poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zmiana karty podatkowej  (Przeczytany 4961 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

klaus

  • Gość
Zmiana karty podatkowej
« dnia: 29 Cze 2007, 18:41:19 »
Witam,

Od kwietnia pracuje w dunskiej firmie gazetowej.
Podczas wizyty w SKACIE dostalem karte podatkowa tzw. bikort z okreslona kwota wolna od podatku w wysokosci 447 kr na dzien a miesiecznie 13.600.
Kwota ta zostala okreslona na podstawie przedstawionego kontraktu, gdzie pracodawca gwarantuje mi 30 godz. pracy w tygodniu ze stawka 125kr za godz oraz oczywiscie zaswiadczenia o zameldowaniu w Polsce.

Od pewnego jednak czasu pracuje po 6 godz dziennie, czyli juz 36 godz. w tygodniu.
Poniewaz zwiekszyl mi sie dochod, w takim ukladzie wykorzystuje cala ulge miesieczna i "wpadam" w podatek

Oto moj pytania:

1. Dlaczego dostalem karte podatkowa tzw. bikort a nie frikort, z wolna kwota w skali calego roku?
    Nadmieniam, ze pewne osoby, na tych samych warunkach dostaly wlasnie frikort a inne bikort.
    Malo tego, moi koledzy z firmy dostali kwote odliczenia dziennie 477kr a inni np. 530kr

2. Czy po zmianie zapisow w kontrakcie i wykazaniu zwiekszonej ilosci godzin pracy jest mozliwa zmiana karty
    podatkowej na bikort z wiekszym odliczeniem alba najlepiej na frikort?

Pozdrawiam i licze na odpowiedzi "praktykow"



heyah

  • Gość
Odp: Zmiana karty podatkowej
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Cze 2007, 07:14:30 »
Mam ten sam problem   :-\

piatka

  • Gość
Odp: Zmiana karty podatkowej
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Cze 2007, 08:29:12 »
Uwazam, ze powinniscie pojsc z tym pytaniem do SKATu, w  skat w AArhus jest osoba mowiaca po polsku, mysle, ze w innych miastach tez, wiec najlepiej to wszystko wyjasnic na miejscu.
 Zasada jest taka, ze jak zaplacisz za malo podatku teraz, to potem  po rozliczeniu rocznym bedzie trzeba doplacic, jesli zas, zaplacisz za duzo, dostaniesz zwrot nadplaconego podatku i to jest bardzo mile:)

micmar

  • Gość
Odp: Zmiana karty podatkowej
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Lip 2007, 21:29:46 »
Uwazam, ze powinniscie pojsc z tym pytaniem do SKATu, w  skat w AArhus jest osoba mowiaca po polsku, mysle, ze w innych miastach tez, wiec najlepiej to wszystko wyjasnic na miejscu.

jakieś informacje ?? bo sam mam mały problem do wyjaśnienia

zośka

  • Gość
Odp: Zmiana karty podatkowej
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Sty 2008, 22:30:02 »
czy mógłby ktoś powiedzieć więcej na ten temat, mnie też to dotyczy, może jest więcej osób którym się ta informacja przyda 

Klingon

  • Gość
Odp: Zmiana karty podatkowej
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Sty 2008, 23:26:00 »
Tak jak w Polsce, wysokość płaconego podatku zależy od wysokości dochodów i ulg. Największą ulgą jest delegacyjne (ulga za koszty podróży) przy której praktycznie nie płaci się podatku, poza 8 % składką na rynek pracy. Więcej na Pozostałe koszty pracownika (powyżej 5.200 kr.)

Paxon

  • Gość
Odp: Zmiana karty podatkowej
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maj 2008, 17:59:52 »
Wątek stary jak świat za to problem ciągle aktualny. Jestem dokładnie w takiej samej sytuacji tzn. Bikort 449 pr. dag, natomiast w miesiącu 13683 koron. Praktycznie od razu załapałem się na podatek. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w rozliczeniu rocznym będę mógł wykazać diety - a w związku z tym - otrzymać zwrot podatku, ale obawiam się, że w kwietniu 2009 korona będzie znacznie słabsza niż dzisiaj (w stosunku do złotego).

Mowa oczywiście o wariancie: kontrakt na 12 miesięcy + zaświadczenie o meldunku w Polsce.

Czy ktoś sobie już z tym poradził? Zastanawiam się nad samodzielną zmianą karty podatkowej na stronie skata, ale wolałbym najpierw poradzić się praktyków.

Ponowna wizyta w skacie to ostateczność - nie znam duńskiego, a mam ostanio pecha do niegramotnych urzędników z mierną znajmością angielskiego.

Ps. to mój pierwszy post na forum, ale czytelnikiem jestem od dawna - świetna strona :)
 

poloniainfo.dk

Odp: Zmiana karty podatkowej
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maj 2008, 17:59:52 »

Adam1112

  • Gość
Odp: Zmiana karty podatkowej
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Cze 2008, 16:12:21 »
Witam.Ja pracuje od stycznia  1 maja poszedłem do skata zmienić kartę  podatkowa przedstawiłem dokumenty;(akt małżeństwa,poswiadczenie o meldunku w polsce)urzędnik wyliczył mi wolna kwotę od podatku 13.423kr,dodam ze umowę mam na czas nieokreślony.Czy wiec w moim przypadku ta ulga nie jest za wysoka boje sie ze w 2009rbede musiał dopłacać dla skata.Ps.Dziękuję z góry za odpowiedz.

Klingon

  • Gość
Odp: Zmiana karty podatkowej
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Cze 2008, 17:18:01 »
SKAT ocenia czy miejsce pracy jest tymczasowe i normalnie przy kontrakcie na czas nieokreslony miejsce pracy nie jest tymczasowe i nie mozna otrzymac diet. W tym wypadku bedziesz mial bardzo duza doplate podatku. Jestes pewny ze umowa jest na czas nieokreslony? Ewentualnie moglo to byc przeoczenie pracownika.

Adam1112

  • Gość
Odp: Zmiana karty podatkowej
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Cze 2008, 18:53:54 »
SKAT ocenia czy miejsce pracy jest tymczasowe i normalnie przy kontrakcie na czas nieokreslony miejsce pracy nie jest tymczasowe i nie mozna otrzymac diet. W tym wypadku bedziesz mial bardzo duza doplate podatku. Jestes pewny ze umowa jest na czas nieokreslony? Ewentualnie moglo to byc przeoczenie pracownika.
           
Nie jestem właśnie pewien bo na umowie nie ma daty zakonczenia.Tylko dostałem wypowiedzenie z pracy 20 czerwca i przechodze do tej samej firmy ale w innej miejscowosci i umowe będę podpisywal nową i nie wiem  jak ta poprzednia jest traktowana czy to jest czas okreslony czy nie.                                                                                       
« Ostatnia zmiana: 03 Cze 2008, 12:50:43 wysłana przez Tula »

Klingon

  • Gość
Odp: Zmiana karty podatkowej
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Cze 2008, 21:11:45 »
Tez zmieniajac prace mogles utracic prawo do ewentualnej ulgi i bedzesz mial duza doplate. Przy okazji dowiedz sie na jaki okres sa obie umowy i potem mozna zmienic karte podatkowa. Z tym sie nie spieszy dopoki na biezaco nie bedziesz wydawal wszystkich pieniedzy. ;D

poloniainfo.dk

Odp: Zmiana karty podatkowej
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Cze 2008, 21:11:45 »

 

Zmiana nazwiska

Zaczęty przez aarhusianerDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3907
Ostatnia wiadomość 08 Lis 2014, 14:49:46
wysłana przez zpatentem
zmiana pracodawcy

Zaczęty przez sob123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5091
Ostatnia wiadomość 22 Lis 2012, 21:15:05
wysłana przez sob123
Zmiana Opholdu

Zaczęty przez adamosDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6671
Ostatnia wiadomość 02 Sty 2014, 15:06:45
wysłana przez Jomir
Zmiana cen biletów na autobusy miejskie.

Zaczęty przez 123123Dział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7046
Ostatnia wiadomość 02 Sie 2009, 23:42:29
wysłana przez rey2000
Zmiana adresu w Folkeregisteret

Zaczęty przez kuku4Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 6868
Ostatnia wiadomość 23 Lis 2013, 19:28:14
wysłana przez farvela