poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: dunski savoir-vivre  (Przeczytany 229162 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

inna

  • Gość
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #90 dnia: 13 Paź 2012, 10:21:14 »
http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2012/10/09/191954.htm  mozna poszukac  link do calego filmu dok. ale to dla tych co rozumia dk

@ae@  ::)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #91 dnia: 13 Paź 2012, 11:48:58 »
Roga ty chyba po dusnku robiony byles skoro uwazasz ze:
maja kulture osobista spoleczna i polityczna maja wiedza i sa doinformowani duza ilosc nawet nie wie gdzie lezy PL a pytania czy macie papier toaletowy i czy sa samochody w Pl to tylko nieliczne glupawe pytania zadali twoim zdaniem "hero super " dunole  :o
Nie wiedze nic negatywnego w tym "jak kto jest robiony", po dunsku, po polsku, po niemiecku. Jest przyslowie, "kto z kim przystaje, takim sie stajesz". Nie znam tych dunsczykow z ktorymi ty masz kontakt i ktorzy stawiaj takie pytania. Natomiast wiem doskonale wiem, ze zdecydowana wiekszosc ma dostep do obrzymiej ilosci informacji publicznej, informacji osiaganej rowniez dzieki bezplatnemu szkolnictwu. Potrafia sie zachowac w dyskusjach prywatnych i publicznych - nie przekrzukujac sie wzajemnie, nie napadajac na siebie, daja "plads" innym. Kultura polityczna - porownaj debaty miedzy politykami/przeciwnikami w Danii i w innycjh krajach (Polska, Wlochy i inne) - tutaj licza sie tylko argumenty, a nie kto glosniej krzyczy. Roznica pogladow nie oznacza w Danii, ze druga strona jest glupia i zenalezy ja za wszelka cene zgnoic. Odzwierciedla sie to basrdzo wyraznie rowniez tutaj na Forum, gdzie wypowiedzi, zdanie jednej strony w debacie, spotyka sie bardzo czesto z "napadem" na osobe, okreslaniem jej cech osobistych. Niestety, mimo ze Polska i Dania leza od siebie tak blisko geograficznie, dzieli je przepasc jezeli chodzi o tolerancje, zrozumienie wartosci spolecznych, docenienie swojej wartosci a poprzez to wartosci innych osob, tolerancji, checi pomocy ale i zdrowego dystansu. Mylse, ze troche oddalam sie od tematu, ale byc moze powinnismy powrocic do tematu watku "dunski savoir-vivre", co moze pomogloby nam zrozumiec czesto niezrozumilale dla nas reakcje dunczykow.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #92 dnia: 13 Paź 2012, 11:55:34 »
Juz tylko smam twoja wypowiedz "hero super" dunole swiadczy o checi nadania negatywnego tonu w dyskusji. Brakuje tylko jeszcze "my polacy", w zrozumieniu: madzejsi od innych, bardziej kulturalni  :, uswiadomieni, wyksztalceni ......."hero super" .....   

Offline MartynaM

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 146
  • Reputacja: +7/-9
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #93 dnia: 13 Paź 2012, 13:27:35 »
I po co sie tu spierac?
 Wyliczac czy wiecej jest pedofili w Polsce czy Danii ?
 Ilu pijakow lezy na ulicach Kbh a ilu Warszawy?
 Ile noworodkow znaleziono w beczkach w Polsce a ile w Danii?
 Porownywac poziom wiedzy i kultury w obu krajach?

Jakie zdanie maja o nas Dunczycy - to tylko rezultat ich doswiadczen i obserwacji.
A dajemy im wiele mozliwosci, zeby postrzegac nas negatywnie.
Cale szczescie, ze maja tez okazje obcowac z Polakami, ktorych nie powstydzil by sie zaden kraj.

A, ze wsrod Dunczykow spotkac mozna przestepcow, analfabetow i prostakow? - Pokazcie mi kraj, gdzie takowych nie ma.

Ale jaki ma sens ta dyskusja?
I tak nikt nie zmieni zdania.


Milego week-endu  :)



inna

  • Gość
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #94 dnia: 13 Paź 2012, 15:09:40 »
Zgadzam sie z wami w pelni. Ale trzeba byc obiektywnym i widziec problem z 2 stron. A nie (jak na nasza kulture przystalo) malujemy nasz kraj PL w czarnych barwach a Dk w rozowych. Polska jest 70 lat za Dk ale powedzmy szczerze i idzie ku dobremu !

 :-*

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #95 dnia: 13 Paź 2012, 16:10:21 »
 ...Roga ty chyba po dusnku robiony byles skoro uwazasz ze:
maja kulture osobista spoleczna i polityczna maja wiedza i sa doinformowani duza ilosc nawet nie wie gdzie lezy PL a pytania czy macie papier toaletowy i czy sa samochody w Pl to tylko nieliczne glupawe pytania zadali twoim zdaniem "hero super " dunole  :o


I to jest wlasnie: byc obiektywnym i widziec problem z 2 stron  ;D   ;D
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

nutka53

  • Gość
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #96 dnia: 13 Paź 2012, 20:54:13 »
Nie generalizuj. Ci wiesniacy wiedza jak sie zachowac, jak wychowywac dzieci, jak prowadzic taktowna rozmowe, maja kulture osobista, spoleczna i polityczna, maja wiedza i sa doinformowani, czego niestety nie mozna powiedziec nie tylko o wiesniakach w kraju z ktorego przyjechales ale rowniez o "miastowych".

jak mozna najpierw pisac "nie generalizuj" a potem samemu generalizowac i to w takim stylu pelnym pogardy do wszystkich polakow ,,tych wiesniakow i tych miastowych .
chce tylko napisac ze to co napisales sprawilo mi przykrosc ,,,,po co tak pisac ? zeby to chociaz prawda byla to czlowiek by sie mogl zawstydzic ,,,,a tak to po co ? jaki to ma cel ? ...

poloniainfo.dk

Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #96 dnia: 13 Paź 2012, 20:54:13 »

Offline KIKI

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #97 dnia: 13 Paź 2012, 22:22:44 »
Roga napisal...
Niestety, mimo ze Polska i Dania leza od siebie tak blisko geograficznie, dzieli je przepasc jezeli chodzi o tolerancje, zrozumienie wartosci spolecznych, docenienie swojej wartosci a poprzez to wartosci innych osob, tolerancji, checi pomocy ale i zdrowego dystansu.


PRAWDA!!!!

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #98 dnia: 13 Paź 2012, 23:27:19 »
jak mozna najpierw pisac "nie generalizuj" a potem samemu generalizowac i to w takim stylu pelnym pogardy do wszystkich polakow ,,tych wiesniakow i tych miastowych .
chce tylko napisac ze to co napisales sprawilo mi przykrosc ,,,,po co tak pisac ? zeby to chociaz prawda byla to czlowiek by sie mogl zawstydzic ,,,,a tak to po co ? jaki to ma cel ? ...

Nie jest to z mojej strony pogarda wobec wszystkich polakow, ale tylko taki sam sposob wyrazenia opinii jaki zastosowal przedmowca okreslajac 90% wiesniakami (w negatywnym wedlug mnie znaczeniu). Jedna roznica: dunczyk nie zareagowalby tak jak ty, ze jest mu przykro iz zaliczono go do wiesniakow, nie uwazalby rownie za pogarde calego narodu dunskiego jezeli ktos powiedzialby mu, ze dunczycy nie sa doinformowani lub niekulturalni. Przyjalby to zupelnie inaczej, prawdopodobnie odpowiadajac: "moze i troche w tym prawdy, o tym co mowisz, ale ........" . Nie przyjmowalby natychmiast pozycji obronnej, nie pytalby "jaki to ma cel". Ale jezeli urazilem ciebie osobiscie, to nie bylo to absolutnie moim zamiarem.     

jens

  • Gość
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #99 dnia: 14 Paź 2012, 00:12:25 »
http://nasygnale.pl/kat,1025343,title,Makabra-Rodzice-wieszali-corke-za-nogi-i-ja-gwalcili,wid,14997379,wiadomosc.html?ticaid=5f54c
no to napewno tragedia ale jak masz polska telewizje to nie potrzeba szukac za duzo ile polskich kobiet ostatnio zaiło swoje dzieci to była lawa tych wydarzen ,i gdzie w ktorejs z tych spraw zapadł wyrok kasia co zabiła Madzie z Sosnowca jak celebrytka cieszy sie zyciem,Szymonek utopiony w stawie .ci siedza a nasze urzedy szukaja dowodow,prostytutka co trzymała  zabite dziecko w tapczanie jest tylko aresztowana a nasze urzedy szukaja dowodow ,mozna by i tak wymieniac i w/g mnie nie szukajmy roznic czy podobizn miedzy polakami i dunczykami na takim punkcie . brakuje nam troche do dunczykow ale bez przesady ,to chyba jest tak ze ilu bedzie dyskutujacych tyle bedzie opini a moze i dwie wiecej .

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #100 dnia: 14 Paź 2012, 00:23:56 »
@ inna
Oczywiście, że zaczęłam się uczyć duńskiego :).Jednak to dopabuse początki, więc nie mam raczej szans na jakąś rozwiniętą konwersację.Dlatego, zagadnięta, przepraszam , że nie rozumiem.
Jestem tu, w Danii, od niedawana- kilka miesięcy zaledwie.Ale wiem jedno- to Duńczycy są tu gospodarzami, a my jedynie gośćmi.Dlatego grzecznie i kulturalnie byłoby dostosować się do tutejszych zwyczajów, a nie wszystko krytykować i obrażać gospodarzy.Zwyczajna kultura osobista, to, co się kiedyś nazywało "kindersztubą"
Zawsze mnie zastanawia jedna rzecz...Ci, co tak krzyczą, jak to im źle w Danii, jacy to Duńczycy niedobrzy....A kto Was tu trzyma????Nie podoba się? Do widzenia, wracać sobie do Polski.
Nie zrozumcie mnie źle.Nie mam zamiaru teraz "pluć " na Polskę i narzekac, jak to tam było mi źle, a jak tu jest wspaniale. Chodzi mi tylko o to, że nie jesteśmy tu "u siebie".Więc wypadałoby uszanować nawet to, co wydaje nam się dziwaczne, bo, nawet mieszkajac tu 10 lat, nie będziemy mieli tej samej mentalności, wartości i zasad.
" Polak gorszego sortu"

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #101 dnia: 14 Paź 2012, 14:20:53 »
Ja tę sprawę widzę tak ....... W każdym narodzie znajdzie się Qurwa i złodziej.......
Idealizując Duńczyków sami kręcicie bata na siebie,a potem płaczecie jak was oszukają.
Jak ktoś ma choćby  duńską telewizje to pewnie widzi co się tu dzieje, a wesoło wcale nie jest.

inna

  • Gość
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #102 dnia: 14 Paź 2012, 14:59:30 »
Dokladnie  ;) mieszkajacy Polacy w Danii nie oglada dk tv. A szkoda bo jak sam piszesz wesolo nie jest. Ale coz tym ktorym odpowiada takie bycie kims tu  niby nikim to juz jego problem  :o


inna

  • Gość
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #103 dnia: 14 Paź 2012, 15:07:29 »
@ inna
Oczywiście, że zaczęłam się uczyć duńskiego :).Jednak to dopabuse początki, więc nie mam raczej szans na jakąś rozwiniętą konwersację.Dlatego, zagadnięta, przepraszam , że nie rozumiem.
Jestem tu, w Danii, od niedawana- kilka miesięcy zaledwie.Ale wiem jedno- to Duńczycy są tu gospodarzami, a my jedynie gośćmi.Dlatego grzecznie i kulturalnie byłoby dostosować się do tutejszych zwyczajów, a nie wszystko krytykować i obrażać gospodarzy.Zwyczajna kultura osobista, to, co się kiedyś nazywało "kindersztubą"
Zawsze mnie zastanawia jedna rzecz...Ci, co tak krzyczą, jak to im źle w Danii, jacy to Duńczycy niedobrzy....A kto Was tu trzyma????Nie podoba się? Do widzenia, wracać sobie do Polski.
Nie zrozumcie mnie źle.Nie mam zamiaru teraz "pluć " na Polskę i narzekac, jak to tam było mi źle, a jak tu jest wspaniale. Chodzi mi tylko o to, że nie jesteśmy tu "u siebie".Więc wypadałoby uszanować nawet to, co wydaje nam się dziwaczne, bo, nawet mieszkajac tu 10 lat, nie będziemy mieli tej samej mentalności, wartości i zasad.


Zapraszam na herbatke do mnie przy ciasteczku po 10 latach twojej obecosci w Dk  ;-)  Juz nie moge si doczekac ;-)

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #104 dnia: 14 Paź 2012, 15:08:40 »
Dokladnie  ;) mieszkajacy Polacy w Danii nie oglada dk tv. A szkoda bo jak sam piszesz wesolo nie jest. Ale coz tym ktorym odpowiada takie bycie kims tu  niby nikim to juz jego problem  :o
Święta prawda  :)

poloniainfo.dk

Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #104 dnia: 14 Paź 2012, 15:08:40 »

 

Czy moglby ktos przetlumaczyc zalaczony dunski tekst?

Zaczęty przez core82Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8228
Ostatnia wiadomość 10 Mar 2016, 19:51:30
wysłana przez Emill
gdzie wymienic polski certyfikat na dunski ( wozki widlowe )

Zaczęty przez kumcokDział Hydepark

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 19385
Ostatnia wiadomość 03 Sty 2022, 20:01:03
wysłana przez wafl
jezyk dunski

Zaczęty przez FuzzeDział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8316
Ostatnia wiadomość 21 Wrz 2017, 13:32:12
wysłana przez Jomir
Ktos pomoze mi przetlumaczyc na jezyk dunski

Zaczęty przez slawomir111Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 9065
Ostatnia wiadomość 28 Gru 2016, 14:26:19
wysłana przez slawomir111
Duński odpowiednik polskiego BIK

Zaczęty przez GośćDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10085
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2008, 17:10:55
wysłana przez lolo