poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...  (Przeczytany 25934 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

raz

  • Gość
Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« dnia: 29 Mar 2008, 00:46:26 »
Jeszcze jedno pytanie:
Po 9 miesiacach (wiem ze mozna tez po 3) nabylem prawo do emerytury...
Na wyplatach mam potracany 3,6% - ja to place, pracodawca placi 7,2%
Co dalej?
Jestem w Danii rok - co bedzie z tymi pieniedzmi jak: A) wroce do Polski za rok? B) wroce do Polski za 5 lat? C) wroce do Polski za 25 lat (wszak kiedys napewno wroce ;) )...
Czy moglby ktos rozwinac temat EMERYTURY? Po jakim okresie nabywa sie prawa do emerytury (slyszalem o 3 latach, 5 latach, ze trzeba ciagle pracowac w Danii i inne)....
Co sie dzieje z tymi pieniedzmi ktore sa potracane mi z pensji?
Na emeryture ''idzie'' tez cos takiego jak ATP - czy istnieje jakas mozliwosc odzyskania tego za iles tam lat?

dir333

  • Gość
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Mar 2008, 03:28:01 »
Stary ty po roku juz tęsknisz za emeryturką? ::)
Wyjezdzając mozesz odebrac "swój fundusz emerytalny", tylko po co? Wróc do domu, ochłoń przez parę miechów i wracaj do pracy.  ;D
« Ostatnia zmiana: 29 Mar 2008, 04:04:16 wysłana przez dir333 »

raz

  • Gość
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Kwi 2008, 18:55:06 »
Czy nikt nie wie jak to jest z ta dunska emerytura (PENSION)?
Czy bedac tu od roku i zamiarach pozostania jeszcze przez rok lub dwa - gdy wroce do Polski calosc kwoty ktora jest potracana z mojego wynagrodzenia (3,6% moje + 7,2% pracodawca) przepada??? To moze powiem pracodawcy aby nie placil za mnie PENSION - dzieki czemu i ja i on zaoszczedzi??
Gdzie moge znalezc szczegolowe informacje dotyczace PENSION?

Klingon

  • Gość
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Kwi 2008, 19:11:03 »
Piszesz o 3 różnych rzeczach:
1. Emerytura - nabywa się niej prawo mieszkając w Danii bez konieczności pracy. Po 40 latach pobytu otrzymuje się 100% emerytury.
2. ATP - obowiązkowa składka na dodatek do emerytury. Nie wiem czy można ją otrzymać wyjeżdżając z Danii ale warto dowiedzieć się (www.atp.dk).
3. Indywidualne konta emerytalne - wpłaty są ustalone w umowach zbiorowych miedzy związkami i pracodawcą. 1/3 płaci pracownik i 2/3 pracodawca. Kiedyś moja żona wpłacała przez rok, potem zmieniła pracę i po kilku miesiącach przyszedł list, że pieniędzy już nie ma.  ;D Są koszty administracyjne i chyba też było jakieś ubezpieczenie zbiorowe. Likwidując konta emerytalne przed terminem należy zapłacić 60% podatku. Co stanie się z pieniędzmi i jakie są koszty, trzeba dowiadywać się w konkretnej Kasie Emerytalnej.

raz

  • Gość
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Kwi 2008, 19:26:54 »
Ad1
ok - czyli emerytura odpada - nie zamierzam tu zostawac na nastepne 39 lat ;)
Ad 2
ATP - niestety moj poziom dunskiego jest poczatkujacy - czy ktos moglby to przetlumaczyc - czy mozna ja otrzymac wyjezdzajac z Danii? a moze dostane ten dodatek za jakies 50 lat? czy to jest jakos inwestowane i pomnazane (sa to grosze ale zawsze jakies pieniadze)
Ad 3
No wlasnie naleze chyba do Nordea Pension. Znalazlem takie 2 strony:

http://www.nordealivogpension.dk/850004.html
i
http://www.nordea.dk/Privat/Pension/18487.html

Jeszcze nie opanowalem na tyle dunskiego aby sie "w to wczytac"...
Ciekawi mnie to gdyz podpisujac umowe o prace, pracodawca jako jeden z plusow podawal wlasnie fakt ze bede mial PENSION...
"Idzie" na to razem ok. 2300DKK miesiecznie czyli ok. 1000zl - wyjezdzajac z Danii wcale nie musze tego likwidowac - ale czy ten "kapial" jakos rosnie? (moze na podobnej zasadzie jak polskie fundusze emerytalne)??
Napisales "likwidujac konta emerytalne przed terminem" - a jaki jest termin??

Klingon

  • Gość
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Kwi 2008, 21:48:54 »
Ad 1) Dostaje się też mieszkając krócej, np. po 10 latach dostaje się 1/4 emerytury. Było kiedyś o tym na forum.
Ad 2) Pieniądze rosną - co jakiś czas przychodzi informacja z atp.
AD 3) To są prywatne spółki emerytalne które potrafią wszystko tak skomplikować że nawet eksperci nie do końca wiedzą jakie są koszty. O tym było wczoraj na DR: Omkostningstjek hos Danica Pension.
Latami duńskie spółki emerytalne nie informowały, jakie biorą opłaty za zarządzanie oszczędniościami.
Po twardej krytyce jedna z największych spółek emerytalnych Danica Pension jako pierwsi informują ile kosztuje oszczędzanie na emeryturę.
..

Oszczędzając na emeryturę normalnie nie płaci się podatku poza składką na rynek pracy, dlatego wypłaty są opodatkowane podatkiem dochodowym.
Pieniądze z kont emerytalnych można wybierać dopabuse będąc na emeryturze, czyli najwcześniej mając 60 lat, normalnie 65 lat a niedługo 67 lat.
W razie  śmierci, spadkobiercy mogą wybrać pieniądze płacąc 40% podatku, małżonek może też wybrać czekanie na wiek emerytalny W innych przypadkach należy zapłacić 60% podatku. Tak jest aby uniknąć spekulacji w oszczędnościach emerytalnych.

Offline dragonki

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Kwi 2008, 22:01:03 »
hehe to naj lepiej nie oszczedzac na emeryturce tylko wkladac pieniadze do innego zagranicznego banku bo w koncu nie wiadomo co sie bedzie dzialo i czy dozyjesz emerytury a jezeli spadkobierca bedzie mial zaplacic podatek to po co tu oszczedzac dla panstwa?!  ::) :P no i tyle:)
szkicowanie-malowanie obrazow na scianie...spojrz na zdjecie z profila. :) to w pokoju mojej MISKI:)

poloniainfo.dk

Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Kwi 2008, 22:01:03 »

Klingon

  • Gość
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Kwi 2008, 22:07:43 »
Wpłacając na konta emerytalne unikasz płacenia podatku teraz. W wielu przypadkach oszczędzanie na emeryturę jest wpisane w umowy zbiorowe i nie masz wyboru.

Offline vaxa_rys

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 475
  • Reputacja: +4/-6
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Paź 2009, 21:39:24 »
witam,
w poprzedniej pracy, po przepracowanym roku byly wysylane pieniadze na emeryture do ATP (tak widnieje na wydrukach wypłat), teraz w nowy pracodawca nic nie wysyla,pytal sie mnie gdzie wysylac, ja na to ze do ATP,a on nic z tego nie rozumie i nadal co miesiac nie sa wysylane skladki na emeryture. co z tym zrobic? a moze ja cos pomieszalam?

[Posted on: 02 Październik  2009, 13:15:11]

nikt nic nie wie?

jest.info

  • Gość
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Paź 2009, 02:11:23 »
a moze ja cos pomieszalam?
Prawdopodobnie tak.
Wszyscy maja wplacane na atp jako dodatek emerytalny ale mozliwe ze atp ma tez cos dodatkowego. Ewt. wplaty na Pracownicze Konto Emerytalne jest wpisane w umowe zbiorowa i pracodawca ustala ze zwiazkami do ktorej kasy emerytalnej wplacac pieniadze, dlatego nie rozumiem o co pracodawca ciebie pyta - chodzi o pensionsopsparing? Mnie pracodawca nigdy o to nie pytal. :-\

bella1000

  • Gość
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Paź 2009, 11:12:44 »
Hej . Widze ze temat na czasie poniewaz sama mialam watpliwosci i zadzwonilam do Warszawy do glownego Oddzialu Zus-u i rozmawailam z doradca od spraw zwiazanych z emerytura i skladkami.

A wie sprawa wyglada tak: wyplacajac pieniazki w Danii jeszcze przed osiagnieciem wieku emerytalnego tracimy 60% naszych pieniedzy , ktore odciagane byly w postaci skladek emerytalnych. Ale... zastanowcie sie kochani , poniewaz nie obejdzie sie bez konsekwencji prawnych, bowiem musicie wiedziec jak to sie ma w stosunku do prawa polskiego i waszej emerytury w ojczyznie. Po dosc ciekawej rozmowie z Zus-em dowiedzialam sie, iz gdy wyplacimy te pieniadze w Danii to okres za ktory pobierane byly skladki emerytalne nie bedzie nam sie liczyl do stazu pracy. Nie mozemy rowniez wyplacic tych pieniedzy i wplacic je w Zus-ie, poniewaz nasze prawo nie przewiduje takiej regulacji prawnej. Mozemy: np. wyplacic zgromadzone pieniazki w postaci 40 %  i ulokowac je na Indywidualnum Koncie Emerytalnym tzw. IKE , ktore jak moze niektorzy wiedza zwolnione jest od tzw. podatku Belki. Mysle ze to chyba tez dobra perspektywa dla osob , ktore zdecyduja sie wyplacic pieniadze.
serdecznie pozsdrawiam.

asd

  • Gość
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Paź 2009, 12:04:21 »
Hej . Widze ze temat na czasie poniewaz sama mialam watpliwosci i zadzwonilam do Warszawy do glownego Oddzialu Zus-u i rozmawailam z doradca od spraw zwiazanych z emerytura i skladkami.

A wie sprawa wyglada tak: wyplacajac pieniazki w Danii jeszcze przed osiagnieciem wieku emerytalnego tracimy 60% naszych pieniedzy , ktore odciagane byly w postaci skladek emerytalnych. Ale... zastanowcie sie kochani , poniewaz nie obejdzie sie bez konsekwencji prawnych, bowiem musicie wiedziec jak to sie ma w stosunku do prawa polskiego i waszej emerytury w ojczyznie. Po dosc ciekawej rozmowie z Zus-em dowiedzialam sie, iz gdy wyplacimy te pieniadze w Danii to okres za ktory pobierane byly skladki emerytalne nie bedzie nam sie liczyl do stazu pracy. Nie mozemy rowniez wyplacic tych pieniedzy i wplacic je w Zus-ie, poniewaz nasze prawo nie przewiduje takiej regulacji prawnej. Mozemy: np. wyplacic zgromadzone pieniazki w postaci 40 %  i ulokowac je na Indywidualnum Koncie Emerytalnym tzw. IKE , ktore jak moze niektorzy wiedza zwolnione jest od tzw. podatku Belki. Mysle ze to chyba tez dobra perspektywa dla osob , ktore zdecyduja sie wyplacic pieniadze.
serdecznie pozsdrawiam.


Pension to jest cos takiego jak polskie IKE. Mozna oplacac, ale nie trzeba. I nie ma to nic wspolnego z normalna podstawowa dunska emerytura. Wiec ZUS nie moze sobie powiedziec, ze nie wliczy okresu przepracowanego w Danii do polskiej emerytury. Zarowno pension w Danii, jak i IKE w Polsce mozesz sobie zlikwidowac. Jest to tylko dodatek to Twojej wypracowanej emerytury.


bella1000

  • Gość
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Paź 2009, 14:39:37 »
Uprzejmie informuje, iz informacje o IKE podalam jako forme przykladu oszczedzania na emeryture w Polsce pieniedzy  wyplaconych np . z Pension Danmark.

Ps. Nie rozumiem po co ten sarkazm ?
      Tak poinformowal mnie pracownik Zus-u
      A Pan to chyba troszke zlosliwy?. Mysle, ze nie zrozumial Pan do konca mojego przekazu informacji . Serdecznie pozdrawiam i     zapraszam do lektury.

asd

  • Gość
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Paź 2009, 22:53:25 »
Uprzejmie informuje, iz informacje o IKE podalam jako forme przykladu oszczedzania na emeryture w Polsce pieniedzy  wyplaconych np . z Pension Danmark.

Ps. Nie rozumiem po co ten sarkazm ?
      Tak poinformowal mnie pracownik Zus-u
      A Pan to chyba troszke zlosliwy?. Mysle, ze nie zrozumial Pan do konca mojego przekazu informacji . Serdecznie pozdrawiam i     zapraszam do lektury.


Nie zlosliwy, troszke skorygowalem to co Pani napisala. Jezeli zlikwiduje sie Pension to nie ma to wplywu na polska emeryture przy powrocie do Polski, gdyz dziala to za podobnej zasadzie co polski IKE i jest to dobrowolne.

Teraz zlosliwy bede. Ale tak to jest jak osoba pytajaca dokladnie nie wytlumaczy o co jej chodzi, a biedny urzednik nie jest przeciez jasnowidzem. Emerytura to emerytura, no nie. To co zacytowalem ponizej to jest bzdura. Przypomne, ze w tym temacie piszemy o PENSION. Radze zadzwonic jeszcze raz, ale tym razem prosze im powiedziec co, jak i za ile.

Cytuj (zaznaczone)
Ale... zastanowcie sie kochani , poniewaz nie obejdzie sie bez konsekwencji prawnych, bowiem musicie wiedziec jak to sie ma w stosunku do prawa polskiego i waszej emerytury w ojczyznie. Po dosc ciekawej rozmowie z Zus-em dowiedzialam sie, iz gdy wyplacimy te pieniadze w Danii to okres za ktory pobierane byly skladki emerytalne nie bedzie nam sie liczyl do stazu pracy.

jest.info

  • Gość
Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Paź 2009, 12:53:01 »
Powyzej napisalem Pracownicze Konto Emerytalne ale mialem na mysli Pracowniczy Program Emerytalny (zobacz http://pl.wikipedia.org/wiki/Emerytura), bo jak rozumiem, to jest polski odpowiednik dunskich skladek emerytalnych.

poloniainfo.dk

Odp: Jeszcze raz... PENSION / EMERYTURA...
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Paź 2009, 12:53:01 »

 

PENSION DENMARK

Zaczęty przez kuku4Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4959
Ostatnia wiadomość 18 Sty 2012, 12:30:28
wysłana przez kuku4
Pension Danmark - jednorazowa wypłata po śmierci ubezpieczonego

Zaczęty przez User2023Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3189
Ostatnia wiadomość 06 Lut 2023, 22:41:35
wysłana przez User2023
PENSION

Zaczęty przez jankes87Dział Hydepark

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 10315
Ostatnia wiadomość 10 Lut 2014, 22:32:23
wysłana przez kitty
Oplacanie SH i Pension Danmark

Zaczęty przez Anna1234Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3770
Ostatnia wiadomość 18 Maj 2015, 12:57:55
wysłana przez Mirelle
Pension Danmark -Pytanie?

Zaczęty przez michal1690Dział Podatki

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 25074
Ostatnia wiadomość 06 Sie 2015, 16:38:04
wysłana przez zpatentem