poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Studieprøve????  (Przeczytany 33210 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #45 dnia: 17 Mar 2009, 19:28:31 »
Faktycznie ... Ciekawe jakim cudem cale to moje towarzystow jest w mojej klasie. Jedna babeczka nie zdala w grudniu i dalej chodzi na kurs...
Pewnie jak zwykle, co komuna to regula.
My na przyklad nie mozemy zdobyc dla mojej corki pozwolenia na sprogcenter. Przepisy nie pozwalaja osobom, ktore przyjechaly do Danii przed 18 rokiem zycia, na nauke w sprogcenter, kiedy skoncza 18 lat.
Kolezanki mojej corki, chodza do sprogcenter, pomimo ze nie maja nawet jeszcze osiemnastki... no ale poza Kopenhaga.
Odwolywalam sie nawet do trzech ministerstw i kucha....
Moze isc do VUC, ale nie do sprogcenter...
I tu uwaga :) wedlug ministra do spraw integracji w VUC jest wyzszy poziom nauczania niz w najlepszym sprogcenter w Kopenhadze...

Wiec moze sprobuj ten VUC :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #46 dnia: 18 Mar 2009, 14:32:24 »

I tu uwaga :) wedlug ministra do spraw integracji w VUC jest wyzszy poziom nauczania niz w najlepszym sprogcenter w Kopenhadze...

Wiec moze sprobuj ten VUC :)

Wlasnie sie zapisalem na FVU-Dansk w VUC - to odnosnie pisania :)
A jutro pewno jescze zadzwonie i zapisze sie na Dansk som 2. sprog



[Posted on: 17 Marzec  2009, 19:44:08]

Crap :(
Dansk som 2. sprog tylko w godzinach rannych :(

Wiec zostaje FVU-Dansk plus okrojona wieczorna wersja Dansk som 2. sprog jako alternatywa do Modulu 6
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #47 dnia: 19 Mar 2009, 08:17:42 »
A ja sobie mysle, ze jak jestes po PD3 to ten dusnki dla Dunczykow jest lepszy, bo uczysz sie z ludzmi, ktorzy tym jezykiem mowia na codzien. Wszyscy uczniowie mowia z dobrym akcentem i slownictwo maja znacznie bogatsze.
Tak wiec moim zdaniem, chyba to nawet lepsze rozwiazanie.

A jezeli chcesz wzor testow, to moge CI cos skserowac i wyslac. Moge nawet skopiowac plytke z lytte.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #48 dnia: 19 Mar 2009, 09:16:47 »
Dzieki za oferte :) ale juz mam swoje "zrodlo" ktore uczeszcza teraz na Modul 6 z SP.

Co do FVU - masz racje pod warunkiem ze trafie do grupy z dunczykami, bo z tego co slyszalem jest wielu cudzoziemcow ktorzy interesuja sie FVU i by bylo prosciej stworzono dla nich oddzielna grupe.

Z drugiej strony chodzic do klasy z dunczykami ktorzy maja dysleksje etc to moze tez troche zaszkodzic :)

Ale w skrocie mysle ze to bedzie najlepsze rozwiazanie :)
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #49 dnia: 19 Mar 2009, 15:45:45 »
Ej, nie przesadzaj... dysleksja nie jest zarazliwa...
Moze maja problemy z czytaniem lub ortografia, ale mowia dobrze i poprawnie...

Przeciez prac im nie bedziesz sprawdzal. Jednynie sciaganie na klasowkach moze byc ryzykowne  ;)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #50 dnia: 22 Mar 2009, 13:11:19 »
Jak juz tam trafie to zdam relacje :)
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

Tina

  • Gość
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #51 dnia: 15 Maj 2009, 22:52:27 »
Witam. Dansk som 2. sprog jest tez od godziny 17 do 20 tylko trzeba sie zapisac juz na sierpien bo trwa on caly rok i jak ktos sie chce zapisac od stycznia to jest to juz nie mozliwe. Ja tez probowalam sie zapisac w srodku roku szkolnego i bylo to juz za pozno. Zapisalam sie wiec na dunski dla dunczykow. Tez myslalam ze bede miala kontakt tylko z dunczykami ale pierwszego dnia bylo troche dunczykow moze polowa a reszta obcokrajowcy.Nastepne zajecia to juz tylko obcokrajowcy. Na koncu to przychodzil tylko jeden dunczyk (zacieklak). Sama nauczycielka byla zaskoczona to byl jej pierwszy raz w tej szkole i ona myslala ze bedzie wykladac literature a tu jeszcze musiala uczyc dunskiego obcokrajowcow.

poloniainfo.dk

Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #51 dnia: 15 Maj 2009, 22:52:27 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #52 dnia: 26 Maj 2009, 16:20:06 »
Halo, halo....
Zdawal ktos Studieprøven wczoraj?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

uczennica

  • Gość
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #53 dnia: 16 Lis 2009, 18:22:48 »
A dzis moze ktos zdawal? Trudno bylo? Ja sie szykuje na semestr letni i chcialabym wiedziec, czego sie spodziewac.

Offline marta_malgorzata

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 373
  • Reputacja: +9/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #54 dnia: 17 Lis 2009, 09:24:42 »
Wczytalam sie dokladnie w wasza rozmowe na temat studieprøve, bo niedawno nauczycielka proponowala mi ten krok. Rozpoczelam teraz modul 5 na D3, byc moze DP3 bede miala w maju.

 Po rozmowie z doradca ze szkoly, w ktorej powiedzialam, ze okres 3 letniej nauki mija mi w kwietniu, uzyskalam info, ze moge zapomniec o studieprøve.

Chcialabym sie dalej uczyc, bo moj dunski jest zly, mam za malo czasu na siedzenie przy ksiazkach, gdyz pracuje codziennie wieczorami + w dni wolne od szkoly takze w dzien ( i  teraz dodatkowo w weekendy w Plejehjemie, zebym mogla choc troche miec kontakt z jezykiem, bo do tej pory wlasciwie tylko w szkole mowie po dunsku)

Po DP3 chcialabym zaczac jakas szkole, byc moze zrezygnowac z pracy i teraz zupelnie nie wiem , na jaka szkole sie zdecydowac.

Doradca polecil mi VUC lub SOSUskole.

Pisaliscie tutaj troche o VUC- w piatek wybieram sie tam na rozmowe.

SOSU tez wydaje sie kozystne, ze wzgledu na wiele roznych mozliwosci po jej ukonczeniu, vokseløn, w razie roznych sytuacji zyciowych ma sie jakis zawod i prace gwarantowana po niej.

Zarowno jedna jak i druga z wymienionych opcji sa dla mnie miejscem gdzie moge sie uczyc i pracowac nad jez. dunskim, docelowo mysle jednak o zupelnie innym wyksztalceniu, ale z bardzo wielu powodow nie moge go jeszcze zaczac.

Mam dylemat i prosze was o jakies wskazowki, plusy i minusy wymienionych szkol lub cokolwiek, co pomoze mi jakos podjac decyzje.

Pozdrawiam.


Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #55 dnia: 17 Lis 2009, 11:27:09 »
Martus,
masz pelne prawo do nauki na Studieprøven. Nauka na tym module nie jest objeta regulaminowymi trzema latami.
Pytanie jest jednak zasadnicze - do czego Ci to potrzebne.
Moje doswiadczenie, jak i doswiadczenie Tuli pokazalo, ze nauczanie na studieprøven jest ewidentnie podporzadkowane zdaniu egzaminu, a wiec rozwiazywanie testow (do czesci z nich nie potrzebna jest znajomosc jezyka, a strategia).
Duzo jest pracy samodzielnej w domu - pisanie wypracowan itp. U mnie bylo tez oczywiscie duzo dyktand i læseforståelse. Jednak nauczanie jest nakabusewane na zdanie egzaminu i nikt nie pracuje juz nad indywidualnymi potrzebami ucznia.

Ja probowalam tez w VUC - bylam na dunskim A (czyli razem z Dunczykami, szukujacymi sie do matury). Bylo to bardzo interesujace - uczenie sie historii literatury, ktora jest znacznie rozna niz nasza polska. Gramatyka byla na zenujaco niskim poziomie, no moze inaczej - spodziewala sie wiecej, przyznam szczerze, ze znalam wiecej zasad gramatycznych od wiekszosci Dunczykow,ktorzy jezykiem posluguja sie po prostu spontanicznie. Ostatecznie przerwalam nauke po dwoch miesiacach, bowiem zalezalo mi na rozwinieciu moich umiejetnosci poslugiwania sie "jezykiem mowionym", co w 26 osobowej klasie bylo wrecz niemozliwe (kazdy mial szanse na okolo 2 minuty wypowiedzi w czasie lekcji). Ksiazki i tak czytam, wiec szkoda mi bylo czasu na dojezdzanie do szkoly.

Osobiscie uwazam, ze opcja z SOSU-skole jest najlepsza. W VUC nie nauczysz sie raczej za  wiele. W SOSU, bedziesz miala szanse na rozwiniecie jezyka, a przy okazji znajdziesz zawod, w ktorym mimo kryzysu, wciaz jeszcze nienajtrudniej znalezc prace, ze nie wspomne o kawalku dunskiego swiadectwa, ktore wiecej znaczy niz polski dyplom magisterski :)

Zycze trafnych decyzji. Napisz, co zdecydowalas, chocby na PW.



[Posted on: 17 Listopad  2009, 11:22:46]

Uczennico...
Czego sie spodziewac?
WIelkiego szoku w pierwszym tygodniu :)
Zderzysz sie z dyktandami, ktorych bedziesz rozumiala polowe, ktorych zapisanie bedzie zupelnie niemozliwe :)
Po kilku lekcjach okaze sie jednak, ze nie taki diabel straszny jak go malowali. Duzo læseforståelse i rebusow jezykowych (uzpelnianie tekstu, kawalkami innego tekstu, ktore teoretycznie wszedzie pasuja).

Ogolnie, jak juz napisalam do Marty - testy, wypracowania, dyktanda... Bynajmniej tak bylo u mnie.
« Ostatnia zmiana: 17 Lis 2009, 12:05:52 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

mamma

  • Gość
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #56 dnia: 17 Lis 2009, 11:28:11 »
SOSU tez wydaje sie kozystne, ze wzgledu na wiele roznych mozliwosci po jej ukonczeniu, vokseløn, w razie roznych sytuacji zyciowych ma sie jakis zawod i prace gwarantowana po niej.
Jesli zdecydujesz sie na sosu, spiesz sie. Niedawno widzialam program w tv, ze sa jakies gigantyczne listy oczekujacych na miejsce (dotyczylo stolicy), co oznacza, ze juz wkotce rynek sie nasyci. A co do voksenelevløn, to nie jest tak, ze kazdy po 25. roku zycia to dostaje z urzedu, trzeba spelnic warunki, o jakich pisza na stronie sosu-skolen dla danego regionu.
Powodzenia.

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #57 dnia: 17 Lis 2009, 21:17:01 »
Pobyt unijny to pozwolenie na pobyt w Danii, tak dlugo jak masz srodki do zycia i prace.
Teoretycznie, wiec nie ma wiekszej roznicy pomiedzy pobytami, dopoki dobrze sie wiedzie.
ROznica sie pojawia w przypadku klopotow - utrata pracy, pomoc socjalna itp...
Wowoczas jesli masz tylko pobyt Unijny, musisz zwrocic sie do rzadu polskiego. W przypadku gdy pasz pernament opholdstillladelse troszczy sie o Ciebie panstwo dunskie, jednakze by je dostac, trzeba tu byc i pracowac minium 5 lat i zdac jeden z egzaminow jezykowych.

wierutne glupoty piszesz
staly pobyt to staly pobyt, niezaleznie unijny czy nie, osobiscie znam osobe, ktora  po 5 latach pobytu na podstawie laczenia rodzin a nastepnie po rozwodzie z mezem, ktory cieszyl sie, ze zona bedzie musiala wyjechac z Danii, otrzymala staly pobyt na warunkach unijnych, mimo, ze w tym czasie byla na kontanthjælp i i otrzymala prawo do fleksjob.
 Do otrzymania tego pobytu potrzebne bylo tylko udokumentowanie, ze przebywalo sie w Danii 5 lat.
 W tej chwili pracuje i komuna doplaca do jej wynagrodzenia.

 pozdrowienia

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #58 dnia: 17 Lis 2009, 22:14:52 »
;D

... a swistaki zawijaja to w sreberka ...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline marta_malgorzata

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 373
  • Reputacja: +9/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #59 dnia: 17 Lis 2009, 22:16:13 »
MIRRA I MAMMA serdecznie wam dziekuje za odpowiedzi. Pomogly mi one upewnic sie w wyborze szkoly, co prawda jeszcze troche czasu uplynie zanim sie tam znajde, ale lepiej wszystko sobie zaplanowac, bynajmnie ja tak lubie.

Dzis przestudiowalam dokladnie strone najblizszej SOSU szkoly w mojej okolicy i doznalam jakiegos olsnienia w tej mojej mozgownicy  ;D

Otoz, podjelam decyzje, ze wybiore kierunek pedagogiczny, bo przeciez w sumie takie mam wyksztalcenie z Pl (co prawda niepelne, bo jakas wyzsza potrzeba przyciagnela mnie do krainy wikingow  ;) ) , ale wiecie co pisze o olsnieniu, bo do tej pory szkola ta byla dla mnie rownoznaczna z praca ze starszymi ludzmi, pomimo tego, ze wiedzialam, ze istnieje wiele innych mozliwosci . Mysle, ze to sprawka mojej  szkoly jezykowej i propagandy, ktora w niej szerza odnosnie pracy w Domach Starosci, nie wiem jak u was, ale u mnie tak jest (choc to temat na oddzielny watek  :D )

Serdecznie dziekuje za pomoc i przepraszam, ze troche zasmiecilam watek, choc czesciowo byly male powiazania.

Powodzonka :)

poloniainfo.dk

Odp: Studieprøve????
« Odpowiedź #59 dnia: 17 Lis 2009, 22:16:13 »

 

tłumaczenie forskudsopgørelse

Zaczęty przez goscDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6000
Ostatnia wiadomość 09 Kwi 2008, 15:56:20
wysłana przez gosc
Polacy w okolicach Aalestrup, Farsø, Viborg, Hobro, Aars

Zaczęty przez YeomannnDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6751
Ostatnia wiadomość 18 Lut 2008, 18:44:45
wysłana przez Yeomannn
ulga za podwjne prowadzenie domu (Dobbelt husførelse)

Zaczęty przez maggie23Dział Podatki

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 17565
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2014, 10:07:25
wysłana przez andrejos
szkoły języka w Hjørring ?

Zaczęty przez picardiDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5007
Ostatnia wiadomość 28 Maj 2008, 14:13:18
wysłana przez KamiLka
tłumacz Polski w 3F nordøst Vendsyssel( 3f - związki zawodowe)

Zaczęty przez mawiDział Pomoc!

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 49166
Ostatnia wiadomość 01 Wrz 2012, 09:02:24
wysłana przez Dunhill