poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: dunski savoir-vivre  (Przeczytany 227372 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline marecki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
dunski savoir-vivre
« dnia: 09 Maj 2008, 21:53:50 »
 Pracuje  juz  w  Danii     sporo   ponad  rok   , mialem  sasiadow   Dunczykow    ale  wybaczcie    w tej  chwili ide na  swoje    wynajmuje  dom   i bede  mial    2 sasiadow  , co wypada  a  co nie  , isc z  ciastem   sie  przywitac  , zaprosic na  grilla .  Nie wiem  doradzcie ..






Pozwolilam sobie na zmiane tematu. Juta
« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2008, 18:04:48 wysłana przez Juta »

Klingon

  • Gość
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Maj 2008, 22:03:39 »
Spotykajac ich, usmiechaj sie i mow hej, czy co tam oni beda odpowiadac, natomiast z odwiedzinami troche poczekaj a jezeli dojdzie do tego to rob to formalnie, przynajmniej na poczatku. 8)
Czyli zyczliwosc i dystans. :)

Offline marecki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Maj 2008, 22:07:44 »
Wiesz  to samo    myslalem  , juz    mialem   Dunczykow  za  sasiadow  w koncu sie  zaprzyjaznilismy    , ale    wiesz    to mogl  byc  wyjatek    .Pomyslalem   ze  warto  zapytac 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Maj 2008, 22:15:20 »
Jesli tylko znasz jezyk, by moc sie z nimi komunikowac, to gril jest dobrym pomyslem.
Pojscie z ciastem odradzam, chyba, ze zaproszenie ich na kawe i ciasto do siebie.

Panuja tu miedzy innymi takie reguly:

Jesli zapraszasz na kawe i ciasto, to stawiasz na stole kawe i ciasto :) nie trzeba tak jak u nas zastawiac stolu.
Jesli zapraszasz na kolacje, to podajesz przystawke, danie glowne i deser.... znow nie zastwiasz stolu po polsku. Uwaga na kawe i herbate :)
Podaje sie je jakas godzinke po kolacji z ciastem lub slodyczami. Jest tez niejako sygnalem do zakonczenia imprezy :) Dania  glowne serwuje sie ze 2- 3 razy tzw. dokladki :)

Ostatnio zaprosilismy nasza dunska przyjaciolke do Polski. Pewnego dnia, moja kolezanka zaprosila nas na kolacje, taka po polsku :) No i oczywiscie jak tylko przyszlismy kolezanka zapytala co do picia :) kawa czy herbata :) Musialbys zobaczyc wielkie oczy naszej przyjaciolki jak zapytala TEERAAZZ????

Grill jest dobrym pomyslem, bo mniej wiecej festuje sie go tak samo wszedzie :) jakies piwko, miesko na ruszcie i pogawedki :) no i male ryzyko nie trafienia w smak.

Zycze powodzenia


[Dodane: 09 Maj  2008, 22:12:13]

Zgadzam sie poniekad z Klingtonem, ale tu wzielabym pod uwage wiek Twoj i sasiadow :)
Mlodsi sa bardziej otwarci na nowe kontakty.
My, naszych nowych sasiadow zaprosilismy od razu i mamy w nich spora pomoc, na przyklad, gdy sie zdarzy, ze Mlody zapomni kluczy, to po prostu zgarniaja go do siebie.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline marecki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Maj 2008, 22:18:22 »
No to   jestem  w domu  :D    ale  wiecie  poki   co  robilem   po  lajtfirmach , obecnosc sasiadow  polakow ,   wiecie  jak czasami  sie  konczyla  .....:(    Serdeczne    dzieki za  spostrzezenia 

piatka

  • Gość
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Maj 2008, 22:29:26 »
Jesli spotkacie sie wogrodzie przed domem, napewno sie uciesza, jak zaproponujesz im piwo, jesli bedzie polskie, tym bardziej, choc napewno na "tyskie", powiedza, er det tyske?

Klingon

  • Gość
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Maj 2008, 22:34:34 »
Nigdy nie odwiedza sie ludzi bez uprzedniego umowienia, dlatego odwiedziny z ciastem odpadaja.

Jesli spotkacie sie wogrodzie przed domem, napewno sie uciesza, jak zaproponujesz im piwo ..
Zgadzam sie. Nie zoobowiazujace spotkanie przed domem na piwo lub dwa (ewentualnie grill) to dobry pomysl. Nidgy pijanstwo.

Dunczycy sa zyczliwi ale nie "nadskakuja" gosciom tak jak Polacy. :)
Sa tez bardzej formalni, np. nie opowiadaja o swoich chorobach. ;D

Dodam ze co roku jesienia jest powtorzenie na DR satyrycznej serii Tjek på traditionerne, gdzie nasmiewaja sie z dunskich tradycji. Z tego co pamietam to z sasiadem rozmawia sie przez zywoplot, chyba ze po wielu latach dobrze sie go zna, to mozna porozmawiac w bryggers (pomieszczenie gospodarcze). ;D
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2008, 23:05:24 wysłana przez Klingon »

poloniainfo.dk

Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Maj 2008, 22:34:34 »

Offline marecki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Maj 2008, 22:55:40 »
Teraz  jestem   juz  w domu   , ja  juz  wiem  co mam   robic   ale  takie  glupie  pytanie      moze sie  i innym  przydac  . Szukalem   mam sporo doswiadczenie  w  pracy z   Dunczykami  ale  bliskie  sasiedztwo  tak naprawde    bez  obstawy   ,   no coz  mialem  obawy 

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
x
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Maj 2008, 22:57:03 »
I jeszcze dodam tylko: nie opowiadaj calego swojego "zyciorysu" i historii Polski. Utrzymuj zyczliwy dystans, a rozmowe prowadz na lekkie i niezobowiazujacy tematy.
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2008, 23:32:38 wysłana przez mala_z_Aarhus »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Maj 2008, 10:25:46 »
Pytanie wcale nie glupie... niby kultura taka sama... a jednak sa drobe roznice, niby drobne, a na granicy obrazy goscie... jak na przyklad z ta kawa...

My mielismy podobna wpadke na slubie :)
Oczywiscie pierwszy taniec ) czyli walc...
Grajek chcial byc uprzejmy, wiec nawet znalaz typoy dunski walc weselny...
Walc zabrzmial... i znow glupie miny gosci.... bo u nich tego walca gra sie na zakonczenie wesla, jako ostatni taniec.... :)

Ja po prostu kwestie oficjalnych przyjec i menu zostawilam mezowi... maz gotuje, serwuje, ja zasuwam tylko na zmywaku  ;D i mam problem z glowy :)
hihi... wlasnie maz robi tort urodzinowy dla corki  ;D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Maj 2008, 12:41:40 »
Cytuj (zaznaczone)
a jednak sa drobe roznice, niby drobne, a na granicy obrazy goscie
Ja na swoim ślubie,w prezencie od gościa dostałam wiązankę chryzantem  ;D
Lubię te kwiaty ale wyłącznie na grobie,1 listopada.

Cytuj (zaznaczone)
jak na przyklad z ta kawa...
Ale zapewne Twoja koleżanka nie była zaznajomiona ze zwyczajami duńskimi więc miała prawo nie wiedzieć.A gość,w obcym kraju powinien przystosować się do zwyczajów panujących w owym kraju.Jeżeli kawa przed obiadem jest zupełnie nie do zaakceptowania to należy grzecznie odmówić a nie obrażać się.  ;)

Cytuj (zaznaczone)
Ja po prostu kwestie oficjalnych przyjec i menu zostawilam mezowi... maz gotuje, serwuje, ja zasuwam tylko na zmywaku 
U mnie jest inaczej.Goście zdają sobie doskonale sprawę,że pochodzę z innego kraju,o innych gustach smakowych i zwyczajach więc muszą się liczyć się z tym,że coś będzie inne.Jeżeli nie mają ochoty się dostosować to mogą odmówić przyjścia.
Gdy ja idę do kogoś to grzecznie jem wszystko co mi podadzą (no,prawie wszystko ;) )
Mamy zaprzyjaźnione małżeństwo duńsko-filipińskie i chciałabym choć raz spróbować typowych dań filipińskich ale niestety,obiady wyłącznie po duńsku  >:( Może rzeczywiście Duńczycy są wielkimi tradycjonalistami.

Cytuj (zaznaczone)
wlasnie maz robi tort urodzinowy dla corki 
Te duńskie torty są nawet zjadliwe ale daleko im do polskich wypieków  :P

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Maj 2008, 16:07:54 »
Ja kiedys tez dostalam chryzantemy i musialy stac na stole, tuz obok niedzielnej kawy i ciasta. Odkrylam, ze wtedy nic nie przelkne, wiec moze skorzystalam na tym.   ;)

"Moj" Dunczyk nie mogl zrozumiec, dlaczego nie moze kupic chryzantem/n (?)  dla mojej mamy w Polsce, na jej urodziny w sierpniu.

Po tym, jak nikt z gosci nie zjadl przystawki - plackow ziemniaczanych itd - staram sie miec podwojne przystawki - dunskie i polskie, choc to dotyczy tylko gosci, ktorzy sa pierwszy raz u nas lub o ktorych wiem, ze sa dunskimi tradycjonalistami.

Jesli chodzi o sasiadow, zauwazylam, ze koszenie trawy to taka dunska obsesja. Gorzej jest juz tylko w Stanach. Zawsze przed, po koszeniu trawy jest mozliwosc do krotkiej rozmowy z sasiadem. Zawsze mozna porozmawiac o slimakach (dræbesnegle), deszczu (regn), kretach (muldvarp) itd.

Zycze udanych sasiadow panie Marecki. :)

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Maj 2008, 16:47:41 »
Skoro watek zostal przyklejony to dal bym jakis bardziej konkretny tytul typu: dunskie savoir vivre itp :)

Offline marecki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Maj 2008, 17:10:25 »
Tez  jestem  za tym  ,   bo  nie   tylko ja na tym skorzystam   :D

kasia79

  • Gość
Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Maj 2008, 21:20:34 »
Nigdy nie odwiedza sie ludzi bez uprzedniego umowienia, dlatego odwiedziny z ciastem odpadaja.


taaa ???
Ktoregos dnia, w srodku tygodnia siedzimy sobie w domu, maz troche przeziebiony wiec sie polozyl a tu dzownek do drzwi. Moja szefowa wpadla na kawe i pogaduszki bo sie zastanawiala co u mnie slychac ( jeszcze nie zdazylam wpasc z wizyta do pracy po porodzie),z prezencikami dla dzieciakow. Nie mogla znalezc naszego domu wiec po rundce samochodem pojechala do pracy i sprawdzila adres ( mogla zadzwonic, ale po co ;) ).

Scenka numer 2
jakies 2 tyg po porodzie dzwonek do drzwi, widze 2 rowery pod oknem kuchennym ( pierwsza mysl-Swiadkowie Jehowy ;)), a to dwie kolezanki z pracy ze skladkowym prezentem i tekstem, ze tak sobie zaryzykowaly, a noz bedziemy :)

scenka numer 3
niedziela, ok 19, wpada kolezanka bo na dyzurze nic sie nie dzieje wiec pomyslala, ze pogadamy

Wszystko to Dunczycy, wiec roznie bywa... Fakt, ze na Jutlandii mieszkam ;)
Takze mam plan podejsc do sasiedki i na kawe zaprosic ( mamy dzieci w tym samym zlobku to chyba wypada;), moze potem podejde do dalszej sasiadki bo jej corka to "narzeczona " mojego2,5 latka ;))

Powiem Wam, ze ja nie widze wielkiej roznicy miedzy Polakami i Dunczykami. Moze za krotko tu mieszkam  ???

poloniainfo.dk

Odp: Moze dziwne pytanie a moze nie
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Maj 2008, 21:20:34 »

 

Czy moglby ktos przetlumaczyc zalaczony dunski tekst?

Zaczęty przez core82Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8138
Ostatnia wiadomość 10 Mar 2016, 19:51:30
wysłana przez Emill
gdzie wymienic polski certyfikat na dunski ( wozki widlowe )

Zaczęty przez kumcokDział Hydepark

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 18595
Ostatnia wiadomość 03 Sty 2022, 20:01:03
wysłana przez wafl
jezyk dunski

Zaczęty przez FuzzeDział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8245
Ostatnia wiadomość 21 Wrz 2017, 13:32:12
wysłana przez Jomir
Ktos pomoze mi przetlumaczyc na jezyk dunski

Zaczęty przez slawomir111Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8984
Ostatnia wiadomość 28 Gru 2016, 14:26:19
wysłana przez slawomir111
Duński odpowiednik polskiego BIK

Zaczęty przez GośćDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9779
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2008, 17:10:55
wysłana przez lolo