poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Przeprowadzka krok po kroku  (Przeczytany 12857 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Mar 2008, 19:24:41 »
Panie Ryba, ja też nie zamierzam doić. Każdy pracuje przecież na własny rachunek i według własnego sumienia, prawda? Wspomniałam o rodzinie, bo jest to dla mnie argument ekonomiczny (wspólne wynajęcie domu, gdy wszyscy pracują w tym samym rejonie), a także chęć wychowania dziecka w kontakcie z rodziną. I nie potępiam ciągnących za sobą 5 dzieci i dziadków. Wolę mniej odkładać, mieć skromniejsze wakacje, ale nie zgodzę się, by mój mąż wyjechał "za chlebem", podczas gdy ja z dzieckiem żylibyśmy sami, widując się tylko w święta. Nie wyjadę w ciemno, by się tylko gdzieś załapać i dobić do zasiłku, bo uwielbiam pracę z dziećmi, to moja pasja i powołanie. Jeśli znajdę dla siebie miejsce w Danii- SWOJE MIEJSCE- to będę do niego dążyła. Nawet, jeśli miałabym przez parę miesięcy robić byle co na czas nauki języka, a dopabuse po jakimś czasie mogłabym zacząć realizować swoje plany. Jeśli się okaże, że będzie zbyt wiele przeszkód- odpuszczę. Nie zamierzam siedzieć komuś na karku i być tym rodakiem, którego sąsiedzi będą się wstydzić.
 

Tula

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Mar 2008, 19:42:29 »
To ja sugeruje: znalezc jakakolwiek prace, probowac ja pogodzic ze szkola jezykowa, po module 3 moze Pani probowac starac sie znalezc prace jako pomocnik pedagoga w przedszkolu, zapotrzebowanie na takich jest spore. Powodzenia.

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Mar 2008, 20:04:07 »

To ja sugeruje: znalezc jakakolwiek prace, probowac ja pogodzic ze szkola jezykowa, po module 3 moze Pani probowac starac sie znalezc prace jako pomocnik pedagoga w przedszkolu, zapotrzebowanie na takich jest spore. Powodzenia.
Dziękuję za rady, to cenne informacje. Nie chciałam roić sobie czegoś nie znając realiów, w takim razie lepiej pracować w państwowym przedszkolu. Dobrze by było tylko znaleźć Montessori:)

Tula

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Mar 2008, 20:07:25 »
Jest tyle roznych, ze jesli nie Montessori, to cos podobnego na pewno sie znajdzie. Ciagle brakuje pracownikow, bo pensje umiarkowane -- pomocnik pelnoetatowy zarabia na reke srednio 12, 13 tysiecy koron.

ryba

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Mar 2008, 23:41:32 »
edytam ja nie pije do ciebie chcialem tylko dac do zrozumienia ze z motyka na slonce tu nie ma sensu powodzenia tez pochodze z lodzi i poznalem jak tu jest ciezko tu nic nie lezy na ulicy a o piatce dzieci to od razu bym cie skreslil tu .

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Do Tuli: dlaczego Dania
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Mar 2008, 22:16:18 »
OK.:)
Na razie mam jedno dziecko, bardzo towarzyskie i chętne do zaprzyjaźniania się. Na placu zabaw i w kościele biega do innych dzieci zrobić cześć albo ucałować od razu.:):) Więc pomyślałam, że jeszcze z 5 dochodzących mogłabym mieć:)
Ale może zacznę od rozwożenia gazet i kursu, a moje dziecię zostanie w tym czasie z dziadkiem, a po paru miesiącach on do żłobka, ja do przedszkola :D
Pozdrawiam Łodzianina:D

Dodane: 19 Marzec  2008, 00:04:00

 Rzeczywiście, zaczęłam się nad tym zastanawiać...  Moja rodzina będąca tam  jest w trakcie wyrabiania cpr, kilka osób się wybiera, więc nie byłabym sama. Mieszkać zdecydowanie wolę sama, jak najszybciej, choć może początkowo zamieszkam wspólnie z kimś.  Ale kusi mnie ta przestrzeń... Zielona, czysta... Choć nigdy nie byłam w Danii (widziałam ją tylko na zdjęciach i znam z opowieści),  wiem, że nadszedł w moim życiu czas na poważną zmianę. Każdy miewa takie uczucie, chociaż często je ignorujemy. Wiem, że teraz należy swoje życie radykalnie zmienić. Chcę, żeby mój syn miał swój pokój, co tu, teraz, jest niemożliwe, albo możliwe za bardzo wysoką cenę- tata widziany raz w tygodniu... Ale  z powodów ekonomicznych łatwiej byłoby w Anglii, bo jakoś dogaduję się po angielsku. Więc chyba jednak rodzina, to, że mój tata przetarł już szlak, a jest chyba za stary do poznawania nowych krajów. Tu zostawałby z nami, może nawet zamieszkałby na dłużej. Wiem, że większość z Was zostawiła rodzinę, ale Dania to mój sposób na pogodzenie wyjazdu z życiem rodzinnym, bo amerykański model dzieci nie znających swoich dziadków wcale mi nie odpowiada.
A zatem - zaczynam się uczy duńskiego! I do zobaczenia!

Offline Marys

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Maj 2008, 12:58:16 »
co zas do pomagania "biednym Arabom i Afrykanom", to niezaleznie od tego, czy Ci sie to podoba czy nie, to oni jednak sa tu czesciej jako uchodzcy niz emigranci zarobkowi, to raz, dwa, na pewno pochodza z biedniejszych krajow niz my.

Co z tego?

Ale wykonujac ta sama prace w Danii zarabiaja takie same pieniadze. To dlaczego obywatel UE musi placic 500 DKK za modul, a obywatel kraju spoza UE nie?

To DYSKRYMINACJA obywateli UE !!!

Bo jak to inaczej nazwac???

poloniainfo.dk

Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Maj 2008, 12:58:16 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Maj 2008, 16:40:11 »
Edyto, wlasciwie kolezanki i koledzy napisali juz sporo, wiec tylko dopisze troszeczke o moim doswiadczeniu.
Jezyka ucze sie 8 miesiecy ( z dwumiesieczna przerwa - wynikla z powodu zamkniecia naszej szkoly). Chodze na kurs intensywny i ucze sie kilka godzin dziennie w domu. Jestem w polowie modulu czwartego. Co potrafie? Bez problemu napisac wypracowanie, ogladnac film - ale najlepiej jak sa literki pod spodem, obejrzec dziennik telewizyjny, gorzej z radiem.
Spokojnie jestem w stanie uczestniczyc w spotkaniach z lekarzem czy poradnia psychologiczno-pedagogiczna w kwestiach dotyczacych mego syna; porozmawiac z rodzina o tym jak leci. No i w koncu moge czytac latwiejsze ksiazki - akurat czytam sobie "Paddingtona" :)

Akurat wczoraj napisalam maila do agencji zatrudniajacej vikarow (pracownikow tymczasowych) na stanowiska pedagogiczne. Pani oddzwonila w ciagu 10 minut, czyli potrzebuja bardzo!!! Jednakze po rozmowie telefonicznej, ktora przebiegla oczywiscie po dunsku, pani stwierdzila, zebym zglosila sie do nich za jakis miesiac, dwa bo w chwili obcnej moja wymowa utrudnia rozumienie tego co mowie, wiec nie moge pracowac poki co z dziecmi, a tym bardziej chorymi dziecmi.

Tak wiec, mysle, ze na nauke jezyka trzeba liczyc minimum rok i to przy naprawde intesnywnej pracy.

CO do gazet. Wyobraz sobie lazenie po ulicach do 4 nad raznem, zajecie sie synkiem, a jeszcze po poludniu siedzenie w lawce szkolenej, ze nie wspomne o odrobieniu lekcji.
MOim zdaniem po jakims czasie padniesz jak kawka.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Maj 2008, 12:34:46 »
Znam osoby zwolnione z oplaty za modul (osoby nie bedace obywatelami UE), ale sa to soby, ktore staraja sie o azyl w Danii a nie osoby ktore maja prawo swobodnego poruszania sie, podejmowania pracy itp.  w krajach Unii. 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Maj 2008, 13:13:43 »
Bo tylko Unia palci te 500 koron :) w ramach integracji  ;D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Marys

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Maj 2008, 09:18:56 »
Napisalem to samo wczesniej, to dyskryminacja obywateli UE.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Maj 2008, 09:32:11 »
Probowalam sie orientowac w tej sprawie, wiec to raczej nie dyskryminacja a wynik jakichs kretynskich umow miedzynarodowych...

Ciekawe :) za  ktorego madrego je podpisano  ;D
« Ostatnia zmiana: 08 Maj 2008, 14:41:44 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Tula

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Maj 2008, 13:42:22 »
to raczej nie dyskryminacja a wynik jakichs kretynskich umow miedzynarodowych...
Klocilabym sie, czy kretynskich. Wstepujac do UE wstapilismy do klubu uprzywilejowanych, bogatych krajow, nawet jesli nam trudno w to uwierzyc. Stac nas na placenie za siebie, duzo bardziej niz uchodzcow politycznych czy imigrantow z krajow Trzeciego Swiata. Zreszta nie przesadzajcie, 500 koron to nie jest duza suma, komuna i tak za nas placi wieksza czesc, grzech narzekac.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Maj 2008, 14:43:03 »
Poniekad sie zgadzam... Jeno wkurza mnie, Rosjanie i Arabianie (jak mawia moj syn) tez darmoche maja :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Klingon

  • Gość
Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Maj 2008, 16:48:07 »
Jeno wkurza mnie, Rosjanie i Arabianie (jak mawia moj syn) tez darmoche maja :)
A nie powinno wkurzac ze inni maja dobrze. ;D

poloniainfo.dk

Odp: Przeprowadzka krok po kroku
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Maj 2008, 16:48:07 »

 

Przeprowadzka, a speciallæge.

Zaczęty przez AK211Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2710
Ostatnia wiadomość 15 Gru 2012, 10:26:34
wysłana przez Jomir
przeprowadzka z dzieckiem-OCZEKIWANIE NA ZASIŁKI do mieszkania i żłobka?

Zaczęty przez Asana11Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7121
Ostatnia wiadomość 29 Cze 2015, 20:57:05
wysłana przez Jomir
Przeprowadzka

Zaczęty przez komanczoDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2150
Ostatnia wiadomość 04 Wrz 2012, 21:13:06
wysłana przez komanczo
Przeprowadzka do Danii

Zaczęty przez maxwelikDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 9726
Ostatnia wiadomość 13 Kwi 2017, 01:08:40
wysłana przez roga
Przeprowadzka - Silkoborg czy okolice Aarhus a moze Herning?

Zaczęty przez Karolinna1Dział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10505
Ostatnia wiadomość 05 Paź 2017, 15:07:42
wysłana przez leo1