poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??  (Przeczytany 262359 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

ÆROZOL

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #105 dnia: 12 Gru 2008, 00:49:16 »
k3 wroc do mojego pierwszego postu, przeanalizuj go 3x,  zrozum co mam na mysli, wywnioskuj czy pracowalem tu 12mc, znajdz pytanie retoryczne a potem sie wypowiadaj. Forum nie polega na produkowaniu durnych odpowiedzii i nabijaniu sobie liczby  wyslanych postow, zeby byc bardziej hero. Dobranoc.

K3

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #106 dnia: 12 Gru 2008, 01:32:43 »
k3 wroc do mojego pierwszego postu, przeanalizuj go 3x,  zrozum co mam na mysli, wywnioskuj czy pracowalem tu 12mc, znajdz pytanie retoryczne a potem sie wypowiadaj. Forum nie polega na produkowaniu durnych odpowiedzii i nabijaniu sobie liczby  wyslanych postow, zeby byc bardziej hero. Dobranoc.


sam to napisałeś: nie masz EU-ophold, który jest przyznawany po 12 miesiącach nieprzerwanej pracy
tracąc wcześniej pracę zaczynasz wszystko od nowa....

a i się mylisz, twierdząc że nawet mając EU-ophold tracimy prawo pobytu...
zapoznaj się z tym:
"Your certificate of registration is contingent upon your being employed. If you lose or leave your job, you will normally lose the right to reside in Denmark. However, you may still be allowed to stay in Denmark, if you:

    *
      are temporarily unable to work due to illness or an accident,
    *
      have lost your job through no fault of your own (e.g. due to cutbacks), and are registered with your local job centre and actively seeking employment,
    *
      have started on vocational training in connection with your job, or
    *
      have lost your job through no fault of your own (e.g. due to cutbacks), and have started on vocational training of any type."

skoro nie masz wspomnianego EU-ophold, to nie dość, że nie masz prawa do pomocy socjalnej, na dodatek nie masz prawa do nauki w Sprogcenter (bezpłatnej), nie mówiąc już o tym że taka nauka nie upoważnia do otrzymania prawa do pobytu (bo założeniem tej szkoły jest to, że jest to nauka dla osób tutaj legalnie przebywających na podstawie pozwolenia na pracę, wymiany studenckiej czy łączenia rodzin)
a ty na podstawie tejże nauki usiłujesz wyłudzić pozwolenie, które daje prawo do owej nauki.... i kolo się zamyka.... po prostu nie ta kolejność....

i w związku z tym cały czas pozostaję na swoim stanowisku, ze jesteś zwykłym złodziejem

Klingon

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #107 dnia: 12 Gru 2008, 09:04:51 »
ÆROZOL, piszesz ze wywalczyles zasilek z gminy ktory twoim zdaniem sie tobie nie nalezy i pytasz, czy przedluzysz otrzymywanie tego zasilku jezeli pojdziesz do szkoly jezykowej. Nie jeden raz udalo tobie sie prawo "nagiac, niekoniecznie szybko i przyjemnie ale w finale zawsze usciskujac dlon zmeczonemu urzednikowi" ("Madremu urzednikowi").

Rozumiem ze nie masz zadnego majatku i na koncie bankowym masz ponizej 10 tys. kr, co jest warunkiem do otrzymania kontanthjælp (to nie jest zasilek dla wszystkich ale tylko dla tych co sami nie sa w stanie utrzymac sie).

Przypomnial mi sie program na TV2 o pracy policji, gdzie w jednym odcinku policjanci zapytali, od dluzszego czasu siedzacego na lawce na lotnisku w Kopenhadze Polaka, co tu robi. Okazalo sie, ze koledzy zostawili biednego rodaka zabierajac jego bilet a on nie ma pieniedzy na nowy. W ten sposob Polak wywalczyl od gminy pieniadze na bilet. Potem policjanci smiali sie, ze ta lawke powinni zlikwidowac bo czesto ktos tu "siedzi". ;D
« Ostatnia zmiana: 12 Gru 2008, 09:18:13 wysłana przez Klingon »

ÆROZOL

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #108 dnia: 12 Gru 2008, 12:43:29 »
Kingdon, napisalem, ze zasilek mi sie nalezy, tylko nie ma na to odpowiedniej sankcji prawnej. Mam ciaglosc pracy 2 lata, podatek 38%, A-kasse placone. Nikt mi do portfela nie zagladal przydzielajac kontanthjælp.  Do szkoly chodze juz jakis czas. Znam mase Polakow korzystajacych z tego przywileju. Dziwi mnie tylko, ze to wszystko konczy sie z data niewaznosci pozwolenia na pobyt, ktore oficjalnie w momencie utracenia pracy staje sie niewazne. Stad moja intryga czy przedluza mi pobyt na podstawie codziennej nauki, uczestnictwa w kursach oraz przynalezosci do Jobcenter. Jakbym byl tym za ktorego mnie macie, dawno bym podjal prace w jakis gazetach, i na podstawie kontraktu dostal eu ophold po 2tyg, po czym moglbym sie zwolnic i kontynuowac zycie na zasilku przez kolejny rok nieprawdaz? Ale nie, chce to zalatwic w sposob normalny i tak tez zrobilem. W tej sytuacji na prawde mozna wiele zrobic, przedewszystkim codzienna nauka jezyka po kilka godzin oraz roznorakie kursy. Tu nie chodzi o pieniadze bo one ledwo starczaja na utrzymanie sie. A polaczyc prace z tym o czym pisalem wczesniej jest bardzo trudne i pochlania wiele energii. Tak, jestem perfidnym leniem i w dodatku zlodziejem.

ÆROZOL

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #109 dnia: 12 Gru 2008, 13:57:36 »
aaaaa sorry przekrecilem  Twoj nick   ::)

Klingon

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #110 dnia: 12 Gru 2008, 14:10:11 »
To moze dostajesz zasilek dla bezrobotnych (dagpenge) ktory mozna otrzymac po roku czlonkostwa w a-kasie. Zasilek ten nie jest zalezny od majatku ale administrowany jest przez a-kase (przy zwiazkach zawodowych) a nie przez gmine.
W przypadku braku srodkow do zycia gmina (kommune) moze wyplacac starthjælp (pomoc na poczatek) lub kontanthjælp (pomoc gotowkowa).

gosc

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #111 dnia: 27 Lut 2009, 14:12:11 »
Szanowne forum
Obecnie z moim mezem Dunczykiem czekamy na papiery dotyczace family reunification under Eu rules poniewaz przed przeprowadzka do Danii mieszkalismy 1,5 roku w Polsce. Nasza sprawa jest bardzo opozniona a osoba, ktora zajmuje sie nasza sprawa twierdzi ze oni sa bardzo zajeci i maja ogromne opoznienie. W grudniu minelo 7 miesiecy.Niedlugo bedzie rok czekania na dokumenty.Mysle, ze sprawa otrze sie o ombudsmand.Wyczytalam, ze jako osoba z Eu moge w Danii ubiegac sie o tzw certifikat rezydencji.Nawet  w czasie kiedy ubiegam sie o family reunification.jestem pewna ze papiery z urzedu emigracji przyjda pytanie jest tylko kiedy.jesli w miedzyczasie niezaleznie od dokumentow z urzedu emigracyjnego dostalabym ten ceryfikat rezydencji to rozumiem, ze moge podjac legalna prace w Danii.Pytanie moje brzmi gdzie mozna sprawdzic ktore zaklady pracy sa objete umowa zbiorowa?

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #111 dnia: 27 Lut 2009, 14:12:11 »

Tula

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #112 dnia: 27 Lut 2009, 16:59:52 »
Wszystkie duze, aczkolwiek nie sadze, ze istnieje jakas lista.

Jesli poczeka Pani do maja, to problem w ogole zniknie, bo wtedy Dania otwiera nam rynek pracy.

gosc

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #113 dnia: 27 Lut 2009, 17:40:12 »
Dziekuje za odpowiedz. jesli Dania otwiera rynek pracy w maju 2009 roku to cos takiego jak Family Reunification dla Polakow ktorych malzonek jest Dunczykiem nie bedzie mialo zadnego znaczenia. Czy dobrze rozumiem?

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #114 dnia: 27 Lut 2009, 18:06:51 »
Wszystkie duze, aczkolwiek nie sadze, ze istnieje jakas lista.

Jesli poczeka Pani do maja, to problem w ogole zniknie, bo wtedy Dania otwiera nam rynek pracy.
Czy dalej będzie trzeba przedłużać pozwolenia o pracę - bo w tym wypadku chyba to zostanie wycofane.

???

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #115 dnia: 27 Lut 2009, 18:20:55 »
Zle Gosciu rozumiesz. Otwarcie rynku pracy a familiy reunification to dwie rozne bajki.
Polecam poczytanie informacji na stronach urzedu imigracyjnego.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Tula

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #116 dnia: 27 Lut 2009, 18:26:18 »
Czy dalej będzie trzeba przedłużać pozwolenia o pracę - bo w tym wypadku chyba to zostanie wycofane.
Tak mi sie wydaje, ze zostanie wycofane, aczkolwiek ja i tak w lutym sie ubiegalam o przedluzenie, bo wygaslo mi stare; dostalam po 4 tygodniach, juz bezterminowe.

gosc

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #117 dnia: 27 Lut 2009, 18:50:08 »
Rozumiem, ze jesli ktos tu jest na zasadach laczenia rodzin to jest jakby pod opieka panstwa dunskiego. Jesli dostane pozwolenie na zasadzie laczenia rodzin.To bede musiala to przedluzac ?Z praca wydaje mi sie logiczne ze zadnych pozwolen nie bedzie od maja 2009 roku.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #118 dnia: 27 Lut 2009, 20:35:50 »
Teraz sie nie mylisz  ;D

Kiedys bylo jeszcze tak, ze przy laczeniu rodzin od razu dostawalo sie pozwolenie na prace, nawe jak sie nie chcialo pracowac :)
Ale po 01. maja 2010, to juz nie bedzie mialo znaczenia.

Pierwsze pozwolenie dostaje sie na 2 lata, pozniej jeszcze na 2 lub 3, a po 5 jezeli ma sie dobre oceny ze "sprawowania" :) to mozna juz otrzymac staly pobyt. Ja bede probowala ze stalym przed uplywem 5 lat ... zobaczymy :)

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

gosc

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #119 dnia: 27 Lut 2009, 20:59:19 »
Jak wyglada sytuacja prawna polskiej zony, ktora ma ograniczony pobyt do 2010 z powodu laczenia rodzin i rozwodzi sie z dunskim mezem i chce mieszkac w danii?

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #119 dnia: 27 Lut 2009, 20:59:19 »

 

airshow 2008

Zaczęty przez maggie23Dział Hydepark

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 13042
Ostatnia wiadomość 11 Cze 2008, 23:14:16
wysłana przez kahma
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 21486
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3
Podatki w 2008????

Zaczęty przez dorotaa22Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6728
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2007, 10:44:38
wysłana przez Zurich
korekta za 2008

Zaczęty przez tazzolDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4943
Ostatnia wiadomość 05 Mar 2010, 23:58:37
wysłana przez Artar
JSC a ferie penge za 2008

Zaczęty przez SJC searchDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 10138
Ostatnia wiadomość 01 Cze 2009, 17:12:30
wysłana przez Gość