poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: praca a kierunek studiów  (Przeczytany 7206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata03

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: praca a kierunek studiów
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Cze 2008, 12:55:15 »
Przyjechałam do Jutlandii - Holsted do mojego mena , Duńczyka. On mówi caly czas " No problem" , ale ja oczywiście muszę wiedzieć na czym stoję zanim NIE  zglosze się do pracy w Polsce 1 Września, a w kraju mam na prawdę świetna i dobrze płatna prace. Jako pierwszy kierunek skonczylam filologie rosyjska ,ale o to nawet nie śmiem pytać....
Mam już trochę lat i nauczylam się liczyć tylko na siebie.........Nawet w związku chce pozostać samodzielna. Lubię uczyć się jezykow , z tym nie ma problemu, ale muszę trochę choć pracować, myslalam o 10 godzinach tygodniowo . Ostatnio pracowalam jako terapeuta w domu dla osob z niepelnosprawnoscia intelektualna, myslalam wiec, ze ten pomocnik pedagoga to cos dla mnie.............No coz, od jutra slucham lekcji dunskiego ;D ;)

yoursoul

  • Gość
Odp: praca a kierunek studiów
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Cze 2008, 15:25:07 »
Jest zawod i wyksztalcenie  , ktory moglby Ci sie podobac - Sosu Hjælper ( 1 rok 3 miesiace ) potem ewentualnie dalej jako Sosu assistent (1 rok 7 miesiecy ) .
Praca w domach opieki , szpitalach psychiatrycznych lub jako asystent osoby niepelnosprawnej  . Zawody bardzo reklamowane przez komuny , nawet w szkolach jezykowych . Niestety dunskie Sosu szkoly ( odpowiedznik poskich Szkol Polityki Socjalnej ) nie maja jednolitych kryteriow przyjec , rowniez jezeli chodzi o znajomosc dunskiego .Dla przykladu :Sosu Szkola w Århus wymaga wylegitymowania sie ostatnim (konczacym ) modulem szkoly jezykowej .
Stopien znajomosci jezyka dunskiego w Sosu Szkole w Horsens ocenia pan bedacy jednoosobowa komisja i on decyduje o ewentualnym przyjeciu . Najlatwiej jest w Sosu
Szkole w Silkeborgu - sa bardzo otwarci na cudzoziemcow . Poniewaz nauka w takiej szkole to rowniez praktyki , uczen przez caly tok nauki dostaje "uczniowska wyplate " w kwocie 9000 kr brutto. A cudzoziemcy na zajeciach w szkole douczaja sie dunskiego ( w miejsce angielskiego , ktory maja dunczycy ).
Jesli ktos pracowal przez minimum pol roku w domu opieki spolecznej (sadze , ze chodzi o DK ) ma dlugi staz pracy i dobre wyksztalcenie moze starac sie o "wyplate doroslego " czyli 18.000 - ale to tez zalezy od mozliwosci danej komuny w danej chwili .
Ale na poczatku- niestety - trzeba zaczanac  nauke  w szkole jezykowej , by pomyslec np. o tym , o czym wyzej .

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: praca a kierunek studiów
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Cze 2008, 17:28:35 »
Nie wiem jak jest w przypadku tej szkoly Sosu. Natomiast mialam pomysl :) pomimo tytulu magistra nauczyciela :) udac sie do takiej szkoly dla pedagogow przedszkolnych.
Dzwonilismy tam i otrzymalismy odpowiedz, ze by otrzymuwac SVU (Staten Voksne Uddanelse), trzeba najpierw przepracowac w Danii 3 lata.

[Dodane: 23 Czerwiec  2008, 17:20:14]

A propos mojej rozmowy w przedszkolu. Maja sie naradzic i dac znac.
Problem polega na tym, iz jest to przedszkole integracyjne - dzieci sa dwujezyczne (dunko -arabskie), ktore posluguja sie na codzien tymi dwoma jezykami.
Ponoc same nauczycielki maja czesto problemy by je zrozumiec, bo pol zdania jest po dunsku, a pol po arabsku.
Tak tez nie daly mi wiekszej nadziei.

Coz :) chociaz drobny trening w interview po dunksu.
Beato, zycze Ci jak najlepiej, ale to jeszcze nie koniec schodow...
Poczytaj sobie watki o CPR, zoltej karcie i niestety i o ewentualnej kaucji....
To wszystko potrzebne bys mogla chodzic za darmo do lekarza i  szkoly jezykowej.
Druga opcja jest odpowiednia gotowka na koncie (pozwolenie na pobyt bez pozwolenia na prace).
Trzecia - znajdziesz sobie prace, niestety taka jaka bedzie mozliwa, a nie stosowna do wyksztalcenia.
Witamy w Danii......

Zycze powodzenia....
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Beata03

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: praca a kierunek studiów
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Cze 2008, 08:33:48 »
Dzieki serdeczne za powitanie!
Zanim tu przyjechalam naczytalam sie wszystkiego dokladnie , zwlaszcza o tych kaucjach za mnie oraz moje auto i powiadomilam zainteresowana strone ;D ;D ;D
Powiedzial tylko " No problem, I know"
Moze nawet za wiele czytalam o tych dokumentach i przepisach a zapomnialam o tych lepszych stronach pobytu tutaj......Ale jestem i bardzo chce sie zaaklimatyzowac.
Taka praca o jakiej pisal Yoursoul  bardzo by mi odpowiadala. Slyszalam jednak,  ze oni wola do opieki osoby mlode i silne,  no i mysle, ze inwestuja w szkolenie wlasnie mlodych...Swoja droga zazdrosze Wam, mlodym.....
A takie powiedzmy sprzatanie w  biurze w pierwszym roku, kiedy bede uczyc sie dunskiego, to bardzo ciezka praca?





Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: praca a kierunek studiów
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Cze 2008, 08:58:09 »

A takie powiedzmy sprzatanie w  biurze w pierwszym roku, kiedy bede uczyc sie dunskiego, to bardzo ciezka praca?


Jak to praca fizyczna ale pewnie są cięższe :D
Moja córka pracowała trochę na początku w ISS i dostała do sprzątania jakąś szkołę. Nawet nie narzekała, mimo, że w domu ciężko ją było zagonić do porządków ;D
Miała taki spory wózek, na nim sto tysięcy detergentów, mopów i takie tam, nawet do ścierania tablic była odpowiednia szczotka :D Pracowała z różnymi ludźmi (starsze Dunki, kilka Hindusek a także wyksztalcone Polki, cały przekrój) każda miała swój rewir, swoje tempo pracy. Wyrabiała się bez problemu.

yoursoul

  • Gość
Odp: praca a kierunek studiów
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Cze 2008, 09:12:26 »
Nie jest prawda , ze do pracy w domach opieki wola mlode osoby - wrecz na odwrot . Wola osoby dojrzale , z pewnym doswiadczeniem zyciowym . Do Sosu szkoly zostalam przyjeta majac 46 lat , nie bylam wiec najmlodsza . Jedynym problemem jest stopien znajomosci jezyka , zwlaszcza ze osoby w podeszlym wieku czesto mowia dialektami i niestety nie mowia ani slowa po angielsku . Czesto tez mowia niewyraznie .
Odnosnie sprzatania - mysle ze zalezy na jaka sie trafi firme sprzatajaca . Niektore maja oblednie wysrubowane normy czasowe , tak ze nie mozna sie wyrobic .
Ale sa i takie , ze jest OK.  Spokojniej sie  sprzata w jednostkach komuny , ale stawki sa nizsze .

poloniainfo.dk

Odp: praca a kierunek studiów
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Cze 2008, 09:12:26 »

 

praca w ochronie środowiska

Zaczęty przez crazyrafDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9504
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2007, 00:34:01
wysłana przez crazyraf
Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 17559
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
Praca jako opiekun osób niepełnosprawnych lub starszych

Zaczęty przez OpiekunDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 27092
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2009, 13:18:42
wysłana przez lilia
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 20586
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 14856
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja