poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: rozliczenie ze skatem  (Przeczytany 18644 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

paweł **

  • Gość
rozliczenie ze skatem
« dnia: 28 Maj 2008, 15:57:16 »
Witam! Mam pytanie, może ktoś mi pomoże, bo już się we wszystkim pogubiłem. Pracowałem w Danii 5 miesięcy na czas określony (bez daty zakończenia pracy). Do 1 maja rozliczyłem się ze skatem odliczając delegacyjne i dojazdy do Polski. Dostałem zwrot, ale okazało się, że jest to błędne rozliczenie i tyle mi się nie należy. Z tego co się dowiedziałem to nie należą mi się odpisy delegacyjne. I teraz nie wiem co mogę w tym przypadku sobie odpisać, nie mam pojęcia na jakim byłem podatku ograniczonym czy nieograniczonym. Czy mogę odpisać sobie ulgę na współmałżonka (żona w Polsce). wiem ,że jest jeszcze ulga na podwójne prowadzenie domu - jak to rozgraniczyć. Proszę o pomoc, gdyż  nie chciałbym ponownie popełnić gafy i źle się rozliczyć. Teraz jestem w Polsce już nie pracuję, mam nadzieję, że będę mógł zrobić korektę przez internet, tylko potrzebowałbym pomocy. Z góry serdeczne dzięki.

Klingon

  • Gość
Odp: rozliczenie ze skatem
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Maj 2008, 17:26:30 »
Pracowałem w Danii 5 miesięcy na czas określony (bez daty zakończenia pracy).
Czyli na czas nieokreslony.

Mozesz odpisac ulge na malzonka w Polsce.

Mysle ze tez mozesz otrzymac ulge za podwojne prowadzenie domu chociaz jest to niewielka ulga: 400 kr. tygodniowo, czyli przy 21 tygodniach 3200 kr., z czego tylko ok. 33 % na reke (zobacz http://home25.inet.tele.dk/pl/Skat/TastSelv/Felt449.html). Jezeli chcialbys byc pewny to musisz zapytac w SKAT.

Mozesz wprowadzic zmiany via TastSelv.

Ulgi na karcie podatkowej (Forskudsopgørelse) sa wyszczegolniene nastepujaco:
Ligningsmæssige fradrag
Befordring    51    dojazd do pracy i przejazd do domu w Polsce
Øvrige lønmodtagerudgifter    53    koszty za wyżywienie i nocleg itd.
Skattepligtig indkomst

paweł **

  • Gość
Odp: rozliczenie ze skatem
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Maj 2008, 17:35:50 »
Dzięki za odpowiedź. Tylko wydaje mi się ,że w 53 rubryce są to odpisy delegacyjne więc ja nie mogę z nich skorzystać.Właśnie z nich skorzystałem i okazało się że jest to złe rozliczenie. A jak się oblicza ulgę na współmałżonka i w której rubryce się wpisuje.

Klingon

  • Gość
Odp: rozliczenie ze skatem
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Maj 2008, 17:53:26 »
Delegacyjny/diety/ulga za koszty podrozy nie jest to samo co ulga za podwojne prowadzenie domu. Mozna otrzymac tylko jedna z nich. Obie wpisuje sie w rubryke 53 po odjeciu 5200 kr. Pytalem w SKAT kiedy nie przysluguja diety ale przysluguje ulga za podwojne prowadzenie domu i dowiedzialem sie ze przy tej ostatniej trzeba miec malzonka (czyli nic sie nie dowiedzialem). ;D

Ulge na rzecz wspolmalzonka wpisuje sie w rubryke 59. zobacz http://home25.inet.tele.dk/pl/Skat/TastSelv/Selvangivelse.html
Potem otworz "PIT dla osób z ograniczonym obowiązkiem podatkowym".

paweł **

  • Gość
Odp: rozliczenie ze skatem
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Maj 2008, 16:51:37 »
właśnie się dowiedziałem, że nie należą mi się nawet odpisy na współmałżonka, kolega był w skacie a ma identyczną sytuację jak ja i tak mu powiedzieli. Chociaż z informacji na forum niby ten odpis mi sie należy, no ale cóż urzędnika w skacie nie przeskoczysz. Teraz jestem w Polsce i muszę zwrócić kasę dla skata tylko nie wiem jak mam to zrobić. Te pieniądze są na moim koncie w Danii i muszę je oddać dla skata, ale nie mam pojęcia jak. Może ktoś już wpłacał dla nich kasę i wie jak to zrobić byłbym wdzięczny.

Klingon

  • Gość
Odp: rozliczenie ze skatem
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Maj 2008, 18:55:45 »
Informacja o uldze na współmałżonka jest na stronie SKAT przetłumaczona na polski:
http://www.skat.dk/display.aspx?oId=1717919&vId=201861&indhold=1
Wiesz jakie było uzasadnienie odmowy?

Na rozliczeniu rocznym druga linia jest następująca:
"Hvis du indbetaler 8.324 kr. på reg.nr. 3100, kontonr. 4 00 09 78 senest den 1.7.2008"
Jeżeli wpłacisz ... kr. na numer konta 3100  4000978 najpóźniej 1.7.2008 ..
Zobacz http://home25.inet.tele.dk/pl/Skat/TastSelv/Aarsopgoerelse_begraenset.html
Ta kwota jest podana bez odsetek jeżeli wpłacisz przed 1 lipca. Najłatwiej wpłacić via Netbank.

Zobacz poniżej gdzie znaleźć tekst identyfikujący płatność.
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2008, 19:39:51 wysłana przez Klingon »

paweł **

  • Gość
Odp: rozliczenie ze skatem
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Maj 2008, 19:15:43 »
Dzięki serdeczne za odpowiedź! W skacie powiedzieli, że jest zły kontrakt bo na czas nieokreślony, dlatego dałem sobie z tym spokój, wiesz jak jest jak się nie zna języka.Nie chcieli dać w ogóle  PIT- u na odpis z rubryką 59. mówi się trudno. Chcę tylko im oddać tą kasę żeby nie było problemów. Także mogę wpłacić jak piszesz na to konto. Widzisz z tego wszystkiego nawet zapomniałem ,że jest ono tam wpisane. Dzięki. Tylko nie bardzo wiem czy via Netbank to nazwa banku bo ja mam konto w Danske Bank, czy przez ten Bank mogę im to przelać?

poloniainfo.dk

Odp: rozliczenie ze skatem
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Maj 2008, 19:15:43 »

Klingon

  • Gość
Odp: rozliczenie ze skatem
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Maj 2008, 20:34:49 »
Aby otrzymać ulgę na małżonka to trzeba mieć ograniczony obowiązek podatkowy w Danii (zobacz Ustal obowiązek podatkowy).

Netbank to jest poprostu dojście do twojego konta przez internet.
W Danii możesz wpłacić przekazem pocztowym który otrzymałeś razem z rozliczeniem rocznym. Wpłatę możesz dokonać via internet - przy okienku kosztuje to może 15 kr. Numer na dole identifikuje twoją wpłatę (np. "+04<0130755234107075 +2010878<"). Zobacz Zapłać rachunki.

W przypadku przelewu z Polski musisz użyć międzynarodowy numer konta SKAT (reg.nr. 3100 kontnr. 4000978 można tylko używać w Danii). Wpłaty przed 1 lipca możesz dokonać na konto:
SWIFT-BIC-kode: DABADKKK
IBAN-kode (International Bank Account Number): DK36 3000 0004000978
Źródło: http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=1733457&vId=0

Poza tym zaloguj się na TastSelv i otwórzy "Betalingsinformation" - Informacje płatnicze
Tekst z pola "Betalingsidentifikation" - Identyfikacja płatności (np. "+04<0130755234107075 +2010878<" - ten sam numer jest również na przysłanym przekazie pocztowym w ostaniej linii) musisz skopiować na przelew w pole "Meddelelse til beløbsmodtager" - Informacja dla odbiorcy - tak przynajmniej nazywa się w Nordei (zobacz http://home25.inet.tele.dk/pl/Bank/Netbank.html).

Do 1 lipca możesz wpłacić tylko do 40.000 kr.

[Dodane: 29 Maj  2008, 19:38:40]

Do Pawła: Pracując poniżej pół roku miałeś ograniczony obowiązek podatkowy w Danii i powinieneś otrzymać PIT z rubryką 59.
Zwróć uwagę że długość okresu w Danii ma wpływ na wysokość podatku. Na przykład gdy zarobiłeś 100 tys. w ciągu pół roku to twój roczny dochód będzie 200 tys. (podstawa obliczenia podatku). Natomiast gdybyś zarobił 100 tys. przez kwartał to twój roczny dochód byłby 400 tys. i z części zapłaciłbyś górny podatek. Nie mniej przy opuszczaniu Danii należy poinformować o tym SKAT.

Offline misiek

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
rozliczenie podatku
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Cze 2008, 12:27:18 »
Witam, w 2007 roku 14 dni przepracowałem w Danii. Potrzebuję pomocy w kwestii rozliczenia podatku SKAT. Niestety firma za pośrednictwem której otrzymałem tą pracę (jobsupply) umywa ręce od jakiejkolwiek pomocy.

Klingon

  • Gość
Odp: rozliczenie ze skatem
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Cze 2008, 15:13:48 »
Jezeli twoj adres w folkeregister jest poprawny to zamow TastSelv-kod: https://www.tastselv.skat.dk/borger/bestilkode

podatnik

  • Gość
Zwrot podatku
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Cze 2008, 13:16:36 »
Witam!
Ponad miesiąc temu wypełniłem duński pit via internet poprzez funkcję tastselv i do tej pory nie otzrymałem jeszcze zwrotu podatku. W podsumowaniu rozliczenia mam ak napisane:
 Skat til udbetaling. Se under Udbetalingsoplysninger. 2732,00
 Belobet insaettes pa din NemKonto til disposition den 6.5.2008
(przepraszam za brak duńskiej czcionki)
oczywiście posiadam NemKonto.
Co teraz powinienem zrobić?
Dziękuję za odp. i podrawiam!

Klingon

  • Gość
Odp: Zwrot podatku
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Cze 2008, 17:20:31 »
Zapytaj SKAT - http://tastselv.skat.dk/
Wybierz menu punkt "Kontakt SKAT".
Tu jest tlumaczenie: http://home25.inet.tele.dk/pl/Skat/TastSelv/Borger.html

Pozdrawiam

Offline katjia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: +0/-0
Odp: rozliczenie ze skatem
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Cze 2008, 12:15:21 »
A ja mam pytanie odnosnie tego zwrotu,bo czegos nie rozumiem.Czy to oznacza,ze jesli po wyslaniu swojego rozliczenia,SKAT wplaca pieniadze na konto,to pozniej moze sie okazac,ze cos im nie pasuje i kaza zwracac kase?
To skad mam wiedziec czy bede musiala zwracac czy wszystko ok?Chcialam juz przelewac kase na polskie konto,to ile mam na nich czekac rok?
Jak dzwonilam do SKATU to mi powiedzieli,ze jesli wplacaja kase,to znaczy,ze z rozliczeniem jest wszystko ok.A teraz widze,ze wcale tak nie musi byc....Po jakim czasie dali Ci znac,ze masz zwrocic im kase?

Pozdrawiam

Klingon

  • Gość
Odp: rozliczenie ze skatem
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Cze 2008, 14:33:23 »
Jak dzwonilam do SKATU to mi powiedzieli,ze jesli wplacaja kase,to znaczy,ze z rozliczeniem jest wszystko ok.
SKAT może wygrzebać stare sprawy nawet po kilku latach ale normalnie chyba tego nigdy nie robią. Z drugiej strony, po wypełnieniu PITu na TastSelv komputer oblicza podatek ale musi być jakaś przynajmniej wyrywkowa kontrola. Dlatego do wypłaty pieniędzy można się pocić ale potem to już raczej jest wszystko w porządku. :) Tak zgaduję ale niewiem. Jeżeli ktoś musiał zwracać wypłacone pieniądze to niech się odezwie.
Pozdrawiam.

poloniainfo.dk

Odp: rozliczenie ze skatem
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Cze 2008, 14:33:23 »

 

Rozliczenie

Zaczęty przez edipolo1Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4759
Ostatnia wiadomość 22 Mar 2007, 21:39:16
wysłana przez edipolo1
skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15185
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
Zerowy dochód. Rozliczenie.

Zaczęty przez pablito08Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6608
Ostatnia wiadomość 27 Kwi 2011, 22:07:12
wysłana przez pablito08
Chorobowe a rozliczenie - proszę o pomoc

Zaczęty przez ImpossibleDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7928
Ostatnia wiadomość 04 Mar 2013, 00:02:16
wysłana przez roga
Rozliczenie roczne z malzonkiem

Zaczęty przez Madzik1307Dział Podatki

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 10340
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2017, 14:49:05
wysłana przez Jomir