskie

Tula

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY
« Odpowiedź #100 dnia: 30 Kwi 2009, 14:07:18 »
A ja tylko prosze, abyscie nie mylili renty z emerytura... ::)

julian

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY
« Odpowiedź #101 dnia: 20 Sie 2009, 11:21:51 »
Witam!
Pracowalem w Danii pelny rok 2008 i zostalem zapewniony przez skata ,ze zostal mi przyznany fartal na w/w rok.
Teraz w roku 2009 w maju przyszedl list do Polski, ze mam zaplacic dla skata ok 60 tys. koron.
Tak naprawde nie wiedzialem co mam robic i zglosilem to swojemu pracodawcy, po czym on podjal niby sprawe sadowa w tym kierunku, by umozyc kwote.
Sprawa ucichla az do teraz. Jestem nadal w Danii, a list przyszedl aktualnie do Polski, a dokladnie blankiety do zaplaty w trzech ratach  po 13tys. 800 koron, do 20 IX, X, Xi.
Jak to moze byc? Nie dosc, ze czlowiek uczciwie pracuje, to jeszcze ma ptacic? Z jaiej racji?

julian

  • Gość
Odp:DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #102 dnia: 20 Sie 2009, 11:37:44 »
.
Przy zatrudnianiu ludzi z nowych krajów EU okazuje sie ze wiekszosc firm to oszusci albo po prostu zwyczajni zlodzieje . Róznica jest taka ze oszusci dotrzymuja tego co obiecali chocby to bylo i 30 koron na godzine . Zlodzieje okradaja ludzi nawet z tych groszy .

Ale poniewaz Dania jest panstwem prawa to wszystkiego mozna tu dojsc . Ta zólta karta to sygesikring ( ubezpieczenie ) - na jej podstawie mozna udowodnic pobyt i prace tutaj i wszystko co sie nalezy odzyskac . Prosze sie skontaktowac ze mna poczta wewnetrzna i doradze co i jak .
Witam!
Pracowalem w Danii pelny rok 2008 i zostalem zapewniony przez skata ,ze zostal mi przyznany fartal na w/w rok.
Teraz w roku 2009 w maju przyszedl list do Polski, ze mam zaplacic dla skata ok 60 tys. koron.
Tak naprawde nie wiedzialem co mam robic i zglosilem to swojemu pracodawcy, po czym on podjal niby sprawe sadowa w tym kierunku, by umozyc kwote.
Sprawa ucichla az do teraz. Jestem nadal w Danii, a list przyszedl aktualnie do Polski, a dokladnie blankiety do zaplaty w trzech ratach  po 13tys. 800 koron, do 20 IX, X, Xi.
Jak to moze byc? Nie dosc, ze czlowiek uczciwie pracuje, to jeszcze ma ptacic? Z jaiej racji?

Ps. jest ze mna kilku polakow w takiej samej sytuacji.

julian

  • Gość
Odp: DANIA JEST PANSTWEM PRAWA, CZYLI CO SIE NAM NALEZY
« Odpowiedź #103 dnia: 20 Sie 2009, 11:53:29 »
prosze pisac na julian102@tlen, co robic?

julian

  • Gość

poloniainfo.dk

Odp:DANIA JEST PANSTWEM PRAWA czyli co sie nam nalezy.
« Odpowiedź #104 dnia: 20 Sie 2009, 11:55:25 »

 

jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 14004
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
Gdzie najlepiej mieszka sie w Århus?

Zaczęty przez SarahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 21223
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2012, 19:29:18
wysłana przez air2006
muah Thai - gdzie mozna sie zapisac?

Zaczęty przez Muay Thai- gdzie znajde?Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 30250
Ostatnia wiadomość 14 Sty 2014, 13:41:34
wysłana przez czesio
Problem z logowaniem sie do banku

Zaczęty przez patrykos93Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11381
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2016, 20:03:06
wysłana przez daniaa
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 21109
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3