poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: mlode mamusie w Danii  (Przeczytany 274551 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ratatata

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 39
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #690 dnia: 12 Sie 2013, 17:19:14 »
Electra,znajomi po części głupstwa opowiadają  :-X w Danii nie ma czegoś takiego jak pieniądze za poród ?  :o :o :o jeśli chodzi o zasiłek na dziecko to takowy jest a i owszem ale z tego co się orientuję to 25 % tej kwoty w tej chwili dostaniecie,proszę mnie poprawić jeśli się mylę  :P :P 

Edit:
wypłacany jest kwartalnie, zasiłek ten będzie wam przysługiwał nie zależnie od tego czy dziecko będzie mieszkało w Danii czy w Polsce,także bez pośpiechu,dopełnijcie najpierw wszystkich formalności i w drogę ...  :)

Offline electra_89

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #691 dnia: 12 Sie 2013, 17:31:37 »
Electra,znajomi po części głupstwa opowiadają  :-X w Danii nie ma czegoś takiego jak pieniądze za poród ?  :o :o :o jeśli chodzi o zasiłek na dziecko to takowy jest a i owszem ale z tego co się orientuję to 25 % tej kwoty w tej chwili dostaniecie,proszę mnie poprawić jeśli się mylę  :P :P
Chodzi mi o coś w stylu "becikowego".. I w sumie to może źle sformułowałam całą sytuację, teraz do mnie dotarło. Nie pisałam tylko o sobie, że na dzieńdobry na wjazd dostanę kasę bo zaszczyciłam Danię swoją obecnością, bardziej chodziło mi o to, czy jeśli chłopak "dopisze mnie" (?) do swoich zarobków, ubezpieczenia, zamelduje to czy na czas porodu i wieku dziecka odpowiedniego, żebym rozpoczęła pracę, to czy należy się jakieś "becikowe". Tylko pewnie musielibyśmy być małżeństwem, ale planujemy w późniejszym czasie. Przepisy niezbyt dużo mi pomagają bo nikt osobiście się tam nie wypowiada ile musiał czekać itd.. No i chyba 25% dostaje się po 6-ciu miesiącach przepracowanych, z tego co wyczytałam.. W Polsce mam wszystko pewne, tak czy inaczej nikt nie powinien się dziwić że "kombinuję", innego wyjścia nie mam puki co jeśli chcę być razem z nim.

Offline Ratatata

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 39
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #692 dnia: 12 Sie 2013, 17:44:26 »
Niestety,nie ma czegoś takiego jak becikowe , pozostaje jedynie ten zasiłek na dziecko  :-[ ułatwić wam "start" może wyższy fradrag ,twój mąż/niemąż prawdopodobnie będzie mógł otrzymać twoją kwotę wolną od podatku (rocznie chyba 42.900 ) ,w tej sprawie powinniście się udać do skatu,tam zmienią mu kartę podatkową  :)

Jest jeszcze coś takiego jak pieniądze za opiekę nad dzieckiem w domu ale to w nielicznych kommunach,także na to bym się nie nastawiała no i najwcześniej można ten dodatek pobierać po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy i przez czas nie dłuższy jak jeden rok  :)

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #693 dnia: 12 Sie 2013, 17:52:51 »
Elektra, ci znajomi jakichś opowieści dziwnej treści ci naopowiadali  ;D ;D ;D

Po pierwsze- w Danii nie ma "becikowego". Jeśli pracowałaś, dostajesz zasiłek macierzyński, "barsel". Jeśli nie- "rodzinne"- "bornepenge ", co było juz wyjaśnione.

Gdy dziecko się urodzi, wyrób mu jak najszybciej w Polsce dowód osobisty, będzie potrzebny wraz zaktem urodzenia i zdjęciami do starania się o "ophold".

Gdy chłopak będzie miał już wszystko tu "ustawione", czyli mieszkanie dla Was itd., wtedy spokojnie możecie przyjeżdżac i starać się o pobyt na zasadzie "łączenia rodzin".
Jeden "kruczek", o którym pisała Jomir- dobrze byłoby udokumentować wspólne mieszkanie w Polsce, bo ...może być cięzko. Co prawda nie każdy urzędnik tego wymaga, no, ale trzeba być i na taką ewentualność przygotowanym.
Co do wyjazdu a ew. ubezpieczenia dziecka- wiadomo, kazda z mam tym się martwi, co będzie, gdy trzeba będzie iść z dzieckiem do lekarza zaraz po przyjeździe, a tu "żółta karta " jeszcze nie dotarła. Co prawda obiło mi się o uszy, że wszystkie dzieci w UE są ubezpieczone "automatycznie", ale warto jeszcze w Polsce się dowiedzieć, jak to w rzeczywistości wygląda i co trzeba załatwić.
Cóż, przygotuj sie na życie z jednej pensji przez ok. rok, póki dziecko nie pójdzie do dagpleje, a Ty do pracy.
I SZKOŁA, SZKOŁA językowa- to powinien być Twój priorytet, póki nie pracujesz .
Aha, a chłopak , jeśli jeszcze tego nie zrobił, niech jak najszybciej zacznie opłacać  A-kasse.
To tyle chyba z "praktycznych informacji".
" Polak gorszego sortu"

Offline Ratatata

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 39
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #694 dnia: 12 Sie 2013, 18:04:43 »
Tu masz cały wątek na temat :tilskud til pasning af egne børn
http://www.poloniainfo.dk/forum/index.php/topic,1053546.0.html

Ja byłam z synem u lekarza bez żółtej karty i nikt problemu z tego powodu nie robił, po prostu zgłosiłam w recepcji ,że żółta karta jeszcze nie dotarła...  8)

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #695 dnia: 12 Sie 2013, 18:20:26 »
Moje wyliczenia:
Dostanie około 250 koron/miesiąc rodzinnego.
Za wynajem lokum zapłaci około 2000 koron/miesiąc.
Miłość i potrzeba bycia razem jest kosztowna, hahaha.

Offline electra_89

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #696 dnia: 12 Sie 2013, 18:31:27 »
Moje wyliczenia:
Dostanie około 250 koron/miesiąc rodzinnego.
Za wynajem lokum zapłaci około 2000 koron/miesiąc.
Miłość i potrzeba bycia razem jest kosztowna, hahaha.
Noo strasznie śmieszne, faktycznie.. boki zrywać.

poloniainfo.dk

Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #696 dnia: 12 Sie 2013, 18:31:27 »

Offline electra_89

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #697 dnia: 12 Sie 2013, 18:35:57 »
Elektra, ci znajomi jakichś opowieści dziwnej treści ci naopowiadali  ;D ;D ;D

Po pierwsze- w Danii nie ma "becikowego". Jeśli pracowałaś, dostajesz zasiłek macierzyński, "barsel". Jeśli nie- "rodzinne"- "bornepenge ", co było juz wyjaśnione.

Gdy dziecko się urodzi, wyrób mu jak najszybciej w Polsce dowód osobisty, będzie potrzebny wraz zaktem urodzenia i zdjęciami do starania się o "ophold".

Gdy chłopak będzie miał już wszystko tu "ustawione", czyli mieszkanie dla Was itd., wtedy spokojnie możecie przyjeżdżac i starać się o pobyt na zasadzie "łączenia rodzin".
Jeden "kruczek", o którym pisała Jomir- dobrze byłoby udokumentować wspólne mieszkanie w Polsce, bo ...może być cięzko. Co prawda nie każdy urzędnik tego wymaga, no, ale trzeba być i na taką ewentualność przygotowanym.
Co do wyjazdu a ew. ubezpieczenia dziecka- wiadomo, kazda z mam tym się martwi, co będzie, gdy trzeba będzie iść z dzieckiem do lekarza zaraz po przyjeździe, a tu "żółta karta " jeszcze nie dotarła. Co prawda obiło mi się o uszy, że wszystkie dzieci w UE są ubezpieczone "automatycznie", ale warto jeszcze w Polsce się dowiedzieć, jak to w rzeczywistości wygląda i co trzeba załatwić.
Cóż, przygotuj sie na życie z jednej pensji przez ok. rok, póki dziecko nie pójdzie do dagpleje, a Ty do pracy.
I SZKOŁA, SZKOŁA językowa- to powinien być Twój priorytet, póki nie pracujesz .
Aha, a chłopak , jeśli jeszcze tego nie zrobił, niech jak najszybciej zacznie opłacać  A-kasse.
To tyle chyba z "praktycznych informacji".
A łączenie rodzin to nie jest to, że chłopak musiał by być duńczykiem i płaci się 50tyś kr ? coś o tym czytałam.
O szkole już słyszałam, mam zamiar iść, puki co angielski dość dobrze. Dzięki za info :P

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #698 dnia: 12 Sie 2013, 19:14:03 »
A łączenie rodzin to nie jest to, że chłopak musiał by być duńczykiem i płaci się 50tyś kr ? coś o tym czytałam.
O szkole już słyszałam, mam zamiar iść, puki co angielski dość dobrze. Dzięki za info :P
A może lepiej obserwuj znaki  :)

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #699 dnia: 12 Sie 2013, 19:48:55 »


Ja byłam z synem u lekarza bez żółtej karty i nikt problemu z tego powodu nie robił, po prostu zgłosiłam w recepcji ,że żółta karta jeszcze nie dotarła...  8)

...i znów to samo... ::)
Ratatata, ZAGWARANTUJESZ Electrze, że ona, gdy pójdzie bez żółtej karty, nie będzie miala problemów?
To może mogłaś być tak "mądra" i radzic też jej, by tu przyjechała i rodziła "po prostu" bez żółtej karty- wystarczyłoby przeciez, by powiedziała w recepcji, że jeszcze nie dotarła 8).

To tym "Duńczyku" i 50 tys DKK kaucji to o inne zasady chodzi (chodziło???)
Wy ubiegacie się o pozwolenie na pobyt na warunkach unijnych, więc wystarczy kontrakt na pracę i zameldowanie. No i te dochody- niech chłopak dowie się w jego odpowiednim Statsforv. , ile potrzebujecie na miesiąc. Bardzo możliwe, że kwota 5600, którą podała mi pani w Odense, wcale nie musi "obowiązywać" w innych regionach.

Co do angielskiego "dobrze"- to od dawna już nie jest żaden "atut", teraz wszędzie w ofertach pracy "duński".Owszem, z tylko angielskim tez można pracę jakąś znaleźć, jak ma się szczęście, ale duński to podstawa, jeśli nie chcesz liczyć tylko na szczęście.
" Polak gorszego sortu"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #700 dnia: 12 Sie 2013, 20:10:38 »
A nie lepiej ze znajomymi rozmawiac na inne tematy, a forum traktowac jako inna rzeczywistosc???
Sama wiesz, jak to jest w praktyce ;) :D
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #701 dnia: 12 Sie 2013, 20:14:43 »
Nie piereżywaj towariszcz Aisak. Wiekszość ludzi tutaj załatwia po prostu interesy. Takiego społecznika jak Ty to ze świeczką szukać, hahaha.
Tak i lige måde ;) :D (bo to forum polskie :o :D )
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #702 dnia: 12 Sie 2013, 20:30:42 »
Proponuje to jakoś uczcić  :) może ...

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #703 dnia: 12 Sie 2013, 20:35:49 »
Naprawde sie zmienilo???
Ma sie zmienic, jeszcze nie oznacza, ze sie zmienilo. I jak sie zmieni.
Poki co takie sa reguly:
https://www.borger.dk/Sider/Boerne-ungeydelse-regler-udlaendinge.aspx

A ostatnia obowiazujaca ustawa jest z 2010 roku:
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=130670

Jak pisalam, Unia naciska, Dania kombinuje. Poki  co jest jak jest.
A jest masowa wymiana koszulek miedzy partiami.
Jeszcze raz zacytuje Edyte: "Wszystko sie moze zdarzyc..."
Dobra , masz racje, jak zwykle ;). Pewne tylko w 99%. Moj blad :D

http://www.skm.dk/presse/presse/pressemeddelelser/9648.html
oraz
https://www.borger.dk/Sider/Familieydelser-optjeningsprincip-aendring.aspx
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline Ratatata

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 39
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #704 dnia: 12 Sie 2013, 20:46:10 »
...i znów to samo... ::)
Ratatata, ZAGWARANTUJESZ Electrze, że ona, gdy pójdzie bez żółtej karty, nie będzie miala problemów?
To może mogłaś być tak "mądra" i radzic też jej, by tu przyjechała i rodziła "po prostu" bez żółtej karty- wystarczyłoby przeciez, by powiedziała w recepcji, że jeszcze nie dotarła 8).

Tak,tak... znów to samo ...  8)
Hahahaha... byłam święcie przekonana zanim napisałam tego posta,że to właśnie ty zareagujesz i zrobisz to w taki sposób jak widać powyżej... haha... ;D   ;D jak do mnie piszesz to o pół tonu niżej,bardzo proszę  ;D


Po pierwsze niczego ,nikomu nie gwarantuje (tak dla jasności) ,opisałam swój przypadek,nigdzie w żadnym z moich postów nie pisałam,żeby Electra na gwałt przyjeżdżała do Danii bo jakoś to będzie ;D
jak napisałaś powyżej mogłam być taka "mądra" ale nie jestem,za to na tym forum są mądrzejsze postacie ode mnie ,żeby nie powiedzieć przemądrzałe ...  8)
Po drugie informacja o tym,że mogę iść z dzieckiem do lekarza zanim żółta karta dotrze mam od położnej środowiskowej z Danii  ;D

a jako ciekawostkę podam ,że na niebieską kartę czekałam tu w Danii rok,dotarła pocztą akurat wtedy kiedy straciła ważność  ;D ::) :o

poloniainfo.dk

Odp: mlode mamusie w Danii
« Odpowiedź #704 dnia: 12 Sie 2013, 20:46:10 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 249603
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 47
Ostatnia wiadomość Dzisiaj o 09:15:48
wysłana przez Nancyfrank
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26392
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32669
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29544
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand