poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: opieka zdrowotna w polsce  (Przeczytany 13396 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bambus

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
opieka zdrowotna w polsce
« dnia: 13 Cze 2008, 22:20:23 »
mam pytanie jak to jes z opieka zdrowotna w polsce czy posiadanie dunskiej zoltej karty u prawnia mnie do bezplatnej opieki zdrowotnej w polsce  ,czy musze starac sie o jakas specjala karte z danii ,bo na stronie nfz to niczego sie nie dowiedzialem  >:(

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Cze 2008, 22:25:38 »
Tylko w naglych wypadkach.
Korzystasz z lekarza odplatnie, bierzesz rachunki i odsylasz je tuta w Danii. Jezleli bylo to uzasanione, w ciagu dwoch tygodni otrzymasz zwrot pieniedzy.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline lolo

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Cze 2008, 23:29:39 »
z tego co wiem korzystasz bezplatnie majac niebieska karte,ktora darmowo otrzymujesz w ratuszu(dotyczy århus)
kiedys trzeba bylo pobrac jakis specjalny druk,ktory do tego uprawnial. ;D ;D ;D ;D

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Cze 2008, 23:33:41 »
Po pierwsze rowniez tylko w naglych wypadkach, a po drugie o niebieskiej karcie tak mowia przepisy:

Her kan du bestille EU-sygesikringskort og EU-blanket E104
Skal du på ferie i mere end 1 måned til et andet EU/EØS land? Skal du i praktik eller være au-pair i et andet EU/EØS land? Så har du måske brug for et EU-sygesikringskort.

Skal du studere eller følge en faglig uddannelse i et andet EU/EØS land? Så har du måske brug for et EU-sygesikringskort.

Skal du flytte permanent til et andet EU/EØS land? Så har du måske brug for en blanket E 104.


Wynika z tego, ze niebieska wydaja tylko w przypadku wyjazdu dluzszego niz miesiac....
Tak wiec niestety jadac na urlop do Polski trzeba sie liczyc z wydatkami na ewentualna opieke medyczna, ktorych koszt oczywiscie bedzie zwrocony po powrocie do Danii.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

piatka

  • Gość
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Cze 2008, 13:12:29 »
Jesli pracujesz w Danii, mozesz korzystac spokojnie z niebieskiej karty ubezpieczenia.
Daje ona prawo do bezgotowkowego rozliczania sie w Polsce i w calej Unii w przypadku choroby lub wypadku
od pierwszego dnia wyjazdu poza Danie.
Poza granicami kraju, w ktorym sie jest ubezpieczonym, nie mozna leczyc chorob przewleklych, na ktore leczy sie w kraju ubezpieczenia i to zarowno na karte zolta jak i niebieska.
W razie szybkiego wyjazdu poza Danie, mozna otrzymac od reki certyfikat zastepczy na leczenie.
Zoltej karty nie respektuje wiekszosc panstw Unii, takze i Polska i wtedy trzeba zaplacic za uslugi gotowka, ktora zostanie zwrocona w Danii, po wyslaniu wniosku do ubezpieczalni.
 W kazdym wypadku, przy pobycie w szpitalu nalezy skontaktowac sie z ubezpieczycielem dunskim, numery sa na kartach.

MARZENA2

  • Gość
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Cze 2008, 17:18:18 »
szkoda,ze to cie zdenerwowalo,ale ja nigdy nie bylam w takiej sytuacjiwiec stad to moje pytanie.
slyszalam co nieco o  zoltej karcie,ale dopabuse praktyka czyni mistrza.czy na przyszlosc moglabym poprosic
o nazwe druku.
pozdrawiam serdecznie

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Cze 2008, 17:44:31 »
MArzeno, ale nie chodzi o bycie w sytuacji, a czytanie poprzednich postow.
Ja napisalam o tym dwa razy i trzeci raz Piatka.
Tylko nagle wypadki i zachorowania.
Bierzesz wtedy rachunek od lekarza i z apteki.
Na rachunku ma byc Twoj CPR i imie i nazwisko i adres w Danii.
Po przyjezdzie wypelniasz odpowiedni druk i odsylasz go wraz z rachunkami.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Cze 2008, 17:44:31 »

piatka

  • Gość
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Cze 2008, 17:52:14 »
Niebieska karta przy wyjazdac dluzszych niz miesiac. Na krotszy, nikt CI nie wyda niebieskiej.
PROBOWALAM OSOBISCIE dostac taka na dwutygodniowy wyjazd i nie dostalam, bo zolta wedlug nich jest wystarczajaca.
Oczywiscie zgodnie z prawem Murphiego syn zachorowal.
Skorzystalismy z prywatnego lekarza, kupilsmy leki, a po przyjezdzie odeslalismy rachunki wraz ze stosownym drukiem.
W ciagu dwoch tygodni pojawily sie pieniazki na naszym NEM-koncie.

Przykro, ze piszesz o sprawach o ktorych nie masz pojecia, radzilabym sprawdzic u zrodel, ja tak robie, choc nie zawsze podaje paragrafy.
Mogli ci tak powiedziec, jesli oswiadczylas, ze jedziesz na dwa tygodnie, albo cie nie zrozumiano,wszak krotko uczysz sie jezyka,  ja i kilka innych osob nie mialo problemow z uzyskaniem niebieskiej karty przy wyjezdzie, choc czeka sie na nia miesiac. Przy wczesniejszym wyjezdzie dostajesz papier, tzw certyfikat zastepczy.
Oczywiscie mozesz wykorzystac zolta i wtedy przy placeniu gotowka, zwroca ci wiecej niz na niebieska.
Na niebieska karte jestes objeta powszechnym ubezpieczeniem i nie mozesz chodzic do prywatnych lekarzy i kupowac lekow, za ktore ci zwracaja pieniadze. A moze masz polskie ubezpieczenie i  i nie chcesz aby cie wychwycono, ze korzystasz z obydwu?

Co do pytania Marleny, to jest mozliwosc robienia badan i leczenia w innym kraju niz Dania w przypadku, gdy czas oczekiwania na leczenie i badania jest dluzszy niz miesiac.
Potrzebny jest wtedy druk E112 podpisany przez dunska kase chorych czyli ich zgoda.
http://ec.europa.eu/employment_social/social_security_schemes/healthcare/e112/faq_pl.htm
Wiec znowu Miro wykazalas sie nieznajomoscia rzeczy.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 15 Cze 2008, 18:03:51 wysłana przez piatka »

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Cze 2008, 22:34:59 »
Po pierwsze:
Nikt - ani moderatorzy, ani administratorzy nie są 24h/dobe online. I nikt nie jest w stanie na bieżąco wszystkiego kontrolować.

Po drugie:
Jeśli coś komuś się nie podoba, czy ma jakieś zastrzeżenia to może zawsze poskarżyć się administratorowi.

Po trzecie:
Mając na uwadze dwa powyższe punkty, stwierdzenie że 
Cytuj (zaznaczone)
[...]wszyscy, lacznie z moderatorami i administratorami uwazaja, ze nic sie nie dzieje,[...]
jest nie na miejscu.

Po czwarte:
Biorąc pod uwagę trzy powyższe i regulamin forum, z tematu albo skasuję wszystko co nie jest z nim związane albo zamknę.

[Dodane: 15 Czerwiec  2008, 22:16:07]

Po piąte:
Jako że dyskusja nie jest zupełnie bezsensowna i nieco pożytecznych informacji w niej jest, postanowiłem skasować tylko to co uznałem za stosowne (mam nadziję że nic nie przeoczyłem).

Po szóste:
Drogie Panie, rozumiem że się nie lubicie, ale nie jest to podstawą do publicznego obrzucania się błotem i wyciągania brudów.
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline Quit

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: +0/-1
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Cze 2008, 22:40:36 »
Zeby zakonczyc nieporozumienia i dyskuske, mam dla Was dobra wiadomosc.
Mozna sobie zamowic niebieska karte przez internet. Nikt nikogo o nic nie pyta, na ile i gdzie, podajecie CPR i pozostale info i karta przychodzi do domku poczta po ok. tygodniu. Wiem, bo sprawdzilam osobiscie - zamowilam dla siebie i meza.

Ringkøbing-Skjern kommune: Niebieska karta
Esbjerg kommune: niebieska karta
Århus kommune: niebieska karta

Reszty szukajcie na stronach Waszej kommune.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Cze 2008, 23:00:31 »
O ile zgadzam sie, ze dyskusja byla bez sensu, To uwazam, ze zadzialales zbyt pochopnie.
Skasowales sporo mojej uzytecznej pracy - linki do stron komuny, z przepisami na ten temat.
I spora partie tlumaczenia.
Sorry, ale stracilam troche czasu by to zrobic.
Trzeba bylo ocennzurowac, ale linkow i tlumaczenia, moim zdaniem szkoda.
Poza tym, bardzo prosze wykasowanie wszytskich niestosownych informacji.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Klingon

  • Gość
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Cze 2008, 23:58:59 »
Przykro, ze piszesz o sprawach o ktorych nie masz pojecia, radzilabym sprawdzic u zrodel, ja tak robie, choc nie zawsze podaje paragrafy.
... albo cie nie zrozumiano,wszak krotko uczysz sie jezyka
A moze masz polskie ubezpieczenie i  i nie chcesz aby cie wychwycono, ze korzystasz z obydwu?
W innym wątku było pytanie - dlaczego Polacy nie trzymają się razem - a tu jest odpowiedź. ;D

piatka

  • Gość
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Cze 2008, 09:19:27 »
Zlikwidowalam swoje konto na tym portalu, nie zamierzam juz zabierac glosu w dyskusjach.
Prosze moderatorow o spowodowanie aby osoba o nicku mirra nie zamieszczala obrazajacych mnie postow.

Offline malin

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: +4/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Cze 2008, 21:50:59 »
Z tego co wiem to trzeba wykupic Rejseforsikrink i wtedy cala opieka jest darmowa. Podaje sie tylko numer polisy ubezpieczeniowej. Dotyczy to wyjazdu na urlop krotszego niz 30 dni
Pozdro.
Malin. :-)

Stoget_fan

  • Gość
Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Cze 2008, 07:29:09 »
Sorki ale na usta cisnie sie mala dygresja..jedno madrzejsze od drugiego..do czego to prowadzi? Wasze osobiste ambicje i animozje drogie forumowiczki nikogo na forum nie interesuja. Czy nie mozna kulturalnie odniesc sie do ewentualnej pomylki przedmowcy? Bez aluzji prosze i podtekstow. No chyba, ze ktos lubi sie "kopac z koniem" Powodzonka i pokory zycze

poloniainfo.dk

Odp: opieka zdrowotna w polsce
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Cze 2008, 07:29:09 »

 

skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15034
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
uzytkowanie samochodu zarejestrowanego w polsce

Zaczęty przez andykac65Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8804
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 13:35:33
wysłana przez vera
Darowizna w Polsce a Skat

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7090
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2019, 17:27:30
wysłana przez cirol
wybory w polsce koresponencyjnie

Zaczęty przez robert73Dział Hydepark

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 34620
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2011, 16:26:23
wysłana przez Bluszcz
Praca w Danii choroba w Polsce !!!!!

Zaczęty przez innaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11533
Ostatnia wiadomość 13 Sty 2011, 12:39:24
wysłana przez @ae@