poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: polskie szkoly  (Przeczytany 36141 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Klingon

  • Gość
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Maj 2008, 10:24:08 »
lepsze koscielne wychowanie niz zadne.
Nie wiem dlaczego uwazasz ze moje dzieci sa niewychowane? ;D

Jestem przeciwnikiem posylania dzieci na religie "na wszelki wypadek" - jezeli wiara potrafi uzdrowic to tez potrafi zniszczyc. Dlatego nie jest bez znaczenia co wklada sie dzieciom do glowy.

PS. Masz racje - to jest wybor rodzicow.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Maj 2008, 15:54:33 »
Czekaj, czekaj... napisalam niz zadne!!! Skoro sa wychowywane, znaczy jakies maja :)

Jest jednak sporo rodzicow, ktorzy zbytnio nie zastanawiaja sie? nie maja czasu?, wiedzy? ochoty? na przekazywanie dzieciom nauki o tym co dobre, a co zle. I raczej to mialam na mysli piszac powyzsze.

Ja nie posylalam na religie na wszelki wypadek, ja posylalam po to, by moje dziecko mowiac jestem niewierzaca wiedzialo w co nie wierzy, by mowiac irytuja mnie nauki kosciola, wiedzialo co go irytuje w nauce kosciola. Nigdy lekcji religii nie traktowalismy jak nabozenstwo, a jak lekcje poznawcza.
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2008, 19:55:46 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Slawek Kopenhaga

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Maj 2008, 19:13:53 »
Bowiem niedzilna szkolka koscielna takich uprawnien nie ma.

Zgadzam sie. Poza tym jakakolwiek indoktrynacja w mlodym wieku (czy to religijna, czy ideologiczna, czy jakakolwiek inna) jest szkodliwa. A szkoly koscielne indoktrynuja - przynajmniej te polskie...

Tak samo jestem przeciwny szkolom wojskowym w zbyt mlodym wieku (jest taka slynna szkola kadetow w Rosji, ponoc elitarna, gdzie z 7 latkow robia zolnierzy - przypomina mi to okrutne oddzialy dzieciece w Sierra Leone, niestety...). Jak mlodzieniec ma te 17-18 lat, to wszystko w porzadku. Ale mlodsze dzieci w cywilizowanym swiecie powinny odebrac cywilizowane, nie spaczone jakakolwiek indoktrynacja, wyksztalcenie.

Frodo

  • Gość
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Maj 2008, 20:57:34 »
Wielu z Was nie zrozumialo mego komentarza. Nazwalam Was "dzieci" - nie dla tego ze  nimi jestescie, tylko dlatego, ze wielu z Was przyjechalo do Danii zaledwie 1-2 lata temu. Nie znacie sytauacji jaka panowala w Danii 20 - 30 lat temu. Koscioly i np. Harcerstwo byly jedynym punktem, gdzie polacy mogli sie spotkac, porozmawiac.
Wtedy, gdyby nie kosciol to nie bylo by szkol nauki polskiego dla dzieci :).  20 lat temu 99% polakow  znalo sie wlasnie z kosciola, i kosciol - dla niektorych nie byl zwiazany z ich wielka religijnoscia, ale punktem towarzyskim. Wyzywanie ksiezy i kosciola od "czarnych" nie jest wpozadku...bez tych "czarnych" wielu z nas (tz "starej" emigracji) zachowalo jezyk polski. Mialam 8 lat jak przyjechalam do Danii i dzieki tej szkoly "czarnych" umie komunikatywnie pisac po polsku. 20-30 lat temu nie mozna bylo jechac do Polski kiedy sie chcialo - tez nie kazdy mogl przyjechac: wszystko bylo utrudniane biurokracja. Teraz mozna wsiasc w samochod i praktycznie kiedy sie chce mozna jechac do Polski. Na internecie mozna sprawdzic wiadomosci...itd. WIEKSZOSC z Was tego poprostu nie rozumie :'(

Klingon

  • Gość
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Maj 2008, 21:03:16 »
Wyzywanie ksiezy i kosciola od "czarnych" nie jest wpozadku...bez tych "czarnych" wielu z nas (tz "starej" emigracji) zachowalo jezyk polski.
Zdzisław pisał coś o czarnych ale nie zrozumiałem o co w tym wpisie chodziło. ???

PS. Przyjechałem w tym czasie i nie było tak źle. :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Maj 2008, 21:17:24 »
20 lat temu, byl 20 lat temu....

Czas skonczyc z martyrologia. Wam ciezko bylo za granica 20 lat temu, a my tam w kraju musielismy patrzec na czolgi na ulicy, nie moglismy wychodzic z domu wieczorem, I NIE MIELISMY TELERANKA!!!!

Wiec moze nie licytujmy sie. Przeszlosc to przeszlosc. Nie da sie isc do przodu patrzac wstecz. Bardzo latwo sie wtedy potknac i zeby wybic.

CO do ksiezy, jak w kazdym zawodzie.... sa tacy, ktorzy pelnia sluzbe z powolania, a sa tacy, ktorzy po prostu wykonuja swoj zawod.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Slawek Kopenhaga

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Maj 2008, 21:35:02 »
Koscioly i np. Harcerstwo byly jedynym punktem, gdzie polacy mogli sie spotkac, porozmawiac.
Wtedy, gdyby nie kosciol to nie bylo by szkol nauki polskiego dla dzieci  WIEKSZOSC z Was tego poprostu nie rozumie.

Szanowna Pani Frodo

Alez rozumiemy. Ale jest juz inaczej. Jest UE. Nie mozna ogladac sie wstecz, jak bylo 20 lat temu... Moj dziadek zginal w Katyniu, babcia siedziala w hitlerowskim obozie - a czy to ma oznaczac, ze mam nienawidziec Rosjan i Niemcow? Historia przemija, ogladajmy sie w przyszlosc, budujmy ja :)

A moze wspolczesne dzieci juz nie chca chodzic do kosciola :) Swiat sie zmienia... A Kosciol Katolicki troche nie nadaza za przemianami, jest zbyt konserwatywny.

Zaslugi ks. Zdunka sprzed 20 laty sa pewnie wielkie, ale nie usprawiedliwia to krytykowania nowej polskiej emigracji.

Po przeczytaniu artykulu Krzysztofa (link powyzej) siegnalem i po oryginalne dzielo tegoz ksiedza...  i poczulem sie zniesmaczony.

Jego zdaniem ci nowi przybysze sa zlem tutaj w Danii. O zgrozo - wypowiedzi w tym tonie spotykalem i czytajac to Forum....

Chyba nie tedy droga.... Jezeli, jak Pani mowi, filar starej emigracji ks. Zdunek nie szanuje nowych przybyszow - to cos jest nie w porzadku, z calym szacunkiem dla historii.

Mira, popieram Cie :)

poloniainfo.dk

Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Maj 2008, 21:35:02 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Maj 2008, 21:54:30 »
Po przeczytaniu Twojego posta Slawku, zanucilo mi sie...

"Trzeba dobrze wiedziec, kiedy ze sceny zejsc NIEPOKONANYM...." Tu mam na mysli ksiedza Zdunka, ktory byc moze po prostu powinnien przejsc na emeryture? By wierni mielsi szanse zachowac dobre wspomnienia???
« Ostatnia zmiana: 20 Maj 2008, 01:09:49 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Frodo

  • Gość
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Maj 2008, 22:51:01 »
Panie Slawku,

Nie wiem co bylo napisane "w orginalnym dziele" ks. Zdunka - nie czytalam. Ale Ty napisales:
"Jego zdaniem ci nowi przybysze sa zlem tutaj w Danii. O zgrozo - wypowiedzi w tym tonie spotykalem i czytajac to Forum"
Prawda jest taka, ze WIEKSZOSC z nowych przybyszow jest normalna, ciezko pracujaca i chce osiagnac cos w zyciu. Niestety te osoby, chociaz jest ich o wiele wiecej sa niestety stereotypowane przez tak zwanych CWANIAKOW. Raz jeszcze pisze, ze nie czytalam opini Ks. Zdunka -  ale moge powiedziec cos na temat polakow, ktorych sie spotyka np. na miescie.
1) Jestem w sklepie, wpada kilku polakow i kilka polek - krzycza, rozmawiaja BARDZO glosno przez telefon mniej wiecej tak: "Jak ten !#%¤ zadzwoni, to powiedz, #&%¤, ze #%/( jestem w AUSTRI, bo mi ¤%&/%% ciotka zmarla." Na dzwiach do sklepu jest wyraznie napisane, ze telefonow komorkowym nie mozna uzywac.
2)  Czy moze pan kiedys widzial jak wielu polakow jezdzi samochodami? W minionym weekendzie zatrzymano pijanego kabusewce, ktory jechal 100 pare km. na godzine gdzie mozna jechac bylo tylko 50, po pijanemu i "skasowal" drzewo. Zagadka: Czy to moze byl nasz rodak?
3) Dzisiaj, w ciagu jednej godziny na TV2 mowiono o kilku roznych przypadkach na temat polakow co kradna.

TO JEST MNIEJSZOSC! Ale ja sie brzydze jak moi rodacy sie tak zachowuja i niestety stwarzaja opinie tym ciezko pracujacym! Nie denerwuje Pana, jak do Polski przyjezdzaja tak zwani "Niemcy," ktorzy mieszkaja w Niemczech pol roku i nie potrawia powiedziec poprawnie zdania po polsku "bo ja jest niemiec"??? Wlasnie takie sytuacje opisane powyzej wyrabiaja opinie o polakach! Moze dlatego sa te negatywne opinie o polskiej nowej emigracji?
"Zaslugi ks. Zdunka sprzed 20 laty sa pewnie wielkie, ale nie usprawiedliwia to krytykowania nowej polskiej emigracji." Dlaczego niby nie? Jezeli Wy mozecie krytykowac Ks. Zdunka i "stare lata" to dlaczego Ksiadz czy ja nie moge skrytykowac Was?





Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Maj 2008, 01:22:58 »
Wypowiem sie za siebie. Ja krytykuje stare lata, wypowiadam sie krytycznie na temat instytucji kosciola, a wiec debatuje na tematu znane mi:
a) z podrecznikow akademickich
b) autopsji

Nie wypowiadam sie na temat Pani, Pani Frodo, ani ksiedza Zdunka, bo po prostu nie znam Was.
Na jakiej podstawie chce sie Pani wypowiadac na moj temat?
Jakie zna Pani fakty?

Nie przeklinam, szanuje kulture i kraj, w ktorym mieszkam. Nauczylam sie jezyka dunskiegp w ciagu 10 miesiecy i po wakacjach zamierzam podjac prace. Jestem na utrzymaniu meza, ktory placi jedna z wyzszych stawek podatkowych. Na koszt Panstwa dunskiego odbywa sie tylko nasza edukacja i leczenie. Za co, po pierwsze placi moj maz podatkami, po drugie juz niedlugo ja i moje dzieci, zaczniemy placic podatki rowniez.
Temu krajowi oferuje moje wlasne doswiadcznie zawodowe i wyksztalcenie, ktore tylko czesciowo oplacilo panstwo polskie, bowiem za czesc swojej edukacji zaplacilam sama (okolo 45.000 zlotych).
Pytam sie wiec, na jakiej podstawie obrzuca mnie Pani blotem?
Na jakiej podstawie wrzuca nas Pani wszytskich do jednego gara???

Prawda jest tez taka, ze sama w dniu dzisiejszym spotkalam sie z Rodakami, co to K... musieli kupic k... ten pier... papier toaletowy, a w koszyku oprocz rzeczonego papieru mieli tylko tanie wino....
Jednak tak sie sklada, ze akurat te osoby nie dyskutuja z Pania w tym watku, a jednak do nas Pani odnosi swoje krytyczne wypowiedzi.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Zdzislaw

  • Gość
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Maj 2008, 09:04:24 »
Tak samo jak sa Dunczyki niektorzy zlodzieje, to i Polacy. A czarni to jeszcze gorsze zlodzieje, za robote niech sie wezma i podatki placa nabuseby!!!

Byly Policjant

  • Gość
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #26 dnia: 20 Maj 2008, 10:22:32 »
Niestety te osoby, chociaz jest ich o wiele wiecej sa niestety stereotypowane przez tak zwanych CWANIAKOW.
Jezeli Wy mozecie krytykowac Ks. Zdunka i "stare lata" to dlaczego Ksiadz czy ja nie moge skrytykowac Was?

NAS???? Jakich nas????? To wlasnie zabrzmialo, jakbysmy MY WSZYSCY byli cwaniakami i zlodziejami !!!!

Tu zostal skrytykowany jak widze JEDEN ksiadz, a nie WY wszyscy.

Za co NAS krytykowac? Ze tu przyjechalismy???

Kobieto, ja odwalilem 20 lat w polskiej policji kryminalnej, dorobilem sie policyjnej emerytury, a Ty smiesz mnie wrzucac do grupy zlodziei i cwaniakow???

Normalnie zero honoru.

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Maj 2008, 10:25:24 »
marny prowokator z pana podpisującego się m.in. "Były policjant".  8)

Byly policjant

  • Gość
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #28 dnia: 20 Maj 2008, 10:30:21 »
Jaki prowokator?

Prawde pisze  ;D

A pani zdanie moze byc inne.

Byly Policjant

  • Gość
Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #29 dnia: 20 Maj 2008, 10:34:11 »
Okreslenie WAS pani Frodo odebralem tez do siebie. To wszystko. Nie ma pani prawa krytykowac wszystkich.

Ksiezy tez nie lubie i nie musze. O  ;D

poloniainfo.dk

Odp: polskie szkoly
« Odpowiedź #29 dnia: 20 Maj 2008, 10:34:11 »

 

polskie agencje pracy

Zaczęty przez 6palcyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 12514
Ostatnia wiadomość 16 Lut 2012, 21:37:25
wysłana przez 6palcy
Nad polskie góry

Zaczęty przez SporoceDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 55662
Ostatnia wiadomość 12 Lut 2019, 10:42:46
wysłana przez murawskian
czy moge stracic polskie prawo jazdy w danii ?

Zaczęty przez jarras37Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 46175
Ostatnia wiadomość 08 Cze 2008, 16:53:24
wysłana przez vera
Polskie menu

Zaczęty przez MieciaDział Hydepark

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 14486
Ostatnia wiadomość 17 Gru 2009, 17:32:14
wysłana przez willy
Polskie wypieki w Danii

Zaczęty przez anoli-a2Dział Hydepark

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 19299
Ostatnia wiadomość 17 Wrz 2013, 21:56:14
wysłana przez aisak