poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: studia inzynierskie w Danii - pytanie  (Przeczytany 11517 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

GOSC

  • Gość
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Maj 2008, 21:33:08 »
 To dobrze, ze podnosisz kwalifikacje, ale jaki to sukces dla osoby z unwersyteckim wyksztalceniem, zdobyc zawod kabusewczy autobusu?
 W Polsce wystarczy podstawowe wyksztalcenie, kurs prawa jazdy i pratyka.


Bo Piatka ma pewnie zrobione wszystkie mozliwe prawa jazdy, do tego moze byc kabusewca pociagu, no i dlatego to takie latwe.....

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Maj 2008, 21:34:52 »
(...) co do opholdu
w maju zmienily sie przepisy, zrownano nas w prawach z innymi obywatelami UE - co miedzy innymi umozliwia wielu Polakom, ktorzy niedawno przyjechali dostac mieszkania z komun
generalnie opholdu podobno juz nie potrzebujemy, zmieniajac prace nie trzeba sie juz starac kolejny raz o pozwolenie

Zauwazylam, bo tlumaczylam ten tekst... :-\.

Ok, lepiej to zostawmy. Zycze milego spotkania ze studievejleder.

piatka

  • Gość
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Maj 2008, 21:36:21 »
Wg Dunczykow, nawet zatrudnienie na stanowisku rengøringasistent jest sukcesem dla indvandrer.
 Co do dunskiego wyklsztalcenia  dla obcokrajowcow, wlasnie jest roznica czy konczysz DP1 nauka dla analfabetow,
 czy DP2 dla ludzi z podstawowym wyksztalceniem, czy tez DP3 dla ludzi ze srednim.
Ophold na warunkach unijnych znaczy tyle, ze kazdy obywatel Unii ma prawo mieszkac i pracowac gdzie chce.
Ale nie moze liczyc na pomoc socjalna panstwa k ktorym pracuje i mieszka, niestety.

Offline Marlena30

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 89
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Maj 2008, 21:38:23 »
no ale szcerze wam powiem,,ze naprawde jakos te egzaminy na kabusewce , z cala ta wiedza z mechaniki....az tak straszne nie byly
teraz w mojej szkole jest duzo Polakow i widze po nich, ze tez ich to nie powala jakos na kolana...daja rade normalnie
i wspaniale
tym lepiej dla nas, bo wypadamy bardzo dobrze na tle  innych grup z innych krajow

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Maj 2008, 21:41:47 »
Dziecko drogie...
Naprawde nie mam CI czego zazdroscic, uwierz mi na slowo, bo argumentowac mi sie nie chce,
Uczylam sie w sumie 23 lata!!! I juz nikt nie jest w stanie mnie namowilc na jakakolwiek nauke... CHociaz, tu akurat klamie :) bo przeciez wlasnie sie ucze dunskiego, a wczoraj znalazlam sobie kurs na pomocnika sedziego kynologicznego :)

Zapytalas, udzieliam CI odpowiedzi. Wyprostowalam pewne informacje i naprawde nie zamierzam sie z Toba licytowac.
Zycze CI powodzenia, oby tak dalej...

Jedno sugeruje, mniejsze koloryzowanie rzeczywistosci umozli CI realniejsza jej ocene.

Ps.
Czyzby na studiach dziennikarskich uczono pisania bez znakow interpunkcyjnych?????
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Marlena30

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 89
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Maj 2008, 21:46:32 »
no coz przebadam jescze to SU
jakby co, znajde jakies inne rozwiazanie finansowe
i skoncze te studia ;)

[Dodane: 23 Maj  2008, 21:42:29]


Ps.
Czyzby na studiach dziennikarskich uczono pisania bez znakow interpunkcyjnych?????

choroba zawodowa, pospiech a i obecność korekty w redakcjach nas rozpieściła
chociaż przejrzałam moje posty i drastycznego, bijącego po oczach braku interpunkcji nie znalazłam ???

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Maj 2008, 21:48:40 »
I TAK TRZYMAC!!!!

[Dodane: 23 Maj  2008, 21:46:53]

CO do studiow :)
W kwestii interpunkcji sie nie zgodze....

Ale masz racje :) korekta rozpieszcza... Przez 3 lata studiow bylam korektorem i adjustatorem, to cos o tym wiem :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Maj 2008, 21:48:40 »

piatka

  • Gość
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Maj 2008, 21:53:40 »
[quote
Bo Piatka ma pewnie zrobione wszystkie mozliwe prawa jazdy, do tego moze byc kabusewca pociagu, no i dlatego to takie latwe.....

[/quote]
piatka nie przyjechala do Danii w celach zarobkowych, to polska, bogata emerytka :P, ktora placi panstwu  dunskiemu 38% podatku od swojej polskiej emerytury, ale  tez widzi, ze Polacy nie wykorzystuja szansy jaka tu maja!!!!!!!!!!!!!!!!
 zadawalaja sie oszalamiajacym wynagrodzeniem ok 100kr i nie widza szansy pojscia dalej, wyzej............
ze znanych mi osob tylko Polacy zydowskiego pochodzenia odniesli tu sukcesy zawodowe i chwala im za to.
Moze wy mlodzi, wyciagniecie wnioski i nie dacie sie zaszeregowac w grupie rengøringasistent, swoja droga to piekna nazwa, sosu i budowlancow.
 Szczerze wam tego zycze i z wielkim szacunkiem odnosze sie do Marleny, ktora chce podwyzszac zawodowe kwalifikacje. :)
Nie zapominajcie o tym co zdobyliscie w Polsce.
 Niedawno poznalam polska dziewczyne, ktora chce rozpoczac studia stomatologiczne w Danii i zrezygnowala dla nich z dobrze platnej pracy asystentki stomatologicznej, pienego mieszkania w KBH, musi rok chodzic do szkoly aby uzupelnic polska mature, ale jest wspaniala, nie bojaca sie trudnosci dziewczyna.
Jeszcze o jednym chcialam wspomniec:
 o dlugosci okresu pracy przed emerytura, tu trzeba naprawde dlugo pracowac do emerytury i Dunczycy wykorzystuja kilka lat na dodatkowa nauke.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Maj 2008, 21:54:12 »
Prosze bardzo :)
Sama jeszcze nie doczytalam.. wiec nie komentuje  ;D

Udenlandsk statsborger

SU kan normalt kun gives til danske statsborgere. Er du udenlandsk statsborger har du dog mulighed for at søge ligestilling i SU-mæssig henseende, og få SU til en uddannelse ligesom danske statsborgere.

Ligestillingen gælder kun den uddannelse, du har søgt SU til, i forbindelse med din ansøgning om ligestilling.

Du kan blive ligestillet efter danske regler, eller efter EU-rettens regler - se fanebladene for hvilke betingelser du skal opfylde.

Sådan søger du
Første gang du søger SU til uddannelse i Danmark, skal du både udfylde det almindelige ansøgningsskema og et oplysningsskema for udenlandske statsborgere. Begge skemaer skal du aflevere på dit uddannelsessted. Du finder skemaerne i menuen under 'Søg SU'.
Hvis du søger SU igen, fx fordi du skifter uddannelse, skal du kun udfylde det almindelige ansøgningsskema.

Hvis du søger SU til uddannelse i udlandet, skal du opfylde betingelserne efter EU-retten. Du skal udfylde skemaet 'SU efter EU-reglerne'. Du finder skemaet i menuen under SU i udlandet > Skemaer udland.

Uddannelsesstøtte fra dit hjemland
Hvis du får udbetalt uddannelsesstøtte fra dit hjemland, kan du ikke få dansk SU.

Hvis du KAN få uddannelsesstøtte fra dit hjemland, men ikke får det, kan du heller ikke få dansk SU, medmindre du er EU- eller EØS-statsborger (Island, Liechtenstein og Norge).

SU - as a foreign citizen
If you are not a Danish citizen you have to meet certain demands in order to be able to receive SU. For further information see 'In English' > 'Foreign Citizen'.
 
http://www.su.dk/
Ligestilling efter EU-regler

Som udenlandsk statsborger kan du blive ligestillet med danske statsborgere (til at søge SU), hvis du opfylder en eller flere af betingelserne efter EU-retten.
Bliver du ligestillet efter EU-retten kan du både søge SU til uddannelse i Danmark og uddannelse i udlandet.

For at opfylde betingelserne efter EU-retten skal du være EU- eller EØS-statsborger (Island, Liechtenstein og Norge), eller familiemedlem til en EU- eller EØS-statsborger. Statsborgere fra Schweiz ligestilles efter samme regler.
Du skal opfylde en eller flere af følgende betingelser:

Du arbejder eller har arbejdet i Danmark
Du kan blive ligestillet, hvis du

er EU- eller EØS-statsborger og er arbejdstager eller selvstændig erhvervsdrivende i Danmark.
er EU- eller EØS-statsborger og har været arbejdstager eller selvstændig erhvervsdrivende i Danmark. Der skal være indholdsmæssig og tidsmæssig sammenhæng mellem dit arbejde i Danmark og uddannelsen.
er EU- eller EØS-statsborger og har været arbejdstager eller selvstændig erhvervsdrivende i Danmark, men har på grund af helbredsmæssige forhold eller strukturelle forhold på arbejdsmarkedet behov for omskoling som følge af ufrivillig arbejdsløshed.
Du skal have en opholdstilladelse som arbejdstager eller selvstændig erhvervsdrivende. Har du en studenteropholdstilladelse, kan du ikke få SU, før du har været i Danmark i 5 år - se nederst på denne side.

Du er barn af EU- eller EØS-statsborger
Du kan blive ligestillet, hvis du er bosat i Danmark og er barn af en EU- eller EØS-statsborger, der er eller har været arbejdstager eller selvstændig erhvervsdrivende i Danmark. Du bor eller har boet i Danmark sammen med den forælder, der er arbejdstager i Danmark, mens denne har været arbejdstager i Danmark. Det er dog en betingelse, at der, i forhold til din alder eller selvstændig status, med rimelighed kan lægges vægt på dine forældres forhold.

Du kan blive ligestillet, hvis du ikke er bosat i Danmark, men er barn af en EU- eller EØS-statsborger, der er arbejdstager eller selvstændig erhvervsdrivende i Danmark og som forsørger dig frem til uddannelsens start.

Du er ægtefælle til en EU- eller EØS-statsborger
Du kan blive ligestillet, hvis du er gift med eller i registreret partnerskab med en EU- eller EØS-statsborger, der er arbejdstager eller selvstændig erhvervsdrivende i Danmark. Du skal bo eller have boet sammen med EU- eller EØS-statsborgeren, mens denne er/var arbejdstager i Danmark. Danske statsborgere betragtes som udgangspunkt ikke som vandrende arbejdstagere i Danmark.

Du er forældre til en EU- eller EØS-statsborger
Du kan blive ligestillet, hvis du er forælder til en EU- eller EØS-statsborger, der er arbejdstager eller selvstændig erhvervsdrivende i Danmark. Du skal bo eller have boet sammen med EU- eller EØS-statsborgeren, mens denne er/var arbejdstager i Danmark. Du skal være forsørget af EU- eller EØS-statsborgeren.

Du har været bosat i Danmark i 5 år
Du kan blive ligestillet, hvis du er EU- eller EØS-statsborger eller er familiemedlem til EU- eller EØS-statsborger, og har haft sammenhængende ophold i Danmark i mindst 5 år.

Hvis du har mere end 2 års sammenhængende fravær fra Danmark opnår du først ret til SU efter forløbet af et derpå følgende sammenhængende ophold på 5 år.

 
 
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Marlena30

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 89
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Maj 2008, 22:04:39 »
a ja wszystkim Polakom tutaj powtarzam, zeby sie wyzbyli polskich kompleksów przywiezionych z kraju, czy tez takich, które nam chyba najwidoczniej wmówiono
i zeby parli do przodu i wracali do swoich zawodów. Bo naprawdę w niczym nie odstajemy..no tylko te kompleksy nam wszystko psuja
ja tez tu przeszłam przez etap rengøring
najpierw przyjechałam roznosić w nocy gazety, później ,,awansowałam,, na sprzątaczkę wieczorowo- nocna... no i robiłam ta szkole kabusewców za dnia
pobiłam chyba wszystkie rekordy świata w komponowaniu dzieciom obiadków na prędce i z niczego lub  resztek ;D ;D ;D ;D

no to chyba ..najgorsze już za mną  ;)

nie poddawajmy sie i walczmy kochani :)

Bardzo dziękuje piątko za cieple słowa :)))))

[Dodane: 23 Maj  2008, 22:01:39]

tak, tez juz znalazlam ten tekst i czesciowo czytalam
no wlasnie mnie sie wydaje, ze oni jednak zostawiaja pewna furtke....

tutaj konkretnie
SU kan normalt kun gives til danske statsborgere. Er du udenlandsk statsborger har du dog mulighed for at søge ligestilling i SU-mæssig henseende, og få SU til en uddannelse ligesom danske statsborgere.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Maj 2008, 22:10:25 »
Dzielna jestes :)

Ja natomiast czuje w druga strone :) w Polsce parlam, a tu chce robic w koncu to co lubie :)

Chce pracowac w szkole lub w osrodku dla dzieci....
CHociaz :) Wczoraj bylam zapisac psa na wystawe i znalazlam ogloszenia na te kursy kynologiczne :)
Wiec moze bym z psami pracowala??? hihi.... moj maz jeszcze o tym nie slyszal :)

Tutaj jeszcze nikt nie slyszal o dogoterapii.... A ja juz mam w tym doswiadczenie, wiec moglabym polaczyc moje dwie pasje :) psy i dzieci...
W Polsce to bylo nie mozliwe, bo z tego bym nie utrzymala rodziny.... a TU !!! NIemozliwe staje sie mozliwe   :D

[Dodane: 23 Maj  2008, 22:08:00]

Tak, tak... wyglada to jak furtka...
Z tym, ze ponizej jest jeszcze cos o laczeniu pracy ze studiami itd...
Nie mam czasu sie zaglebic, bo maz mi stoi nad glowa, wiec juz musze zmykac...

Zycze milego wieczoru....
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Marlena30

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 89
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Maj 2008, 22:45:00 »
dziękuję :))))
moja przyjaciółka z Polski tez marzy o pracy z psami i tez uważa ze w Polsce to póki co niemożliwe :(
Zycze powodzenia w projekcie :)))))))  trzymam kciuki jakby co  ;)
no a ja to chyba mam w sobie za dużo energii
w Polsce pracowaliśmy z mężem ponad miarę, kariery sie rozwijały, szlo świetnie
ale naszym dzieciom było źle, co jest oczywiste
wiec rzuciliśmy wszystko..wprawiając w osłupienie pracodawców hihihi
no a tutaj...mam jakoś strasznie duzo czasu
spędzamy go dotąd bardzo aktywnie i z dziećmi właśnie, dzięki czemu zla sytuacja sie odwróciła ;D
no ale nie chcemy stać w miejscu...
tym bardziej skoro dotąd jakoś sie rozwijamy...a dzieci na tym nie cierpia

no zobaczymy co będzie z ta nauka... czy raczej jej finansowaniem
bo na kabusewce autobusu nadaje sie średnio
za dużo myślę jak jadę..(i to nie o drodze wcale...tylko myśli płyną, książkę można pisać  ;D)...a powinnam robić wszystko automatycznie
ech

Jasia83

  • Gość
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Maj 2008, 23:20:38 »
Pani Marleno,

SU sie Pani nalezy. O to sie nie trzeba martwic :). Na studiach (tak zwanych dziennych) musi sie Pani liczyc, ze wiekszosc wykladow i ksiazek prawdopodobnie bedzie po angielsku. Niestety bedzie Pani musiala pracowac, dlatego ze SU nie wystarczy na utrzymanie rodziny (chyba ze maz ma super prace :)). Na poczatek kazdego semestru musi sie Pani liczyc z 2000-4000, kr wydatkow na same ksiazki :(.

Zycze powodzenia :)

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Maj 2008, 23:29:59 »
bo na kabusewce autobusu nadaje sie średnio
za dużo myślę jak jadę..(i to nie o drodze wcale...tylko myśli płyną, książkę można pisać  ;D)...a powinnam robić wszystko automatycznie
ech

To znaczy, że masz dużo energii !! Wykorzystaj to umiejętnie do - parcia naprzód.
Też chciałem studiować w DK, ale kwestią nie do przeskoczenia była poważna redukcja dochodów, przechodząc na SU.
Utrzymanie rodziny z dwójką dzieci było poważnym problemem. Nawet chodziłem na szlifowanie duńskiego do Studieskolen w Odense,
ale po pół roku dostałem ofertę dobrej pracy (jak to wtedy oceniałem) i przerwałem naukę.  
Może na studia nigdy nie jest za późno, ale w tej chwili robię to co lubię. Mam z tego wystarczające zarobki i niezależność.
Nie widzę powodu, żeby to zmieniać przez ambicje. Już z tego wyrosłem. Nie muszę nikomu imponować wykształceniem.
To przychodzi z wiekiem ;)

Kilka lat temu w mediach było głośno o pewnym Szwedzie, który dostał się na studia medyczne w Kopenhadze.
I może nie było by w tym nic szczególnego, gdyby nie wiek studenta - przekroczył 70 lat :) (nie pamiętam dokładnie - 72, czy 73)
Zaistaniało w mediach pytanie: Czy Państwo stać i jaki ma sens finansowanie studiów dla gościa, który będzie miał ok 75 lat gdy je skończy.
Szwed w końcu zrezygnował.

Marleno, masz moje pełne popracie w Twoich planach. Życzę sukcesów i pozdrawiam

Offline Marlena30

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 89
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Maj 2008, 09:17:47 »
dzięki :))))

Jasia bardzo dziękuje za odpowiedz, pocieszyłaś mnie :)

no cóż mąż super pracy nie ma. Obecnie przeniósł sie wreszcie z tych okropnych gazet i awansował na listonosza Poczty ;D ;D
i tez sie dalej uczy duńskiego, ale powoli mu idzie bo jest w normalnym Sprogcenter, bez intensywnego kursu :(
Manior ja Ci szczerze gratuluje ze robisz to co lubisz, bo o to w życiu chodzi
ja chce ostatecznie pisać książki i robić zdjęcia ;D ;D ;D ;D ;D, ale to niestety musi poczekać, bo najpierw musimy sie tu zorganizować
i nie chodzi tu o jakąś chora ambicje, ale kabusewca autobusu..to ja akurat nie lubię być....
poszłam do szkoły dla kabusewców tylko dlatego, ze była to jedyna chyba szkoła w Danii,  która oferowała bardzo intensywny kurs języka, kurs prawa jazdy kategorii D na koszt pracodawcy a do tego gwarantowała prace
no cóż, teraz muszę pracować w nowym zawodzie
 muszę jakoś działać dalej
Angielskim władam tez nieźle, wiec może damy rade
no w każdym razie sprobuje
a w kwestii pracy i finansowania- jesli otrzymam SU  to świetnie, ale jeśli okaże sie to za mało to wybiorę jakąś opcje dla pracujących i będę jeździć dalej ::) może sie tylko przeniosę z transportu publicznego na prywatny, to będę bardziej elastyczna czasowo
ja muszę mieć pieniądze na utrzymanie, bo mam 2 dzieci, także ;)

Zycze wszystkim miłego weekendu :)
ja mam akurat wolne

poloniainfo.dk

Odp: studia inzynierskie w Danii - pytanie
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Maj 2008, 09:17:47 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 253530
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 619
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27953
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 34194
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 31425
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand