poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: mlode mamusie w Danii  (Przeczytany 275285 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Quit

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: +0/-1
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #120 dnia: 18 Sie 2008, 06:56:57 »
Wiesz Magi... ja bym chyba napisala jakas skarge czy cos... skoro Ciebie ignoruja, no bo jak inaczej mozna nazwac wzruszanie ramionami twojego wlasnego lekarza rodzinnego, to ja bym postawila sprawe na ostrzu noza, moze to pomoze?

Offline marti

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #121 dnia: 18 Sie 2008, 10:03:44 »
Quit ja doskonale wiem, ze ciaza to nie choroba, ale niestety moja praca jest cieżka dla kobiet, które nie są w ciąży a co dopabuse dla tych co są, dlatego ja od razu idę na zwolnienie. Poza tym mam zagrożoną ciążę więc o pracy w tym zakładzie nie ma mowy.
Wlasnie sie dziwilam dlaczego lekarz po prostu nie moze wypisac zwolnienia, a tu sie okazuje ze firma musi za to zaplacic.
Co do tego tłumacza, to ja nic nie powiedziałam przy wizycie o tym, ale może wystarczy jak powiem położnej przy wizycie..

mama

  • Gość
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #122 dnia: 18 Sie 2008, 17:38:42 »
magi - ja rodzilam w hvidovre hospital, uwazam ze nie moglam trafic lepiej :) super opieka podczas porodu (jest wanna na sali jesli masz ochote rodzic w wodzie, pilki, taborety i cos tam jeszcze ku zmianie pozycji). po porodzie dostajesz pokoik (dla siebie i malzona) i tam mozecie zostac 2 noce. dnia naastepnego jest badanie lekarskie, porady co do cwiczen miesni miednicy, polozne sa na kazde zawolanie, odpowiadaja na wszelkie pytania, bardzo pomocne.
jesli masz jakies konkretne pytania, to chetnie odpowiem

magi

  • Gość
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #123 dnia: 19 Sie 2008, 20:12:32 »
Mama - wielkie dzięki za odpowiedź :). Podniosłaś mnie na duchu. Wszystkie panie, które znam, i które rodziły w Danii mówią wyłącznie o Rigs Hospital. Gdybyś mogła podać mi swój adres mailowy to chętnie podpytałabym o kilka rzeczy związanych ze szpitalem. Pozdrawiam - Magi.

mama

  • Gość
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #124 dnia: 20 Sie 2008, 11:04:34 »
magi - mozesz pisac na 0spam@wp.pl (pierwsze jest zero)

Offline patsy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #125 dnia: 08 Wrz 2008, 20:51:11 »
drogie przyszłe mamy!mam pytanie !pracuję krótko,bo dopabuse kilkanaście dni!jestem w pierwszym trymestrze!nie czuję się zaciekawie!w pracy nic nie wiedzą o moim stanie!chcę spróbowac wytrzymać jeszce ile się da ale wiadomo że niezawsze jest to od nas zależne!czy  w takiej sytuacji mogę liczyć na jakieś pieniążki od pracodawcy bądż komuny na czas mojej ewentulnej nieobecności!?z góry ziękuję za odpowiedzi bądż rady co i jak!

Offline marti

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #126 dnia: 09 Wrz 2008, 16:02:14 »
Z tego co wiem to żeby wogole dostać jakiekolwiek pieniążki za chorobe to trzeba pracować minimum 8 tygodni. Druga sprawa też zależy od firmy. W mojej trzeba pracować trzy miesiące i dopabuse po tym czasie oni płacą za chorobę. Ja zachorowalam przed upływem teko czasu i nie dostalam kasy na wyplatę, więc musialam udac się do komuny, ktora po wielkich bólach mi wypłacila..

Natomiast teraz jestem też na chorobowym  z powodu ciąży (a właściwie zbyt ciężkiej pracy dla kobiet w ciąży) i dostałam wypłatę od firmy (za 2 tyg), a dalej już będzie płacić komuna... Dziś akurat składalam papierek w komunie.


poloniainfo.dk

Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #126 dnia: 09 Wrz 2008, 16:02:14 »

Offline aniulka@25

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #127 dnia: 09 Wrz 2008, 23:07:32 »
Witam wszystkich:-) Jestem mamusia od 7 tygodni :-) Rodzilam w szpitalu w Holbæk ponad 60 godzin:-(. Moj synek wazyl 3200 i mierzyl 51 cm urodzilam tydzien przed terminem. Opieka medyczna nawet mnie zadowolila  w szpitalu rozmawialam po angielsku i troche po dunsku takze bez problemu mozna sie dogadac .Przy porodzie byl moj narzeczony i jedna polozna ktora bardzo podtrzymywala mnie na duchu i duzo pomogla dzieki niej mniej sie balam bylam troszke spokojniejsza bo to moj pierwszy porod. Ja mialam ze soba wszytsko dla siebie i dziecka cala wielka torbe napakowana po brzegi jednak okazalo sie ze kompletnie nic nie musialam brac poniewaz wszytsko jest na miejscu po porodzie dostalam pokoj dla mnie i dzidziusia i oczywiscie mojego narzeczonego.W szpitalu bylam 2 dni:-).Dzis moj synek wazy juz 4400 i jest zdrowiutkim bobaskiem:-)

Offline karolcia19877

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #128 dnia: 10 Wrz 2008, 13:10:34 »
witam i gratuluje synka:) zycze zeby zdrowo rosl i byl grzeczniutki;) pozdrawiam

Offline aniulka@25

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #129 dnia: 10 Wrz 2008, 15:34:39 »
Mam jedno pytanko czy wasze dzidzusie mialy robione bioderka tak jak to w Polsce sie robi?
I czy jakies szczepienia tu sie wykonuje bo moj synek mial narazie tylko krew badana nic wiecej:-)

[Posted on: 10 Wrzesień  2008, 14:06:45]

Jeszcze jedno pytanko- gdzie nadawaliscie imie dla dziecka bo ja dostalam tylko papier ze skatu z nr cpr dziecka bez imienia i z kosciola akt urodzenia tez bez imienia? Moze jest jakies forum gdzie byl poruszany ten temat bo niestety nie moge znalezsc? I jak dlugo sie czeka na zolta karte dla dziecka trezba cos zglaszac czy gmina sama wystawi?Z gory dziekuje i przepraszam ze poruszam ten temat wlasnie tu ale nic nie moge znalezsc moze pomozecie:-)

[Posted on: 10 Wrzesień  2008, 14:09:40]

Czy mieszkaja jakies mamusie w okolicach Ringsted lub Roskilde mieszkam 20 km od Ringsted w Tingerup

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #130 dnia: 10 Wrz 2008, 17:21:56 »
Hej aniulka@25

Jeżeli chodzi o badanie bioderek, to wykonała je pielęgniarka środowiskowa jak córcia miała tydzień. Zbadała też czy ma wszystkie odruchy prawidłowe, czy się dobrze rozwija, zmierzyła ją i zważyła. Wszystko zapisała w książeczce dziecka, którą dała Julce. Jak Julka miała 3 tygodnie, pielęgniarka znów przyszła i wykonała te same czynności, i znów zapisała w książeczce dziecka. W pierwszym roku niemowlęcia pielęgniarka przychodzi około 3 do 5 razy, w zależności od potrzeb. Potem jeszcze jak dziecko ma 1,5 roku i 3 lata.

W Danii przyjęte jest też chodzić też z dzieckiem na wizyty kontrolne do lekarza rodzinnego i powinny się one odbywać jak dziecko ma: 5 tygodni, 5 miesięcy, 12 miesięcy, 2, 3, 4 i 5 lat.

Jeżeli chodzi o szczepienia to są wykonywane u lekarza rodzinnego jak dziecko ma: 3 miesiące, 5 miesięcy, 12 miesięcy, 15 miesięcy, 5 i 12 lat. O tych wszystkich wizytach można przeczytać w książeczce dziecka.

Jeżeli chodzi o nadawanie imienia, to my z mężem nadawaliśmy imię córeczce w kirkekontor w kościele. Żółta karta zaś przyszła pocztą automatycznie i nie musieliśmy się o nią starać.

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na wszystkie twoje pytania. W razie potrzeby pisz na priv.
Pozdrawiam.



[Posted on: 10 Wrzesień  2008, 17:20:28]

Acha.  Dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak wygląda sprawa z urlopem rodzicielskim w Danii, polecam w dziale Rodzina jest przyklejony wątek o tytule " urlop rodzicielski ". Poniżej link do tego wątku:

http://poloniainfo.dk/forum?topic=10908.0
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

mama

  • Gość
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #131 dnia: 11 Wrz 2008, 22:53:51 »
hej aniulka,
rybka napisala co i jak
na nadanie imienia macie pol roku, potem dostanie z urzedu :) imie nadajecie w kosciele, arkusz chyba mozna znalezc na stronce internetowej personalregistrering.dk czy jakos tak

ja tylko dodam, ze nie, bioderek nie bada sie tak jak w polsce, nie przeprowadza sie tutaj 10 razy niepotrzebnego usg, nie chodzi sie z dzieckiem do neurologa, pediatry a nawet logopedy (jak to jedna mama z innego forum robila). tu wszystkim zajmuje sie pielegniarka ewen. lekarz podczas badania w 5 tygodniu. i wszyscy sa zdrowi!
« Ostatnia zmiana: 12 Wrz 2008, 12:14:13 wysłana przez willy »

Offline karolcia19877

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #132 dnia: 12 Wrz 2008, 11:00:23 »
my najpierw dostalismy akt urodzenia bezimienny ale powiedzialam pani w tym urzedzie koscielnym ze chce zrobic dziecku paszport i potrzebuje imienny akt to wydala mi go w ciagu kilku dni. pozdrowienia dla mamusiek:):):)

Offline dorotka1906

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #133 dnia: 12 Wrz 2008, 14:05:08 »
Witam, cieszę się że trafiłam na Wasz wątek. Jestem tu nowa, mieszkamy w Kopenhadze od 3 miesięcy i mam 8 miesięczną córeczkę. Bardzo chętnie przyłączę się do klikania z innymi mamusiami :).

Korzystając z okazji chciałabym zapytać czy któraś z Was mogłaby mi poradzić jak wygląda tutaj opieka nad kilkumiesięcznym dzieckiem nie urodzonym w Danii? Byliśmy u lekarza rodzinnego ale powiedziano nam jedynie kiedy mamy zgłosić się na szczepienie, a ja chciałabym wiedzieć czy mała dobrze się rozwija, ma odpowiednią wagę i czy mój "system" żywienia jest dobry dla niej?

Pozdrawiam!

Offline patsy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #134 dnia: 13 Wrz 2008, 17:46:31 »
chciałabym sie dowiedzieć czy w Danii tak jak w Polsce kobieta w ciąży jest pod  "ochroną" jeżeli chodzi o pracę!tzn. czy można lub nie można jej zwolnić!

poloniainfo.dk

Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #134 dnia: 13 Wrz 2008, 17:46:31 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 257623
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1846
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 28841
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 35267
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 32988
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand