poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??  (Przeczytany 169612 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #150 dnia: 16 Kwi 2010, 18:58:19 »
Zarejestrowanie w Stasforvaltningen w zwiazku z laczeniem rodzin (przyjazd do meza), daje Ci prawo pobytu i prawo do podjecia pracy w Danii. Jezeli masz registrerningsbevis wystawiony przez Statsforvaltningen, nie musisz nic innego wypelniac.

Offline kama

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #151 dnia: 16 Kwi 2010, 19:16:04 »
Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz.
Jednak moje pozwolenie dotyczy chyba tylko prawa do pobytu, a nie podjecia pracy.
Nie chce aby wygladalo ze jestem madrzejsza od Ciebie, bo Ty masz sporo wiedze, jak mozna zauwazyc, poprostu chcem miec pewnosc, ze w moich dokumentach jest wszystko ok.

Moze zacytuje ten fragment:
Du er fra blevet registeret som EU-statsborger ret til ophold i Danmark på grundlag af, at du er familiemedlem til en arbejdstager, jf.EU-opholdsbekendtgørelsens § 8, stk 1.
Din opholsret gælder så længe, du opfylder betingelserne i EU-opholds....
Såfremt du skifter opholdsgrundlag, skal du ansøge om et nyt registeringsbevis.
Ditregistreingsbevis er dokumentation for din ret til ophold i Danmark og bør bevares under opholdet i Danmark.Du modtager ikke opholdskort.


Jest, tam zdanie, ktore mowi, ze jesli zmieniam powod pobytu w Danii, powinnam wystapic i nowy registeringsbevis..
Czy podjecie pracy jest ta podstawa??
dziekuje jeszcze raz za szybka i rzeczowa odpowiedz, pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #152 dnia: 16 Kwi 2010, 20:51:36 »
Moze zacytuje ten fragment:
Din opholsret gælder så længe, du opfylder betingelserne i EU-opholds....
Såfremt du skifter opholdsgrundlag, skal du ansøge om et nyt registeringsbevis.
Ditregistreingsbevis er dokumentation for din ret til ophold i Danmark og bør bevares under opholdet i Danmark.Du modtager ikke opholdskort.

Prawo Twojego pobytu jest wazne tak dlugo jak dlugo spelniasz warunki okreslone w drektywie UE. Twoj dowod zarejestrowania (w Statsforvaltningen) daje Ci prawo pobytu w Danii. Rejestracja zastepuje karte pobytu, ktora wydawano przed 01.05.2009. Laczenie rodzin jest tylko jednym z warunkow pobytu w Danii. Kontrakt pracy jest rowniez warunkiem aby moc przebywac w Danii. Osobiscie uwazam, ze spelniasz az 2 warunki do prawa pobytu (a tym samym do prawa pracy). Jezeli jestes niespokojna, skontaktuj na wszelki wypadek Socialforvaltningen i zapytaj.   

Offline Bulinka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #153 dnia: 17 Kwi 2010, 19:01:26 »
Jest, tam zdanie, ktore mowi, ze jesli zmieniam powod pobytu w Danii, powinnam wystapic i nowy registeringsbevis..
Czy podjecie pracy jest ta podstawa??

moim zdaniem tak, bo mam podobnie w moich papierach.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #154 dnia: 17 Kwi 2010, 20:34:05 »
Jak juz wczesniej podalem w tym watku, prawo pobytu (a w tym rowniez prawo do pracy)  reguluje Dyrektywa unijna (EU-opholdsdirektiv). Dokument zarejestrowania w Statsforvaltning informuje wiedzy innym, ze prawo do pobytu posiadasie tak dlugo jakdlugo spelnione sa warunki okreslone ta dyrektywa. A jakie to warunki?

Wymienie tylko 2, ktore sa najbardziej aktualne i okreslone w BEK nr. 322 z 21/4 2009:

Rozdzial 2 § 3: osoby posiadajace ”arbejdstagerstatus”, tzn. osoby posiadjace zatrudnienie w Danii.
Tutaj nalezy podkreslic, ze osoby bezrobotne rowniez posiadaja ”arbejdstagerstatus” pod warunkiem zarejestrowania sie w Jobcenter (=osoby, ktore utracily prace nie z wlasnej winy i ktore aktywnie poszukuja pracy)

Rozdzial 3 § 8: osoby, ktore sa najblizszymi czlonkami osob  wymienionych w Rozdziale 2 § 3, tzn. zona/maz i dzieci, ktore przebywaja tutaj nazasadzie laczenia rodzin.

Jezeli te wyzej wymienione warunki sa spelnione, nie ma potrzeby ubiegac sie o zmiane rejestracji. Ponowna rejestracja jest konieczna jezeli warunki okreslone w ww dyrektywie nie sa wiecej spelnione.

Jako przyklad mozna podac zone, ktora przyjechala do meza nazasadzie laczenia rodzin i ktora nie pracuje. Po kilku miesiacach malzenstwo sie rozwodzi. Maz (pracujacy), nadal ma prawo do pobytu W Danii, zona natomiast nie spelnia wiecej warunkow dyrektywy !

Inny przyklad: maz ma prace, do niego przyjezdrz zona na zasadzie laczenia rodzin i w ten sposob spelnia warunki dyrektywy o prawie pobytu. Czy zona znajdzie prace czy tez nie, to tak dlugo jak bedzie pozostawala w zwiazku malzenskim, tak dlugo bedzie spelniala warunki do prawa pobytu.
Oczywiscie, jezeli maz straci prace i rownoczesnie utraci ”arbejdstagerstaus”, oboje nie beda spelnic warunkow do prawa pobytu.

Dlatego zmiana podstawy rejestracji w Statsforvaltningen z ”laczenia rodzin” na ”kontrakt pracy”, chociaz niekonieczna, moze okazac sie pozyteczna w przypadku, np. rozwodu, lub utraty przezmeza ”arbejdstagerstatus” (status pracownika).

Inna korzysc to w przypadku gdyby zona, ktora zmienila podstawe rejestracji (na kontrakt pracy) a przy tym byla rozwiedziona, nie tylko zachowuje status pracownika, ale rowniez podstawe do otrzymania pomocy socjalnej (np. w postaci kontanthjælp), jezeli nie jest ubezpieczona w inny sposob w przypadku bezrobocia.

Troche sie rozpisalem, ale sadze, ze moze pomoze to naswietlic poruszona problematyke.

Offline kama

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #155 dnia: 17 Kwi 2010, 20:46:16 »
Dziekuje jeszcze raz za odpowiedz.
Czytajac ostatnie najbardziej obszerne tlumaczenie, wydaje mi sie, ze wysle podanie o prawo pobytu i pracy, z adnotacja, iz prawo pobytu posiadam
Tak jak napisales Roga, roznie zycie moze sie potoczyc, utrata pracy itd, wprawdzie od miesiaca czerwca bede oplacac skladki A-kasse ale z mezem to roznie bywa:):) to taki zart:):)
Gdyby odpowiedz byla taka, ze nie potrzebuje pozwolen itd, zachowam go w swojej skrzynce w razie W gdyby kiedys mnie zapytano dlaczego nie zmienilam rodzaju pozwolenia.
Mam nadzieje, ze poradze sobie z jezykiem podczas pisania.
Jeszcze raz dziekuje za odopowiedzi

p.s. Bulinka, mialas podoba sytuacje jak rozumiem, zmienialas pozwolenie??

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #156 dnia: 18 Kwi 2010, 00:18:57 »
Tak na marginesie. Watek powinien brzmiec "Zmiany w prawie od 1 maja 2009" kiedy to uplynal okres przejsciowy dla Danii
w "traktowaniu" osob z innych krajow czlonkowskich.

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #156 dnia: 18 Kwi 2010, 00:18:57 »

Offline Bulinka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #157 dnia: 18 Kwi 2010, 09:29:57 »
kama, nie zmieniałam pozwolenia, ale gdy zmieni się powód mojego pobytu w Danii to będę musiała wystąpić o nowe.Teraz mam pozwolenie na pobyt na podstawie posiadania własnych środków, ale gdy podejmę pracę to muszę wystąpić o nowe pozwolenie.

Offline kama

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #158 dnia: 18 Kwi 2010, 10:47:50 »
Dziekuje Wam za odpowiedz,
jutro zaczynam dzialac. Mam tylko mam nadzieje ostatnie male pytanko, wniosek ktory powinnam na nowo wypelnic to ten, ktory podalam wyzej???
dzieki, pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #159 dnia: 18 Kwi 2010, 17:28:56 »
Jezeli jest to nowa wersja wniosku OD( wersja 4.2.2) to wniosek jest OK.

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #159 dnia: 18 Kwi 2010, 17:28:56 »

 

airshow 2008

Zaczęty przez maggie23Dział Hydepark

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 8685
Ostatnia wiadomość 11 Cze 2008, 23:14:16
wysłana przez kahma
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 13972
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3
Podatki w 2008????

Zaczęty przez dorotaa22Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4394
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2007, 10:44:38
wysłana przez Zurich
korekta za 2008

Zaczęty przez tazzolDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2973
Ostatnia wiadomość 05 Mar 2010, 23:58:37
wysłana przez Artar
JSC a ferie penge za 2008

Zaczęty przez SJC searchDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6910
Ostatnia wiadomość 01 Cze 2009, 17:12:30
wysłana przez Gość