poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Przyjazd do Danii i co dalej?  (Przeczytany 18363 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ANKAF5

  • Gość
Przyjazd do Danii i co dalej?
« dnia: 25 Cze 2008, 23:56:27 »
Witam!
Własnie przyjechałam do Danii i chciałabym znaleźć jakąś legalną pracę. Może zacznę od początku. Mój mąż pracuje w Danii, ale ma firmę w Polsce dostał tutaj kontrakt, ale ten kontrak jest nie za ciekawy. Nawet nie wiemy czy może (mój mąż) starać się o nr CPR i jak to zrobić? Ja do Danii przyjechałam z 3-letnim synkiem i właśnie się dowiedziałam, że nie mogę go dać do przedszkola bo też nie mam nr CPR. Czy mogę się starać o ten numer jak nie mam pracy? Jeśli tak to gdzie mogę to załatwić? Dodam, że nie znam duńskiego, ale chciałabym pójść do szkoły, ale to też chyba się wiąże z posiadaniem numeru. Znam j. angielski w stopniu komunikatywnym. Może ktoś mnie pokieruje? Z góry dziękuję bardzo i pozdrawiam wszystkich rodaków! Mój e-mail to kraks812@wp.pl A i jeszcze dodam, że mieszkam w Dronninglund tj. 30 km od Aalborga.

ciacho

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Cze 2008, 06:59:53 »
O CPR ubiegac sie nalezy w Kommune odpowiadajacemu miejscu zamieszkania. Z tego co pamietam nalezy przedstawic tam pozwolenie na pobyt i prace w Danii oraz paszport. Wydaje mi sie ze nie chca zadnego pisma potwierdzajacego aktualne zatrudnienie. Jezeli chodzi o lekcje dunskiego to te zapewniane przez Kommune dostepne sa dopabuse po otrzymaniu CPR, zgloszeniu checi uczenia sie i oplaceniu kursu symboliczna oplata. Majac CPR latwiej takze ubiegac sie w Danii o jakakolwiek legalna prace. Pozdrawiam

ANKAF5

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Cze 2008, 09:47:11 »
Dzięki za odpowiedź, ale widzę, że znowu mam problem bo nie mam pozwolenia na pobyt i pracę, gdzie to mogę załatwić? Dodam jeszcze że mój mąż też nie ma tego pozwolenia.  Słyszałam też, że jeśli chcę się starać o pozwolenia to muszę mieć jednak, pracę więc już sama nie wiem co i jak. Pozdrawiam

lilianka

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Cze 2008, 10:14:12 »
od 1 maja sie troche pozmieniało i zamiast pozwolenia na prace jest rejestracja w Statsforvaltning, zeby sie zarejstrowac no trzeba miec prace i nawet druk wypełniony przez pracodawce..jezeli chodzi o pozwolenie na pobyt nei jestem pewna , ale chyba nadal wydawane w urzedzie imigracyjnym w Kopenchadze na podtawie kontraktu o prace (MOGE SIE MYLIC ), według mnie powinnas isc do kommune i po prostu zapytac, znam pary które sa z dziecmi ale chociaz 1 z rodziców ma pozwolenie na pobyt i prace i na tej podstawie dostał je drugi rodzic i dziecko ...

[Dodane: 26 Czerwiec  2008, 10:09:01]

a jesli chodzi o kurs dunskiego to własnie sie zapisałam i wymagaja pozwolenie na pobyt.

[Dodane: 26 Czerwiec  2008, 10:10:06]

tak, na pocztaku musisz znalesc potencjalnego pracodawce, chyba  że Twój mąz dostanie pozwolenia

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Cze 2008, 10:59:48 »
Dopoki choc jedno z Was nie ma pozwolenia na pobyt i prace, nie ma szansy na pozwolenie na pobyt dla wspolmalzonka i dziecka.

Wspolmalzonek, ktory otrzyma pozwolenie na pobyt z powodu pracy drugiego wspolmalzonka, nie otrzymuje automatycznie pozwolenia na prace.

Od 1 maja, mozna podjac prace bez pozwolenia w zakladach, ktore przystapily do tzw. umow zbiorowych. Jednak mimo wszystko o pozwolenie sie wystepuje, fakt, ze jest ono tylko formalnoscia.
W pozostalych trzeba miec pozwolenie i nie mozna podjac pracy, przed jego otrzymaniem.

Przykro mi to powiedziec, ale powiem, moze dotrze to do innych. Trudna sytuacja rodziny Anki jest wynikiem tzw. przyjazdu w ciemno. Zobaczcie wszyscy, zwlaszcza Ci, ktorzy sie wybieracie, jak jest ciezko. Tu pieniadze nie leza na ulicy. Dodam, tez, ze dla Aniki i jej meza, nie ma tu absolutnie zadnej pomocy socjalnej!!!
Musza liczyc na siebie i tylko na siebie. I o ile nie znajda pracy (czego im szczerze zycze - znaczy zycze znalezienia pracy :) ), beda musieli wrocic do kraju.

Anko, przepraszam, ze wykorzytsalam Twoja sytuacje do powyzszej przemowy, ale mysle, ze warto to rodakom jeszcze raz wprost napisac, a najlepiej na konkretnym przykladzie.
Zycze Wam powodzenia! Jedyna droga do sukcesu tutaj jest znalezienie legalnej pracy.  Trzymajcie sie!
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

ANKAF5

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Cze 2008, 13:30:36 »
Dzięki Mirra za odpowiedź, ale ja nie przyjechałam tutaj w ciemno, bo mój mąż już tutaj pracyje dwa lata na tym kontrakcie co ma, bo to jest na takiej zasadzie, że duńska firma wynajmuje jego firmę, tyle, że nie ma pozwolenia na pobyt, a wszystko załatwiał mu ten pracodawca tak żeby mu (pracodawcy) było dobrze, bo on z tego dostahje jakieś pieniądze. A dodam, że żona tego pracodawcy jest prawniczką i wiedzą jak ominąć prawo tak, żeby im było dobrze. Dlatego chciałam się coś więcej dowiedzić. Jednak mam nadzieję, że ja znajdę pracę (nadzieję zawsze można mieć  :)) i wtedy wszystko sie jakoś ułoży. Pozdrawiam

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Cze 2008, 13:40:41 »
(...)  ja nie przyjechałam tutaj w ciemno,(...) nie ma pozwolenia na pobyt (...) że żona tego pracodawcy jest prawniczką i wiedzą jak ominąć prawo tak, żeby im było dobrze.(...)

Jak ja lubie takie posty.

Wyglada na to, ze jestesmy tu zupelnie zbedni. Moze zona pracodawcy udzieli pani bezplatnych porad?

Kontrakt jest w koncu ok, czy nie ( vide: pierwszy post)?
« Ostatnia zmiana: 26 Cze 2008, 14:00:09 wysłana przez mala_z_Aarhus »

poloniainfo.dk

Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Cze 2008, 13:40:41 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Cze 2008, 13:51:48 »
NO coz, jak widac, pan pracuje legalnie na kontrakcie... tylko nie ma pozwolenia na prace  :D

A zona prawniczka zupelnie nie wie, ze za zatrudnianie na czarno to minimum 200.000 koron trzeba zaplacic?
Nie wiem jak mozna ominac takie prawo.
Jest ktos, kto nie jest obywatelem Danii, a pracuje. Nie ma pozwolenia, nie ma meldunku, nie ma dostepu do lekarza w razie choroby, nie ma zadnych praw, feriepenge... ale wszystko mniej wiecej w ramach prawa (lekko ominietego)...

ZWYKLA SCIEMA!!!!
Pracowal i pracuje na czarno, a pracodawca najnormalniej w swiecie go oszukiwal i oszukuje.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Tula

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Cze 2008, 14:00:28 »
Niekoniecznie, Mirro. Zwracam uwage na ten fragment:
to jest na takiej zasadzie, że duńska firma wynajmuje jego firmę
Maz AnkiF5 pracuje zatem dla swojego polskiego, nie dunskiego pracodawcy i to w Polsce ma wszystkie swiadczenia. W Danii jest tylko w swoistej delegacji.

ANKAF5

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Cze 2008, 14:09:21 »
Dzięki Wam bardzo za odpowiedzi, ale własnie jest tak jak napisał/a Tula i wcale nie jesteście tutaj zbędni tak jak pisze mała_z_Aarhus, bo mogę sie coś tutaj dowiedziech, wlasnie chyba po to powstał ten portal, nieprawdaż? Jak ktoś juz to ma wszystko za sobą to teraz jest mądry, ale tez chyba kiedyś zaczynał i nie wierzę, że od razu tak łatwo i szybko wszystko załatwił, no chyba, że miał tu już kogoś kto mu pomógł we wszystkim. Ja niestety jestem nowicjuszką i dopabuse zaczynam się wszystkiego dowiadywać. Pozdrawiam.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Cze 2008, 14:13:45 »
Nie mamy do Ciebie pretensji, ze pytasz.

Tylko bardziej takie opuszczenie rak z niemocy.
Piszemy i piszemy.... przemyslcie decyzje, sprawdzcie firme, poczytajcie na forum, zapoznajcie sie z formalnosciami, ZANIM WYJEDZIECIE.
A wciaz przybywaja do nas rodacy w potrzebie, a coz my mozemy zrobic po fakcie?
Mozemy tylko przestrzegac przed.
Nie przed wyjazdem, a przed formalnosciami, o ktorych ludzie czesto nie mysla.

Powodzenia Anko



Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Cze 2008, 14:33:03 »
W kazdym dziale jest rubryka Przyklejone tematy. W nich jest duzo informacji dot. pobytu w Danii, formalnosci itd.

Liczymy, ze osoby zanim zadadza pytanie, je przeczytaja. Tak po prostu.

Rozumiem, ze kazdemu wydaje sie, ze Jego/ Jej problem jest najwazniejszy, ale te tematy sa tak czeste, zas odpowiedzi latwe do wyszukania.

W pani poscie jest poruszone kilka rzeczy:
- praca dla niej
- brak CPR'ow calej rodziny
- brak przedszkola dla dziecka
- nie znajomosc jezyka dunskiego
- chec nauki jezyka dunskiego

I tak te problemy, powstaly wczoraj, przedwczoraj? Maz od dwoch lat w Danii i ....
Do pelnej listy brakuje mi jeszcze mieszkania i samochodu na polskich numerach.

Nie kazdy przyjechal do Danii, kiedy byl ten czy inny portal. Kiedys nie bylo internetu, Polacy byli do znalezienia jak grzyb w barszczu, Dunczycy nie mieli ulotek, materialow w j.polskim, angielskim, byly wizy itd.

Czasem mam wrazenie, ze Nasz portal rozleniwia ludzi; zada sie pytanie i "no to frugo!"..
« Ostatnia zmiana: 26 Cze 2008, 20:17:02 wysłana przez mala_z_Aarhus »

ANKAF5

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Cze 2008, 15:01:29 »
Mimo wszystko dziękuję Wam! Ja się na razie nie poddaję! A co do samochodu i mieszkania to wynajmujemy tutaj domek i samochodód mamy na polskiech blachach (to przecież zrozumiałe skoro nie mamy pobytu). Pozdrawiam!
P.S. Ja tez nie mam do nikogo pretensji  :)

lilianka

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Cze 2008, 20:11:27 »
samochodód mamy na polskiech blachach (to przecież zrozumiałe skoro nie mamy pobytu). Pozdrawiam!


 tak nie do konca, ale ja tez mam na Polskich blachach , choc wiem ze nie powinnam :)))

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Cze 2008, 14:49:28 »
Przepraszam,ale jak to jest możliwe,żeby pracować 2 lata w Danii i nie mieć CPR?  :o
Czy ktokolwiek, pomijając temat AnkiF5 mi to wyjaśni...???

poloniainfo.dk

Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Cze 2008, 14:49:28 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 258859
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2018
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 29120
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 35465
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 33261
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand