poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??  (Przeczytany 261672 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #120 dnia: 27 Lut 2009, 21:08:41 »
Zostanie jej udzielona pomoc, ale przepadna pieniadze wplacone na kaucje.

Poza tym prawo mowi, ze pozwolenie na pobyt na zasadach laczenia rodzin jest tak dlugo wazne jak czlonkowie rodziny, mieszkaja ze soba. Jezeli przestaja ze soba mieszkac, czlonek rodziny automatycznie traci podstawy do pobytu na zasadach laczenia rodzin. Gdyby czlonek rodziny nie byl czlonkiem UE, musialby wrocic do swego kraju. Wiadomo, ze z czlonkiem Unii jest inaczej.

Pisze o czlonkach rodziny, gdyz sama przerabiam problem podobnej natury - mianowicie z corka, ktora konczy niedlugo 18 lat i po pierwsze chcialaby zamieszkac w akademiku lub z kolezanka i nie moze, a po drugie w zwiazku z tym, ze mieszka z nami ze wzgedlu na nasze zarobki, bedzie otrzymywala najnizsze z mozliwych SU.

:) Tak wiec biedne dziecko jest skazane na mieszkanie z rodzicami az do momentu otrzymania stalego pobytu :) a biedni rodzice musza doplacac do niskiego SU :(
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

gosc

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #121 dnia: 27 Lut 2009, 21:18:07 »
Dokladnie nie wiem, ale na stronie urzedu emigracyjnego nyidanmark.dk jest dokladnie opisane, ze jak ludzie sie rozwodza a kobieta byla ofiara przemocy domowej i ma na to dowody to nie ma problemu z przedluzeniem pomimo ze juz z tym Dunskim mezem nie mieszka.Ale te zmiany  w dostepie do rynku pracy to od maja 2009 roku czy maja 2010?Zrozumialam z tego co Pani Mirra pisala ze nadal bedzie przedluzanie pobytu na zasadzie laczenia rodzin pomimo ze Polacy beda w Danii na tej samej zasadzie co obywatele starej Unii.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #122 dnia: 27 Lut 2009, 21:46:30 »
Trudno mi sie wypowiadac autorytatywnie i jednoznacznie. Nie pracuje w biurze imigraycyjnym, wiem tylko tyle ile przeczytam.
Faktycznie po uwagach z komisji europejskiej w pazdzierniku 2008 r. zlagodzono przepisy - np. w przypadku przemocy w rodzinie (musi byc udokumentowana), czy wieku wspolmalzonka.

Nie pisza nic o kaucji, wiec sie wlasnie przed chwila zaczelam z mezem zastanawiac czy nie powinni nam jednak zwrocic calosci.
W urzedzie tez tak naprawde nic nie wiedza. Jak Pani odnajdzie watek "kaucja i DP3" to zobaczy Pani co mi radca prawny urzedu imigracyjnego odpowiedzial w sprawie zwrotu kaucji w przypadku zdania DP3....

Tymczasem, ja dostalam juz potwierdzenie, z Job Center, ze zwrot tej kaucji dostaniemy w ciagu 3 tygodni...
Nietety wielokrotnie mi juz tutaj opadly rece z powodu braku kompetencji urzednikow.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #123 dnia: 28 Lut 2009, 19:50:01 »
Tak mi sie wydaje, ze zostanie wycofane, aczkolwiek ja i tak w lutym sie ubiegalam o przedluzenie, bo wygaslo mi stare; dostalam po 4 tygodniach, juz bezterminowe.


MI to wygasa akurat w maju więc może wyśle stosowne papiery.

Bezterminowe - znaczy trzeba spełniać jakieś specjalne warunki??

Tula

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #124 dnia: 28 Lut 2009, 20:18:36 »
Jedyny warunek to nieprzerwana praca u tego samego pracodawcy przez ostatnie 12 miesiecy; jesli u niego kontynuujesz, skladasz osobiscie ten wniosek w statsforvaltningen, czekasz okolo 4 tygodni. Wniosek mozna skladac na miesiac przed uplywem terminu poprzedniego pozwolenia.
Na koncu strony drugiej trzeba zaznaczyc kwadracik "Ansøgning om forlængelse / application for extension".

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #125 dnia: 01 Mar 2009, 09:32:08 »
Dzięki za info Tula, co do wniosku to złożę go listownie jak poprzednim razem.

arczi

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #126 dnia: 03 Mar 2009, 21:52:39 »
k3 wroc do mojego pierwszego postu, przeanalizuj go 3x,  zrozum co mam na mysli, wywnioskuj czy pracowalem tu 12mc, znajdz pytanie retoryczne a potem sie wypowiadaj. Forum nie polega na produkowaniu durnych odpowiedzii i nabijaniu sobie liczby  wyslanych postow, zeby byc bardziej hero. Dobranoc.

Ærozol, mam do ciebie pytanie - z jakim skutkiem udało ci się załatwić sprawę z pozwoleniem na pobyt?
Znalazłem się w bardzo podobnej sytuacji do tej którą opisałeś i nie wiem jakie druki i czy w "udlandzie"
czy w "komunie"mam składać. Pozdro.

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #126 dnia: 03 Mar 2009, 21:52:39 »

rokas

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #127 dnia: 04 Mar 2009, 08:47:40 »
Skladasz teraz dokumenty tylko w statsforvaltningen, udlændingesservice juz sie nami nie zajmuje; druk to bodajze OD1.

Offline arczi

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #128 dnia: 09 Mar 2009, 16:09:11 »
 Dzięki za szybką odpowiedź, w rozmowie telefonicznej urzędnik z statsforvaltningen stwierdził że nie muszę wypełniać
żadnych dokumentów, potwierdził że jest tego całkowicie pewien, ciekawe czy nie było to poprostu "odbicie piłeczki".

Pippi

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #129 dnia: 09 Mar 2009, 16:30:19 »
Witam moja sytuacja jest nastepujaca. Przyjechalam do Danii 2 lata temu do pracy, nieprzerwanie pracowalam u tego samego pracodawcy, teraz stracilam prace wiec jak rozumiem moje pozwolenie na pobyt wygasa. W miedzyczasie poznalam tu mojego partnera, od 1,5 roku mieszkamy razem, chcialabym tu zostac. Na jakiej podstawie moge sie ubiegac o pozwolenie na pobyt, zaznaczam ze nie jestesmy malzenstwem. Moze ktos z Panstwa potrafi cos doradzic, bede wdzieczna. Pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #130 dnia: 09 Mar 2009, 16:50:00 »
Wiza studencka - zwiazana z nauka, nawet dunskiego. Warunkiem jest wykazanie sie gotowka na utrzymanie, okolo 50.000 DKK na rok nauki.
Pol roku pobytu na poszukiwanie pracy. Od maja nie bedzie trzeba miec pozwolen.
Malzenstwo  i wiza "laczenie rodzin" jezeli jest to Dunczyk, lub europejski pobyt dla czlonka rodziny UE.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Pippi

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #131 dnia: 09 Mar 2009, 18:41:17 »
Dziekuje za odpowiedz. Moj partner jest dunczykiem, ja wystaralam sie o kontanthjelp na pol roku w zwiazku ze strata pracy , kontynuuje nauke dunskiego obawam sie co bedzie gdy po pol roku nie znajde pracy. Jesli chodzi o wize studencka to nie jestem pewna czy nie maja ograniczen wiekowych.

Pippi

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #132 dnia: 09 Mar 2009, 18:45:13 »
PS. W jobcenter dowiedzialam sie ze moge starac sie o pozwolenie na pobyt ze wzgledu na zwiazek partnerski, nawet niezalegalizowany, wystarczy wspolne oswiadczenie. Nie weryfikowalam tego jeszcze w Udlændingeservice ale daje to jakas nadzieje. Czy ktos z Panstwa ma jakies doswiaczenie w tej kwestiii?

Tula

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #133 dnia: 09 Mar 2009, 21:48:42 »
PS. W jobcenter dowiedzialam sie ze moge starac sie o pozwolenie na pobyt ze wzgledu na zwiazek partnerski, nawet niezalegalizowany, wystarczy wspolne oswiadczenie. Nie weryfikowalam tego jeszcze w Udlændingeservice ale daje to jakas nadzieje. Czy ktos z Panstwa ma jakies doswiaczenie w tej kwestiii?
Znajoma tak zrobila dwa lata temu; dostala pozwolenie na pobyt oraz cpr, ale nie na prace. Musieli tez zaplacic kaucje. Nie wiem, czy od tego czasu przepisy sie zmienily, najlepiej zapytaj u zrodla.

Offline vaxa_rys

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 475
  • Reputacja: +4/-6
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #134 dnia: 09 Mar 2009, 23:35:49 »
PS. W jobcenter dowiedzialam sie ze moge starac sie o pozwolenie na pobyt ze wzgledu na zwiazek partnerski, nawet niezalegalizowany, wystarczy wspolne oswiadczenie. Nie weryfikowalam tego jeszcze w Udlændingeservice ale daje to jakas nadzieje. Czy ktos z Panstwa ma jakies doswiaczenie w tej kwestiii?

ja tak dostalam pozwolenie na pobyt i CPR, nie bylo mowy na temat kaucji. Ksero calego paszportu, na formularzu uzasadnienie/prośba, no i potrzebny jakis dokument na to ze zwiazek trwa minimum 1,5 roku(wspolne listy adresowane na ten sam adres, umowa najmu mieszkania itd.)
powodzenia, bo jest potrzebne, wszystko zalezy na kogo sie trafi, mi przy biurku odmowili, wysłałam listownie i odpowiedz byla pozytywna po 5 tygodniach. jak sie nie uda, probowac do skutku, a nóz-widelec trafia papiery na biurko innej osoby, ktora akurat ma dobry dzień  :P

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #134 dnia: 09 Mar 2009, 23:35:49 »

 

airshow 2008

Zaczęty przez maggie23Dział Hydepark

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 12989
Ostatnia wiadomość 11 Cze 2008, 23:14:16
wysłana przez kahma
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 21175
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3
Podatki w 2008????

Zaczęty przez dorotaa22Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6697
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2007, 10:44:38
wysłana przez Zurich
korekta za 2008

Zaczęty przez tazzolDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4928
Ostatnia wiadomość 05 Mar 2010, 23:58:37
wysłana przez Artar
JSC a ferie penge za 2008

Zaczęty przez SJC searchDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 10093
Ostatnia wiadomość 01 Cze 2009, 17:12:30
wysłana przez Gość